Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.11.2012, 13:52:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dr Călin Mărginean, 20 de conferințe: http://drcalinmarginean.blogspot.ro/...ari-video.html

ps: am ascultat doar prima conferinnță și nu spune lucruri rele...acum nu e musai să luăm de bun tot ce spune el, căci așa cum prezintă el problema, nu ne-ar ajunge toată ziua să vedem numai de sănătatea noastră, să nu mai vorbesc că ar trebui să dispunem de o sumă considerabilă de bani pentru a urma aceste sfaturi. Sunt însă multe informații de folos legate de o alimentație sănătoasă, de care ne-am putea folosi.

Last edited by ovidiu b.; 02.11.2012 at 13:57:17.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.11.2012, 14:48:43
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Renunțând treptat la anumite alimente "otravă" (alcool, tutun, cafea, cacao, sucuri procesate, zahăr, sare etc)
Și eu, care credeam că lăsându-mă de cafea o pot înlocui, din când în când, cu cacao (și cicoare), despre care citisem că e bună...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.11.2012, 14:51:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Și eu, care credeam că lăsându-mă de cafea o pot înlocui, din când în când, cu cacao (și cicoare), despre care citisem că e bună...
Cicoare da, cacao nu. Înlocuitor pentru cacao este pudra de roșcove.

Last edited by ovidiu b.; 02.11.2012 at 14:59:22.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.11.2012, 14:58:44
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Printre cele mai cautate sfaturi din terapia naturista, consider eu ca "terapia isihasta" este de departe o varianta care "rezolva" TOATE necazurile legate de orice fel de boala. Iar asta pentru ca, in procesul de recuperare este implicat si Dumnezeu. Cu ani in urma am citit pentru prima data lucrarea vrednicului de pomenire, Parintele Ghelasie Gheorghe, de la Manastirea Frasinei si mi-a placut atat de mult incat am imprimat-o, am indosariat-o si o pastrez la loc de cinste alaturi de celelalte carti cu specific naturist. (Cine doreste, o poate lua de aici)
Din pacate, traim intr-o lume din ce in ce mai bolnava, si multi dintre noi sau dintre cei dragi sufletelor noastre, ajungem sa primim un diagnostic care ne pune serios pe ganduri. Cred eu ca, impartasindu-ne unii altora, experiente de viata si metode prin care Dumnezeu ne-a mai oferit o sansa, intorcandu-ne de la groapa, poate reusim astfel sa contribuim, cine stie cand si cum, la salvarea cuiva, sau macar la imbunatatirea starii de sanatate, ca sa nu mai vorbim de cel mai important lucru dintre toate... MANTUIREA!
Acum sa nu "derapam" si sa ne umplem de lauri, cum ca noi am facut si am dres. Daca intamplator am fost in masura sa dam un sfat bun la vreme potrivita si prin noi a oranduit Dumnezeu ca cineva sa fie salvat, acesta nu e meritul nostru, sub nici o forma! La fel si pentru ce s-ar putea intampla de acum inainte cu unii dintre detinatorii de informatii utile altora. Ideea este de a oferi, fara a pretinde ceva in schimb, chiar daca acel ceva poate valora insasi viata pentru aproapele nostru si probabil ar da oricat. Mai mult decat Dumnezeu, nu ne poate "plati" nimeni!! Acesta era de fapt mesajul pe care voiam sa-l transmit...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.11.2012, 15:10:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din păcate puțini pot înțelege cu adevărat mesajul transmis de părintele Ghelasie de la Frăsinei în cadrul cărților sale despre medicina isihastă. Foarte puțini te înțeleg și mulți îți spun că ești sărit de pe fix expunând aceste idei, idei care până la urmă sunt adevărate.

Să ne bucurăm totuși, că sunt oameni care l-au cunoscut și care i-au respectat sfaturile și sunt oameni care practică această medicină ca și dietoterapeuți.

Părintele Ghelasie de la Frăsinei: http://www.youtube.com/watch?v=Ouz1wYTfoS8
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.11.2012, 15:13:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Am citit cu atentie mesajul, in primul moment in care l-am deschis de pe e-mail. Tocmai de aceea am considerat ca trebuie sa fiu prudent de la inceput si sa spun
Mai mult de-atat, ce-ar mai fi de spus? Nici in religie, nu-s chiar toate aranjate bine "in pagina", iar omul trebuie sa faca selectii serioase si sa retina ceea ce considera ca tine de Adevarul Bisericii.
In cazul asta nu e vorba atat de "Adevarul Bisericii" cat de adevarul medical.
Iar aici nu toata lumea are suficient discernamant.

Ce zice ala in majoritate acolo despre cancer si acid este vorba englezului: BS.

La fel si cu citostatice - stiu oameni care au scapat de cancer cu ele.

