Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.12.2009, 12:02:40
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit Ce este babilonul si de unde vine?

Am si eu o intrebare: Apocalipsa are ca punct central caderea babilonului, intorcerea lui Hristos, pregatirea miresei lui si Imparatia lui Dumnezeu pe pamant. Ce este babilonul si de unde vine? Stie cineva mai multe despre acest subiect?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.12.2009, 12:09:25
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Ce este babilonul si de unde vine? Stie cineva mai multe despre acest subiect?
Scriam intr'un alt topic ceva de genul acesta.

"Nu prea am ajuns prin cartile profetice ale Vechiului Testament sau prin Apocalipsa. Sunt prea grele pentru mintea mea actuala. Inca ma lupt cu cele trei capitole din prima Evanghelie: Matei 5, 6, 7. Pana nu le voi implini pe acestea nu voi trece mai departe."

Imi pastrez gandul si ti'l recomand si tie.
Ai pace si fii bucuroasa de toate.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.12.2009, 12:21:19
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

nici eu nu am citit foarte mult din Vechiul Testament. De fapt, am citit foarte foarte putin. Dar stiu ca parintele Gheorghe Calciu spunea mereu sa citim si sa recitim Sfanta Scriptura, cu toate cartile ei. Si cred eu, automat, sa cautam talcuiri. Parintele a slujit foarte mult in Statele Unite si a vazut cum protestantii ne-o iau inainte cu Sfanta Scriptura, de aceea a da acest sfat. Nu stiu daca are legatura smerenia cu abtinerea de la citirea scrierilor Sfinte. Asa ar trebui sa nu mai citim nimic, la cate pacate si patimi avem. Sigur, trebuie putina cumpatare, sa nu ne aruncam la Filocalie cand abia daca putem sa ne facem o rugaciune scurta seara inainte de culcare. Dar cred ca Sfanta Scriptura nu intra in aceasta categorie. Desigur, totul facut sub povatuirea duhovnicului si "inarmati" cu talcuirile Sfintilor Parinti. Te rog mult sa ma corectezi daca am gresit. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.12.2009, 12:42:14
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
nici eu nu am citit foarte mult din Vechiul Testament. De fapt, am citit foarte foarte putin. Dar stiu ca parintele Gheorghe Calciu spunea mereu sa citim si sa recitim Sfanta Scriptura, cu toate cartile ei. Si cred eu, automat, sa cautam talcuiri. Parintele a slujit foarte mult in Statele Unite si a vazut cum protestantii ne-o iau inainte cu Sfanta Scriptura, de aceea a da acest sfat. Nu stiu daca are legatura smerenia cu abtinerea de la citirea scrierilor Sfinte. Asa ar trebui sa nu mai citim nimic, la cate pacate si patimi avem. Sigur, trebuie putina cumpatare, sa nu ne aruncam la Filocalie cand abia daca putem sa ne facem o rugaciune scurta seara inainte de culcare. Dar cred ca Sfanta Scriptura nu intra in aceasta categorie. Desigur, totul facut sub povatuirea duhovnicului si "inarmati" cu talcuirile Sfintilor Parinti. Te rog mult sa ma corectezi daca am gresit. Doamne ajuta!
Da, intreaga Scriptura trebuie citita, dar cum putem citi cartile profetice (cele mai grele) daca abia cunoastem Evanghelia Noului Testament, scrisa de cei patru Evanghelisti, sau Epistolele pauline ?!
La asta ma refeream.

Imi vin in minte Parintii ce abia stiau sa scrie cateva litere, daramite sa mai citeasca Scripturi... si faceau neincetat minuni.
Sa nu o absolutizam, precum protestantii. Sa o luam ca o cale, pe langa altele, precum zice Sfantul Ioan Hrisostom.

Da, sa citim toata Scriptura, dar cu atentie si fara fixari pe cartile profetice (Daniel, Apocalipsa).
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.12.2009, 12:48:35
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

da, este adevarat. nu stiam ca va referiti si la cartile profetice. iertati!
Intr-adevar, citirea Sfintei Scripturi nu este o obligatie ce trebuie indeplinita imediat, dar daca isi doreste cineva acest lucru, sa il faca, insa cu smerenie si indrumare. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.12.2009, 12:48:37
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Asa este. Fara a cerceta bine scripurile, toate sunt presupuneri, fara baza reala. Babilonul este, dupa opinia pe care mi-am format-o pana acum, orice fel de nedreptate si inegalitate, fie ea legata de rasa, sex, statut social, prin care unii se incoroneaza in defavoarea altora si prin suferinta lor. Un anumit tip de sclavagism care inca se mai practica, pentru interese egoiste si pentru obtinerea de avantaje materiale, fara a se tine cont de suferinta celorlalti. De aceea a merge cu Dumnezeu este diferit de a merge cu lumea, caci in Dumnezeu cu totii suntem egali, iar a privi prin ochii lui Dumnezeu inseamna a vedea asta peste tot in jurul tau si a pune pe primul plan aceasta relatie cu Dumnezeu pe care o avem si prin semenii nostri. A merge cu lumea inseamna a urmari doar avantajele ei, a privi ierarhizat si a face discriminari. Desigur, este o opinie pe care mi-am format-o acum. Scripura este ceea ce trebuie urmarit si studiat, caci acolo gasim raspunsul a orice intrebare si sunt muulte, foarte multe de invatat, dar cel ce merge cu Dumnezeu, primeste raspunsul la orice intrebare,dar asta si in functie de capacitatea lui de intelegere.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.12.2009, 12:54:27
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Babilonul este, dupa opinia pe care mi-am format-o pana acum, orice fel de nedreptate si inegalitate, fie ea legata de rasa, sex, statut social, prin care unii se incoroneaza in defavoarea altora si prin suferinta lor. Un anumit tip de sclavagism care inca se mai practica, pentru interese egoiste si pentru obtinerea de avantaje materiale, fara a se tine cont de suferinta celorlalti.
Da, frumoasa interpretare.

Sa luam insa neincetat aminte la noi insine. Sa nu ne absolutizam gandurile. Adica, atunci cand spunem "opinie" sa nu fie ceva batut in cuie, iar daca un sfant sau un mare parinte ne spune altfel, sa fim pregatiti in a lua aminte si a primi cuvant de folos.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.12.2009, 13:01:33
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Da, frumoasa interpretare.

Sa luam insa neincetat aminte la noi insine. Sa nu ne absolutizam gandurile. Adica, atunci cand spunem "opinie" sa nu fie ceva batut in cuie, iar daca un sfant sau un mare parinte ne spune altfel, sa fim pregatiti in a lua aminte si a primi cuvant de folos.
Desigur, de aceea am si spus dupa opinia mea de acum. multumesc. Dumnezeu sa ne lumineze pe toti, caci El este cel mai Sfant !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.12.2009, 22:00:12
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cand am vazut titlul, mi-a fugit gandul imediat la imperiul babilonian...dar cum cada daca nu mai exista? sau poate irakul fiind localizat pe vechiul teritoriu babilonian este considerat babilon...sau poate nu are legatura cu asta...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.12.2009, 22:06:41
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Babilonul reprezinta un sistem de credinte false, complet apostaziat din care adevaratii crestini trebuie sa iasa, un loc in care inchinarea la Dumnezeu este inlocuita cu inchinarea la zei pagani, obiecte etc. Babilonul poate fi si lumea in care traim, complet straina de Dumnezeu si valorile crestine.

Last edited by almaris; 30.12.2009 at 22:09:11.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 12:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 16:27:11
de unde vine numarul fiarei? primus Generalitati 39 29.01.2009 01:36:26
Oare ce inseamna si de unde vine numele ... tigerAvalo9 Generalitati 4 16.11.2008 22:07:10