Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 14.12.2012, 04:10:58
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Sper doar sa rezist patimilor si ispitelor si sa reusesc sa-mi aleg o fata buna si credincioasa, sa putem forma cat de cat o familie crestina. In caz contrar, nu prea vad ce sorti de izbanda ar avea relatia... Adica nu vad cum ne-am putea mantui. Sper sa-mi randuiasca Dumnezeu ce crede El ca este mai bine.

Iti urez casa de piatra si sa ne ti la curent cu relatia ta chiar si dupa casatorie. Speram sa fii bine si fericita, si mai ales sa fiti in comuniune cu Dumnezeu.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 14.12.2012, 04:13:28
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Sper doar sa rezist patimilor si ispitelor si sa reusesc sa-mi aleg o fata buna si credincioasa, sa putem forma cat de cat o familie crestina. In caz contrar, nu prea vad ce sorti de izbanda ar avea relatia... Adica nu vad cum ne-am putea mantui. Sper sa-mi randuiasca Dumnezeu ce crede El ca este mai bine.

Iti urez casa de piatra si sa ne ti la curent cu relatia ta chiar si dupa casatorie. Speram sa fii bine si fericita, si mai ales sa fiti in comuniune cu Dumnezeu.

Doamne-ajuta!
Multumesc mult pentru urari. O sa va tin la curent. Deocamdata totul decurge foarte bine.
Iti urez mult succes si sper sa-ti gasesti o fata cuminte si iubitoare cu care sa ai o casnicie trainica si fericita!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 14.12.2012, 04:20:07
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Mai grav e ca am gasit cateva dar... am dat cu piciorul. In schimb am ales tocmai pe cele mai nepotrivite! Asta este, asa suntem noi baietii, trebuie sa dam cu capul ca sa ne trezim la realitate! Sper totusi ca nu am pierdut si ultimul tren...

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 14.12.2012, 09:25:49
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Am sa spun citeva pareri.
Daca exista cineva care in mod real voieste sa traga vreo concluzie/folos , atunci se poate inspira din parerile urmatoare .

In primul si primul rind , crestinii adevarati , care duc viata in duh si adevar (dupa puteri desigur, dar care duc !) nu isi vor spune nevointele lor reale in mod public .
Nevointele , indurarile si luptele tale duhovnicesti nu se spun !! Nu ca nu ar fi moral , ori din alte considerrente, ci pt. ca procedind astfel vei descoperi peste timp ca in spatele marturisirii tale aparent nevinovate, deobicei exista mindria , sub o forma sau alta, iar pt. aceasta ispititorul incepe sa iti poarte razboi care te va arunca , in cele din urma , exact in pacatul pe care spui tu ca l-ai biruit de o vreme si nu il mai faci !
Cei pe care ii vedem la televizor ca au multi copii , de foarte mare regula , sunt si cei care se pling de greutati : ca nu au curent electric si stau la luminare, ca nu au ce minca , ce imbraca , ca nu isi dau copii la scoala din cauza saraciei, ca nu au televizor, celular si laptop, si asa mai departe , cite si mai cite vaicareli .
Este adevarat ca media ii si cauta numai pe acestia !
Crestinul care duce viata in duh si adevar este cel care nu isi trimbiteaza saracia, nu iese la drumul mare dupa ajutoare , nu se vaita de numarul mare de copii (asa se intimpla cind iti pui mintea cu sexeul ; mintea este pt judecata multa si profunda si nu ca sa o cobori in sex; daca vezi ca numarul mare de copii iti creaza neplaceri , nu te comporta animalic, instinctual, ci comporta-te crestineste , adica infrineaza-te , intra in post trupesc !!) si nici alte lucruri necugetate nu face .
Ci este impacat cu el ca si cu Dumnezeu , stie ca in lumea aceasta nimic nu este la voia intimplarii ci total din contra, adica bine rinduit de Dumnezeu si pt. aceasta toate cite I le trimite le primeste cu smerenie si supunere !
Pe acestia , de regula , ii cauta Trinitas , deoarece sunt stiuti numai de putini oameni .

Dar citi asemenea crestini cunoastem ?
Putini, f. putini ! Ei vedeti, acestia sunt crestinii ortodocsi si nu cei care se autodenumesc ei ortodocsi doar pt. ca s-au botezat si pt. ca in rest nu mai fac nimic din poruncile lui Dumnezeu sau fac doar ceea ce vor zicind fatarnic ca doar atit pot ei !
Dupa inviere , atunci cind Hristos si-a trimis apostolii in lume (gasiti in Ev. de la Matei) le-a poruncit sa boteze in numele Sf. Treimi si sa-i invete pe cei botezati sa pastreze toate (atentie la acest aspect mult dezavuat de crestinii de ocazie) cite le-a poruncit !


