Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.08.2010, 14:08:07
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Eu am scris așa:



Adică ai bănuieli crezând că eu te-aș minți și vi cu două argumente: Slava Duhului Sfânt ce se vedea într-o ființă umană îndumnezeită de către o altă ființă umană mai puțin îndumnezeită... și gata, ajungi la concluzia că așa era în Rai văzut Dumnezeu și că eu spun și glume...



Deci așa e cum îți spun eu de la Dumnezeu, cghiar dacă nu mă crezi, Omul nu l-a văzut pe Dumnezeu dar îi auzea glasul, îi simțea prezența, îi ve3dea creația, îi știa porunca, îi mînca roadele, și omul era plin de Credință!

La sfântul Serafim Sarovski e vorba de focul rugăciunii inimii, e cu totul altceva, el se făcuse Har și se unise cu Harul Credinței în Dumnezeu și așa exista El probabil, dacă erau conștienți de El, Odihna Lui Dumnezeu în Adam și Eva... Dar Dumnezeu nu li se arăta lor decît în urmele pașilor, în glasul dulce din adierea vântului serii, în desfâtarea gustului cu fructele pomilor din Rai afară de pomul cunoașterii binelui și a răului, în dragostea dintre Om și celelalte viețuitoare, deci Omul nu L-a văzut pe Dumnezeu și nici pe îngeri în Rai ci trebuia să respecte cu Credință porunca Sfântă și așa Omul și Dumnezeu se desăvârșeau odihnindu-se Unul în Altul.

.
.........

Iar Sfantul Paisie Velicikovski, talcuind la randul sau cuvintele acestor doi Sfinti Parinti, scrie: "Din aceste marturii reiese ca Dumnezeu, zidind pe om dupa chipul sau si dupa asemanare, l-a asezat in Raiul desfatarii ca sa lucreze gradinile cele nemuritoare, adica gandurile cele dumnezeiesti cele preacurate, mai inalte si desavarsite, dupa Sfantul Grigorie Teologul.


Si aceasta nu inseamna altceva decat ca el, cel curat cu sufletul si cu inima, trebuia sa petreaca in rugaciunea harica, vazatoare, lucrata sfintit numai cu mintea,

intr-o vedere preadulce a lui Dumnezeu,



si cu barbatie sa o pazeasca ca lumina ochiului, ca pe un lucru al Raiului, ca ea niciodata sa nu se imputineze in suflet si in inima. De aceea, mare e slava sfintitei si dumnezeiestii rugaciuni a mintii, a careia margine si culme, adica inceputul si desavarsirea, sunt date de Dumnezeu omului in Rai: de acolo deci isi are ea inceputul sau."

.........

http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ose-68563.html

Despre locul Raiului:

"
Sa vedem deci ce anume spun Sfintii Parinti despre Rai. Sfantul Ambrozie ne aduce aminte, in primul capitol al tratatului sau despre Rai, ca trebuie sa


fim foarte precauti cand vorbim despre "locul" Raiului si despre firea lui:




"Apropiindu-ma de acest subiect, imi pare ca sunt cuprins de o neobisnuita ravna in incercarea de a limpezi cele despre Rai, despre locul si firea lui, pentru cei ce sunt dornici a le cunoaste. Lucru cu atat mai insemnat, cu cat Apostolul nu a stiut de era in trup ori in afara de trup, zicand totusi ca s-a rapit pana la al treilea cer (2 Cor. 12, 2). Si iarasi zice: Si stiu pre acest om - sau in trup, nu stiu, sau afara de trup, nu stiu, Dumnezeu stie - ca s-a rapit in Rai si a auzit negraite graiuri, care nu este slobod omului a le grai (2 Cor. 12, 3-5)...

