Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.02.2011, 20:41:03
Navydul Navydul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2011
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Nu era o gluma. Cand eram in scoala si colegii mei scriau fara punctuatie si cu prescurtari "de internet", am crezut ca e o gluma, ca acea scriere oribila e folosita doar intr-un registru colegial, ca cei care scriu asa pot oricand sa scrie corect cand sunt nevoiti sa dea o teza sau sa completeze o cerere.

M-am inselat.

Unii din ei chiar vor sa ajunga profesori, desi batjocoresc limba si nu au nici un fel de remuscare. E inca o dovada a mocirlei in care ne scaldam cu totii ca societate.
Ma faci sa rad, dar tu de ce nu scrii in limba romana, nu vad nici un ș si ț pe la tine si te legi de alții. Nu-i frumos, Horatiu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.02.2011, 20:44:12
Navydul Navydul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2011
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Corect!Nu poti gira pentru toti,de la nici o facultate! Pe mine m-a dezgustat raspunsul unei studente la medicina ( toate exemenele luate cu 10) pe care am intrebat-o ce specialitate vrea sa urmeze.Si mi-a spus zambind : ori chirurgie,ori ginecologie! Am intrebat-o de ce aceasta alegere?Mi-a raspuns hotarata:unde curge sange,curg si bani!
Deci no...ce sa mai zici?!Nimeni nu stie ce ii motiveaza pe oameni sa faca o anumita cariera..
Banii nu au miros, fata e capabila, e de zece, sa ia bani cat de multi. Pentru ce a invatat atata? Sa ajunga medic de familie adica un medic care ia bani mult mai putini decat altii?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.02.2011, 21:03:51
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Navydul Vezi mesajul
Banii nu au miros, fata e capabila, e de zece, sa ia bani cat de multi. Pentru ce a invatat atata? Sa ajunga medic de familie adica un medic care ia bani mult mai putini decat altii?
Va dau dreptate ( si dau dreptate persoanei respctive). Oricum..daca urmezi o anumita specialitate nu inseamna ca o sa o si profesezi sau o sa ai succes. Depinde de competenta persoanei respective.

Last edited by cristinadaciana; 25.02.2011 at 21:07:44.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.02.2011, 22:38:42
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Navydul Vezi mesajul
Ma faci sa rad, dar tu de ce nu scrii in limba romana, nu vad nici un ș si ț pe la tine si te legi de alții. Nu-i frumos, Horatiu.
Ba e foarte frumos, lipsa diacriticelor e o alegere constienta pe care o fac. E ceva asumat, din mai multe motive. Daca imi urmaresti scrierile pe forum vei observa ca in cazuri exceptionale folosesc diacritice, acolo unde prin lipsa lor s-ar putea intelege altceva din mesajul meu. Exemplu 1. Exemplu 2.

Eu am contestat lipsa de coerenta in exprimare, lipsa alineatelor si eternul spatiu pus inainte de semnele de punctuatie. Acestea, spre deosebire de lipsa diacriticelor, afecteaza grav lizibilitatea textului. Un text in limba romana, dar fara diacritice, nu presupune nici un fel de efort pentru un vorbitor nativ care stie sa citeasca.

Toate aceste tehnici, laolalta cu folosirea butonului "Vizualizare" inainte de a trimite un mesaj pe forum, sunt de bun simt. Cineva care voit ignora aceste norme de igiena a exprimarii nu are ce sa caute la nicio catedra. Aparent nu vedeti nimic in neregula cu agramati care sa se ocupe de educatia copiilor romani, atata timp cat acei agramati vor sa predea "religie".

Cine vrea sa acceada in mediul academic trebuie judecat dupa alte standarde decat forumistul de rand.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 25.02.2011 at 22:46:43.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.02.2011, 23:01:02
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dany123 Vezi mesajul
din ceea ce ai spus tu nu reiese ca scopul ei in viata ar fi banii, ci doar ca isi va alege o specializare care sa-i aduca multi bani. la fel presupui tu ca va cere si/sau primi spaga caci nu ai nici o dovada pentru asta.
Ma faci sa rad..Evident ca scopul in viata ei sunt banii, ca altfel s-ar fi facut medic hematolog..Ideea este ca nu vocatia o cheama spre o anumita specialitate, ci banii!Cat despre spaga, te rog frumos, se intampla in Romania!


