Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.01.2021, 23:54:53
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit Meserie murdara

Ar urma in urmatoarea perioada sa am o meserie murdara, mai exact foto documentez accidente. Vreo saptamana am fost foarte nelinistit ca prin asta ar trebui sa introduc spaima in oameni. Dupa care am zis ca trebuie sa iau atitudine si sa fiu puternic. Nu puteam sa cred ca exista partea plina a paharului si atunci am zis sa o caut. Eu zic ca am gasito:
Prin publicarea accidentelor in prima faza oamenii se vor speria dar in a doua faza vor lua decizia de a fi mai prudenti, de a conduce regulamentar. Un fel de uite ce i s-a intamplat lui ai grija ca ti se poate intampla tie, un fel de vezi asa nu, mai bine zis un fel de a invata din gresala altuia.
Care este parerea voastra
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.01.2021, 17:24:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Foto-documentarea accidentelor nu e deloc o meserie murdară, ajută la prevenție și la activitatea de cercetare a autorităților, bine că ți-ai găsit ceva de lucru unde să-ți folosești know howul.

Într-o țară normală, ai știi în fiecare oraș unde sunt intersecțiile cu puncte negre în care s-au produs accidente mortale și care sunt cele mai periculoase drumuri din fiecare județ pe unde ai itinerariu, dar la noi nu se investește în prevenție.

Am văzut mai demult niște poze neblurate destul de traumatizante de la un accident, în care au murit doi bărbați destul de înstăriți după mașinile pe care le conduceau, unul a ieșit prin parbriz, avea și dinții distruși.
Când vezi așa ceva, îți dai seama cât de important e să conduci odihnit, fără nervi, atent chiar și dacă e polei pe jos sau dacă nu intră frâna, lăsând graba și bășinile de tipul schumacher și coborând cu picioarele pe pământ.

Ce mi s-a părut mai marcant pentru mine era că au murit doi oameni care puteau fi stâlpi ai societății, tați, părinți, soți buni acasă și care fără patima accelerației ar fi trăit bine mersi și astăzi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.01.2021, 10:10:18
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Faci bine sau faci rau?

Este conform invataturii Bisericii?

Ce iti apasa exact constiinta in toata treaba asta?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.03.2021, 22:49:09
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 378
Implicit

Important e ca tu sa fi puternic si sa nu pui suflet in meseria care o faci, adica sa nu te tulburi in momentul cand faci poze la accidente. La inceput poate e greu sa te obisnuiesti cu acest feeling, dar poate vei trece peste asta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare