Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.06.2008, 16:18:00
mina94 mina94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2008
Mesaje: 24
Implicit

:dontgetit:Am si eu o intrebare,mi-am împărtășit copilul ,are un anișor,poate cineva să-mi spună cum fac cu hăinuța,pt că a căzut cîteva picaturi de împărtăsanie pe ea și încă nu am spălat-o.
Mai am întrebări ,cui le pot pune ,sunt nou venită pe forum!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.06.2008, 20:49:14
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

intreaba preotul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.07.2008, 22:19:05
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

spalati haina singura, numa cu apa curata, si apoi apa turnati-o la niste flori in gradina...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.07.2008, 22:23:18
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Mergeti a preot cu apa in care ti palat hainuta si acesta sa o toarne in altar la Sf Masa acolo unde se toarna apa cu care se spala el pe maini la Sf Liturghie si puneti ca asaa spus un canonist si stie ce trebuie sa faca!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.07.2008, 22:24:29
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Vai,abia acum observca am rapuns prea tarziu!Acum am citit...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.08.2008, 16:52:37
Rafaela's Avatar
Rafaela Rafaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Am o nelamurire nustiu cum sa procedez dupa sf. Impartasanie, stiu ca sunt excluse relatiile sexuale 3 zile dupa, dar ma intereseaza daca se poate de sarutat mana preotului, icoane, sf. Potir (fostul meu duhovnic ne permitea, dar asta nu am mai vazut la alte biserci) de mincat seminte, fructe cu simburi, sau de dormit. am cerut sfatul mai multor preoti si ele sunt impartite, voi cum procedati. Va multumesc anticipat. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.08.2008, 17:08:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nu urmatzi obiceiuri ale oamenilor shi nu facetzi din ele Traditzie...

dar mie imi pare ca mai ales inainte de impartashire trebuie sa nu ai relatzii sexuale... iar dupa cred ca trebuie sa ai grija sa nu-l raneshti pe Hristos... de ranit il mai ranim ca nu se poate altfel dar macar sa nu fi ca nesimtzatul shi sa nu bagi de seama, iar cu sarutatul shi eu am citit ceva, dar cred ca e valabil pana ai mancat shi trei zile apoi sa nu scuipi sau macar pana dupa oara 24... deci pare ca ce zicea parintele tau duhovnic cu trei zile dupa nu-i exclus sa fi avut dreptate... ca daca eshti canonist riguros asha trebuie sa faci... dar pe la mireni, sa ne pazeasca Dumnezeu!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.08.2008, 18:12:12
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rafaela
Am o nelamurire nustiu cum sa procedez dupa sf. Impartasanie, stiu ca sunt excluse relatiile sexuale 3 zile dupa, dar ma intereseaza daca se poate de sarutat mana preotului, icoane, sf. Potir (fostul meu duhovnic ne permitea, dar asta nu am mai vazut la alte biserci) de mincat seminte, fructe cu simburi, sau de dormit. am cerut sfatul mai multor preoti si ele sunt impartite, voi cum procedati. Va multumesc anticipat. Doamne ajuta!
Si eu aveam nelamuriri din astea si am intrebat pe preot si am aflat.

Poti sa dormi acasa dupa amiaza dupa Sfanta Impartasanie fara nici o grija.

Nu ai voie sa saruti nimic imediat dupa Sfanta Impartasanie. Nici mana preotului, nici icoanele, nici nimic. Ai voie insa sa saruti dupa ce iei masa.

E bine sa nu scuipi in ziua in care te impartasesti. Deci asta este cu fructele cu samburi...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.10.2008, 15:32:24
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

preotul de la noi din parohie ne spunea ca in ziua in care ne-am impartasit sa nu scuipam, sa nu sarutam, sa nu dormim, sa avem grija sa nu vomitam si cel mai frumos lucru care mi s-a parut mie " Azi Il aveti pe Hristos in voi. Fiti cu bagare de seama"
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.10.2008, 20:27:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
preotul de la noi din parohie ne spunea ca in ziua in care ne-am impartasit sa nu scuipam, sa nu sarutam, sa nu dormim, sa avem grija sa nu vomitam si cel mai frumos lucru care mi s-a parut mie " Azi Il aveti pe Hristos in voi. Fiti cu bagare de seama"
Asa este Tia draga, dar cel mai important ca il avem pe Hristos in noi si asta ne obliga intru toate, in gandire, in traire, in vorbire.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 16:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45