Deci, daca Raiul are o astfel de fire, incat insusi Pavel, ori cineva asemenea lui Pavel, abia de a putut sa-l zareasca, in viata fiind, si totusi n-a fost in stare sa-si aduca aminte de l-a vazut in trup ori in afara de trup; si, pe deasupra, a auzit graiuri pe care nu i s-a ingaduit sa le graiasca - de este asa, cum ne-ar fi cu putinta noua sa spunem locul Raiului pe care nu ni s-a dat a-l vedea si, chiar de am fi izbutit a-l vedea, ne-ar fi fost oprit a impartasi altora ceea ce am aflat? Si iarasi, intrucat Pavel s-a sfiit a se inalta pe sine din pricina inaltimii descoperirii, eu cat mai mult se cade noua a ne stradui sa nu fim prea grabnici a dezvalui ceva primejdios prin insasi descoperirea sa ! Deci nu ne este ingaduit a vorbi cu usuratate despre Rai."
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.08.2010, 19:31:39
costis costis is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.11.2006
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Soarele luminează spre jos, spre pământ iar Luna spre sus, spre stele. Noi vedem Luna ca fiind luminată de Soare nu direct ci prin reflexie din oglinda plană a suprafeței apelor de jos ce sunt așezate ca straturile peste mări și peste pământul ieșit din ape. Luna nu se învârte, pământul nu e glob și nu se învârte, soarele nu se învârte! La eclipsa solară, Soarele și Luna formeză o sferă perfectă, și preț de o clipă nu mai există Lumină de la cei doi luminători. La eclipsa de lună cu siguranță nu pământul se interpune între Soare și Lună cum au născocit „savanții” gLumii ci este un efect al depășirii graniței, astfel se poate observa cum din pricina ieșirii din unghiul de reflexie, lumina de la Soare apare dinspre partea cealaltă și se reflectă iarăși din oglinda plană după momentul culminant, din aceiași oglindă plană. Apusul și Răsăritul Soarelui sunt efecte vizuale, care se datoreză unghiului de refracție a razelor prin medii diferite, căci Soarele și Luna nu apun și nu răsar niciodată și nu schimbă distanța față de planul denivelat al pământului și mărilor ci doar se apropie și se depărtează de locul unde ne aflăm noi având și o mișcare spre lateral ce dă naștere anotimpurilor. Dacă se depărtează suficient de mult în timpul unei zile, nici o rază de lumină nu mai ajunge în zona noastră din pricina unghiului de refracție și se instalează noaptea. Iar noaptea, ceea ce vedem pe boltă sunt steluțe mici și multe luminate de Lună și care reflectă lumina spre noi în jos, sau poate că există și stele luminoase care ard și ele asemenea Soarelui. Dar toate stelele sunt mici, căci jumătate din toată Creația este sub Cer, adică aici la noi, deci deasupra Cerului este jumătatea cealaltă.

La potopul de pe vremea lui Noe, s-au deschis izvoarele adâncului și jghiaburile Cerului și astfel s-a strâns atâta apă de s-au acoperit cei mai înalți munți. Căci omul nu mai avea Credință ci au ajuns numai trupuri și toată născocirea și visarea și închipuirea îi era spre rău. Își furau unii altora averile pământești și apoi și le apărau unii de alții uitând complet de Dumnezeu și necrezând timp de 40 de ani cât timp s-a auzit Toaca lui Noe care lucra în pustiu la Arcă.

Explicația e simplă: Dacă s-ar interpune un corp între suprafața luminoasă a Soarelui și Lună atunci ar trebui să avem în zona luminată a lunii, o vizibilă descreștere a strălucirii, adică o micșorare treptată deoarece tot mai puține puncte strălucitoare din suprafața soarelui ar vedea direct Luna. Lucru care nu se întâmplă ci luna are o strălucire constantă în zonele unde ea este luminată.

Deci Luna și Soarele și Stelele vor pierde o treime din lumina lor.