Ca sa nu mai vorbim de chestia cu "eu nu recomand cerealele, produc/favorizeaza cancerul".

Oameni de genul asta sunt ca asasinii platiti: omoara pentru bani.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.11.2012, 15:15:17
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mosh Neagu, uite aici un punct de vedere, al unui ucenic al părintelui Ghelasie: http://www.youtube.com/watch?v=roLrV...feature=relmfu

ps: mi-a plăcut aceste cuvânt, citez "părintele Ghelasie nu lua nimic decât rugăciune, atât" referindu-se la suferința trupească...

Last edited by ovidiu b.; 02.11.2012 at 15:18:33.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.11.2012, 18:36:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dr Călin Mărginean, 20 de conferințe: http://drcalinmarginean.blogspot.ro/...ari-video.html

ps: am ascultat doar prima conferinnță și nu spune lucruri rele...acum nu e musai să luăm de bun tot ce spune el, căci așa cum prezintă el problema, nu ne-ar ajunge toată ziua să vedem numai de sănătatea noastră, să nu mai vorbesc că ar trebui să dispunem de o sumă considerabilă de bani pentru a urma aceste sfaturi. Sunt însă multe informații de folos legate de o alimentație sănătoasă, de care ne-am putea folosi.
Mda, mai da si cu oistea in gard uneori:

http://drcalinmarginean.blogspot.ro/...comentata.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Oxygen_...bance_capacity

A wide variety of foods has been tested using this method, with certain spices, berries and legumes rated highly in extensive tables once published by the United States Department of Agriculture (USDA), but these were withdrawn in 2012 as biologically invalid,[3] as no physiological proof in vivo exists that the free-radical theory is valid. Consequently, the ORAC method, derived only in in vitro experiments, cannot be interpreted as relevant to human diets or biology.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.11.2012, 18:45:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hai mai Moshu', putin mai mult discernamant ..
Bun discernamuntul , draga Alin , dar ce te face sa crezi ca terapiile alternative sunt abureli si doar un mijloc de a face bani ?
Oare sti tu , cate reactii adverse necunosute apar la medicamentele produse pe baza de sinteza ? Te tratezi de una , si dai de zece , si multe din produsele noi farmaceutice sunt frectie la picior de lemn ! Orice in lumea asta a devenit o "afacere" , inclusiv vanzarea de icoane , tamaie si lumanari , si atunci . . . ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.11.2012, 18:59:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Uite Alin , adevarata excrocherie !

Un angajat al unei companii farmaceutice a semnat cateva articole in presa britanica, acestea amenintand sa arunce in aer industria de profil. El sustine ca substantele pe care le luam cu reteta nu au in spate studii temeinice si ne pot omori.

Articolele sale au aparut in publicatia "British Medical Journal", scrie inquisitr.com. El afirma ca studiile efectuate nu iau in calcul riscul global, adica cel care priveste populatia in ansamblu. Acesta spune ca medicamentele sunt astfel facute incat sa transmita mai mult un mesaj de marketing.

Procesul ar incepe atunci cand doctorii cauta pacienti pe care sa poata demonstra efectele benefice ale tratamentului respectiv. Compania actioneaza in sensul transmiterii informatiilor-cheie catre pacient, prin intermediul medicului respectiv, cel care i le induce bolnavului.

Angajatul, care nu si-a dezvaluit identitatea, spune ca astfel de companii manevreaza rezultatele cercetarilor si ascund ceea ce nu le confirma asteptarile.

Rezultatele negative, trecute cu vederea?

Astfel, rezultatele negative sunt omise, atunci cand vine vorba de efecte secundare negative. Totul este determinat de dorinta tot mai mare de a face cat mai multi bani pe spinarea pacientilor inselati.

Publicatia "Nature" a analizat informatiile si a avansat ipoteza ca astfel de probleme s-ar inregistra in cazul tratamentelor anti-diabet, mai exact in cazul celor care se refera la insulina.

Una dintre companiile atacate de acest angajat misterios este Norvo Nordisk. Reprezentantii ei sustin ca studiile efectuate au implicat cazuri reale ale unor bolnavi. Totusi, ramane intrebarea daca aceste companii care produc medicamente falsifica sau nu informatiile pentru a obtine rezultatele pe care si le doresc. Iar acestea implica foarte multi bani platiti de bolnavii din lumea intreaga.
Pot sa-ti aduc multe dovezi ca actuala industrie farmaceutica contribuie din plin la omorarea noastra ! Acesta este discernamant . . . ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 02.11.2012 at 19:02:06.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 17:05:09
Alternativa la cardurile de sanatate cu cip antoniap Generalitati 1174 05.06.2015 12:04:59
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 13:58:53
10 aliati pentru sanatate absolutep0wer Generalitati 0 25.06.2010 06:09:03
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 1 13.03.2010 20:30:22