Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2011, 02:02:21
ingerashul ingerashul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 1
Unhappy Nelamurire

buna .... as dori doar un raspuns la intrebarile mele si nu sa fiu judecata sau jignita cum s-a facut pe alte topice.
Scurta prezentare:
Locuiesc in Germania de peste 10 ani, si desi sunt botezata la ortodocsi, aici m-au "catalogat" la catolici (in regiunea in care locuiesc nu am gasit nici o biserica ortodoxa). Sotul este evanghelic, dar s-a retras de la biserica datorita necredintei in preoti, credinta in Dumnezeu si-a pastrat-o. Noi nu suntem cununati religios in fata Domnului....am facut doar casatoria civila. Acum doi ani am nascut prematur un baietel, pe care insa din nefericire nu am reusit sa il botezam. Eu imi doresc tare mult sa il botez la ortodocsi, sotului ii este egal.... Precizez ca doresc sa il botez in Romania.
Intrebarile mele sunt:
1. Pot sa botez copilul la ortodocsi?
2. O sa gasesc un preot care sa fie de acord avand in vedere ca tatal e retras de la biserica?
3. Cum va fi botezat copilul (procedura propriu zisa-va fi scaldat sau i se va pune doar apa pe cap)???
4. Ce indatoriri are nasa?
5. Copilul nu are inca certificatul de nastere romanesc, am nevoie de el inainte de botez?
De ce acte am nevoie in calitate de cetatean roman cu domiciliul in strainatate?
6. obiceiuri si traditii....cat costa botezul? cat se da si ce se da la preot?

Va multumesc anticipat pt eventualele raspunsuri....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2011, 03:16:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerashul Vezi mesajul
1. Pot sa botez copilul la ortodocsi?
....
Poti, dar mai intai faceti cununia voastra religioasa.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.02.2011, 03:39:03
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Normal copilul ar trebui sa se poata boteza oricum! Daca parintii ar refuza sa se cunune religios sa zicem,ce vina are el? Trebuie sa fie lipsit de Sfanta Taina a Botezului? Cine hotaraste asta? Hristos a dat un indemn in a se boteza toate neamurile,cum va refuza un preot sa boteze pe cineva,mai ales in cazul in care parintii copilului doresc acest lucru??
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.02.2011, 04:01:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Daca parintii ar refuza sa se cunune religios sa zicem,ce vina are el?
Cunosc o pereche casatorita la Sfatul Popular, care nu si-a putut boteza copilul fara cununie. Drept care parintii s-au cununat mai intai si apoi au botezat copilul.
Cazul de fata este chiar ideal, avand in vedere ca sotul s-a retras din biserica de care apartinea. Astfel poate deveni toata familia ortodoxa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.02.2011, 11:20:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Trebuie sa vorbiti cu un preot si sa ii expuneti toata situatia. In mod sigur, puteti boteza copilul la ortodocsi, adica acolo unde vor amandoi parintii. Botezul se face prin scufundare la ortodocsi. Nasa trebuie sa tina copilul in brate la botez, sa stie pe de rost Crezul si sa aduca pentru copilas un rand sau doua de imbracaminte.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.02.2011, 11:45:23
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerashul Vezi mesajul
buna .... as dori doar un raspuns la intrebarile mele si nu sa fiu judecata sau jignita cum s-a facut pe alte topice.
Scurta prezentare:
Locuiesc in Germania de peste 10 ani, si desi sunt botezata la ortodocsi, aici m-au "catalogat" la catolici (in regiunea in care locuiesc nu am gasit nici o biserica ortodoxa).
Unde in Germania locuiti? Daca nu doriti sa csrieti pe forum imi puteti scrie privat. In felul acesta as putea sa va dau indicatii mai precise.

Citat:
În prealabil postat de ingerashul Vezi mesajul
1. Pot sa botez copilul la ortodocsi?
Cred ca da, copilul poate fi botezat la ortodocsi. Pot intreba si preotul de la noi din zona pentru un raspuns 100% sigur.

Citat:
În prealabil postat de ingerashul Vezi mesajul
2. O sa gasesc un preot care sa fie de acord avand in vedere ca tatal e retras de la biserica?
Nu cred ca este nici o problema, pentru ca asta nu priveste biserica ortodoxa. Preotul probabil va va intreba in ce religie va fi crescut cel mic, iar din moment ce tatal este indiferent probabil copilul va fi educat religios de dumneavoastra si/sau de nasi.

Citat:
În prealabil postat de ingerashul Vezi mesajul
3. Cum va fi botezat copilul (procedura propriu zisa-va fi scaldat sau i se va pune doar apa pe cap)???
Din ce stiu eu, si din ce am vazut la botezurile de aici, preotul scufunda copilul la botez.

Citat:
În prealabil postat de ingerashul Vezi mesajul
4. Ce indatoriri are nasa?
Nu cunosc dar si asta se poate afla tot de la preot.

Citat:
În prealabil postat de ingerashul Vezi mesajul
5. Copilul nu are inca certificatul de nastere romanesc, am nevoie de el inainte de botez? De ce acte am nevoie in calitate de cetatean roman cu domiciliul in strainatate?
Stiam ca este nevoie de certificatul copilului dar nu neaprat romanesc. Este nevoie de acte doveditoare ca este copilul dumneavoastra si ca nasterea sa a fost inregistrata, asadar cred ca este suficient daca aveti dumneavoastra si sotul acte de identitate, pasaport sau carte de identitate si certificatul de nastere al copilului romanesc sau german. De mentionat ca daca veti face botezul intr-o alta biserica ortodoxa din Germania dar nu romaneasca e bine ca documentele sa fie in limba germana (mai putin pasapoartele care sunt documente internationale).

Citat:
În prealabil postat de ingerashul Vezi mesajul
6. obiceiuri si traditii....cat costa botezul? cat se da si ce se da la preot?
Obiceiurile si traditiile nu sunt atat de importante, dar la nevoie se pot afla. Costurile difera de la parohie la parohie dar nu sunt mari.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.03.2011, 15:12:29
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cauta, personal, episcopul ortodox din partea locului si vorbeste despre toate cele de mai sus.
Daca nu stii nimic despre el, ia legatura cu Patriarhia Romana si intreaba cele despre dansul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 01:23:55
nelamurire mirela.b Calugarul 77 23.07.2011 00:49:35
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 13:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 19:22:40