Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 03.10.2012, 17:03:57
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
cred ca nu ese rolul duhovnicului de a intreba la spovedanie ce anume fac sotii in cadrul 'castitatii conjugale'. Ei ar rebui sa se cerceteze si sa stie daca au facut ceva care trebuie spovedit. Ese vorba de pacat aici, nu de relatiile conjugale in sine, de existenta si frecventa lor.
Sunt de acord cu tine draga Fani71. Sotii ar trebuie sa se cerceteze... insa cum? De unde sa stie?
Cel mai indicat ar fi sa discute cu preotul duhovnic si acesta le va indica carti de specialitate si nu "indrumare sterile de spovedanie" care de multe ori mai mult rau fac decat bine caci "dau idei" de pacatuire.

Spunea un parinte duhovnic ca la spovedanie a venit un baietel si l-a intrebat: ai furat? Nu parinte a fost raspunul... preotul a continuat: nu cuma i-ai umblat tatalui tau prin buzunare dupa bani? copilul raspunde vadit intersat: nu parinte dar e buna ideea :)

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Mi se pare o violare a intimiaii ca duhovnicul sa intrebe despre perioade de post conjugal sau folosirea unor mijloace de ferire neabortive, sau despre amanunele vietii lor intime.
Aici consider ca intri pe "teren minat".
Revenim la analogia cu medicul. Precum un medic daca observa la consult ca pacientul este sanatos... nu ii cere detalii, insa daca constata anumite anomalii pune intrebari legate de stilul de viata pentru a identifica factorii care au cauzat boala sau o pot cauza daca nu se intervine; intocmai este si cu parintele duhovnic: daca observa problele duhovnicesti (lacomie, desfranare, avaritie, manie, invidie, trandavie, slava desarta, mandrie) cauta cauzele lor... si cum viata sexuala este un factor important evident ca sunt cercetari si ina cest sens insa evident "neivazive" ci discrete, pentru identificarea nefirescului (perversiuni, desfranare, contraviata...da am zis bine caci contraceptivele nu doar opresc zamislirea copiilor ci opresc si viata sotilor... viata duhovniceasca: bucurie, fericire, dragoste, incredere) si nu pentru detalii "picante".

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ceea ce propun unii (nu zic neaparat de voi, care scrieti aici) este o infantilizare a crestinilor...
Insasi conceptul de duhovnic are iti dirijeza viata intima si in general viata in silul unui guru este oribil penru mine. Ese o adevarata problema a ortodoxiei contemporane.
Pai duhovnicul nu dirijeaza viata sexuala a familiei ci o tamaduieste cu ajutorul harului Duhului Sfant daca si sotii doresc asta... evident daca este cazul.
Nici un preot duhovnic nu vine cu o "reteta" care asigura viata sexuala ce aduce mantuirea.
Fiecare om e unic, fiecare familie este unica... rolul duhovnicului in ceea ce priveste viata sexuala de familie a credinciosilor este sa ii ajute pe soti sa se fereasca de imbolnaviri ale manifestarilor sexuale firesti... si daca s-au imbolnavit, adica daca exista manifestari nefiresti sa ajute cu multa dragoste si delicatete prin colucrare cu harul Duhului Sfant la tamaduirea lor spre mantuirea lui si a sotilor, spre slava lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sigur, omul dupa cadere nu mai ese stapan al libertatii daruie de Dumnezeu. dar de la botez, el ar trebui tocmai sa incerce sa o redobandeasca. Nu prin tutelare se obine asta.
Consider ca aici greseti draga Fani71, intucat cauti justificari pentru pacate... Psalmul 140 e elocvent "Sa nu abati inima mea spre cuvinte de viclesug ca sa imi dezvinovatesc pacatele mele cu raspunsuri pacatoase", motivate de pacate si sutinatoare ale pacatelor

Dupa caderea lui Adam, omul este liber sa aleaga viata si moartea... Botezul este nastere dinnou intru Hristos Iisus care adauga libertatea duhovniceasca care potenteaza libertatea fireasca de alegere a omului...

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Libertatea in duh aboleste Legea.
Nu este asa draga noastra, ia vezi ce spune Sfantul Pavel pe la Romani pe acolo...
Duhul nu desfinteaza legea ci o desavarseste, o implineste... adica adauga noi valente in Duh Sfant intrucat prin conlucrarea cu harului Duhului Sfant omul depaseste legea nu in sensul ca nu o implineste ci in sensul ca o implineste firesc din dragoste (si nu fortat) si chiar o depaseste caci legea e doar un ghidaj pnetru bine si rau, ce nu poate raspunde la toate situatiile, legea e data pentru cei ce nu conlucreaza cu harul Duhlui Sfant, pentru cei ce nu prea cunosc Adevarul si Binele si astfel nu pot sa iubeasca desavarsit binele dar totusi vor sa il infaptuiasca.... insa harul Duhului Sfant este dat pentru cei ce iubesc binele desavarsit si Adevarul si cunosc ADEVARUL... si luminati de Adevar nu mai au nevoie de ghidajul legii...

