Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #741  
Vechi 20.10.2016, 20:26:41
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Doamne ferește, nu sunt infailibil, că nu sunt ereticul "papa" de la Roma... Sunt un biet păcătos...

Frățior, dar eu cred deja în cele 7 trâmbițe apocaliptice, sunt oameni minunați acolo, cred în calitatea lor umană, că nu sunt neo-naziști, în calitatea acelora umană nu cred, și îi cred și când se numesc trâmbițe, și orice denumire și-o pun, îi cred, cred și când spun că vorbesc cu alții, oricine ar fi, dar vreau să înțeleg de ce se numesc așa, de ce există, decând își dau denumirile, sau cine le dă denumirile și cât durează, pentru cine este existența lor, cum își dezvoltă societățile, deci să înțeleg mecanismul, scopul, calitatea, planurile de viitor, metodele, formele, originea și destinația, deci vreau să mă lămuresc din suflet, te rog, să-mi dai detalii, prin întrebările ce ți le-am pus mai sus, ca să cred și mai mult, să fiu deplin lămurit, să înțeleg ce sunt învățat, vreau să înțeleg cu adevărat, sunt sincer, să ști cine, dacă și de ce, merg în Rai sau în iad, să știu să le urmez credința desăvârșit sau să rămân la cât cred acum, să-i descopăr dacă sunt erezie sau Adevărul. Să știi că nu-mi bat joc, vorbesc la modul cel mai serios.

Te rog să mă lămurești.
Însfîrșit ai atitudinea potrivită pentru o discuție. Mă bucur pentru tine că ai reușit să depășești starea cea rea și acum ești deschis dialogului și cunoașterii la modul cel mai cinstit și creștin cu putință.

De papă de ce te iei? Dă-i pace... A fost un bonom și papa polonezul și acesta e un bonom... de ce lovești tu în alți creștini? Fii drept și lasă-i în seama Domnului, nu-ți fă tu griji pentru ei îndemnînd la ură față de catolici. Dacă ei ne urăsc și ne prigonesc de 1000 de ani... se cuvine ca noi să-i iubim, căci și noi așa ca ei suntem păcătoși, în timp ce doar Domnul Iisus Hristos și Cuvîntul este Sfîntul lui Dumnezeu. Deci pentru ce să-l certăm? Că nu vrea să facă ce vrem noi? Păi să facă ce crede că e bine pentru mîntuirea lui și a celor pe care îi păstorește. E treaba lui. Noi nu avem voie să judecăm, să osîndim, să dăm sentințe. Noi doar mărturisim Dreapta Credință... care vine din dragoste sfîntă, de la Dumnezeu, iar dragostea nu te lasă să jignești ci ea caută să mîntuiască pe oricine, inclusiv pe cel ce o are.

Last edited by vsovi; 20.10.2016 at 20:58:53.
Reply With Quote
  #742  
Vechi 20.10.2016, 21:59:29
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
De papă de ce te iei? Dă-i pace... A fost un bonom și papa polonezul și acesta e un bonom... de ce lovești tu în alți creștini?
Să-l lăsăm pe "papa" cu-ale lui.
Lovesc în alții? Doamne ferește. Nu lovesc, vorbim. Ne lămurim.
Hristos de ce a "lovit" în cei pe care-i numea fiii diavolului, fiii blestemului, morminte văruite pe dinafară, pui de vipere?
Îi mai iubea când îi "lovea" cu cuvântul?
Care-a fost scopul "lovirii"?
Și apoi Domnul prin Apostoli, și Sfântul Apostol Pavel, de ce ne spune de oițe rătăcite, fiii risipitori, drahme pierdute, hristoși micinoși?
Sfinții Părinți de ce au "lovit" în eretici?
Biserica de ce "lovește" în lupi, ca să-i alunge, pentru ocrotirea oițelor spre mântuire?

Nu oare înseamnă să "lovești" în omul cel vechi, pentru a dobândi omul cel nou în Hristos?
Omul ca persoană, sinele, însuși, cel ce se sfințește, vrea să fie duhovnicesc, nu trebuie să "lovească" în omul dinăuntrul lui, cel trupesc?

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Fii drept și lasă-i în seama Domnului, nu-ți fă tu griji pentru ei îndemnînd la ură față de catolici. Dacă ei ne urăsc și ne prigonesc de 1000 de ani... se cuvine ca noi să-i iubim, căci și noi așa ca ei suntem păcătoși, în timp ce doar Domnul Iisus Hristos și Cuvîntul este Sfîntul lui Dumnezeu.
Deci pentru ce să-l certăm? Că nu vrea să facă ce vrem noi?
Păi să facă ce crede că e bine pentru mîntuirea lui și a celor pe care îi păstorește. E treaba lui.
Noi nu avem voie să judecăm, să osîndim, să dăm sentințe. Noi doar mărturisim Dreapta Credință... care vine din dragoste sfîntă, de la Dumnezeu, iar dragostea nu te lasă să jignești ci ea caută să mîntuiască pe oricine, inclusiv pe cel ce o are.
Niciodată nu am îndemnat la ură împotriva nimănui. Na că iar ai mințit :)
Lăsâng glumele, deci din contră, sunt creștin, deci sunt definiția pacifismului, pacifist prin excelență, vreau desființarea tuturor armatelor, care nu trebuie să existe în nicio țară creștină, conform Bibliei, iar creștinii nu trebuie să meargă în nicio armată, niciun război, nu trebuie să primească ordine de la alți oameni să tragă cu arma în alți oameni, să ucidă, când Hristos a dat mai înainte alte ordine. Dar asta-i altceva.

Faptul că vorbim despre ereziile unor grupuri de oameni, nu înseamnă că instigăm la ură împotriva lor, Doamne ferește, ci înseamnă că vrem să-i cunoaștem, ca să ne păzim noi, și eventual, dacă vor dialog onest, sincer, deschis, lucid, să-i vindecăm pe ei.

Să-i lăsăm în plata Domnului? Așa a spus și Hristos, Apostolii, Părinții? Da îl lăsăm dacă nu vrea să audă, dar dacă vrea să cunoască, îi spunem.

Și dacă vine omul să-mi vorbească despre evoluționism de exemplu, e un apostol al evoluționismului, propovăduitor, eu consider că minte, că Hristos, Biserica mă învață altceva, atunci trebuie să mă păzesc, să mă apăr, deci să intru în dialog cu el, să ne lămurim, sau să refuz politicos orice dialog de la el, fiecare e liber să creadă în gărgăunii lui.

Dar dacă-mi pasă de el, de salvarea lui, de mântuirea lui, dacă-l văd că-și cercetează originile și spune tuturor părerea lui despre origini, atunci e un apostol, prooroc și hristos mincinos, pe care nu-l urăsc, cum nici el nu mă urăște (sper) și putem dialoga.

Iar mișcarea romano-catolică, fie că vorbești frumos și dulce cu ei, fie că ești mai aspru, dojenitor, pedagog, spre îndreptarea lor, tot degeaba e.
Ei tot prea plini de sine rămân, tot vor crede că au dreptate, vor refuza dialogul lucid și deschis pe inovațiile lor. Din experiență din viața reală, din zeci de dialoguri cu catolicii, am încercat și cu frumosul și dulcele, cu profundă sinceritate și cu dojană pedagogică, degeaba a fost...

Ei tot ne vor prigoni, din exteriorul Bisericii și din interior. Tot vor vrea să se impună și să domine. Pe toți. Să-i asimileze. Diplomatic. La început.

