Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.10.2016, 19:26:41
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Doamne ferește, nu sunt infailibil, că nu sunt ereticul "papa" de la Roma... Sunt un biet păcătos...

Frățior, dar eu cred deja în cele 7 trâmbițe apocaliptice, sunt oameni minunați acolo, cred în calitatea lor umană, că nu sunt neo-naziști, în calitatea acelora umană nu cred, și îi cred și când se numesc trâmbițe, și orice denumire și-o pun, îi cred, cred și când spun că vorbesc cu alții, oricine ar fi, dar vreau să înțeleg de ce se numesc așa, de ce există, decând își dau denumirile, sau cine le dă denumirile și cât durează, pentru cine este existența lor, cum își dezvoltă societățile, deci să înțeleg mecanismul, scopul, calitatea, planurile de viitor, metodele, formele, originea și destinația, deci vreau să mă lămuresc din suflet, te rog, să-mi dai detalii, prin întrebările ce ți le-am pus mai sus, ca să cred și mai mult, să fiu deplin lămurit, să înțeleg ce sunt învățat, vreau să înțeleg cu adevărat, sunt sincer, să ști cine, dacă și de ce, merg în Rai sau în iad, să știu să le urmez credința desăvârșit sau să rămân la cât cred acum, să-i descopăr dacă sunt erezie sau Adevărul. Să știi că nu-mi bat joc, vorbesc la modul cel mai serios.

Te rog să mă lămurești.
Însfîrșit ai atitudinea potrivită pentru o discuție. Mă bucur pentru tine că ai reușit să depășești starea cea rea și acum ești deschis dialogului și cunoașterii la modul cel mai cinstit și creștin cu putință.

De papă de ce te iei? Dă-i pace... A fost un bonom și papa polonezul și acesta e un bonom... de ce lovești tu în alți creștini? Fii drept și lasă-i în seama Domnului, nu-ți fă tu griji pentru ei îndemnînd la ură față de catolici. Dacă ei ne urăsc și ne prigonesc de 1000 de ani... se cuvine ca noi să-i iubim, căci și noi așa ca ei suntem păcătoși, în timp ce doar Domnul Iisus Hristos și Cuvîntul este Sfîntul lui Dumnezeu. Deci pentru ce să-l certăm? Că nu vrea să facă ce vrem noi? Păi să facă ce crede că e bine pentru mîntuirea lui și a celor pe care îi păstorește. E treaba lui. Noi nu avem voie să judecăm, să osîndim, să dăm sentințe. Noi doar mărturisim Dreapta Credință... care vine din dragoste sfîntă, de la Dumnezeu, iar dragostea nu te lasă să jignești ci ea caută să mîntuiască pe oricine, inclusiv pe cel ce o are.

Last edited by vsovi; 20.10.2016 at 19:58:53.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Post in Biserica universala achimovjan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 06.05.2010 14:53:11
Care e adevarat Biserica Crestina?Ne arata istoria aceasta mihailt Generalitati 15 09.12.2009 15:00:47
BISERICA UNIVERSALA mara2008 Generalitati 8 06.08.2008 06:07:57