In conclzuie libertatea harului poate fi rezumata la cuvintele Sfantului Pavel:
"toate imi sunt permise insa nu toate imi sunt folositoare, toate imi sunt ingaduite dar nu toate zidesc"...
asadar cel ce le vede cu ajutorul harului Duhului Sfant pe cele nefolositoare si nezitoare... in mod firesc le ocoloste... nu pentru ca legea nu ii permite (crima spre exemplu) ci pentru ca vede vatamarea care vin din acestea.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Orice lege sau regula scrisa de Biserica candva este numai un indicator care araa drumul general. Penru o persoana anume, drumul poate fi mai ocoli, dar ese poae necesar acest ocol.
De ce cauti sa iti justifici propria parere...
Persoana asta anume... poate muri in ratacirea ocolului ei.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cred si ca rebuie sa ne asumam si riscul de a gresi. Nu sa dam toata responsabilitatea unui duhovnic.
Pai nici nu putem "pasa" responsabilitatea unui duhovnic, insa putem sa ne obraznicim fata de parinti, putem sa nu ii ascultam... si cand dam de greu sa dorim sa alergam asemnea fiului risipitor spre pocainta... sa dorim ca macar slugi ale Parintelui sa fim.

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #402  
Vechi 03.10.2012, 19:25:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
raul mai mic, asa cum am spus, cand nu se distruge celula-ou; sunt metode contraceptive care distrug celula-ou, acestea sunt pacatoase si trebuie evitate cu desavarsire.
Răul "mic" de cate tu tot vobești este la fel de mare și în cazul în care folosești și alte metode contraceptive care distrug ovulul sau spermatozoidul care nu sunt altceva decât jumătățile care ar forma celula ou. Tot eviți procreerea ori că distrugi ovulul, ori că distrugi spermatozoizii. Aceste celule (ovulul, spermatozoidul) prin unire dau viața. Deci distrugând o jumatate a celulei ou, nu faci altceva decât să distrugi celula ou, respectiv să nu permiți formarea ei, adică viața.
Reply With Quote
  #403  
Vechi 03.10.2012, 19:59:32
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Departe de mine gandul ca Domnul e politistul nostru, gardianul si BIg Brother. Oare nu am subliniat mereu, in postarile mele, acest aspect? Suntem asadar pe aceeasi linie de fond. Insa, mai departe incep unele diferente... Consecintele si implicatiile incepem sa le vedem diferit, din cate am sesizat, parca...
Problema cu omul acesta liber e mare... Mai intai ca omul a fost creat liber, e drept, insa dupa caderea protoparintilor fiinta umana a fost grav ranita iar libertatea a devenit o mare problema. Inclusiv in Biserica avem o situatie asemanatoare: pacatele ne sunt la tot pasul iar nevointele sunt grozav de dificile uneori. Asta in cazul cel mai bun, pentru ca in cazul opus nu e nici o nevointa.
Dumnezeu a harazit multe si planuieste mult. Inutil sa insist acum. A harazit si planuit insasi libertatea noastra, precum si Golgota. Drept Cale pentru mantuire. A harazit fericirea noastra, a harazit si planuit Biserica etc.
Nu putem intelege corect viata si rostul nostru, inclusiv libertatea DACA NU REMARCAM LIMITELE PUSE DE DUMNEZEU. Ma tem ca vine vremea sa discutam foarte serios despre rebel si rebeliune. Sau despre inselare. Ma tem intrucat aceste dezbateri sunt cele mai delicate cu putinta iar eu nu ma simt pregatit pentru ele.

Deocamdata mai spun doar ca perspectiva deschisa de Dumnezeu pentru ca omul sa aiba prunci, atunci cand sotii intra in Taina Cununiei, NU TREBUIE BLOCATA CI FRUCTIFICATA. Intru bogatia deplina a vietii crestine, intru bucurie si tot folosul pentru mantuire.
Asemenea oricarei alte Taine, dealtfel, care nu ne e data ca bici sau frana ci dimpotriva, ca mod de fiintare omeneasca si ca zare noua pentru petrecere deplina intru Hristos.
Observ ca fratia ta ramai blocat in canoane... limite... nevointe... Nu spune nimeni sa ne lipsim de ele, dar ele isi au un loc cu un scop! Pentru o mai buna intelegere, asculta CONFERINTELE p.Rafail Noica "Ce este omul?", "Criza in Biserica" si "Din ce moarte ne-a izbavit Xc" plus si conferinta p.Savatie Bastovoi despre Prietenie si adevarata prietenie! si de acolo... sper sa intelegi ca tot ce conteaza este sa mergi inainte si sa ne te poticnesti de "boroboatele" facute ca "alea oricum ni le iarta, dar ceea ce NU iarta Dumnezeu este indiferenta noastra si inonstienta ca pacatul aduce DESPARTENIA de Dumnezeu" (p.rafail)