Da, noi suntem păcătoși. Dar noi suntem păcătoși care vrem să ne mântuim. Căutăm mântuirea, o înțelegem, o explicăm, fiindcă suntem ființe raționale, cu conștiință, comunicăm, avem expresii, cuvinte, de la Cuvântul, spre a fi cu El.
Iar ei, păgânii, ateii, ereticii, sunt păcătoși care nu vor să se mântuiască, fiindcă consideră că ce spunem noi, este greșit, nu vor să creadă ce spune Biserica. Cu ce e Biserica de vină? Sfinții, Hristos, cu ce-i de vină, că ei nu vor să se mântuiască?

Nu poți să spui: să facă ce crede că-i mai bine pentru mântuirea lui. Adică și musulmanul face ce crede că mai bine pentru mântuirea lui, de la allah prin mohamed, și budistul și hindusul, face ce-i bine pentru "mântuirea" lui. Dar sunt acelea, cu adevărat, mântuiri? Ce este mântuirea? Vezi? Deci nu e numai treaba lui. Trebuie dialog. Trebuie eu să vreau ce crede el și el să vrea să știe ce cred eu. Și așa să vedem, cine crede mai curat, cine dorește și dobândește cu adevărat sfințenia, și ce este, de unde vine sfințenia, cine se mântuiește și cine piere.

Faptul că dialogăm despre credințele noastre, le comparăm, le sucim pe toate părțile, le învârtim, le scuturăm, și altele așa, deci asta nu înseamnă că ne judecăm.

Când judeci, ce faci?

Spui că sunt două grupuri: cei care au dreptatea și cei care n-o au. Cei care o au, hotărăsc ce va fi cu cei care n-o au și așa le dau verdicte, pun etichete, împart, despart, răsplătesc, pedepsesc, împletesc, etc.

Dar întrun dialog, nimeni nu judecă pe nimeni. Se pun întrebări, se dau răspunsuri, se arată practici, decizii, rădăcini, filosofii, ideologii, scopuri, dimensiuni, rezultatele și credințele unui grup de oameni, față de celălalt grup de oameni, cu care dialoghează.

Apoi dacă se aduc apelative, de genul: "consider că asta este minciună, pentru că (argumente)", asta nu-i o jignire față de persoana sau persoanele de dialog, ci exprimarea a ceea ce a înțeles până în acel moment, grupul 1, din explicațiile grupului 2, și grupul 1, argumentează de ce crede că grupul 2 a mințit.
Sau grupul 1, poate spune: "nu sunt de acord, pentru că (argumente)". Iar grupul 2 va lua în considerare ce a greșit. Scopul? Ca să se cunoască cât mai bine, să se descopere cât mai mult și mai sincer și mai curat, unii altora.

Am fost cât de sincer am putut, ți-am explicat cât de sincer și simplu am putut.

Când vom vorbi deci și despre trâmbițe ? Când îmi răspunzi la întrebări ?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 20.10.2016 at 22:01:48.
Reply With Quote
  #743  
Vechi 21.10.2016, 17:17:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit Deci vezi că se poate?

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
....................(ai dreptate, nu te contrazic, așa este)....................................

Am fost cât de sincer am putut, ți-am explicat cât de sincer și simplu am putut.

Când vom vorbi deci și despre trâmbițe ? Când îmi răspunzi la întrebări ?
Nu te grăbi ci lasă-mă să mă bucur că însfîrșit n-ai mai fost josnic ci ortodox, însfîrșit cauți să cunoști, vrei să cercetezi, vrei să te lămurești, să te edifici și ești dispus să-ți lași credința în Mîna Domnului să te călăuzească pentru ca să poată Credința ta să creadă cu Adevărat și să-L urmeze, însfîrșit vrei să urmezi Adevărul și numai Adevărul cu multă sinceritate nefățarnică și nu ți-e frică să ieși din superstițiile și ideile fixe pe care ți le-ai fixat din interesele altora.

Cred că acum ești pe Calea cea bună... acum ai învățat să te smerești și să fii un ortodox creștin care știe și să asculte și nu doar să vrea să fie ascultat, de toți, de toată gLumea.