Și greșala explicaționiștilor gLumii „științifice” provine din faptul că ei au considerat Soarele punctiform dar Soarele fiind o SUPRAFAȚĂ incandescentă, deci o putem asimila cu multe becuri dispuse pe o suprafață circulară, și ar fi trebuit să apară vizibil efectul scăderii treptate a strălucirii pe zona luminoasă a Lunii întrucât se acopereau tot mai multe becuri. Deci efectul eclipsei de lună nu se poate explica prin interpunerea „globului” Terra între Soare și Lună.
Dupa ce le-ai servit muritorilor cateva pasaje din Biblie, vad ca felul doi este o portie de astronomie de inalta calitate oferita celor simpli si neinstruiti.
Intrucat din Biblie pot sa citesc si singur, iar daca as fi interesat de astronomie cu siguranta mi-as alege alte surse, as fi mai interesat sa aflu care e scopul deschiderii acestui subiect. Cred ca vrei sa convingi vizitatorii ( f putini) de ceva, dar nu stiu de ce anume. In caz contrar, cred ca teologhisesti singur.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.08.2010, 12:38:49
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
.........

Iar Sfantul Paisie Velicikovski, talcuind la randul sau cuvintele acestor doi Sfinti Parinti, scrie: "Din aceste marturii reiese ca Dumnezeu, zidind pe om dupa chipul sau si dupa asemanare, l-a asezat in Raiul desfatarii ca sa lucreze gradinile cele nemuritoare, adica gandurile cele dumnezeiesti cele preacurate, mai inalte si desavarsite, dupa Sfantul Grigorie Teologul.


Si aceasta nu inseamna altceva decat ca el, cel curat cu sufletul si cu inima, trebuia sa petreaca in rugaciunea harica, vazatoare, lucrata sfintit numai cu mintea,

intr-o vedere preadulce a lui Dumnezeu,



si cu barbatie sa o pazeasca ca lumina ochiului, ca pe un lucru al Raiului, ca ea niciodata sa nu se imputineze in suflet si in inima. De aceea, mare e slava sfintitei si dumnezeiestii rugaciuni a mintii, a careia margine si culme, adica inceputul si desavarsirea, sunt date de Dumnezeu omului in Rai: de acolo deci isi are ea inceputul sau."

.........

http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ose-68563.html

Despre locul Raiului:

"
Sa vedem deci ce anume spun Sfintii Parinti despre Rai. Sfantul Ambrozie ne aduce aminte, in primul capitol al tratatului sau despre Rai, ca trebuie sa


fim foarte precauti cand vorbim despre "locul" Raiului si despre firea lui:




"Apropiindu-ma de acest subiect, imi pare ca sunt cuprins de o neobisnuita ravna in incercarea de a limpezi cele despre Rai, despre locul si firea lui, pentru cei ce sunt dornici a le cunoaste. Lucru cu atat mai insemnat, cu cat Apostolul nu a stiut de era in trup ori in afara de trup, zicand totusi ca s-a rapit pana la al treilea cer (2 Cor. 12, 2). Si iarasi zice: Si stiu pre acest om - sau in trup, nu stiu, sau afara de trup, nu stiu, Dumnezeu stie - ca s-a rapit in Rai si a auzit negraite graiuri, care nu este slobod omului a le grai (2 Cor. 12, 3-5)...

Deci, daca Raiul are o astfel de fire, incat insusi Pavel, ori cineva asemenea lui Pavel, abia de a putut sa-l zareasca, in viata fiind, si totusi n-a fost in stare sa-si aduca aminte de l-a vazut in trup ori in afara de trup; si, pe deasupra, a auzit graiuri pe care nu i s-a ingaduit sa le graiasca - de este asa, cum ne-ar fi cu putinta noua sa spunem locul Raiului pe care nu ni s-a dat a-l vedea si, chiar de am fi izbutit a-l vedea, ne-ar fi fost oprit a impartasi altora ceea ce am aflat? Si iarasi, intrucat Pavel s-a sfiit a se inalta pe sine din pricina inaltimii descoperirii, eu cat mai mult se cade noua a ne stradui sa nu fim prea grabnici a dezvalui ceva primejdios prin insasi descoperirea sa ! Deci nu ne este ingaduit a vorbi cu usuratate despre Rai."

Mă, adică nu scrie despre Rai în scripturi? Sfântul Pavel vorbea despre ceva ce nu se înțelege... și apoi... pauză.

Nu știu când vorbești ceva sau doar ești așa ceva... profesoare banuială.
Nu că vreau să te jignesc că mi-ești simpatic... dar ce vrei să susții nici că pot să... vreau.

