Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.08.2009, 15:20:52
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
veveritza
Citat:
[vsovi]grija ca grija, dar negrija ta nu se indreapta prin arderea hainelor altora... ci se linge, se stoarce din hainutza, se suge afara toate picaturile, ca altfel am impresia ca arderea asta e un fel de ardere de tot deci ne aminteshte de vechile jertfe din VT cum Domnul a zis sa nu facem intru pomenirea Sa... ci sa facem Noua Randuiala intru pomenirea Sa... unde nu este vorba de nici o incinerare... deci cine a inventat aceasta practica...
nu shtiu poate e valabila dar atunci care sunt temeiurile scripturistice sau canoanele sau ce prooroci o sustin dupa ce au marturisit-o shi au scris de la Dumnezeu?


Ceea ce am scris, am scris din propria mea experienta si nu este doar o parere a mea; probabil ca preotul respectiv stia f. bine ce are de facut in situatia respectiva;daca stii tu mai bine cum "se suge afara toate picaturile" din hainuta......scrie tu o circulara si trimite-o in toate parohiile din tara ca sa ia aminte si preotii care recurg la alte metode

eu stiu ca gluma e buna dar... eu nu glumeam ci ma minunam cum de a aparut practica arderii hainelor... asha din senin...

poi e voie sa deposedezi pe credincios de haina lui sau pe copil shi sa ii dai foc? mi se pare neserios sa ceri asha ceva shi o astfel de practica imi pare ca e cel putzin ciudata daca nu cumva se poate privi ca o jertfa VT cu atat mai mult cu cat vina nu-i apartzine copilului... sau cine plateste hainutza? shi mai ales cine face varsarea de sange? caci copilului nu i se ia in seama pacatul daca este prea mic si nu shtie ce face... dar sa nu-i faca altzii gresheli... ca apoi pune pe seama lui, ca el e de vina shi el a varsat... cand defapt...

Last edited by vsovi; 19.08.2009 at 16:22:55.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.08.2009, 15:15:12
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
preotul de la noi din parohie ne spunea ca in ziua in care ne-am impartasit sa nu scuipam, sa nu sarutam, sa nu dormim, sa avem grija sa nu vomitam si cel mai frumos lucru care mi s-a parut mie " Azi Il aveti pe Hristos in voi. Fiti cu bagare de seama"

Cum adica sa nu dormim?Ziua sa nu dormim dar noaptea?Cred ca vrei sa te referi la dormitul ziua.Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.08.2009, 02:50:48
father father is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 3
Implicit

dificil caz... eu cred ca, in primul rand preotul trebuia sa fie mai atent la cele sfinte, sa nu lase sa se intample asa ceva... apoi, cum s-a spus deja, nu e de gluma cu Sfanta Impartasanie... in cazul de fata, cred ca o solutie acceptabila ar fi sa mergi la preotul respectiv si sa-i spui ce s-a intamplat... daca stie si te-a lasat sa pleci asa, pacatul lui... daca nu stie, o sa gasiti impreuna o solutie, care sa repare, cat de cat, greseala facuta... inca o data, eu cred ca e mai mult pacatul preotului...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.09.2009, 16:37:39
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rafaela Vezi mesajul
Am o nelamurire nustiu cum sa procedez dupa sf. Impartasanie, stiu ca sunt excluse relatiile sexuale 3 zile dupa, dar ma intereseaza daca se poate de sarutat mana preotului, icoane, sf. Potir (fostul meu duhovnic ne permitea, dar asta nu am mai vazut la alte biserci) de mincat seminte, fructe cu simburi, sau de dormit. am cerut sfatul mai multor preoti si ele sunt impartite, voi cum procedati. Va multumesc anticipat. Doamne ajuta!
doamne miluieste! ajung babismele sa fie puse mai presus ca inv bisericii! sa nu dormi dupa sf impartasanie????unde scrie asa ceva?sau sa nu saruti trei zile???1. nu e nevoie sa saruti icoanele, mana pr pt ca il ai pe HRISTOS in tine si nu mai e nevoie. dar nu e pacat.2. si pr e om, si e casatorit , or el slujeste, in general de 3 ori pe sapt. cum sa respecte randuiala asta?deci, daca asta nu se cere preotului, de ce s-ar cere mireanului?
esentialul e sa nu-l tradam pe Hristos:"nici sarutare nu-ti voi da ca iuda", si sa-l pastram cat mai mult in sufletul nostru, nu sa ne cramponam in maruntisuri....
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.09.2009, 11:48:57
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit ...

cand luam Sfanta Impartasanie se considera ca ne sfintim. si in acel moment suntem plini de Hristos si deci mai presus de mana preotului. de aceea nu e recomandat sa o sarutam. asta nu inseamna ca e condamnabil daca o facem.
de altfel, mana preotului o sarutam nu neaparat pentru omul care este el ci pentru ca sta in altar si este toata ziua cu mainile pe cele sfinte prin aceasta sfintindu-se si el si noi putin...

dupa ce luam Sfanta Impartasanie ea mai ramane in gura, printre dinti, si de aceea iar nu e recomandat o vreme sa scuipi sau sa te speli pe dinti si apoi s-o dai la canal. aceasta este motivatia cu scuipatul, inclusiv al semintelor din fructe si al boamboanelor agricole, ca nu cumva din neatentie s-o necinstim.

intrebati un preot ce canon primeste daca, Doamne fereste, scapa din Sfanta Impartasanie pe jos si o sa intelegeti ca nu e de glumit cu trupul si sangele Mantuitorului...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 16:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45