nu UITATI: "TOATE NE SUNT INGADUITE DAR NU TOATE DE FOLOS!"
Reply With Quote
  #404  
Vechi 03.10.2012, 20:16:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Dragii mei, imi pare rau ca nu pot fi de acord cu toti sau cu tot ce scrieti. Dar apreciez duhul de pace in care discutati si faptul ca nu v-ati suparat pe mine cand am fost cam dura.
Imi pare rau ca nu am timp sa scriu raspunsuri prea lungi si sa raspund la toti. Nu am mult timp, tocmai pentru ca am familie cu doi copii si lucrez.
De altfel, aceasta discutie am mai purtat-o acum doi ani, trei ani..
Putin, putin as mai scrie, dar imi pare rau ca nu sunt o partenera de discutie serioasa. Mi-am si promis, si m-a si sfatuit duhovnicul (ei, da= daca am scris ce am scris, nu inseamna ca ma revolt si nu tin seama!), sa nu ma mai las antrenata in astfel de polemici pe forum.
Daca mi se pare ca am ceva nou de scris mai scriu.
Un singur lucru as vrea sa adaug acum catre cei care au scris ca nu este conform cu cununia crestina sa blochezi fertilitatea, sa inchizi calea copiior. Sunt de acord in principiu, dar cred din nou ca problema se pune de la caz la caz. Si ca una este sa o opresti din egoism, si alta din alte motive serioase, printre care, numarul de copii care pentru respectivul cuplu este, din diverse motive, destul de mare.
Desi nu vreau sa intru in detalii personale (poate ati citit pe firul despre experiente luminoase ce am scris despre familia mea), as vrea sa spun ca am invatat din experienta proprie ca una este sa decizi ca nu vrei copii pentru ca iti incurca cariera sau comoditatea, si alta este sa decizi ca doi sunt destui, in conditiile in care deja majoritatea lumii gandeste ca si a face doi este o nebunie. Si ca echilibrul familiei, pacea, mantuirea fiecaruia sunt foarte importante pentru un cuplu, si POT fi puse inaintea pcincipiului de mai sus.
In ortodoxie, persoana este pusa in centru, nu regula. Persoana si cuplul.
Ma intorc la copii care trebuie imbaiati si culcati.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #405  
Vechi 03.10.2012, 20:47:40
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit 1. Primul Raspuns!

@ Frate Ovidiu, dupa imaturitatea celor postate, asa eram si eu inainte de casatorie... aprig ca fratia ta... dadeam in cap orsicui cu canoane randuieli si pravile, mai ales ca sunt ABSOVENT DE TEOLOGIE, dar IN casatorie lucrurile stau altfel... De cand m-am casatorit, NU mai am aceeasi gandire... pentru ce se petrec niste lucruri de care NU te astepti... de ce? cum? iti explic pe parcurs, la cele deja mentionate de fratia ta!

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
in Molitfelnical mare, numit Trebnic, pagina 519, spune despre infranarea trupeasca a sotilor : " In cele patru posturi, precum si miercurea si vinerea este bine ca sotii sa se infraneze de la impreunarea trupeasca, ca semn ca iubim pe Dumnezeu".
si eu iti spun asa: daca cumva sotii - de se va intampla, nu zic sa se neglijeze ziua de miercuri sa vineri, sa nu devina o regula - sa aiba actul conjugal, crezi ca ei IUBESC mai PUTIN pe Dumnezeu??? NU! In iubirea lor DARUITOARE ESTE si Dumnezeu! Pt ca actul trupesc NU exclude IUBIREA sotilor si pe Hristos, Care este PREZENT si ACTIV in toata aceasta lucrare! Fara de El nimic nu se face, nu se poate face! Iar IN Taina Casatoriei, NIMENI nu se baga!
Apoi, iti dai seama ca familia ortodoxa practicanta ARE HABAR de acestea, dar NU poti opri LUCRAREA TAINEI, chiar de este post! (conferinta IPS.Andrei Andreicut "Treptele dragostei" iasi 2003, penultimele intrebari...) si fiind invatat cu postul NU alimentele sunt cele care "atata" pofta... si nici pacatul/pofta, ci IUBIREA lor! Ca ei DORM impreuna! NU SEPARAT! si stand impreuna nu stai SATUIE langa SOTIE! O iei in brate si o saruti si o mangai! Daca se ajunge si la unirea conjugala, FOARTE BINE! Daca se opresc, iar FOARTE BINE! tot ce fac SOTII este in TREI: sotul Sotia si Hristos!

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Indeosebi clericii, ca si apostolii de odinioara, trebuie sa fie tuturor pilda de infranare ( VI Ecumenic 12,13,18, 30 ) , spre slava lui Dumnezeu, spre folosul aproapelui si spre mantuirea lor ( Fapte 20, 34-35; I Corinteni 9, 12 si 27; Tit 1, 7; 2, 6; I Petru 1, 6 si 13 )”. - Convorbiri cu Pr Cleopa
Asta NU are nici o legatura cu infranarea conjugala! Vezi, de ce iti spun? Imi dai citate de la un CALUGAR! oricat de INDUHOVNICIT ar fi cineva, mai ales calugar, NU CUNOASTE TAINA CASATORIEI! Aceasta Taina se traieste STRICT personal! p.Teofil de la Sambata spunea ca cel smerit sta la locul lui deci si stie limitele, isi vede de nasul lui, se intinde doar cat ii este plapuma! De ce zic? pt ca un monah NU cunoaste TAINELE casatoriei!!! daca nu le traieste el insusi! Nu contesc sfintenia p.Cleopa, nu contesc sfintenia si darurile p.Arsenie Boca, dar PANA AICI: sunteti CALUGARI??? vedeti-Va de calugarie, de locul vostru, nu intrati in intimitatea unui casatorit ca habar nu aveti!
Stiu, ca zicea si p.Efrem de la Vatopedi, ca "da cine a luminat mai mult lumea decat niste calugari simpli de la Athos deveniti apoi Episcopi?" e ADEVARAT! Nu contest sunt convins! Dar ei NU ai intrat in intimitatile conjugale... stiau CARE LE ESTE LOCUL! de calugar!
CUI II TREBUIE MAI MULTA INFRANARE MAI BINE SE CALUGAREA! ESTE CASATORIT SA ISI FACA DATORIA DE CASATORIT! Sa stea la locul lui! Sa isi vada de sotia lui!
Infranarea de care citezi este vorba de cele EXTERIOARE nu de relatiile intime! Acestea NU se arata nimanui, nu se descopera nimanui, pt ca este TAINA, deci INTIM si SECRET! Doar Xc care participa VIU si ACTIV cunoaste acestea!

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Adum-mi și mie conntextul în care Sf Ioan Gură de Aur a spus așa ceva și hai să-l analizăm.
Apropo crezi că alți duhovnici nu l-au studiat pe Sf Ioan Gură de Aur? Sau crezi că ei poruncesc abstinența în posturi din neștiință? Tu crezi că duhovnicii de la mănăstiri sunt proști?
Ti-am dat numele cartii, editura si anul aparitiei, STUDIAZ-O! Nu da copy-paste de pe net! IA CARTEA IN MANA!
E UNII duhovnici care au studiat.... si NICI el nu se baga in treburile CONJUGALE ale sotilor! Daca voi sunteti atat de destepti, ia luati sfintele CANOANE:
A. - ”Iar, cei ce sunt legati prin casatorie, trebuie sa fie lorusi judecatori; fiindca au auzit pe Pavel, care scrie ca este lucru cuviincios a se indeparta unul de altul, la un timp prin consimtamant, pentru ca sa staruiasca in rugaciune si apoi sa se aproprie” (I Cor. 7,4). -Dionisie 3.-
B. - -”Celor casatoriti legal, apostolul le zice: “Sa nu va lipsiti unul de altul, decat numai prin intelegere, pe un anumit timp, ca sa va indeletniciti cu rugaciunea si apoi iar sa va impreunati, ca sa nu va ispiteasca satana pentru neinfranarea voastra” (I Cor. 7, 5). Insa, este de trebuinta de a se feri de impreunare sambata si duminica, pentru ca in aceste zile, se aduce Domnului jertfa cea duhovniceasca”. Timotei 13.
DECI NU OBLIGA! Daca se intampla, NU e grav! pt ca e iubirea lor! dar decat sa se refuze si unul din ispita sa cada in MALAHIE sau ADULTER, atunci ii mai grav, nu crezi??? Nu mai bine se impreunau decat sa se ajunga la una ca asta??? ASTA ESTE DREAPTA GANDIRE!!! Frate...
C. - i-auzi una tare: -”Preotii si diaconii nu se opresc de la amestecare cu femeile lor, fara numai la zile ce vor sa slujeasca liturghie, atunci trebuie sa se stapaneasca… Drept aceea, trebuie intr-acea zi sa se fereasca de pofta trupeasca”. ILT, 99.
D - ”Nu s-a oprit barbatul si femeia de la impreunarea trupeasca, decat numai cand vor sa se pregateasca pentru rugaciune si sfanta impartasanie”. -ILT, I70.
adica sa nu se impreune inainte de a se ruga pt ca trupul slabeste si mintea nu se mai poate concentra la rugaciune!!!
E. -”Trebuie sa stim, ca cei ce se insotesc prin nunta, s-au legat de la Dumnezeu si sunt curati cu chemarea Celui curat. Deci, trebuie sa pazeasca unul fata de altul nunta nespurcata si sa vietuiasca in pace si evlavie. Cei ce s-au unit de la Dumnezeu cu cinste, curatie si dragoste, sa pazeasca insotirile intr-un cuget cu pace ca un mare dar, pentru ca vor raspunde de ea alaturi de celelalte indatoriri dumnezeiesti…, ingrijindu-se nu numai de trupul si de sufletul lor, caci numai asa Dumnezeu va fi cu ei. Sa-si creasca copiii cu frica lui Dumnezeu (Efes. 6,4), sa faca milostenie ca sa se mantuiasca”. Sim. Tes. V, 282.
unde spune sf.Simeon de la Tesalonic aici ca daca sotii se daruiesc intru totul unl altuia UITA pe Dumnezeu??? ESTE CHIAR ACOLO IN LEGATURA SI TAINA SI LUCRAREA LOR!!! Nu va mai amestecati spunand MINCIUNI si PARERI personale/personalizate si CITITI MACAR cu atentie Sf.Canoane si LUATI AMINTE... daca aveti MINTE!!!
F. -”Barbatul si muierea sa nu se afle in pofta trupeasca nici sambata, nici dumineca, ca intr-aceste doua zile mai mult se face dumnezeiasca Liturghie; insa: sambata pentru sufletele pristavitilor nostri, iar dumineca pentru invierea Mantuitorului nostru Iisus Hristos si aceasta, sa fie cu intocmirea amandurora, adica sa fie si voia barbatului si a femeii” -ILT, 171.
Auzi copile!!! dupa INVOIREA RECIPROCA nu dupa LEGE! Nu dupa nebunie! Nu unul Hais si altul Cea, ca acolo e DRACUL BREEEEE...
G. -”Barbatul si muierea sa nu se afle in pofta trupeasca nici sambata, nici dumineca, ca intr-aceste doua zile mai mult se face dumnezeiasca Liturghie; insa: sambata pentru sufletele pristavitilor nostri, iar dumineca pentru invierea Mantuitorului nostru Iisus Hristos si aceasta, sa fie cu intocmirea amandurora, adica sa fie si voia barbatului si a femeii” -ILT, 171.

