Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.09.2014, 01:17:32
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

...............:))))))))))
Măi Theo, măi............
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.09.2014, 01:28:47
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Artificial, in sensul de facut de om. Mai are si sensul acesta.

Da, practic este un hibrid, dar informatia genetica a fost fabricata de la zero, ceea ce este destul de incredibil, si apoi pusa intr-un organism gazda. Practic omul a "inventat" o noua bacterie.
Da, e fascinant, totuși, că s-a ajuns la performanța asta. Bravo lor! Eu cred că Dumnezeu nu are nimic împotriva cercetărilor științifice ale celor care voiesc să deslușească misterele viului, întrucât Domnul voiește ca noi să devenim tot mai conștienți de Măreția și Iubirea Lui.
Ne arată, la nivelul nostru de înțelegere, mereu mai mult din minunea Creației Lui. Ne ia părtași astfel la bucuria Lui.
Ce tată nu i-ar dezvălui copilului său frumusețile unei trebi bine făcute? Ce tată nu s-ar bucura dacă fiul îi calcă pe urme?
Așa și Domnul, se bucură când noi, copiii Lui, ne ocupăm cu cercetarea legilor, facem artă, dovedim creativitate și bun gust etc.

P.S. Ai remarcat că, totuși, genele alea sunt puse într-un organism viu? Într-o gazdă. Beneficiază deci de aportul unei forme de viață conținătoare și intercaționează cu biochimia subiacentă a acesteia.
Nimic spectaculos: la fel e cu tot ce ingerăm în organism și la fel e cu celula-ou (zigotul) care fără organismul mamei nu s-ar dezvolta (copiii din eprubetă au acolo exact ce are mama în organism, mai puțin emoțiile ei, bătăile inimii ei și certurile ei cu soțul...:))
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.09.2014, 01:57:14
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Mie mi-e mila de el, pe bune. Cred ca stapinul si dumnezeul lui, anume remus cernea, ar fi dezamagit: militantii prosti sunt buni ca si carne de tun, vezi Orientul Mijlociu si Ucraina, dar acum, aici, e cazul de ceva mai fin decat pocnitul zelos a ce la ateii militanti pare a trece drept cutie-craniana-continatoare-de-creier de primul perete.
Cica cine e Sf. Ioan Teologul. Bai feuerbach-de-manea, unul din multele care NU a fost acest Prieten al lui Dumnezeu, cum sunt numiti in Scripturi sfintii, este ca NU a fost o nulitate precum contestatarii Scripturii. Ai priceput, sau tre' sa iti infigi un procesor suplimentar in portul din lobul temporal?
Remus who? In fine,nu ma intereseaza.Problema este de logica a metodei:cand doresti sa contesti ceva mai intai te informezi.Apoi vezi ce opinii s-au emis de-a lungul timpului.Citesti,analizezi te documentezi punctual.Cere timp intradevar dar eviti multe neplaceri.Iti formulezi un punct de vedere argumentat si,ca sa nu te faci de ras,mai verifici odata sa nu mai fi fost cineva inaintea ta cu aceleasi argumente.De retinut:lumea nu a inceput cu nici unul dintre noi.Apoi iti afirmi punctul de vedere si vezi ce argumente contra primesti.Le analizezi si pe acelea,fara graba.Apoi iti poti formula o concluzie,pentru tine sau publica si iti vezi de viata ta.

Sau.....

Elimini toate aceste etape si cand inspiri si expiri dai drumul in lume la ce-ti trece prin capsor cu speranta ca istoria nu te va transforma in personaj comic.Oricum nu conteaza ce spui,important este sa participi :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 22.09.2014 at 02:02:27.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.09.2014, 07:36:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Istoria nu-l va transforma-n nimic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.01.2022, 21:04:35
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Arrow

https://buhnici.ro/despre-cipul-din-mana-mea/
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.01.2022, 00:08:07
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Oare începe ?

https://www.activenews.ro/stiri/Dezv...-sau-nu-171852

[...]„O companie tehnologică suedeză de tip start-up a inventat un microcip scanabil care se implantează în brațele oamenilor și care poate arăta statutul de vaccinare ”[/...]
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.01.2022 at 00:57:11.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.01.2022, 01:45:03
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 378
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Oare începe ?

