Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.08.2009, 14:30:25
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Bucura-te, Fecioara neprihanita!Bucura-te,Mireasa aleasa a lui Dumnezeu!Bucura-te, cea Sfanta!Bucura-te, cea Preafrumoasa si Aleasa!Bucura-te, vedere plina de bucurie!Bucura-te pamant nelucrat!Bucura-te,Maica ce nu stii de barbat!Bucura-te,Mireasa, pururea fecioara!

Raiul in intregime, cu fiecare salas este prea mic pentru a te cuprinde Doamne!Si iata aceasta Fecioara smerita cum te va primi?

Spune-mi,Fiul meu,cum ai fost sadit in mine si cum ai luat chip in pantecele meu? Te vad,o,pantece, si ma minunez.Sanul meu este plin de lapte si nu sunt casatorita.Te vad iesit din mine si infasat cu scutece, iar pecetea fecioriei mele intreaga,pentru ca Tu ai lasat-o asa cand ai voit a Te naste.O,Pruncul meu preaiubit,Dumnezeu mai inainte de toti vecii.Imparate Doamne,Cel Preainalt,ce partasie ai Tu cu noi cei de jos?Facatorule al cerului cum ai primit a Te salaslui printre noi?Cum ai binevoit a Te naste intr-o pestera?

O,Rod al pantecelui meu!O,Viata mea!Prin Tine am cunoscut ce sunt in lume si ca Tu esti Dumnezeul meu.Din pricina nestricarii pecetii fecioriei mele strig acuma ca Tu esti Dumnezeul meu cel Vesnic,Care ai venit in Trup.Nu cunosc barbat,dar cunosc ca Tu ai pus capat necuratiei mele, fiind curata intru Nasterea ta.Tu ai lasat pantecele meu intreg, asa precum a fost mai inainte de Nastere.

Sfantul Roman Melodul
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni care au miscat sufletul nostru claudiu-marius Rugaciuni 208 18.02.2019 20:00:38
Bunavestire a Preasfintei,Stapanei noastre de Dumnezeu Născătoarei ... dorinastoica14 Diverse Sarbatori 18 25.03.2018 04:20:35
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu alecsandru Rugaciuni 20 06.02.2010 18:42:59
Maria Nascatoare de Dumnezeu danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.08.2008 12:39:39