In alta ordine de idei , se intreaba de ce prezervativul este pacat ?

Atit prezervativul ca si oricare alte metode oricare ar fi ele dar care prin folosirea lor in timpul uni act sexual se opun aparitiei unei noi vieti SUNT INTERZISE DE BISERICA !

De ce asa ?
Pai cum se autointituleaza Hristos , cum se autodefineste ?
" Eu sunt Calea, Adevarul si Viata"

Deci cei care se opun unei vieti (omorindu-o) sau aparitiei ei , se opun lui Hristos !
Adica , ziua , cu emfaza , te autointitulezi crestin, mai mergi pe la biserica , mai faci pe milostivul, pe piosul , pt. ca noaptea sa iti arati adevarata ta fata si sa incepi sa lupti impotriva Lui !
Facind astfel , ce zile crezi ca te vor astepta crestine ?

Spuneti ca este tare greu sa recomanzi unor tineri abstinenta sau ca din contra, nimeni nu procedeaza astfel !
Da, pt. ca adevaratii crestini sunt extrem de putini ! Iar Hristos ne invata ca predica noastra, exemplul nostru intru ale credintei sa fie faptele noastre (cele bune) si nu vorbele ,ca oamenii vazindu-le sa doreasca si ei sa le urmeze si astfel sa-l slaveasca pe Dumnezeu !

Puneti intrebari unuia si altuia : ... tu asa procedezi ?

Infrinarea se poate invata la orice vreme ! Fie de voie (din inima ta buna si din credinta ta curata !) fie de nevoie !
Dar cind ajungi sa o faci de nevoie ... ajungi la cuvintele marelui Vasile , care spunea : "... daca ai vrut dar nu ai putut (sa te infrinezi) iertat iti este tie , dar daca ai putut sa te infrinezi insa nu ai vrut , atunci te va aduce Dumnezeu in stare sa ai nevoie (o nevoie oarecare) si sa nu te poti izbavi (sa ti-o rezolvi) pt. a putea astfel sa-ti intelegi pacatul si sa platesti "!
Si iarasi spunea acelasi mare Vasile ca :"... bolile noastre sunt pacatele noastre !"
Cind dupa o viata in care ai facut numai ce ai voit tu , mintind insa cu mare usurinta ca "... asa am putut eu " , pt. pacatele tale frate crestine te va cerceta Dumnezeu cu neputinta grea, cu instrainarea mintilor, cu infirmitati sau poate chiar cu un cancer si atunci vei vedea in primul rind cit de multi poti rabda cu adevarat si nu precum spuneai tu !
Iar in al doilea rind , desi pare numai o pedeapsa (desigur ca este o pedeapsa, o plata a pacatelor !) astfel se arata si marea iubire a lui Hristos prin care iti ingaduie sa patimesti aici platindu-ti astfel din pacate, pt. a te curata si a merge la un loc de odihna mai bun fata de cit de rau crestineste (caldicel) ai trait tu pe pamint .

Dumnezeu si legea sa exista indiferent ca ne place sau nu, indiferent ca suntem de acord sau nu . El nu are nevoie de noi , dar noi de El , da !
Ori traim dupa poruncile lui si vom avea viata vesnica , ori vom trai dupa poruncile noastre si vom arde in focul vesnic !
Fiecare face cum voieste ! Pina la adormire avem liberul arbitru , dupa aceea, nu !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 14.12.2012 at 09:37:22.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 14.12.2012, 15:06:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Multe lucruri din mesajul tau sunt corecte si interesante, dar eu am o nelamurire:

Tu spui multe de infranare, aka post trupesc. Si eu consider asta un lucru bun daca nu vrei sa faci copii, sau ai facut destui.

Totusi, cel putin pe acest forum, se afirma ca si aceasta abstinenta este pacat, tocmai pentru motivul pe care il descrii si tu: te opui sa faci copiii pe care ti-i da Dumnezeu. Cel putin la cei care sunt casatoriti se considera abstinenta tot ca o contraceptie.

Este asa? Este abstinenta un pacat? Da sau nu? Lamuriti-ma va rog si pe mine, ca nu mai pricep nimic.

Si da, subscriu: nu este bine sa faci public anumite lucruri.
Totusi ma intreb mereu cum se descurca aceia care au multi copii. Poate ca noua ne sunt prezentati cei care se vaita si cersesc si nu stiu ce.
Dar asta nu este o rezolvare a problemei.

Cei care stau ascunsi si nu se vaita si nu cer, totusi nu o duc mai bine material si nici nu le este mai usor fizic, moral si in orice fel.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #66  
Vechi 14.12.2012, 15:07:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Multumesc mult pentru urari. O sa va tin la curent. Deocamdata totul decurge foarte bine.
Stii cum se intampla..."deocamdata decurge foarte bine" pana in momentul in care ceva se intampla si ne miram "dar cum am ajuns aici?" sau "n-as fi crezut niciodata ca mi se poate intampla MIE asta".

Din pacate, topicul asta nu l-ai deschis pentru a afla ceva anume, de la altii, ci pentru a-ti justifica o atitudine care deja ti-ai insusit-o, desi esti (sub)constienta ca este in conflict cu anumite valori morale.

Ceea ce vrei de fapt, este sa te ascunzi in spatele multimii, uitand ca de fapt fiecare da socoteala pentru faptele lui iar justificari de genul "pai multi fac asa" nu sunt valide, ci arata o lipsa de caracter, personalitate si valori morale.

Ai cerut exemple, ti s-au dat exemple, sunt fara doar si poate putine, dar asa spune si Hrisost: "ingusta este calea care duce la Viata si putini sunt cei care o afla".

Incearca si tu sa afli "calea care duce la Viata" si nu calea usoara in care alegerile par usoare dar consecintele sunt grele.

Si in incheiere o dedicatie, la care ar fi bine sa meditezi:

http://www.youtube.com/watch?v=JEOw9DhN6cU
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 14.12.2012, 16:27:05
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

editat....

Last edited by Laura19; 15.12.2012 at 02:11:56.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 14.12.2012, 17:25:12
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stii cum se intampla..."deocamdata decurge foarte bine" pana in momentul in care ceva se intampla si ne miram "dar cum am ajuns aici?" sau "n-as fi crezut niciodata ca mi se poate intampla MIE asta".

Din pacate, topicul asta nu l-ai deschis pentru a afla ceva anume, de la altii, ci pentru a-ti justifica o atitudine care deja ti-ai insusit-o, desi esti (sub)constienta ca este in conflict cu anumite valori morale.

Ceea ce vrei de fapt, este sa te ascunzi in spatele multimii, uitand ca de fapt fiecare da socoteala pentru faptele lui iar justificari de genul "pai multi fac asa" nu sunt valide, ci arata o lipsa de caracter, personalitate si valori morale.

Ai cerut exemple, ti s-au dat exemple, sunt fara doar si poate putine, dar asa spune si Hrisost: "ingusta este calea care duce la Viata si putini sunt cei care o afla".

Incearca si tu sa afli "calea care duce la Viata" si nu calea usoara in care alegerile par usoare dar consecintele sunt grele.

Si in incheiere o dedicatie, la care ar fi bine sa meditezi:

http://www.youtube.com/watch?v=JEOw9DhN6cU
Adevarul este ca singurul lucru garantat in lumea asta este moartea. Toti vom muri intr-o zi si stim asta. In rest absolut nimic, nu este cert. Nici daca te mariti urmand toate principiile crestine nu poti garanta daca o sa fie o casnicie fericita sau nu. Cu atat mai putin daca nu le urmezi.
Te-am intrebat pe tine cati copii vrei sa ai. Nu mi-ai raspuns. O sa ai copii cati iti da Dumnezeu? E usor sa vorbim din carti.
Ce am vrut cu topicul asta? Am vrut sa vad daca oamenii vorbesc doar ca sa vorbeasca sau chiar si respecta aceste predici. Eram curioasa daca exista oameni care sa spuna: M-am casatorit curat am copii cati mi-a dat Domnul, o sa fac in continuare copii sau in cel mai rau caz o sa recurg la abstinenta pentru tot restul vietii.
Toata lumea vorbeste mult si prost. Evident si eu sunt tot in categoria asta. Argumentam principii personale, principii din Biblie, principiile altora dar cand vine vorba de exemplu personal: Pauza.
Cred ca niciunul din noi, cei care vorbim pe aici, nu putem fi un exemplu. Dar bineinteles, toti ne dam cu parerea. Da, inclusiv si eu.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 14.12.2012, 17:58:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Iar SEX? E clar!
sexul vinde.
este unul din primele lucruri pe care le înveți la un curs de publicitate.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 14.12.2012, 18:04:26
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
sexul vinde.
este unul din primele lucruri pe care le înveți la un curs de publicitate.
Adevarat. Intotdeauna, la orice ora a zilei, cei mai multe useri sunt pe capitolul Nunta si cele mai multe vizualizari sunt pe thread-urile care implica intr-o mai mica sau o mare masura aceasta parte trupeasca a dragostei.
Toata lumea e interesata, toata lumea se implica si se posteaza la infinit.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tehnici, strategii si metode interesante de rugaciune in lipsa metaniilor Sebastiana Rugaciuni 3 28.10.2013 20:09:09
Despre avort-metodele contraceptive o solutie? urzicuta Generalitati 61 03.06.2009 00:26:49