Iar apoi când vorbeam, despre Rai, scriam despre Raiul care a rămas pe pământ și nu de ăla care s-a înălțat la Cerul al treilea, ziceam scriind despre Raiul care s-a dărâmat și au rămas paraginile, după ce Dumnezeu l-a ridicat... era locul, că locul a rămas aicea jos, locul unde erau pomii sădiți de Dumnezeu, că pomii s-au uscat.

Vorbim, scriem, și dăm lecții de contraziceri... păi de autoândreptățiri și contraziceri pe scenă eu m-am săturat și balonat... în sensul că e de comă.

Bun, și copoii nu simțeau de unde vine mirosul oricât erau ei de prepelicari, fiindcă pe prepelițe le-au mâncat nemulțumiții care cereau carne, carne, carne. Nu-i așa!?

Păi bine, asta da...

Și uite ce discuție, dai niște linkuri dar n-am priceput nimic din ce spui dumneata... știu, tu nu spui nimic ci ești un detectiv care cauți altceva... atunci căutare plăcută că tot dejaba cauți. Zic degeaba fiindcă nu ai credință. Crezi că te mint din minteres viclean de târfalău rău... adică mă crezi o trâfă gonflată fără tată... fără Dumnezeu... deci un fel de pui de szmeu. Deci dacă ai impresia că vreau să te pun să te închini la satana barosana barman la bancă... atunci ce să mai ne tot învârtim după linte... că îți trebuie minte?

Dar ți-am zis, Sfântul Ap. Pavel vorbește despre ceva unde a fost răpit cineva, este vorba de omul acela... deci omul acela a văzut Raiul la Cerul al treilea, deci se pare că acolo s-a păstrat până la vremea când îl va coborâ Dumnezeu căci tot ce a fost iarăși va fi... la Rai mă refer și la Omul cel bineplăcut Domnului.

De ce va fi din nou? Păi pentru că pentru aia le-a Creat Dumnezeu și nu ca să fie ele stăpânite de gLumiail... marele târfar și marfar... care face din pămînt păpămînt.

Deci va fi din nou la fel, omul va trăi cu Dumnezeu și va fi Bine.

Dar Raiul de la Pătlăgeanca este lucul unde era vechiul Rai... și va fi un nou Rai tot în Romînia dar nu știu pe unde, exact, căci este o Taină lăsată prin prooroci... Iar Moise în Cartea Facerii a descris Raiul primordial din Edden, de acum 7500 de ani, dar nu direct văzându-l ci auzind și văzând de la Dumnezeu Adevărul dar ca descriere, Dumnezeu vorbea în Taină mare... și ca scriere și descriere, Moise a scris și așa a descris în scriptură Raiul echivalent, care este una cu Raiul primordial dar ca vedenie scrisă nu poate să fie decât o echivalență, dar și ca echivalență el era tot Adevărat, căci Echivalența pe pămînt este identică cu modelul deci iată cum și Raiul descris de Moise era după chipul și asemănarea Raiului de la Pătlăgeanca, cel pe care-l știa numai Dumnezeu care îi vorbea și el a scris... dar la Pătlăgeanca găsim doar locul, căci Harul Raiului s-a ridicat la Cerul al treilea, dar se va lăsa de acolo pe pământ... căci... cum altfel, pămîântul este locul unde Dumnezeu își așterne picioarele Sale...

Acum poate spui și ce vrei să spui defapt... că n-am priceput... ce vrei să spui... Păi Cerul al treilea e în CUB și nu e în afara Cubului... deci este în Creație ... sau dacă este în afara Creației atunci este undeva la Tatăl, acolo unde s-au făcut multe lucruri pentru om... pentru omul credincios, dar Tatăl este și în Creație... deci nu știu că eu nu am fost răpit ca sfântul Pavel... dar știu că vine Raiul pe Pământ... vine înapoi, după război...

Sper că nu te-ai supărat. Oricum nu-mi pasă... Dar totuși sper că nu te-am supărat prea rău.