Uite TOATE sfintele CANOANE legate de Casatorie! UNDE SPUNE DE ABSTINENTA MIERCUREA SI VINEREA???? eu nu vad in niciunul! Vedeti ca unii calugari mai "evlaviosi" se cred deja cineva isi intrec masura si dau EI INSISI REGULI??? cum dar nu se baga ei cu bocancii in viata de familie????

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Veșnica scuză. Neputința trupului. Păi pune-l la muncă frate, că de aceea ți-a dat Dumnezeu voință, rugăciune, post, ca să poți să birui trupul cu neputințele lui. Iisus Hristos, întrupat în om adevărat, a biruit pe diavolul ca om, iar nu ca Dumnezeu; căci cu puterea de Dumnezeu, ca fulgerul l-a aruncat din ceruri, iar biruința ne-a dat-o nouă, în dar, dar numai dacă ne luptăm și noi ca El. Vezi? Hristos ca om întrupat a biruit, nu ca Dumnezeu.
Vezi??? Daca ai fi casatorit AI GANDI ALTFEL!
IUBIREA IN LEGATURA EI SFANTA DIN TAINA CUNUNIEI NU SE INFRANEAZA!!! Vrei infranare, PLEACA LA MANASTIRE! Esti casatorit??? TINE-TE DE SOTIE SI FA CE TREBUIE!!! Altfel esti batjocorit de dragi cu toata nevointa ta de sfintenie! Nu iti faci datoria de casatorit???? poti sa faci nevointa stalpnicilor sfinti, ca te luat dracu pe sus! asta este nevointa in familie pe primul loc! La judecata Xc nu intreaba de post metanii etc, te intreaba daca TI-AI ODIHNIT SOTIA!!! Daca ea A AVUT BUCURIE PRIN TINE! daca CUMVA NU E RAMAS INTRISTATA CA AI NEGLIJAT-O CU PREA MULTA RUGACIUNE!
si aici aduc exemplul trait personal de p.Nicolae Tanase la Bacau: a venit un sot si i-a spus ca sotia a spart toate icoanele in casa! Cercetand-o pe sotie aceasta i-a spus p.Nicolae "el dimineata se trezeste la 3, face miezonoptica, utrenia, ceasurile, psaltirea, face metanii pana la 6jum. Apoi mananca si pleaca la servivi. Vine la 4 si merge si face ceasul 9, vecernia, psaltirea, pavecernita, si se culca! Si asa face zilnic! De copii nu intreaba de mine nu isi face datoria! Atunci unde este Dumnezeul acesta la care el se roaga???" atunci a inteles p.Nicolae ca asta nu si-ainteles rostul de familist. Ii trebuia nevointa??? trebuia sa plece la manstire!

...va urma si Raspunsul 2
Reply With Quote
  #406  
Vechi 03.10.2012, 21:17:49
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
@ Frate Ovidiu, dupa imaturitatea celor postate, asa eram si eu inainte de casatorie... aprig ca fratia ta... dadeam in cap orsicui cu canoane randuieli si pravile, mai ales ca sunt ABSOVENT DE TEOLOGIE, dar IN casatorie lucrurile stau altfel... De cand m-am casatorit, NU mai am aceeasi gandire... pentru ce se petrec niste lucruri de care NU te astepti... de ce? cum? iti explic pe parcurs, la cele deja mentionate de fratia ta!


