Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 26.07.2011, 19:47:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Spiritul de turma? Poate n-ai observat ca aici sunt printre putinii care nu fac parte din turma!
Pai esti cam labil, cand esti criticat intri in turma, cand nu-ti convine, iesi.
Hotaraste-te, in or out?

Citat:
Zi ca vrei sa-ti explic si gata.
Hehe...tot topicul asta e presarat cu cerinte de explicatii insa numai unul s-a prins la joc.
Si culmea, nu e ateu. Mai sa fie..
Reply With Quote
  #52  
Vechi 26.07.2011, 19:51:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Un bun pentru care se plateste, daca il obtii gratis, si e cadou, inseamna ca-l furi.
Daca e un bun material, pe care in felul asta tu nu il mai poti folosi, da :)

Citat:
Dupa tine, cum merg lucrurile in economie? Plateste Bill niste oameni cu IQ mult peste media credinciosilor (nu te supara, asta-i realitatea)
De ce sa ma supar? Comparatia oricum e arbitrara si daca e sa o luam asa, este oricum si mult este media ateilor :)

Citat:
ca sa faca un produs pe care aceastia sa-l primeasca gratis?
Doar unii il primesc gratis.
Majoritatea il platesc.

Daca tu ai face sa zicem 1 miliard de dolari profit anual din produs, te-ai supara ca nu aci 1miliard si 100 si de 100 mil mai sunt si amariti care au parte de el gratis?
Pai trebuie sa fii tare meschin..

Citat:
Pai daca nu esti in stare sa-l faci singur, platesti, ca pentru oricare alt produs.
Atat timp cat nu este "ca oricare alt produs", motivul pentru care s-ar aplica aceeasi regula fiind..?

Citat:
Simplu, e vorba de proprietate intelectuala! Eu ma intreb de ce tocmai crestinii justifica furtul?
Eu ma intreb, cum am mai spus, de ce ateii care se cred atat de capabili in a analiza valorile morale crestine nu sunt capabili sa justifice o asa zis valoare morala pe care o repeta papagaliceste si zero argumente.

Last edited by AlinB; 26.07.2011 at 19:57:46.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 26.07.2011, 19:57:22
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca era fara, era cu 4mil mai ieftin. :)
de fapt l-am luat cu 5mil mai ieftin deca era pretul :)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 26.07.2011, 20:08:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
de fapt l-am luat cu 5mil mai ieftin deca era pretul :)
Nu stiu ce invarteli ai facut tu dar daca imi arati calculator cu windows aceeasi configuratie la acelasi pret cu ala care are freedos sa linux, te cred:)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 26.07.2011, 20:12:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Copiaza tu o bicicleta dintr-un click si dupa aia o sa admit ca nu e aberant clipul.
Deci sa inteleg ca daca are protectie la copiere si muncesti sa-l spargi, nu e suficient doar un click, atunci e legitim sa-l copii?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 26.07.2011, 20:33:00
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu ce invarteli ai facut tu dar daca imi arati calculator cu windows aceeasi configuratie la acelasi pret cu ala care are freedos sa linux, te cred:)
Nu pot sa-ti arat pt ca nu am facut o poza cu preturile cand l-am achizitionat...iti pot arata chitanta daca te face mai fericit.
Invarteli? Pate ca tu nu ai auzit de promotii. Eu l-am achizitionat la un pret de 25mil si pretul de vanzare pana la promotie si dupa era de 30(si ceva)mil... deci OS gratis.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 26.07.2011, 20:39:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Nu pot sa-ti arat pt ca nu am facut o poza cu preturile cand l-am achizitionat...iti pot arata chitanta daca te face mai fericit.
Invarteli? Pate ca tu nu ai auzit de promotii. Eu l-am achizitionat la un pret de 25mil si pretul de vanzare pana la promotie si dupa era de 30(si ceva)mil... deci OS gratis.
Serios? Chiar asa?
Era unul alaturi cu linux la acelasi pret si tu ai ales pacatosul de windows?
Nu pot sa cred..

Dar daca totusi nu era si ala cu linux/dos la acelasi pret..da-mi voie sa cred ca valoarea lui reala ca hardware ajunsese la 20mil si astfel ai putut sa-l cumperi la 25mil si cu OS inclus..

Doar ca tu (si altii care se bucura de astfel de "promotii") inca mai aveau impresia ca e calculator de 30mil pentru ca alti producatori/magazine nu s-au grabit sa taie din pret.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 26.07.2011, 20:51:58
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios? Chiar asa?
Era unul alaturi cu linux la acelasi pret si tu ai ales pacatosul de windows?
Nu pot sa cred..

Dar daca totusi nu era si ala cu linux/dos la acelasi pret..da-mi voie sa cred ca valoarea lui reala ca hardware ajunsese la 20mil si astfel ai putut sa-l cumperi la 25mil si cu OS inclus..

Doar ca tu (si altii care se bucura de astfel de "promotii") inca mai aveau impresia ca e calculator de 30mil pentru ca alti producatori/magazine nu s-au grabit sa taie din pret.
Deci daca tu cumperi acelasi produs cu 30mil si eu cu 25mil nu am castigat nimic?
Oricum nu l-am luat pt ca avea windows ci pt faptul ca era cel mai avantajos in raport pret/performanta pt momentul respectiv. Daca doream ceva ieftin imi trimitea un priten din GB leptop second-hand la pret de nimic.
As prefera sa renunt la calculator decat sa folosec Linux sau Mac OS... oricum pot folosi tel cam pt to ce fac pe PC(mai putin pt jocuri pt ca nu are GPU)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 26.07.2011, 20:55:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Era vorba de costul licentei.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 26.07.2011, 21:19:17
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Plateste Bill niste oameni cu IQ mult peste media credinciosilor (nu te supara, asta-i realitatea) ca sa faca un produs pe care aceastia sa-l primeasca gratis?
Știu că e off topic, însă... Nu știu pe ce te bazezi când spui că media credincioșilor ar avea un IQ mai mic. Mai mic decât cine? Decât media necredincioșilor?
Să admitem, însă că e așa.
Probabil că în Dumnezeu pot crede fie cei care sunt proști și știu că sunt proști, adică oamenii simpli, care nu cunosc multe dar știu că nu cunosc. Pentru ei lumea care-i înconjoară e o mare necunoscută, un mister imens, și cred că Dumnezeu este explicația ultimă pentru tot.

Fie cei care sunt foarte inteligenți sau care au ajuns să cunoască foarte mult, dându-și seama că ceea ce nu cunosc e cu mult mai mult decât ce cunosc. Și, din nou, sunt deschiși față de misterul care îi înconjoară.

Problema este cu cei de la mijlocul intervalului, adică cei care și-au pierdut inocența omului simplu, care au început să cunoască lumea în care trăiesc, dar, desprinși de pământ și neajungând încă la cer, cred că au ajuns să știe. Se mulțumesc cu ceea ce cunosc și cred că mai mult de atât nu poate fi cunoscut; prin urmare, nu are cum să existe. Ei au certitudini care îi închid în ei înșiși, certitudinea că lumea nu e decât ceea ce cunosc ei și nimic mai mult, pe când credincioșii cred că lumea este ceea ce cunosc și mult mai mult decât atât.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedania anisoara Generalitati 28 23.02.2013 09:58:11
spovedania... myself00 Generalitati 2 24.06.2012 23:58:59
Spovedania Adriana-Simona Pocainta 24 22.09.2011 20:10:10
Spovedania Sf.Asteapta Generalitati 2 03.07.2010 15:04:45
Spovedania arlechino Preotul 49 22.11.2008 22:04:18