Last edited by vsovivi; 09.08.2010 at 13:07:12.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.08.2010, 13:14:25
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costis Vezi mesajul
Dupa ce le-ai servit muritorilor cateva pasaje din Biblie, vad ca felul doi este o portie de astronomie de inalta calitate oferita celor simpli si neinstruiti.
Intrucat din Biblie pot sa citesc si singur, iar daca as fi interesat de astronomie cu siguranta mi-as alege alte surse, as fi mai interesat sa aflu care e scopul deschiderii acestui subiect. Cred ca vrei sa convingi vizitatorii ( f putini) de ceva, dar nu stiu de ce anume. In caz contrar, cred ca teologhisesti singur.
Păi se pare că unora le trebe mereu lămuriri speciale, că de ce, și pe dincolo, că ei vor invers și viceversa, că nu-i interesează dar îs curioși de altceva... păi dragă domnule, tu nu ai citit prima postare?

Sicrie acolo exact de ce am deschis topicul... și nu ca să vorbesc nemuritorilor ci nemuritorii ne vorbesc nouă... dar nemuritorii ăia plini de Credință...

Acuma dacă nu ți-e clar cum e Cerul și Pământul și ai nevoie de științifiicii ăia profesoare banuială ca să faci niște cursuri la faculțile lor, eu nu te opresc... crezi pe cine vrei dumneata... parcă te pot obliga, și chiar de te-aș obliga tot ce vrei o să crezi până la urmă... iar slănină de la tine n-am nevoie, dar aristocrații o să te jumulească să facă perne din puful tău.

Și... Ce e aia a teologhisi? Și cum vine aia singur? Păi dacă de exemplu ar pleca Dumnezeu de la oameni atunci ar veni spurcații și să-i vezi ce te teologhisesc ei pe tine de nu te vezi... deci singur nu poți teologhisi decât la goglindă și magoglindă, când te sulimenizezi ca să fi atrăgător... să atragi bagaboante. Nu de alta dar în loc să fi după chipul și după asemănarea lui Dumnezeu, te hlizești că îți lași musteți sau barbă sau plete după modă... adică până la urmă tot un dreak... noroc că îți dă Dumnezeu mătreață ca să nu poți păcăli pe nimeni cu frizura sau cu gura. Și-ți zici că nu e mătreață ci iată cad stele... Păi dragul meu, alea nu sunt stele ci roadele minciunilor pe care le debitează ăia la care ești decis să studiezi și să apelezi ca să te învețe, și rodesc în capul tău și pe capul tău... că cică Pământul și Luna se învârt în jurul Soarelui și că este tot felul de galaxii pe sus, defapt prin relativ că e jos sau viceversa... dar nu e nimic din ce zic ei... sus e sus și acolo e doar jumătatea de sus a Creației... văzute... că mai e și partea Nevăzută... și partea nevăzută e așa ca și când îți vorbesc de ceafa ta... nu o vezi niciodată dar știi că există! Nu mă refer la antricot, că dacă te doare în cot, mă întreb cum de totuși ai fost curios... curios că de ce? Păi că așa a vrut mărinimia mea.

Last edited by vsovivi; 09.08.2010 at 13:31:39.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.08.2010, 21:38:43
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Ma ovidiule,

Cum sa ma supar pe tine,nu vezi ca esti comic ?

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=2

2, 10-14 "Si rau iesea din Eden ca sa ude Raiul, care de acolo se imparte in patru rauri. Numele unuia, Fison: acesta inconjura tot pamantul Evilatu-lui; acolo este aur. Si aurul pamantului aceluia este bun, si acolo este rubin si piatra verde. Si numele raului celui de-al doilea, Gheon: acesta inconjura tot pamantul Ethiopiei. Si raul cel de-al treilea, Tigru: acesta curge spre Assiria. Iara raul al patrulea, Eufrat."

De cind izvorasc riurile Tigru si Eufrat din Patlagica ?
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.08.2010, 21:55:12
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Ma ovidiule,

Cum sa ma supar pe tine,nu vezi ca esti comic ?