si eu iti spun asa: daca cumva sotii - de se va intampla, nu zic sa se neglijeze ziua de miercuri sa vineri, sa nu devina o regula - sa aiba actul conjugal, crezi ca ei IUBESC mai PUTIN pe Dumnezeu??? NU! In iubirea lor DARUITOARE ESTE si Dumnezeu! Pt ca actul trupesc NU exclude IUBIREA sotilor si pe Hristos, Care este PREZENT si ACTIV in toata aceasta lucrare! Fara de El nimic nu se face, nu se poate face! Iar IN Taina Casatoriei, NIMENI nu se baga!
Apoi, iti dai seama ca familia ortodoxa practicanta ARE HABAR de acestea, dar NU poti opri LUCRAREA TAINEI, chiar de este post! (conferinta IPS.Andrei Andreicut "Treptele dragostei" iasi 2003, penultimele intrebari...) si fiind invatat cu postul NU alimentele sunt cele care "atata" pofta... si nici pacatul/pofta, ci IUBIREA lor! Ca ei DORM impreuna! NU SEPARAT! si stand impreuna nu stai SATUIE langa SOTIE! O iei in brate si o saruti si o mangai! Daca se ajunge si la unirea conjugala, FOARTE BINE! Daca se opresc, iar FOARTE BINE! tot ce fac SOTII este in TREI: sotul Sotia si Hristos!


Asta NU are nici o legatura cu infranarea conjugala! Vezi, de ce iti spun? Imi dai citate de la un CALUGAR! oricat de INDUHOVNICIT ar fi cineva, mai ales calugar, NU CUNOASTE TAINA CASATORIEI! Aceasta Taina se traieste STRICT personal! p.Teofil de la Sambata spunea ca cel smerit sta la locul lui deci si stie limitele, isi vede de nasul lui, se intinde doar cat ii este plapuma! De ce zic? pt ca un monah NU cunoaste TAINELE casatoriei!!! daca nu le traieste el insusi! Nu contesc sfintenia p.Cleopa, nu contesc sfintenia si darurile p.Arsenie Boca, dar PANA AICI: sunteti CALUGARI??? vedeti-Va de calugarie, de locul vostru, nu intrati in intimitatea unui casatorit ca habar nu aveti!
Stiu, ca zicea si p.Efrem de la Vatopedi, ca "da cine a luminat mai mult lumea decat niste calugari simpli de la Athos deveniti apoi Episcopi?" e ADEVARAT! Nu contest sunt convins! Dar ei NU ai intrat in intimitatile conjugale... stiau CARE LE ESTE LOCUL! de calugar!
CUI II TREBUIE MAI MULTA INFRANARE MAI BINE SE CALUGAREA! ESTE CASATORIT SA ISI FACA DATORIA DE CASATORIT! Sa stea la locul lui! Sa isi vada de sotia lui!
Infranarea de care citezi este vorba de cele EXTERIOARE nu de relatiile intime! Acestea NU se arata nimanui, nu se descopera nimanui, pt ca este TAINA, deci INTIM si SECRET! Doar Xc care participa VIU si ACTIV cunoaste acestea!


Ti-am dat numele cartii, editura si anul aparitiei, STUDIAZ-O! Nu da copy-paste de pe net! IA CARTEA IN MANA!
E UNII duhovnici care au studiat.... si NICI el nu se baga in treburile CONJUGALE ale sotilor! Daca voi sunteti atat de destepti, ia luati sfintele CANOANE:
A. - ”Iar, cei ce sunt legati prin casatorie, trebuie sa fie lorusi judecatori; fiindca au auzit pe Pavel, care scrie ca este lucru cuviincios a se indeparta unul de altul, la un timp prin consimtamant, pentru ca sa staruiasca in rugaciune si apoi sa se aproprie” (I Cor. 7,4). -Dionisie 3.-
B. - -”Celor casatoriti legal, apostolul le zice: “Sa nu va lipsiti unul de altul, decat numai prin intelegere, pe un anumit timp, ca sa va indeletniciti cu rugaciunea si apoi iar sa va impreunati, ca sa nu va ispiteasca satana pentru neinfranarea voastra” (I Cor. 7, 5). Insa, este de trebuinta de a se feri de impreunare sambata si duminica, pentru ca in aceste zile, se aduce Domnului jertfa cea duhovniceasca”. Timotei 13.
DECI NU OBLIGA! Daca se intampla, NU e grav! pt ca e iubirea lor! dar decat sa se refuze si unul din ispita sa cada in MALAHIE sau ADULTER, atunci ii mai grav, nu crezi??? Nu mai bine se impreunau decat sa se ajunga la una ca asta??? ASTA ESTE DREAPTA GANDIRE!!! Frate...
C. - i-auzi una tare: -”Preotii si diaconii nu se opresc de la amestecare cu femeile lor, fara numai la zile ce vor sa slujeasca liturghie, atunci trebuie sa se stapaneasca… Drept aceea, trebuie intr-acea zi sa se fereasca de pofta trupeasca”. ILT, 99.
D - ”Nu s-a oprit barbatul si femeia de la impreunarea trupeasca, decat numai cand vor sa se pregateasca pentru rugaciune si sfanta impartasanie”. -ILT, I70.
adica sa nu se impreune inainte de a se ruga pt ca trupul slabeste si mintea nu se mai poate concentra la rugaciune!!!
E. -”Trebuie sa stim, ca cei ce se insotesc prin nunta, s-au legat de la Dumnezeu si sunt curati cu chemarea Celui curat. Deci, trebuie sa pazeasca unul fata de altul nunta nespurcata si sa vietuiasca in pace si evlavie. Cei ce s-au unit de la Dumnezeu cu cinste, curatie si dragoste, sa pazeasca insotirile intr-un cuget cu pace ca un mare dar, pentru ca vor raspunde de ea alaturi de celelalte indatoriri dumnezeiesti…, ingrijindu-se nu numai de trupul si de sufletul lor, caci numai asa Dumnezeu va fi cu ei. Sa-si creasca copiii cu frica lui Dumnezeu (Efes. 6,4), sa faca milostenie ca sa se mantuiasca”. Sim. Tes. V, 282.
unde spune sf.Simeon de la Tesalonic aici ca daca sotii se daruiesc intru totul unl altuia UITA pe Dumnezeu??? ESTE CHIAR ACOLO IN LEGATURA SI TAINA SI LUCRAREA LOR!!! Nu va mai amestecati spunand MINCIUNI si PARERI personale/personalizate si CITITI MACAR cu atentie Sf.Canoane si LUATI AMINTE... daca aveti MINTE!!!
F. -”Barbatul si muierea sa nu se afle in pofta trupeasca nici sambata, nici dumineca, ca intr-aceste doua zile mai mult se face dumnezeiasca Liturghie; insa: sambata pentru sufletele pristavitilor nostri, iar dumineca pentru invierea Mantuitorului nostru Iisus Hristos si aceasta, sa fie cu intocmirea amandurora, adica sa fie si voia barbatului si a femeii” -ILT, 171.
Auzi copile!!! dupa INVOIREA RECIPROCA nu dupa LEGE! Nu dupa nebunie! Nu unul Hais si altul Cea, ca acolo e DRACUL BREEEEE...
G. -”Barbatul si muierea sa nu se afle in pofta trupeasca nici sambata, nici dumineca, ca intr-aceste doua zile mai mult se face dumnezeiasca Liturghie; insa: sambata pentru sufletele pristavitilor nostri, iar dumineca pentru invierea Mantuitorului nostru Iisus Hristos si aceasta, sa fie cu intocmirea amandurora, adica sa fie si voia barbatului si a femeii” -ILT, 171.

Uite TOATE sfintele CANOANE legate de Casatorie! UNDE SPUNE DE ABSTINENTA MIERCUREA SI VINEREA???? eu nu vad in niciunul! Vedeti ca unii calugari mai "evlaviosi" se cred deja cineva isi intrec masura si dau EI INSISI REGULI??? cum dar nu se baga ei cu bocancii in viata de familie????


Vezi??? Daca ai fi casatorit AI GANDI ALTFEL!
IUBIREA IN LEGATURA EI SFANTA DIN TAINA CUNUNIEI NU SE INFRANEAZA!!! Vrei infranare, PLEACA LA MANASTIRE! Esti casatorit??? TINE-TE DE SOTIE SI FA CE TREBUIE!!! Altfel esti batjocorit de dragi cu toata nevointa ta de sfintenie! Nu iti faci datoria de casatorit???? poti sa faci nevointa stalpnicilor sfinti, ca te luat dracu pe sus! asta este nevointa in familie pe primul loc! La judecata Xc nu intreaba de post metanii etc, te intreaba daca TI-AI ODIHNIT SOTIA!!! Daca ea A AVUT BUCURIE PRIN TINE! daca CUMVA NU E RAMAS INTRISTATA CA AI NEGLIJAT-O CU PREA MULTA RUGACIUNE!
si aici aduc exemplul trait personal de p.Nicolae Tanase la Bacau: a venit un sot si i-a spus ca sotia a spart toate icoanele in casa! Cercetand-o pe sotie aceasta i-a spus p.Nicolae "el dimineata se trezeste la 3, face miezonoptica, utrenia, ceasurile, psaltirea, face metanii pana la 6jum. Apoi mananca si pleaca la servivi. Vine la 4 si merge si face ceasul 9, vecernia, psaltirea, pavecernita, si se culca! Si asa face zilnic! De copii nu intreaba de mine nu isi face datoria! Atunci unde este Dumnezeul acesta la care el se roaga???" atunci a inteles p.Nicolae ca asta nu si-ainteles rostul de familist. Ii trebuia nevointa??? trebuia sa plece la manstire!

...va urma si Raspunsul 2
un raspuns de nota 20! FELICITARI!
Reply With Quote
  #407  
Vechi 03.10.2012, 21:35:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
un raspuns de nota 20! FELICITARI!
Sa inteleg ca ati facut pasul si te-ai casatorit? :)

Acum, daca tot a remarcat bine Fani ca pe forumul asta toate merg de-a-ndoaselea, ca cei casatoriti dau sfaturi despre abstinenta si cei necasatoriti vorbiti despre casatorie / contraceptie, atunci voi posta si eu ceva:
http://www.youtube.com/watch?v=YCl-0...eature=related - Clayderman - Mariage d'amour. Mi se pare mie ca ar trebui sa se potriveasca cu acest topic...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #408  
Vechi 03.10.2012, 21:40:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
un raspuns de nota 20! FELICITARI!
Intr+adevar. Multumim Aghioritule.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 03.10.2012 at 21:43:50.
Reply With Quote
  #409  
Vechi 03.10.2012, 22:37:09
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Aghioritule, dacă cineva ar strecura cu grijă opiniile bune de cele dicutabile din textele tale, rămân destule repere excelente pentru o eventuală reconsiderare a premiselor discuției de față.

