Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.12.2012, 02:52:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit "cele mai de jos ale pamantului"

Ce înseamnă mai exact această sintagmă?

Ce înseamnă "dedesubt"? Spre exemplu în versetul "Ca întru numele lui Iisus tot genunchiul să se plece, al celor cerești și al celor pământești și al celor de dedesubt."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.12.2012, 10:34:52
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ce înseamnă mai exact această sintagmă?

Ce înseamnă "dedesubt"? Spre exemplu în versetul "Ca întru numele lui Iisus tot genunchiul să se plece, al celor cerești și al celor pământești și al celor de dedesubt."
Underworld. Locul Ingerilor Disidenti, care practica teomahia, pana ce vor fi mutati in Iazul de Foc.
Stii, am vazut o figura intr- o revista (nu pe internet, la o ruda), ilustrand cosmologia antica. Desi fizic/stiintific inexacta (sau naiva daca vrei), am simtit ca spiritual era accurate... Nu stiu de ce, am senzatia ca unele parti din lume, lumea asta fizica, nu sunt asa cum le percepem, nici macar cu cele mai fine dilatari ale simturilor sau precise aplicari ale aparatelor matematice, pe care ni le furnizeaza "sculele". Sun parti care nu pot fi nici macar concepute, darmite vizitate, decit intr-o stare anumje de constiinta. Cred ca adevarul e la mijloc, intre modelul stravechi si cel actual de Univers.
Off-topic, dar nu pe deplin: ce crezi despre acel...nu stiu ce, oricum nu om, nu demon, cu care Sfantul Antonie cel Mare a vorbit in desertul copt? Textul il defineste ca "faun", dar... Evident, nu era nici pavian/mandril/ceva de genul.
Inca ceva: in Acatistul Domnului, se spune la un moment dat: "Iisuse, pierzatorul celor de dedesubt". Mie imi este clar...

Last edited by celestial_pottery; 02.12.2012 at 10:42:14.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.12.2012, 21:27:14
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ce înseamnă mai exact această sintagmă?

Ce înseamnă "dedesubt"? Spre exemplu în versetul "Ca întru numele lui Iisus tot genunchiul să se plece, al celor cerești și al celor pământești și al celor de dedesubt."
La Sfintii Parinti (si vei gasi si in Vietile Sfintilor), Iadul - ca localizare "geografica" este plasat in centrul Pamantului. Cu un Pamant aflat in centrul Universului, sferic(cum sustineau si Sfintii Parinti), Cerul este "SUS" (dincolo de cerurile fizice, adica de cosmos), Pamantul este "MIJLOC", iar Iadul este in "JOS" (adica spre centrul intregii creatii, adica in centrul Terrei).

De cand Pamantul "se invarte", pare absurd ca atatia Sfinti - inclusiv Hristos si cei din Vechiul Testament - au gasit de cuviinta sa coboare in Iadul aflat in centrul Pamantului si sa-l descrie. Un exemplu ar fi Sf. Andrei cel nebun pentru Hristos - dar sunt oricum foarte multi. La fel si cei care au trecut (pana si fizic sau in vedenie) cu trupul - purtati de inger - sau cu duhul, si au ajuns dincolo de primul cer (cel terestru) sau al doilea cer (cosmosul) sau chiar al treilea Cer (Raiul).

Aici enumeram: Set(fiul lui Adam), Sf. Ap. Pavel, Iisus Hristos Domnul nostru, Sf. Andrei cel nebun pentru Hristos, s.a.

Vietile Sfintilor si bibliotecile athonite sunt pline de asa ceva...
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.12.2012, 00:11:17
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
La Sfintii Parinti (si vei gasi si in Vietile Sfintilor), Iadul - ca localizare "geografica" este plasat in centrul Pamantului. Cu un Pamant aflat in centrul Universului, sferic(cum sustineau si Sfintii Parinti), Cerul este "SUS" (dincolo de cerurile fizice, adica de cosmos), Pamantul este "MIJLOC", iar Iadul este in "JOS" (adica spre centrul intregii creatii, adica in centrul Terrei).

De cand Pamantul "se invarte", pare absurd ca atatia Sfinti - inclusiv Hristos si cei din Vechiul Testament - au gasit de cuviinta sa coboare in Iadul aflat in centrul Pamantului si sa-l descrie. Un exemplu ar fi Sf. Andrei cel nebun pentru Hristos - dar sunt oricum foarte multi. La fel si cei care au trecut (pana si fizic sau in vedenie) cu trupul - purtati de inger - sau cu duhul, si au ajuns dincolo de primul cer (cel terestru) sau al doilea cer (cosmosul) sau chiar al treilea Cer (Raiul).