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=2

2, 10-14 "Si rau iesea din Eden ca sa ude Raiul, care de acolo se imparte in patru rauri. Numele unuia, Fison: acesta inconjura tot pamantul Evilatu-lui; acolo este aur. Si aurul pamantului aceluia este bun, si acolo este rubin si piatra verde. Si numele raului celui de-al doilea, Gheon: acesta inconjura tot pamantul Ethiopiei. Si raul cel de-al treilea, Tigru: acesta curge spre Assiria. Iara raul al patrulea, Eufrat."

De cind izvorasc riurile Tigru si Eufrat din Patlagica ?
Păi de acolo se desparte în 4 brațe.

Dar vezi că nu din Rai izvorăște ci din Edden ieșea un râu ca să ude Raiul... Iar Dunărea izvorăște din munții Pădurea Neagră.

Și dacă ai să te uiți cu grijă pe Hartă ai să descoperi cele 4 brațe.

Dar mai este un loc pe pământ echivalent... echivalent față de mijlocul cubului... căci ambele sunt după chipul și asemănarea celui din Cer, care a rămas acolo sus, căci la Pătlăgeanca s-a pierdut odată ce nu a mai fost cine să-l păzească. S-a dărâmat și ce a fost bun s-a ridicat la Cer. Iar celălalt rai de pe pământ, adică echivalența, nu a fost decât o echivalență așa ca într-o oglindă, dar era și ea reală ca un fel de dublură a Raiului, ca o biunivocetate.

Last edited by vsovivi; 09.08.2010 at 21:59:18.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.08.2010, 11:54:29
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Dragul meu, uite aici din satelit locul unde a fost Raiul pe pământ, situat, la răsărit de Glodeni, pământ din care i-a plămădit... și apoi uite aici de unde izvorăște Dunărea, de undeva din Edden ... Den-mark! Sau Baden-Baden îți spune ceva?

Deci de la Pătlăgeanca se împrate în 4 brațe:

Chilia, Tătaru, Sulina și Sfântul Gheorghe: Capul și Pieptul, Pântecul și Mâinile, Organele de sub pântec și Coapsele, Genunchii și Picioarele. Deci iată sunt ele exact asemenea cu un Om Credincios. Deci de acolo, de la Pătlăgeanca, din mijlocul grădinii Raiului se desparte râul ce ieșea din Edden în 4 brațe ce udă toată grădina Raiului. Iar echivalența ca'ntr-o magică oglindă, locul unde se află ea localizată față de centrul cubului, te las pe dumneata să-l localizezi. Căci Harul Raiului a fost localizat de sf. Ap Pavel care l-a cunoscut pe acel om răpit până la Cerul al treilea, acolo unde era Raiul după chipul și asemănarea căruia a fost Raiul de pe pământ situat la Pătlăgeanca Tulcea.

Succces!

Last edited by vsovivi; 10.08.2010 at 12:07:15.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.08.2010, 13:12:40
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Dacă am lămurit-o cum stă treaba cu bila și cu cubul, am descoperit Eddenul și Raiul sădit de Dumnezeu undeva în Edden... să vedem de ce l-a trimis Domnul pe Adam la lucru și pe Eva să facă prunci... și ce s-a întâmplat apoi, cu urmașii lor... Cum de au ajuns să-și facă ei tot felul de raiuri ale desfătărilor și cu ce anume se desfătau ei? În ce-și puneau nădejdea și ce căutau ei toată ziua, mai ales noaptea...

Nu e greu de aflat... că doar se vede, iar dacă citești cu luare aminte atunci se și aude... despre Calea Creștin Ortodoxă, sau Calea de Viață ce va trece prin gaura de la ac.

''' Iar femeii i-a zis: "Iti voi spori, inmultindu-le, durerile si geamatul; in dureri vei naste copii; atrasa vei fi catre barbatul tau si el te va stapani".

Iar lui Adam i-a zis: "Pentru ca ai ascultat de vorba femeii tale si ai mancat din pomul din care ti-am poruncit: Sa nu mananci!, blestemat va fi pamantul din pricina ta. In dureri te vei hrani din el in toate zilele vietii tale!

Spini si palamida iti va rodi, si tu cu iarba campului te vei hrani.