Una din acestea este pomenirea, ușor inexactă, a unui verset cheie din Evanghelia lui Ioan cap 15 vers. 13: "Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca cineva sufletul său să-și pună pentru prietenii săi."

Acest verset arată piscul cel mai înalt al smereniei și ascezei, proba supremă a credinței noastre, care urmează imediat nevoințelor de tot felul ca încununare a lor.
Ai renunțat la multe pentru Hristos și urmărești o răsplată pe care o consideri, pe bună dreptate, singurul scop cu adevărat valoros al vieții: mântuirea.

Ei bine, la mântuire ai fi dispus să renunți pentru cel altul, fie acela dușman sau prieten ?

Hops, asta să nu-mi ceri Doamne, că doar Tu pe toate le cunoști, inclusiv motivația mea principală pentru care mă autosugestionez zilnic că Te iubesc, pentru un loc în Bahamas-ul ceresc. N-am respectat oare toate canoanele, n-am mâncat fasole și soia de mi-au bubuit mațele, și alea cu porția, nu m-am uitat la nevastă-mea/bărbatu-meu ca la agentul satanei sub acoperire în viața mea, n-am stat la slujbe mai mult decât acasă, n-am făcut milioane de mătănii cu tot atâtea "Doamne Iisuse....miluiește-mă", n-am făcut naveta între nevroză și psihoză refuzând orice desfătare trupească că doar, doar oi apuca un bilet de vacanță pentru veșnicie acolo "unde nu este durere, nici întristare, nici suspin"? Și după atâta osteneală să cedez locul meu altuia?

Aici e diferența dintre soter și theosis, sau oferta religiei naturale opusă chemării Bisericii.

Închid paranteza, lăsându-vă mai departe în focul disputelor scolastice despre distincția dintre natură și păcat, la care se reduce toată pălăvrăgeala de pe topicul ăsta, ocazie cu care s-au spus și multe lucruri valoroase, mai mult printre rânduri.

Dar nu înainte de a menționa ceva ce nu a trecut prin ciur, din opiniile exprimate de Aghioritul.

Citat:
Duhovnicul este pentru DUH nu pentru trup! pt trup avem pe altii!
După ce ai atacat, cu o îndrăzneală remarcabilă, atâtea aiureli aciuite în ortodoxie de pe la alții pe care-i disprețuim privindu-i din clopotnița dreptei credințe strict teoretice, nu mă așteptam să pici așa, direct, în mijlocul mocirlei platonice. Eu am auzit pe la Biserică despre mântuirea persoanei cu trup cu tot. Și dacă animalul acesta scârbavnic, trupul, are parte de înveșnicire, bineînțeles după o renovare radicală, atunci duhovnicul are de-a face în mod sigur și cu dânsul. Însă discret, cu tact și atenție sporită la blocajele penitentului pentru a nu sări hotarul bunului simț.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #410  
Vechi 03.10.2012, 22:38:19
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Observ ca fratia ta ramai blocat in canoane... limite... nevointe... Nu spune nimeni sa ne lipsim de ele, dar ele isi au un loc cu un scop! Pentru o mai buna intelegere, asculta CONFERINTELE p.Rafail Noica "Ce este omul?", "Criza in Biserica" si "Din ce moarte ne-a izbavit Xc" plus si conferinta p.Savatie Bastovoi despre Prietenie si adevarata prietenie! si de acolo... sper sa intelegi ca tot ce conteaza este sa mergi inainte si sa ne te poticnesti de "boroboatele" facute ca "alea oricum ni le iarta, dar ceea ce NU iarta Dumnezeu este indiferenta noastra si inonstienta ca pacatul aduce DESPARTENIA de Dumnezeu" (p.rafail)

nu UITATI: "TOATE NE SUNT INGADUITE DAR NU TOATE DE FOLOS!"
Frate, din fericire se pare ca avem multe lucruri in comun: familie, niscaiva studii teologice, inclinatie sufleteasca pentru aceiasi duhovnici, probabil studiul consecvent al Scripturii si al altor carti ziditoare de suflet... Si cine stie, poate ca avem si o multime de prieteni preoti, poate am trait printre episcopi etc. Ba chiar cred ca ne rugam la acelasi Domn si tinem aceleasi randuieli bisericesti, rostim acelasi Crez, aceleasi rugaciuni. Vezi in cate suntem frati buni?
Apoi incep unele deosebiri intre noi, pe ici pe colo, iar asta e firesc cata vreme suntem persoane distincte, totusi...
E loc sub soare pentru toti crestinii!
Domnul sa ne ocroteasca!

Last edited by ioan cezar; 03.10.2012 at 22:41:10.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02