Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.07.2011, 13:59:33
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Ajutorul pe care vrei sa-l dai cumva se incadreaza la fapta buna doar daca il faci din toata inima, dezinteresat total fara ai reprosa vreodata ceva acelei persoane,ca, altfel te numesti meschin.
Corect. Binele să-l faci și apoi să uiți că l-ai făcut (răul pe care îl faci să nu-l uiți). Reciproca: Binele care ți se face să nu-l uiți; răul care ți s-a făcut uită-l!

Citat:
In vremurile de acum n-am prea vazut asemenea persoane, dar, s-ar putea sa existe.
Există, cu siguranță. Eu am avut parte de mulți oameni buni în viața mea. Dar se poate să nu fie lângă tine când ai tu cea mai mare nevoie. Și atunci îți pui toată nădejdea în Dumnezeu.

Oricum, nu trebuie să așteptăm de la ceilalți să fie buni. Binele trebuie să îl începem noi; doar de dragul binelui, fără a aștepta răsplată; nici măcar mulțumire. Ba chiar ne putem aștepta la nemulțumire. Nu degeaba se spune că nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită. De către dușmanul binelui, evident. Ce răsplată a avut Iisus pentru binele pe care ni l-a făcut? Batjocuri, chinuri și moarte (și poate că cel mai mult L-a durut ura oamenilor, pe care-i iubea, de aceea mângâierea tâlharului a fost atât de dumnezeiește răsplătită).

Fă binele și așteaptă-te la rău! Dar nu te lăsa demobilizat niciodată!

Cine poate face așa are bucurii mult mai mari decât cel căruia i se face binele, și este liber, nedepinzând decât de iubirea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.07.2011, 14:31:11
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Binele care ți se face să nu-l uiți; răul care ți s-a făcut uită-l!
Neținerea de minte a răului....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.07.2011, 14:38:59
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Binele care ți se face să nu-l uiți; răul care ți s-a făcut uită-l!
Sa luam un exemplu... eu ii acord incredere cuiva, el abuzeaza de ea facandu-mi un "rau", eu il uit... pe urma ce fac? repet ciclul la infinit?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.07.2011, 14:43:11
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Sa luam un exemplu... eu ii acord incredere cuiva, el abuzeaza de ea facandu-mi un "rau", eu il uit... pe urma ce fac? repet ciclul la infinit?
Nu. Căci nu ne cere Dumnezeu să fim proști. Înțelegi din asta că nu poți avea încredere în respectivul. Nu cred că îi faci un bine nici lui tot dându-i încrederea ta.
Ceea ce trebuie să uit (adică să iert din toată inima) e răul pe care mi l-a făcut, nu faptul că nu pot avea încredere.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.07.2011, 14:56:59
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu. Căci nu ne cere Dumnezeu să fim proști. Înțelegi din asta că nu poți avea încredere în respectivul. Nu cred că îi faci un bine nici lui tot dându-i încrederea ta.
Ceea ce trebuie să uit (adică să iert din toată inima) e răul pe care mi l-a făcut, nu faptul că nu pot avea încredere.
si raul asta ca fapta ce mi s-a intamplat nu e totusi bine sa-l tin minte ca sa nu mi se mai intemple la fel si in alte situatii?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.07.2011, 14:59:11
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
si raul asta ca fapta ce mi s-a intamplat nu e totusi bine sa-l tin minte ca sa nu mi se mai intemple la fel si in alte situatii?
Faptul ca il ierti si uiti ce a facut nu inseamna ca uiti si perspectiva faptului ca t-i s-ar putea intampla dar aici depinde de la caz la caz. Cel mai bine e sa nu ne punem increderea in oameni ci in Dumnezeu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.07.2011, 15:03:23
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
si raul asta ca fapta ce mi s-a intamplat nu e totusi bine sa-l tin minte ca sa nu mi se mai intemple la fel si in alte situatii?
Ba da. El trebuie scos din memoria inimii, nu a minții.
Însă cred că nu trebuie să ne preocupe într-o măsură prea mare răul care ar putea să ni se întâmple. Riscăm să devenim bănuitori, excesiv de prudenți, cu prea multă grijă față de noi înșine.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.07.2011, 15:06:58
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Faptul ca il ierti si uiti ce a facut nu inseamna ca uiti si perspectiva faptului ca t-i s-ar putea intampla dar aici depinde de la caz la caz. Cel mai bine e sa nu ne punem increderea in oameni ci in Dumnezeu.
mda dar nu a metionat explicit iertare in postul pe care l-am citat initial, ci apoi a revenit asupra ceea ce a zis... oricum nici nu prea ai cum sa uiti ceva la comanda.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.07.2011, 15:09:47
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Riscăm să devenim bănuitori, excesiv de prudenți, cu prea multă grijă față de noi înșine.
Paza buna trece primejdia rea, nu? Niciodata nu poti avea prea multa grija fata de tine.... parerea mea.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.07.2011, 15:11:01
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Eu am avut parte de mulți oameni buni în viața mea. Dar se poate să nu fie lângă tine când ai tu cea mai mare nevoie. Și atunci îți pui toată nădejdea în Dumnezeu.
Pai cum iti pui toata nadejdea in Dumnezeu? Cu speranta ca ce anume? Doar Dumnezeu nu ne lasa biletele sub perna in care sa ne scrie solutia problemelor noastre. Si nici nu ne face vreun virament pe card.Dumnezeu TOT prin oameni ne ajuta.Dumnezeu lucreaza prin oameni pentru oameni.Trebuie doar sa fim foarte atenti la oamenii din jurul nostru si la ajutorul divin care ni se acorda prin ei.Deseori s-ar putea sa nu-l vedem..:-)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
FAPTE BUNE vazute rau aliscami Intamplari adevarate 11 10.03.2011 15:54:32
Fapte bune. alexdu Generalitati 7 08.01.2010 14:38:18
Manifestari si fapte antiortodoxe ortodox4life Generalitati 17 30.01.2009 20:41:54
Fapte Nou Testamentare Abell Din Noul Testament 24 29.03.2007 00:14:23