Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.03.2012, 09:11:21
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

iar într-un singur loc se spune că el nu moare,
nu scrie niciunde ca sufletul nu poate muri, ca este nemuritor ca proprietate intrinseca, care este acel "singur loc" unde scrie ca sufletul nu moare?
  #12  
Vechi 11.03.2012, 09:20:32
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Deci daca unii au tradus viata in loc de suflet trebuie sa schimbam dogma ?
Ce e cu citatul din Vulgata ? Tu nu esti roman, nu stii cum se scrie viata pe latina ?
Uite aici in Ioan 10:10

...Eu am venit ca viață să aibă și din belșug să aibă.
...ego veni ut vitam habeant et abundantius habeant.

Si Ioan 10:11
Eu sunt păstorul cel bun. Păstorul cel bun își pune sufletul pentru oile sale.
ego sum pastor bonus bonus pastor animam suam dat pro ovibus.
am vrut sa arat o traducere in care apare "suflet" in versetul :

"Oricine isi va pierde viata [psuche] pentru Mine, o va castiga" - Mat 16:25.
----------------------------------------------
Pe mine ma intereseaza sa arat ca in textul original apare "suflet" si nu alt cuvant, adica "psuche" , respectiv "anima" in latina.
Este bine ca au tradus cu "viata" insa in original apare "suflet", de aici tragem concluzia ca termenul "suflet" semnifica, in functie de context, viata acelei persoane. Pentru ca nu poti pierde, la propriu, sufletul pentru Isus. Deci intelesul nu poate fi cel traditional. La fel este si cu "sufletul" aruncat in Gheena, acolo e vorba tot de perspectiva vietii acelei persoane. Daca am intelege la propriu, oricum nu se pot arunca ceva fizic (trupul) impreuna cu ceva imaterial (sufletul) in exact aceeasi locatie.
  #13  
Vechi 11.03.2012, 09:21:52
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
nu scrie niciunde ca sufletul nu poate muri, ca este nemuritor ca proprietate intrinseca, care este acel "singur loc" unde scrie ca sufletul nu moare?
La începutul frazei am pus un "Dacă". Dar chiar dacă ar scrie într-un singur loc (deși nu scrie și stimații noștrii ortodocși încă nu ne-au arătat unde ar scrie), aceasta nu ne îndreptățește să formulăm o dogmă pe baza unui singur text. Mai ales când există zeci de texte ce dovedesc contrariul.
Deci aveți dreptate, nu există un asemenea text.
  #14  
Vechi 11.03.2012, 09:29:12
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Cat timp va arde "focul iadului" ? In Scripturi apare expresia "focul vesnic".

Matei 25, 41: “Apoi le va zice celor de la stanga Lui: “Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic , care a fost pregatit diavolului si ingerilor lui.

La prima vedere se poate trage concluzia ca focul pregatit demonilor in care vor fi aruncati si pacatosii, este vesnic.

Dar daca dam un search prin Biblie cu aceasta expresie, focul vesnic, obtinem:


- Isaia 34, 8-10: Pasajul profetizeaza ca Edomul ( unul dintre vecinii evereilor ) va fi nimicit de un foc ce nu se stinge zi si noapte. Nimeni nu poate sustine, fara a cadea in ridicol, ca Edomul arde si astazi.

8.Căci aceasta este ziua de răzbunare a Domnului, an de răsplătire pentru pricina Sionului!
9. Râurile în păcură se vor preface și pulberea în pucioasă. Pământul lui va fi pucioasă arzătoare,
10.Zi și noapte. Niciodată nu se va mai stinge în veci de veci și din neam în neam se va înălța văpaia și fumul lui. Pe veci el va rămâne pustiu și nimeni pe acolo nu va trece.


http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=43&cap=34


- Ieremia 17, 27: Pasajul vorbeste despre un foc ce nu se stinge, aprins la portile Ierusalimului, ca urmare a pedepsei divine. Cu toate ca “focul nu se stinge”, Ierusalimul nu arde si astazi.

27. Iar de nu Mă veți asculta ca să sfințiți ziua odihnei și să nu duceți sarcini, când intrați pe porțile Ierusalimului în ziua odihnei, voi aprinde foc la porțile lui și va arde palatele Ierusalimului și nu se va stinge".

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=31&cap=17



- Ezechiel 20, 47-48: E vorba de acelasi foc pe care nimeni nu-l poate stinge, cand a sosit timpul ca el sa aduca pedeapsa.


47. Și zi pădurii celei de la miazăzi: Ascultă cuvântul Domnului: Asa zice Domnul Dumnezeu: Iată Eu voi aprinde foc în tine și va arde în tine tot copacul verde și tot lemnul uscat; și flacăra vâlvâitoare nu se va stinge și toată fața va fi arsă de ea de la Negheb până la miazănoapte.

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=33&cap=20


Iuda cap.7, la fel, aceeasi expresie, cu privire la cetatile Sodoma si Gomora, acestea au fost distruse, este clar pentru oricine.

7. Tot așa, Sodoma și Gomora și cetățile dimprejurul lor care, în același chip ca acestea, s-au dat la desfrânare și au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui veșnic.

http://www.bibliaortodoxa.ro/noul-testament/44/Iuda

--------------------------------------------------------------------------------

Sa fim deci atenti cu aceasta invatatura, focul este pedeapsa lui Dumnezeu, pentru a nimici ce este pacatos, dar ca obiectul arderii sa fie tinut in viata, pentru ca focul sa arda vesnic, intr-o stare de chin, nu este conform caracterului divin. Si nici noi oamenii, oricat de rai am fi, nu am concepe asa ceva.

Last edited by Profetul de carton; 11.03.2012 at 09:31:58.
  #15  
Vechi 11.03.2012, 09:40:34
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Acum, de ce totusi Vechiul si Noul testament folosesc aceste expresii, de foc vesnic, foc care nu se stinge, de nestins ?
Parerea mea este ca asa este limbajul biblic, metaforic, simbolic, hiperbolizant, dar mai cu seama terifiant si totodata poetic.
  #16  
Vechi 11.03.2012, 10:22:57
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
iar un al doilea aspect: daca trupul este distrus in focul vesnic (trupul fiind fizic, nu poate rezista focului), va fi si sufletul distrus acolo? atunci inseamna ca notiunea de "suflet nemuritor" e nebiblica si advenstii au mare dreptate.
nu, NU v-a fi distrus. Biblia ne spune ca:
"Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, și vor fi CHINUITI acolo, zi și noapte, în vecii vecilor."
(Apocalipsa 20:10)
Doamne ajuta!
  #17  
Vechi 11.03.2012, 10:29:40
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
Iuda cap.7, la fel, aceeasi expresie, cu privire la cetatile Sodoma si Gomora, acestea au fost distruse, este clar pentru oricine.

7. Tot așa, Sodoma și Gomora și cetățile dimprejurul lor care, în același chip ca acestea, s-au dat la desfrânare și au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui veșnic.

http://www.bibliaortodoxa.ro/noul-testament/44/Iuda

--------------------------------------------------------------------------------

Sa fim deci atenti cu aceasta invatatura, focul este pedeapsa lui Dumnezeu, pentru a nimici ce este pacatos, dar ca obiectul arderii sa fie tinut in viata, pentru ca focul sa arda vesnic, intr-o stare de chin, nu este conform caracterului divin. Si nici noi oamenii, oricat de rai am fi, nu am concepe asa ceva.
te-ai gandit ca locuitorii cetatilor Sodoma si Gomora au primit pedeapsa focului atat in lumea acesta (pedepsa limitata desigur) si o pedepsa in lumea celalta " a focului celui vesnic", pedepsa la care face referire apostolul Iuda? Doamne ajuta!
  #18  
Vechi 11.03.2012, 11:51:44
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
te-ai gandit ca locuitorii cetatilor Sodoma si Gomora au primit pedeapsa focului atat in lumea acesta (pedepsa limitata desigur) si o pedepsa in lumea celalta " a focului celui vesnic", pedepsa la care face referire apostolul Iuda? Doamne ajuta!
cum sa primeasca pedeapsa focului dupa moarte daca Judecata inca nu este si Locuinta mortilor si Marea nu au dat mortii care erau in ele, ca fiecare sa fie judecat dupa faptele lor? si in plus de asta, versetul arata clar ca cetatile stau ca pilda, fiind arse de foc.

in plus de asta, haideti sa fim atenti ca insusi Domnul spune ca Sodoma si Gomora vor judecate in viitor:

Matei 11:24 De aceea, vă spun că, în ziua judecății, va fi mai ușor pentru ținutul Sodomei decât pentru tine.”

Last edited by Profetul de carton; 11.03.2012 at 11:56:58.
  #19  
Vechi 11.03.2012, 11:53:55
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu, NU v-a fi distrus. Biblia ne spune ca:
"Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, și vor fi CHINUITI acolo, zi și noapte, în vecii vecilor."

Exact ce am spus, Biblia foloseste un limbaj numit "apocaliptic" terifiant, dar asa cum nu exista fizic un iezer de foc si acesta simbolizeaza moartea a 2-a, tot asa aruncarea demonilor acolo e pur simbolica, insemnand moartea lor definitiva. Tot in iezerul de foc se arunca si Moartea care nu e o fiinta vie fiind o stare, deci simbolistica este evidenta.
  #20  
Vechi 11.03.2012, 12:54:00
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Exact ce am spus, Biblia foloseste un limbaj numit "apocaliptic" terifiant, dar asa cum nu exista fizic un iezer de foc si acesta simbolizeaza moartea a 2-a, tot asa aruncarea demonilor acolo e pur simbolica, insemnand moartea lor definitiva. Tot in iezerul de foc se arunca si Moartea care nu e o fiinta vie fiind o stare, deci simbolistica este evidenta.
citeste cu atentie. Ioan ne spune ca in iezerul de foc ESTE (exista inca) proorocul mincinos si fiara deci timpul prezent, ei fiind aruncati in iezerul de foc cu ceva timp inainte de a fi aruncat si diavolul. Daca iezerul de foc simbolizeaza distrugere definitiva cum poate sa mai existe cineva daca a fost distrus?
Mai este ceva. Daca moartea inseamna anihilare, atunci cum se face ca exista o gradare a pedepsei, dupa cum indica clar Matei 10:14,15 si 11:20-24? Va fi "mai usor " in ziua judecatii pentru Sodoma si Gomora, decat pentru cei care au vazut minunile facute de Iisus. Exista oare o gradare a non-existentei? Daca exista o gradare a pedepsei nu ar trebui ca oamenii sa fie constienti de aceasta?
Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 11.03.2012 at 13:02:12.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vesnicia iadului costi21 Din Noul Testament 14 26.02.2013 17:01:34
focul sacru? Stanca Alte Religii 59 16.12.2012 00:29:10
Despre vesnicia chinurilor iadului topcat Generalitati 358 29.11.2012 23:42:39
Opreste Doamne , si stinge focul maniei Tale ! Apel la rugaciune cristiboss56 Rugaciuni 55 09.07.2010 23:16:59
O descriere a iadului islamic... scrabble Religia Islamica 31 08.01.2010 20:58:01