https://www.activenews.ro/stiri/Dezv...-sau-nu-171852

[...]„O companie tehnologică suedeză de tip start-up a inventat un microcip scanabil care se implantează în brațele oamenilor și care poate arăta statutul de vaccinare ”[/...]
Suntem multi (cateva miliarde) impotriva cipurilor implantate in corp, degeaba suedezii se dau autoritari cand zic „Această tehnologie există și este folosită, indiferent dacă ne place sau nu."...in Romania nici nu ai sa vezi asa ceva ca vine AUR-ul glont peste ei, iti dai seama vor fi si mai multe conflicte.

E adevarat ce spune cineva acolo in comentarii la linkul tau Iorest, "Sfarsitul omenirii va veni atunci cand ne vom autodistruge noi cu prea multa tehnologie folosita impotriva noastra...Tind sa cred ca cea mai plauzibila posibilitate de autodistrugere in urmatorii ani e prin armamente nucleare"

fiara nu poate controla miliarde de oameni pentru ca sunt multi adversari lui, suntem multi impotriva dictaturii, decat daca populatia planetei ajunge de la 7-8 miliarde pana la cateva milioane sau sute de mii.

Stiti filmul Mad Max sau serialul The 100?? , ala e viitorul post-nuclear-apocaliptic de care multi zic din Biblie...cand vine fiara va controla o populatie mica, si ii va vana pe toti crestinii ramasi... si va si semnul fiarei atunci. Nici tehnologie nu va mai fi, de asta vom fi vulnerabili si asteroidului numit Pelin.

Daca vine cipul cat timp suntem miliarde de oameni pe planeta, il lipesc de buletin, ca doar e ceva material care se strica...nu bag asa ceva in corp :))) sa imi scaneze buletinu! =))))....si asa suntem intoxicati cu un procent minuscul de mercur in fiecare zi din alimente....ce-ar mai fi sa mai bagam si un cip *facepalm.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.01.2022, 15:19:54
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
E adevarat ce spune cineva acolo in comentarii la linkul tau Iorest, "Sfarsitul omenirii va veni atunci cand ne vom autodistruge noi cu prea multa tehnologie folosita impotriva noastra...Tind sa cred ca cea mai plauzibila posibilitate de autodistrugere in urmatorii ani e prin armamente nucleare".

Dacă am fi înțelepți nu ar trebui să ținem seama numai de turburările prezente, dar și de cele viitoare, și să le preîntâmpinăm cu toată priceperea: căci dacă prevedem evenimentele de departe ne este ușor să luăm măsuri împotriva lor; dacă însă așteptăm ca ele să se apropie, leacul nostru nu va mai avea același efect; dacă nu le-ai recunoscut dinainte, ele cresc mai departe în toată libertatea astfel că lumea întreagă ajunge să le observe prezența, dar un remediu împotriva lor nu mai există. Întrucât știm că un război nu poate fi evitat, ci numai amânat în dauna sau spre avantajul tacticizat, odată ce situațiile grele devin actuale și reale, în loc să profităm de avantajul timpului, ne complace dimpotrivă să amânăm acțiunea eficace a energiei și acceptarea prudenței indolente. Căci timpul împinge inaintea lui orice și poate sa aduca cu sine binele și răul, răul ca și binele. Spre surprinderea mea am găsit într-o epistolă exemplul acestei indolențe și evident urmările ei.

Epistola întâia către Tesaloniceni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 5
3. Atunci când vor zice: pace și liniște, atunci, fără de veste, va veni peste ei pieirea, ca și durerile peste cea însărcinată, și scăpare nu vor avea.

Este practic imposibil să scapi dintr-o situație catastrofală dacă nu te-ai pregătit din timp. Zici pace și liniște pt că vrei să eviți, dar nu se poate evita doar amâna însă și acest amâna nu ține doar de doleanțele amăgirii iluzorii, cât de avantajele momentului oportun al victoriei.
Exemplul sugestiv in acest caz este Iran, care a tot fost amânat ajungând la 99% capabilitate de a avea arma nucleară.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare