Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.08.2009, 15:25:01
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

V-am aratat in celalalt topic pe aceeasi tema ca un stat laic declarat neutru fata de credintele religioase, prin introducerea si mentinerea religiei in scoli, incalca constitutia si face discriminari pe baze religioase.
Ce vreti mai mult de atit?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.08.2009, 16:28:50
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

pe mine m-au ajutat mult orele de religie, a fost primul meu contact cu biserica.
asa ca pot sa-ti spun , valentin ca gresesti cand generalizezi.nimic din ce se face ptr Hristos nu ramane fara urmari.or in conceptia ta preotii ar trebui sa umble in sac si cenusa ca si asa suntem un popor de criminali si hoti si mai stiu eu ce.prea aruncam vina pe umerii vecinului si prea ne absolvim noi de orice responsabilitate.chiar si predicile formale au un continut moral si teologic, iar daca am urma sfaturile primite acolo bine ar fi...poate ca daca vrem ca ceva sa se schimbe ar fi bine sa incepem cu noi
afirmatia "cu sau fara religie tot una e" mie imi suna ca "cu sau fara biserica tot una e"
Oare asa o fi?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.08.2009, 16:48:23
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Parintii elevilor opteaza pentru confesiune. Am avut, ca diriginte, elevi de diverse confesiuni. S-a tinut cont de optiunea parintilor si cei care erau ortodocsi faceau orele cu profesori de religie ortodocsi, la fel si cei catolici. Doar cei musulmani nu aveau un profesor, in consecinta nu veneau la acea ora, care era ultima ora de curs din orarul zilei. Nu au existat niciodata discutii polemice in acest sens. Dar parintii isi doreau sa existe aceasta ora de educatie religioasa.
Da, deci sistemul de predare al religiei, in acest moment, merge pe ideea "daca sunt profesori, bine, daca nu, mergeti si voi acasa". Deci se face "pe genunchi", in mod pur romanesc.

Citat:
konijiro te inseli...chiar ca vorbiti numa de dragul de a va auzi vorbind in ceea ce priveste religia
Ceva argumente care se iti sustina afirmatia? Ia vezi mai sus.

Citat:
pe mine m-au ajutat mult orele de religie, a fost primul meu contact cu biserica.
Foarte bine pentru tine. Cine vrea contact cu biserica, sa se duca la biserica. Scoala e institutie a statului. Statul e laic. Nu pentru ca asa zic eu, ci asa zice Constitutia.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.08.2009, 20:54:23
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Foarte bine pentru tine. Cine vrea contact cu biserica, sa se duca la biserica. Scoala e institutie a statului. Statul e laic. Nu pentru ca asa zic eu, ci asa zice Constitutia.

cum omul nu il poti desparti de suflet asa nu poti desparti statul de biserica.oricat de savant s-ar formula chestia asta.

p.s.
se poate citi in loc de suflet suflare de viata
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.09.2009, 02:24:17
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Da, deci sistemul de predare al religiei, in acest moment, merge pe ideea "daca sunt profesori, bine, daca nu, mergeti si voi acasa". Deci se face "pe genunchi", in mod pur romanesc.
Din moment ce asta ati inteles dintr-un mesaj cat se poate de clar, inseamna ca dv. ati facut scoala pe genunchi (din categoria celor ce chiulesc si la lucrari ascund pe "genunchi" tot felul de fituiti crezand ca inseala profesorul, nu pe ei insisi, de fapt)!

In tari musulmane or fi existand profesori pregatiti ca atare, dar intr-o tara crestina exista si se tin ore frumoase si folositoare pentru ortodocsi si catolici.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.09.2009, 07:46:14
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
dar intr-o tara crestina exista si se tin ore frumoase si folositoare pentru ortodocsi si catolici.
:)
Si pentru ceilalti?
:):)

Banuiesc ca observi ca ai sesizat si tu, chiar daca involuntar, discriminarea.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.09.2009, 09:29:49
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Din moment ce asta ati inteles dintr-un mesaj cat se poate de clar, inseamna ca dv. ati facut scoala pe genunchi (din categoria celor ce chiulesc si la lucrari ascund pe "genunchi" tot felul de fituiti crezand ca inseala profesorul, nu pe ei insisi, de fapt)!
Da, mesajul a fost cat se poate de clar, si am inteles din el ca, in acest moment, Statul nu poate asigura profesori pentru toate confesiunile. Desi se bate cu pumnul in piept ca poate. Adica e "pe genunchi".
In continuare, te-as ruga sa te abtii de la asemenea comentarii la adresa mea. Nu ma cunosti, nu ai nici cea mai mica idee de modul in care am mers eu la scoala, asa ca ia-o mai usor. Am cateva posturi pe aici pe forum doar, dar nu am jignit pe nimeni. Iti e in obicei sa faci asta? Parca nu trebuia sa judeci...

Citat:
:)
Si pentru ceilalti?
:):)
Nu, nu cred ca a sesizat discriminarea. Nu a sesizat ce era evident, dar in schimb s-a apucat sa inventeze chestii depsre un om pe care nu il cunoaste.

Probabil ca se gandeste ca ceilalti, fiind musulmani, nici nu ar avea dreptul la educatie religioasa islamica intr-o scoala romaneasca.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.09.2009, 10:55:32
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

cine ii opreste sa nu aiba?
dar sunt curioasa, intr-o tara islamica se preda religie ortodoxa in scoli pt copiii ortodocsi?
cei care sunt atat de deranjati de prezenta elementelor crestin-ortodoxe in spatiul public ar trebui sa se declare atei. cel putin asa nu ne-am mai minti singuri, spunanad ca suntem 85% ortodocsi. sa-si asume lepadare pana la capat. sau doar cand ajung la ananghie isi aduc aminte ca exista DUMNEZEU?

Faza cu discriminarea miroase a....
oare eu nu ma simt discriminata ca din cauza unora copilul meu este privat de educatie religioasa in scoala?

daca intr-o tara majoritar ortodoxa(statistic vorbind) este deranjanta religia majoritatii la fel ar putea fi pusa problema si cu istoria:mai, frate, de ce sa fim obligati sa invatam istoria romaniei ca noi suntem arabi(sau nemti, ucraineni, unguri,s.a.)?sau de ce sa le invatam geografia? ssau de ce la magazine trebuie sa vb in romana si nu in araba?de ce sa fim obligati sa vb limba acestui popor in tara caruia stam?
asta nu e tot discriminare??????
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.09.2009, 11:13:57
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Discriminarea are la baza un motiv neintemeiat. Daca motivul e intemeiat, asa cum este de pilda necesitatea invatarii limbii unui stat pentru corecta functionare a sa, nu este discriminare. Daca pentru functionarea statului nu ar fi necesara cunoasterea limbii acelui stat de catre toti locuitorii sai (asa cum de pilda considera maghiarii din ro), aceasta ar putea fi considerata discriminare.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.09.2009, 11:24:51
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

la fel pot spune si eu. daca toti copiii ar invata religie, ar invata sa fie mai buni, mai toleranti si astefel ar contribui la buna functionare a statului.("statul suntem noi")
in alte state religia nu e impediment, de ce tocmai la noi?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Schimbarea lumii incepe cu iesirea pe usa valeriaandrei Intrebari utilizatori 14 18.06.2016 00:01:09
Începe un nou an școlar! laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 11.09.2011 23:10:22
De unde as putea incepe? 3874960 Pocainta 13 29.07.2010 22:33:54
Unde se termina Dragostea de aproapele si incepe Lupta cu erezia??? Remus Generalitati 25 04.03.2010 10:45:27
Isteria porcina irodion Generalitati 3 11.01.2010 15:06:54