Aici enumeram: Set(fiul lui Adam), Sf. Ap. Pavel, Iisus Hristos Domnul nostru, Sf. Andrei cel nebun pentru Hristos, s.a.

Vietile Sfintilor si bibliotecile athonite sunt pline de asa ceva...
Exact, foarte profund si la obiect spus. Chiar si din Apocrife pecum Cartea lui Enoch este evident ca acolo locuiesc entitati de temut pecum Azazel, Semyaza, etc., in urma seditiunii lor fata de Hashem. Toate traditiile semite si indoiraniene/-europene importante (si nu doar ele, vezi Agartha) plaseaza locul de osanda al entitatilor rele si al oamenilor apostati undeva in centrul Pamantului. Poate nu in sens strict fizic, adica: cat suntem vii, ne inchipuim ca e adevarata asertiunea geologilor cu centrul din metal, si alte blablauri stiintifico-experimentaliste, magma, chestii, etc., etc., dar dupa ce iesim din trup...urmeaza, daca suntem meniti prin faptele noastre acelui loc, fereasca Dumnezeu, partea neplacuta: vedem acel loc cu ochii spiritului, nu cu incompletii ochi fizici sau cu diverse aparate matematice sau teorii fizice, si deci il vedem asa cum e, cu adevarata sa destinatie si structura.
Si cum am zis, imnografia da si ea marturie, una mai presus de toate aiurelile experimentalist-supozitioniste: "Iisuse, piezatorul celor de dedesupt...".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.12.2012, 11:09:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
La Sfintii Parinti (si vei gasi si in Vietile Sfintilor), Iadul - ca localizare "geografica" este plasat in centrul Pamantului. Cu un Pamant aflat in centrul Universului, sferic(cum sustineau si Sfintii Parinti), Cerul este "SUS" (dincolo de cerurile fizice, adica de cosmos), Pamantul este "MIJLOC", iar Iadul este in "JOS" (adica spre centrul intregii creatii, adica in centrul Terrei).

De cand Pamantul "se invarte", pare absurd ca atatia Sfinti - inclusiv Hristos si cei din Vechiul Testament - au gasit de cuviinta sa coboare in Iadul aflat in centrul Pamantului si sa-l descrie. Un exemplu ar fi Sf. Andrei cel nebun pentru Hristos - dar sunt oricum foarte multi. La fel si cei care au trecut (pana si fizic sau in vedenie) cu trupul - purtati de inger - sau cu duhul, si au ajuns dincolo de primul cer (cel terestru) sau al doilea cer (cosmosul) sau chiar al treilea Cer (Raiul).

Aici enumeram: Set(fiul lui Adam), Sf. Ap. Pavel, Iisus Hristos Domnul nostru, Sf. Andrei cel nebun pentru Hristos, s.a.

Vietile Sfintilor si bibliotecile athonite sunt pline de asa ceva...
Unde mai exact scrie în Sfînta Tradiție că Iadul e în centrul Pămîntului? "Cele mai de jos" care sînt "dedesubt" indică doar direcția, nu spun nimic de vreun centru.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.12.2012, 11:14:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Exact, foarte profund si la obiect spus. Chiar si din Apocrife pecum Cartea lui Enoch este evident ca acolo locuiesc entitati de temut pecum Azazel, Semyaza, etc., in urma seditiunii lor fata de Hashem. Toate traditiile semite si indoiraniene/-europene importante (si nu doar ele, vezi Agartha) plaseaza locul de osanda al entitatilor rele si al oamenilor apostati undeva in centrul Pamantului.
Modelul Pămîntului sferic și gol presupune că anumite entități locuiesc pe partea interioară și concavă a scoarței Pămîntului, iar în centru e plasat un fel de soare care luminează spațiul gol. Totuși dacă vorbim despre ființe spirituale, ele pot ocupa orice punct din spațiul dedesubt sau chiar de pe Pămînt, după cum au dezlegare de Sus.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.12.2012, 11:23:25
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Unde mai exact scrie în Sfînta Tradiție că Iadul e în centrul Pămîntului? "Cele mai de jos" care sînt "dedesubt" indică doar direcția, nu spun nimic de vreun centru.
Nu pricepeți oare nici acum că Domnul grăiește Duhovnicește și în conformitate cu Duhul care vă va călăuzi și pe voi în tot Adevărul?