Deci deocamdată lasă-mă să mă bucur pentru tine că ai ieșit din groapă și ai început să-L cauți pe Dumnezeu ca să-L urmezi pe Mîntuitorul... pe păstorul ceresc Cel cu sfînta Cruce!

Nu te grăbi ci lasă să ți se depună în liniște, în inimă, această frumoasă și bună atitudine pozitivă pe care o ai.

Lasă un pic să se facă liniște și bunătate în Casa Tăcerii.

Continuăm imediat Dialogul...

Last edited by vsovi; 21.10.2016 at 17:22:22.
Reply With Quote
  #744  
Vechi 21.10.2016, 22:28:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit Vindecarea. (Eu doresc să te vindeci tu iar tu mă crezi bolnav)

Citat:
În prealabil postat de Emilian
Alt set:
1. Are vârsta pentru orice om, o garanție a înțeleciunii, a credinței, a smereniei, a dragostei și-a toată virtutea? Sau am considerat vârsta ei o problemă?
2. Cine sunt celelalte 6 trâmbițe?
3. Când moare trâmbița Mihaela, s-au terminat trâmbițele? Sau vine trâmbița a 8-a?
4. Câte trâmbițe vor fi? 18, 42, sau 599, 662, 666, 668, 1001 sau 1002 ? Sau câte?
5. Cine alege trâmbițele? Pe ce criterii?
6. Dacă-i scriu numele trâmbiței mihaela, cu m mic, se va supăra pe mine? Dacă da, ce-o să-mi facă?
7. Credința Ortodoxă, asta a celor 9 Sfinte Sinoade Ecumenice, a Sfinților Părinți, pliroma Bisericii, dacă-i spune la trâmbița mihaela că nu învață bine, ci chiar împotriva învățăturilor Bisericii și-a mântuirii și o va invita la dialog, să-i fie explicat de ce nu învață bine, va veni la dialog? Va accepta că este în înșelare? Se va îndrepta?

Sunt întrebări de bun simț, care au ca scop vindecarea. Te rog răspunde responsabil la ele. Just, lucid, onest.
Ok. Hai să ne vindecăm unii pe alții de necredință. Dar tu te crezi sănătos și infailibil deci știi musai mai bine ca Dumnezeu că eu sunt bolnavul și ereticul care trebuie să se pocăiască și să se lepede... adică îmi ceri să mă lepăd de însuși Dumnezeu... și atunci ce sănătate speri tu că voi mai avea? Păi voi avea sănătatea neghinei și pleavei și voi fi așa gras și frumos ca o buruiană otrăvitoare! Să nu fie. Eu sunt sănătos la Credință dacă fiind creștin ortodox cred și în Cuvîntul lui Dumnezeu din NIP și în cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice, deci nu mă mai jigni socotindu-mă mereu bolnav sau eretic.

Însă dacă mă gîndesc la bolile mele, atunci sigur că sunt bolnav, bolnav de la mulțimea de păcate pe care le fac necontenit dar nici întrun caz de la Dreapta mea Credință Orotodxă creștină cu tradiție apostolică dar și în cele 7 Sfinte Trîmbițe Apocaliptice și în NIP, Cetatea Cuvîntului Lui Dumnezeu!

Citat:
1. Are vârsta pentru orice om, o garanție a înțeleciunii, a credinței, a smereniei, a dragostei și-a toată virtutea? Sau am considerat vârsta ei o problemă?
Păi vîrsta omului nu e nicio garanție, nici albul părului, nici ridurile din obraz, nici chelia, nici gîrbovirea sau limba moale bătrînească sau ascuțită, sau furiile și tupeul bătrînesc, nici o haină a bătrîneții nu e o garanție fie ea călugărească sau preoțească... nimic din toate astea nu e o garanție așa cum fals te rătăcești crezînd cu naivitate în cele exterioare omului.