Intru sudoarea fetei tale iti vei manca painea, pana te vei intoarce in pamantul din care esti luat; caci pamant esti si in pamant te vei intoarce!" '''

Se arată greșala lui Adam:

-a ascultat de vorba femeii lui (credința lui necredincioasă)
-a mâncat din pomul cunoștiinței binelui și răului (a săvârșit păcatul ca să știe cum e)
-a călcat porunca Domnului (ca să nu asculte de Dragostea Curată ci de Ura desfrânată)

consecința este că blestemat va fi pământul din pricina ta, căci femeia ta va fi pământ blestemat așa ca și tine însuți.

Ca și canon de pocăință i-a dat:
În dureri te vei hrăni din cuvintele femeii tale pentru greșala ta în toate zilele vieții tale... deci trebuie să creadă până la moarte că ceea ce a făcut a fost greșală și trebuie să-i pară rău până la moarte pentru ''fericirea'' femeii sale.

Spini și pălămidă îți vor rodi tot ceea ce te înconjoară iar tu cu iarba pământului te vei hrănii, deci cu ce crește de la Dumnezeu.

Vei lucra la pâinea ta până la moarte, fără să aștepți pensia sau concediul, până ce te vei întoarce în pământ căci pământ ești după ce nu ai ascultat și trebuie să te întorci în pământ și nu să urci la cer neascultarea ta, căci din pământ ai fost luat de șarpe și ridicat în văzduh exact ca un scai sau un ciuline sau un nor fără apă... adică exact ca un praf și o pulbere... pulbere de pușcă... gol pușcă...

Iar femeii i-a dat canon ca ea să fie atrasă de bărbatul ei și să o stăpânească el, nefugind de gemete și dureri și nici de chinurile nașterii de prunci...

'''Si Adam i-a pus femeii sale numele Eva , pentru ca ea este mama tuturor celor vii.
Si Domnul Dumnezeu le-a facut lui Adam si femeii sale imbracaminte de piele si i-a imbracat.
Si a zis Domnul Dumnezeu: "Iata, Adam a devenit ca unul din Noi, cunoscand binele si raul. Si acum, ca nu cumva sa-si intinda el mana si sa ia roade din pomul vietii, sa manance si sa traiasca in veci...",
Domnul Dumnezeu l-a scos din raiul Edenului, ca sa lucreze pamantul din care fusese luat.
Si l-a izgonit pe Adam si l-a asezat in fata raiului Edenului; si heruvimi a pus, si sabia de para rotitoare sa pazeasca drumul catre pomul vietii.'''

Ca nu cumva să mănânce din post și rugăciune și comuniune cu Cerul, din bunătatea Lui Dumnezeu fără muncă ci prin furt și să ia cu tupeu și fără rușine și din Pomul Vieții, de aia l-a scos afară din Rai și ca să lucreze pământul din care a fost luat...

Deci l-a pus în fața Raiului și a pus pază ca să nu poată intra la Pomul Vieții statornicindu-se prin viclenie în furt și lene și desfătare păcătoasă veșnică din furtul neascultării sale...

Deci fața Raiului este pe la Târgoviște, Ploiești, București, Slobozia Veche, Galați, spre Glodeni, pământ din care a fost luat.

Deci nu era greu canonul pentru om, până la venirea Lui Mesia, trebuia doar să lucreze pământul până la moarte: să-i pară rău pentru că a ajuns femeia lui plină de spini și pălămidă din cauza lor înșiși, până la moarte să lucreze, și trebuia să mănânce iarba de la Dumnezeu, iar femeia nu trebuia să mai atragă ea ci să fie atrasă de bărbatul ei și să nu-i fie frică dacă e stăpânită de bărbatul ei și nici să se teamă de gemete sau dureri căci Domnul i le-a sporit și nici de durerile nașterii de prunci căci sunt spre pocăință și canon de ascultare și îndreptare...

Dar Domnul nostru Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu, a luat canonul asupra Lui însuși și așa l-a scos pe Adam și Eva din iad după 5500 de ani, căci sărmanii nu prea l-au putut îndeplini...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.08.2010, 13:42:24
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Se pune problema din ce piele i-a îmbrăcat?

