Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 07.12.2017, 00:36:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
inca ceva, eu nu am gasit, am citit, eu am studiat. tu vorbesti din auzite si vad ca nici nu intelegi ce citesti, m-am saturat...
Cu genul asta de "argumente" opereaza si adversarul tau ideologic.

"Eu am citit, sunt informat, voi nu stiti". Io zic ca ar trebui sa fiti prieteni, nu sa va certati :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #292  
Vechi 07.12.2017, 01:37:12
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

...:)) Good point.
Reply With Quote
  #293  
Vechi 07.12.2017, 11:34:32
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

miaunel si balanel, ce mai... :))

catalin insinua ca as fi ca voi, "ai gasit", "ai citit", etc. numai ca eu nu ma multumesc cu atat atunci cand trag o concluzie. acesta nu este un argument ci o corectie, dar habarnistii d'aia sunt habarnisti, nu sunteti in stare decat sa atacati persoana.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #294  
Vechi 07.12.2017, 11:52:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Persoana se ataca singura, dar nu-si da seama, nu are simtul penibilului, de aia incercam sa dam o mana de ajutor, mai subliniem si noi aspectele umoristice :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #295  
Vechi 07.12.2017, 12:47:55
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

p'asta l-a intrebat odata careva de ce e suparat asa pe viata si ala a fost banat imediat, omu' isi permite orice aici.
este chiar ultima oara cand ii mai raspund direct sau indirect individului si-mi cer scuze celorlalti care citesc aici pentru astfel de "iesiri" in decor.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 07.12.2017, 14:46:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai chiar nu stiu de ce ti-ai facut iar cont Lancelot, evident nu e locul tau aici :)

Joaca-te si tu pe sofpedia sau pe formul "ateul glorios" ...

Evident nu ai parte de distractia care o scontai aici..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 07.12.2017, 21:53:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
tu traiesti pe alta planeta, pe bune, ma faci sa cred ca ai o problema. mare. eu vorbesc permanent despre romani, protoromani de fapt. si iti repet, pentru ultima oara, nu exista nici macar o singura dovada ca ar exista o astfel de populatie crestina, organizata, la nord de dunare pana hat, tarziu, mult dupa crestinarea bulgarilor. iar daca nu ai habar despre dobrogea elenistica si despre crestinismul exclusiv urban din primele multe secole sa fii sanitar. tie trebuie sa ti se explice pe degetele si nici atunci n-ai accepta daca nu e pe masura convingerilor tale. la nord de dunare au trait multe populatii in timpul si mai ales dupa retragerea romana.

inca ceva, eu nu am gasit, am citit, eu am studiat. tu vorbesti din auzite si vad ca nici nu intelegi ce citesti, m-am saturat...
Degeaba afirmi ceva, trebuie sa ai si argumente si dovezi. Si toate argumentele pe care le-ai dat pana acum nu au fost corecte. Inclusiv ultimul link te dezaproba. Numai in secolele IV-V, cred, s-au descoperit peste 100 de artefacte crestine, in afara Dobrogei. Biserici impunatoare era imposibil sa fie construite, din moment ce treceau popoarele migratoare. Se spune ca, din aceasta cauza, chiar si comertul scazuse foarte mult fata de perioada dinainte, nu doar la noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 23:35:07
imbracamintea la calugari gheorghie Generalitati 12 09.09.2010 15:30:20
Falsii calugari puciosi, andreicozia Calugarul 0 20.04.2010 02:32:12
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 15:51:55