Citat:
În prealabil postat de dany123 Vezi mesajul
tinand cont ca totusi medici romani au cautare in afara trag eu concluzia ca nu sunt chiar atat de slab pregatiti.
E o vorba din batrani :"cei buni, au fost luati!"...:-)
Oricum, nu generalizez...Exista si in Romania medici extraordinari, e clar...
Dar ideea de la care a plecat comentariul meu a fost tocmai asta: ca nu putem gira pentru TOTI cei care termina o facultate, chiar si cea de medicina!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.02.2011, 00:05:32
Navydul Navydul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2011
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Eu am contestat lipsa de coerenta in exprimare, lipsa alineatelor si eternul spatiu pus inainte de semnele de punctuatie. Acestea, spre deosebire de lipsa diacriticelor, afecteaza grav lizibilitatea textului. Un text in limba romana, dar fara diacritice, nu presupune nici un fel de efort pentru un vorbitor nativ care stie sa citeasca.
Cine vrea sa acceada in mediul academic trebuie judecat dupa alte standarde decat forumistul de rand.
Cu lipsa de coerenta pot fi de acord, dar celelalte tin de aspectele de tehnoredactare, hmm. Faptul ca nu stie sa tasteze corect tine de o cu totul alta materie si nu toti se pricep sa utilizeze calculatorul la nu stiu ce standarde.

Poate ca ai dreptate si cu aptitudinile pe care ar trebui sa le probeze un viitor profesor. Dar traim in Romania si avem profesorii pe care-i meritam. La salariul lor, adica 600 lei pentru un incepator, nu te astepta sa intre altii mai buni prin scoli. Cei mai buni pleaca sau lucreaza in alte domenii. Un profesor de generala sau liceu nu fac parte din mediul academic, astia sunt doar niste functionari platiti asa cum sunt platiti. Daca se intampla sa mai fie si intelectuali printre ei, asta este destul de rar.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.02.2011, 00:05:32
dany123 dany123 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2010
Mesaje: 15
Implicit

@melissa: ai dreptate. conform sondajelor in romania se da si in mod evident se si primeste spaga. ceea ce vreau eu sa subliniez esta faptul ca tu ai presupus a priori ca fata va lua spaga ca medic cand ea nici macar nu a terminat inca facultatea.

sa inteleg ca daca opta pentru o specializare mai putin banoasa era vocatie, dar asa nu e? uite eu zic ca vocatia ei e sa ajute oameni asa ca s-a facut medic => si-a urmat vocatia. 'voluntariat' poti sa faci pana la o varsta, dar la un moment incepi sa vezi lucrurile si altfel.

p.s.: am facut voluntariat in facultate si stiu cum e. n-ai idee cat de multi erau mirati ca pot sa fac ceva din care sa nu castig bani, plus neincrederea de rigoare ca nu poate fii adevarat, ca nu vreau sa le spun, etc.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.02.2011, 01:53:21
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dany123 Vezi mesajul
@melissa: ai dreptate. conform sondajelor in romania se da si in mod evident se si primeste spaga. ceea ce vreau eu sa subliniez esta faptul ca tu ai presupus a priori ca fata va lua spaga ca medic cand ea nici macar nu a terminat inca facultatea.
Pai m-am bazat pe ceva cand am spus asta.

Citat:
În prealabil postat de dany123 Vezi mesajul
sa inteleg ca daca opta pentru o specializare mai putin banoasa era vocatie, dar asa nu e?
Eu ti-am explicat frumos, vad ca intelegi numai ce-ti place

Citat:
În prealabil postat de dany123 Vezi mesajul
p.s.: am facut voluntariat in facultate si stiu cum e. n-ai idee cat de multi erau mirati ca pot sa fac ceva din care sa nu castig bani, plus neincrederea de rigoare ca nu poate fii adevarat, ca nu vreau sa le spun, etc.
Ba da, din pacate am idee...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.02.2011, 10:39:26
dany123 dany123 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2010
Mesaje: 15
Implicit

1. ok te-ai bazat pe un sondaj cand ai facut afirmatia despre spaga. foarte frumos si corect din partea ta. intrebarea e pe ce te-ai bazat cand ai presupus ca si ea o sa ia spaga?

2.din punctul meu de vedere spaga = bani pe care ii uneia sau mai multor persoane pentru anumite servicii si pentru care nu primesti o dovada [bon de casa, chitanta, factura fiscale, etc] ca i-ai dat. eu unul nu am vazut pana acum ca orice biserica sa elibereze asa ceva => biserica sau mai degraba reprezentantii ei iau spaga => si uite asa ajungem la faptul ca a te face preot nu mai e vocatie, ci o meserie banoasa.

3.mie imi pare normal ca si posibilitatile de castig financiar sa fie un criteriu atunci cand iti alegi o meserie, mai ales una in care sansele de reconversie profesionala sunt mici. din mesajul tau eu am perceput asta ca pe ceva negativ.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.02.2011, 11:01:32
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul



Toate aceste tehnici, laolalta cu folosirea butonului "Vizualizare" inainte de a trimite un mesaj pe forum, sunt de bun simt. Cineva care voit ignora aceste norme de igiena a exprimarii nu are ce sa caute la nicio catedra.
N-a functionat butonul "Vizualizare" pentru "...nicio..." ? :D
Reply With Quote
Răspunde

Tags
rog raspuns urgent