Ele pot să fie o frumoasă virtute doar pentru omul în care în interior locuiește Dumnezeu și care sincer Îl iubește pe Dumnezeu cu fidelitate, cu ascultare credincioasă și smerită, cu bunătate față de toți ceilalți semeni și apropiați.

Deci Garanția Vîrstei de respectat o dă Dumnezeu și nici într-un caz aparențele vîrstei căci și păcatul poate fi bătrîn și mai ales păcatul îmbătrînește și omoară pe om sau poate ai uitat că Domnul Iisus a fost răstignit de către cărturarii și bătrînii lui Israel așa cum a pățit-o cîndva de la ei și dreptul prooroc Ghedeon.

Vîrsta ta e o problemă, sau a mea, a ei nu mai este o problemă din moment ce de peste 35 de ani slujește Cuvîntului, poate de peste 40 de ani, nu știu... deci ce crezi, poate fi ea o naivă cînd a văzut cum Trîmbița înaintea ei sf. Verginica și apoi sora ei Maria-Puntea de legătură ca apoi să Trîmbițeze și ea și cei ce ascultă Cuvîntul care se aude în Templul Noului Ierusalim? Iar Cuvîntul de peste 60 de ani Trîmbițează și se scrie în Cărțile Noului Ierusalim.

Celelalte Trîmbițe Apocaliptice, primele 5, de asemenea au primit daruri foarte mari și haruri mari de la Dumnezeu dar niciunul nu e așa de mare ca și darul Cuvîntului din sfintele Cărți!

Deci vîrsta Cuvîntului din Cărți are peste 60 de ani și asta e o garanție a continuității în Dumnezeu.

Citat:
2. Cine sunt celelalte 6 trâmbițe?
Ți le-am mai amintit de cîteva zeci de ori.
1. Preotul Iosif Trifa și Traian Dorz și Oastea Domnului și publicațiile creștine: Lumina Stelelor, Iisus Biruitorul și altele.
2. Ciobănașul Petrache Lupu și Moșul Dumnezeu de la Maglavit și Salcia Plîngătoare.
3. Părintele văzător mare proooroc Arsenie Boca și sora Zamfira și mănăstirea Prislop și biserica pictată de la Drăgănescu.
4.5. Părintele Ioan Iovan și Sora Veronica de la Vladimirești. Ambii au făcut pușcărie pentru Hristos iar apoi părintele a pus temelia mănăstirii de la Recea fiind plin de puterea smereniei.
6.7. Sf. Verginica, apoi sora ei Maria ca o punte de trecere și acum la sfîrșit sora Mihaela și preotul Nicușor care citește Cuvîntul pus în format audio pe site.
Citat:
3. Când moare trâmbița Mihaela, s-au terminat trâmbițele? Sau vine trâmbița a 8-a?
Asta nu mai știu... dar dacă citești Apocalipsa vei găsi doar 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice, apoi, poate s-ar putea să audă tot poporul Domnului Cuvîntul sau s-ar putea să audă toți cei răpiți în norii luminoși și nevăzuți ai văzduhului așa cum a proorocit sf. Ap. Pavel că cei ce vor învia vor fi răpiți în nor âmpreună cu cei rămași vii pînă atunci și așa vom fi mereu împreună cu Domnul și cu Dumnezeu.
Citat:
4. Câte trâmbițe vor fi? 18, 42, sau 599, 662, 666, 668, 1001 sau 1002 ? Sau câte?
Trebuia să fii tu viclean și rău și să bagi 666 în rîndul numărului trîmbițelor. Păi ăla e un număr de om însemnat.. e fiul păcatului care nu se înseamnă cu sf. Cruce și nu se pecetluiește cu Duhul Sfînt ci cu păgînismul ateist comunist și cu satanismul gLumii avînd tupeul să se îmbrace în haine de biserică, de om al bisericii și să vorbească din dreptul lui Dumnezeu ca un acoperit din serv-vicii. Deci nu pricepi Adevrăul și arunci din neștiință și false interpretări ''ortodoxe'' hula pe capul Trîmbițelor. Nu te băga cu tupeu ca și cum ai știi în ce nu ai înțeles și vorbești din superstiții și răstălmăciri 'ortodoxe'. E vorba de scorpia roșie comunistă care s-a îmbrăcat în negru păcălind că se pocăiește sau că îl iubește pe Dumnezeu. E vrăjeală de păcălit naivii... defapt vrea doar putere, privilegii, fărădelegi, hule, dominație și teroare.

Deci sunt doar 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice și apoi nu știu ce va mai fi. Păi va fi ceea ce urmează și e scris la Apocalipsă!

Dumnezeu a căutat cele mai cuminți și nevinovate ființe, sărace și oropsite, cu viața cea mai grea, cu credința cea mai mare, cu răbdarea și eroismul cel mai bun și cu inima cea ma curajoasă și fidelă și statornică și pe acelea le-a curățit, le-a crescut, le-a învățat, le-a iubit, le-a dăruit și apoi prin ele a Trîmbițat și a învățat poporul ortodox și pe tot omul căci Trîmbițele sunt pentru oameni, ele sunt făcute pentru ca înaintea lui Dumnezeu să slujească mîntuirea oamenilor cu foarte multă smerenie și umilință cum nu pricepe nimeni atîta smerenie și umilință și sărăcie și modestie și cumințenie și ascultare. Însă sora Veronica s-a dedat luxului și s-a îngîmfat și atunci a părăsit-o darul proorociei. Spre sfîrșit parcă și-a revenit, s-a pocăit și cred că s-a mîntuit, dar într-o vreme ea căzuse din trîmbițare.

Deci Dumnezeu și-a ales Trămbițele pentru a fi cît mai sfinte ca să mîntuiască prin ele pe oameni prin credință căci ele sunt un exemplu de mucenicie și de curaj și de vitejie sfîntă. Deci ele sunt un exemplu bun pentru orice ortodox și pentru orice creștin... chiar dacă se supără alții pentru că ar fi vrut să fie și ei exemple tot atât de bune și de smerite și umilite ca ele.
Citat:
6. Dacă-i scriu numele trâmbiței mihaela, cu m mic, se va supăra pe mine?
Ea nu se va supăra dar se va bucura păcatul din tine care te va înghiți treptat căci hula odată intrată în tine va crește și va ajunge o ditamai buruiana carnivoră care te va înrobi. Eu însă mă supăr dar te rabd, cu bunele și cu relele tale așa cum mă rabzi și tu pe mine cînd te mustru poate prea dur.

Citat:
Dacă da, ce-o să-mi facă?
Păi este scris în Apocalipsă că Martorii Domnului, martorii credincioși te pot lovi, dacă vor, cu orice fel de boală sau de durere sau cu orice necaz sau pedeapsă vor ei deci pot să se răzbune cum vor căci ''A Mea este Răzbunarea''... dar nu cred că o vor face ci mai rău te va pedepsi propriul păcat căci denigrarea pe nedrept și luarea în deșert a numelui Domnului este păcat foarte mare care nu rămîne nepedepsit așa cum este scris. Îl poți tu însuți pedepsi îndreptîndu-te sau să ceri pedeapsă de la Dumnezeu ca să scapi sau canon de vindecare căci dacă vei ajunge în pedeapsa păcatului e mult mai groaznic căci aceea e mult mai cumplită și dureroasă. Păcatul pedepsește pe om mai rău ca satana... care se ia la întrecere cu păcatul.. cine pedepsește mai cumlit.
Citat:
7. Credința Ortodoxă, asta a celor 9 Sfinte Sinoade Ecumenice, a Sfinților Părinți, pliroma Bisericii, dacă-i spune la trâmbița mihaela că nu învață bine, ci chiar împotriva învățăturilor Bisericii și-a mântuirii și o va invita la dialog, să-i fie explicat de ce nu învață bine, va veni la dialog? Va accepta că este în înșelare? Se va îndrepta?
Păi eu nu cred că este în înșelare ci este în Dreaptă Credință, tu ești în înșelare și pui înșelarea ta în cîrca tuturor sfinților că cică ei ar osîndi ceea ce defapt tu osîndești împreună cu orbii superstițioși și îngîmfați pe care îi urmezi cu fanatism religios deși te păcășlesc crezînd că au dreptate.