Răspunsul ar fi:

-Fie erau exact așa cum sunt și acuma și i-a îmbrăcat cu piele ce se găsea pe pământ, și singura piele ce se găsea era cea de șarpe, căci șarpele e singura dobitoacă ce își leapădă pielea... nu-și recunoaște greșala și-și leapădă pielea lui ca să nu se cunoască cicatricile compromițătoare... căci a devenit amăgitor, ispititor...

-Fie Adam și Eva erau așa ca niște ochi fără pleoape căci nu aveau ce să ascundă, fiind ei plini de credință, și din păcate imediat după ce au greșit s-au văzut goi căci li s-au deschis ochii, deci le-au apărut pupilele și vedeau că sunt goi, goi de credință și atunci Domnul Dumnezeu i-a îmbrăcat cu piele de om, de mila lor căci se vedeau plini de suferință în ei, și le-a făcut un fel de pleoape la ochi și piele pe trupul lor de carne fără piele... carne roz... și așa i-a îmbrăcat cu pielea și cu părul de pe piele... de om.

Ambele variante par posibile... și nu-i exclus ca ambele să fie valabile, adică prima dată a îmbrăcat Domnul Dumnezeu omul, ochi-omul, carnea vie, cu pleoapă și apoi a îmbrăcat goliciunile lor cu piele de șarpe căci șarpele și-a lepădat pielea auzind că trebuie să facă canon de a se considera blestemat între toate dobitoacele și că trebuie să umble prin târâre și să-și facă mâncare de pământ ca să mănânce ca râma sau ca omida sau ca șarpele boua... pământ.

Deci canonul este piele... de om și de șarpe... și pe ambele să le poarte Adam și Eva, până la sosirea lui Mesia. Și a venit la ei după 5500 de ani și i-a scos din iad căci a luat Domnul Iisus Hristos canonul cel prea greu asupra Lui însuși căci El era fără vină!

Și a fost înălțat pentru ei exact așa precum a înălțat Moise șarpele în pustie, spre slava Lui Dumnezeu, ca oricine crede în El să nu piară... ci să aibă Viața Veșnică... adică ''să te cunoască pe Tine Avva Părinte, cum că Tu M-ai Trimis''.

Last edited by vsovivi; 26.08.2010 at 14:09:55.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.08.2010, 14:15:58
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Biserica Universală Creștină - altă rătăcire

Există Biserica lui Iisus Hristos și credința ei:

Cred întru Unul Dumnezeu, Tatăl Atoțiitorul, Făcătorul cerului și al pământului, văzutelor tuturor și nevăzutelor.
Și întru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Născut, Care din Tatăl S-a născut mai înainte de toți vecii. Lumină din Lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, născut, nu făcut; Cel de o ființă cu Tatăl, prin Care toate s-au făcut.
Care pentru noi, oamenii, și pentru a noastră mântuire, S-a pogorât din ceruri și S-a întrupat de la Duhul Sfânt și din Maria Fecioara, și S-a făcut om.
Și S-a răstignit pentru noi în zilele lui Ponțiu Pilat și a pătimit și S-a îngropat.
Și a înviat a treia zi, după Scripturi.
Și S-a înălțat la ceruri și șade de-a dreapta Tatălui.
Și iarăși va să vină cu slavă, să judece viii și morții, a Cărui împărăție nu va avea sfârșit.
Și întru Duhul Sfânt, Domnul de viață Făcătorul, Care din Tatăl purcede, Cel ce împreună cu Tatăl și cu Fiul este închinat și slăvit, Care a grăit prin prooroci.
Întru una, sfântă, sobornicească și apostolească Biserică.
Mărturisesc un botez întru iertarea păcatelor.
Aștept învierea morților.
Și viața veacului ce va să fie.
Amin!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Post in Biserica universala achimovjan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 06.05.2010 15:53:11
Care e adevarat Biserica Crestina?Ne arata istoria aceasta mihailt Generalitati 15 09.12.2009 16:00:47
BISERICA UNIVERSALA mara2008 Generalitati 8 06.08.2008 07:07:57