Deci Toate sfintele Canoane, Toate sfintele sinoade Ecumenice, Toți Apostolii, Drepții și Sfinții și mai ales Domnul Dumnezeu și Maica Precistă Maria și Duhul Sfînt întăresc Dreapta Credință în NIP și în Cuvîntul lui Dumnezeu așa cum este proorocit în toată Biblia și în Apocalipsă și atunci tu vrei ca ea să accepte că este în înșelare și vrei să se ''îndrepte'' și să se ''vindece''? Ce aiureală ceri oare îți vei da vreodată seama?

Așa că nu are cum să să îndrepte dreptul și sfîntul și credinciosul și mărturisitorul ci trebuie să se îndrepte păcătosul care iese din Cuvîntul lui Dumnezeu, el trebuie să se pocăiască dacă vrea să fie viu, să se întoarcă din fărădelegile și căile lui cele rele și îl va ierta Dumnezeu așa cum este scris.

Last edited by vsovi; 26.10.2016 at 15:53:40.
Reply With Quote
  #745  
Vechi 01.02.2021, 00:03:38
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.227
Implicit @gpalama Am raspuns mereu si nu am evitat.

@gpalama

Am raspuns multor useri. Deci da-ti seama ca am raspuns si nu evit intrebarile si confruntarile.

Te rog intreaba ce vrei pe firul nou. Nu aici caci asta e prea lung si creem confuzie cu alte subiecte vechi care nu mai intereseaza pe nimeni.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 01.02.2021 at 02:14:11.
Reply With Quote
  #746  
Vechi 01.02.2021, 11:10:19
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
@gpalama

Am raspuns multor useri. Deci da-ti seama ca am raspuns si nu evit intrebarile si confruntarile.

Te rog intreaba ce vrei pe firul nou. Nu aici caci asta e prea lung si creem confuzie cu alte subiecte vechi care nu mai intereseaza pe nimeni.
Am citit deja... vad ca deja multi ti-au sugerat ajutor medical psihiatric specializat (AlinB/Igor), vad ca eu doar recapitulez exact ce ti-au spus altii...

O sa incerc sa reiau temele dar putin mai clar.

Vad ca Igor a facut si el liste de intrebari prin care s-a facut slalom, deci doar recapitulezi strategia de evitare invatata..

Sper sa fiu mai bun decat colegii mei la prins smecherii de evitare a raspunsurilor si sa putem avea un dialog si nu un slalom din partea ta pentru evitarea raspunsurilor prin care tu ramai cu impresia ca ai realizat ceva si ca "ai raspuns"...

Last edited by gpalama; 01.02.2021 at 11:17:53.
Reply With Quote
  #747  
Vechi 24.05.2021, 17:52:09
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.227
Implicit

Aici puteti gasi continuarea acestui fir de discutie: Cele 7 Trambite Apocaliptice romanesti universale si Cuvantul lui Dumnezeu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Post in Biserica universala achimovjan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 06.05.2010 15:53:11
Care e adevarat Biserica Crestina?Ne arata istoria aceasta mihailt Generalitati 15 09.12.2009 16:00:47
BISERICA UNIVERSALA mara2008 Generalitati 8 06.08.2008 07:07:57