Mie îmi este clar că este vorba de creație și de locuitorii ei aflați în ceruri, pe pământ și mări, și sub pământ și în ape.

Voi sunteți robiți mai mult de sofismul materialist, și puneți accent pe viziunea voastră heliocentrică sau geocentrică prin care credeți în sfericități, în modelele necredinței științificilor, și credeți ușor fiindcă sunteți urșuratici, căci dacă n-ați fi așa, atunci ați lua în serios ce scrie în scriptri și observațiile pe care le puteți face și apoi puteți constata singuri (ortodoxia) privind prin ochii credinței și ai înțelepciunii, căci toate mărturisesc Înțelepciunea Creatorului.

Eu am încercat să vă explic pe îndelete și să vă dăruiesc de sus, căci de acolo l-am primit și eu, modelul ochiului cel drept al lui Dumnezeu după care a fost făcută Creația, ochi care vede în ascuns în cele ascunse ale inimii căci toată creația este o inimă bună, finită, mică și frumoasă, dar trebuie avut în vedere că Apocalipsa este în derulare unde scrie că 'Noi le vom face pe toate'.Amin

Și trebuie avut în vedere că toate sunt duble, Duhovnicești și Trupești, Nevăzute dar care se vor vedea căci sunt Adevărate și Văzute care nu sunt adevărate și vor arde căci sun vremelnice și trecătoare: Cer văzut și cer nevăzut dar care se vede cu ochii Duhovnicești, Pământ și mări văzute dar și nevăzute, subpămând și sub ape care se văd și care nu se văd, căci omul are doi ochi trupești și doi duhovnicești, și așa cu toate simțurile și simțirile, deci este vorba că în aceleași locuri și în aceiași oală sunt câte două din fiecare.

Iar cele ce vor fii și care sunt veșnice sunt mai Adevărate ca cele vremelnice deși pare că ar fi invers. Unii sfinți vedeau în aceleși timp ambele existențe, căci ei aveau credință și iubeau sfințenia Lui Dumnezeu până o trăiau desăvârșit, și o mai iubesc și astăzi și o vor iubi mereu, căci cine a gustat din Har va duce mereu dorul Celui Minunat și Bun cu Adevărat care iubește desăvârșit desăvârșindu-se împreună cu credinciosul, cu omul, prin răbdare, căci este scris: 'Prin Răbdare veți scăpa sufletele voastre' de frică și viclenie, de rău, de necredință, de mândrie, de dezbinare, de lăcomie, de dragostea pismașă și egoistă și vătămătoare și urâcioasă care caută funcții ca să se răzbune pe păcătos și nu pe nărav ca nebunul.

Dar cele văzute contează și ele chiar dacă sunt trecătoare căci și în funcție de ele, de curățenia lor cele nevăzute care se vor vedea și se vor înveșnicii vor fi spre judecată și fericire sau spre osândă și chin... și chiar tablele legii erau două, parte duhovnicească și parte trupească reglementată cu dreptate și abea în Harul Domnului nu este lege căci acolo este numai dragoste curată și jertfelnică, credință și bunătate și ascultare, semerenie și desăvârșire prin răbdare și mai este nevicleană libertate deplină în umilință și taină sfântă, căci acolo guvernează legea SFINȚENIEI.

Last edited by vsovivivi; 03.12.2012 at 11:53:55.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.12.2012, 13:35:34
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu suntem in masura sa ne pronuntam daca iadul si raiul sunt stari sau locuri sau amandoua deopotriva.

Cred insa ca "Pogoratu-te-ai intru cele mai de jos ale pamantului" poate fi inteles ca Mantuitorul, prin moartea Sa de pe cruce si pogorarea la iad, a cunoscut acea stare ultima a sufletelor legate prin pacate si patimi de cele lumesti, de cele pamantesti. Acea masura extrema a robirii omului prin felurite pofte fata de "pamant", in fond fata de "nimicul" din care a fost adus la existenta. Distanta fata de "cele mai de jos ale pamantului" nu se masoara in km, ci este acea "distanta" care il tine pe om vesnic instrainat de Dumnezeu. Pe aceste suflete le-a scos Mantuitorul din iad, din starea de robie, prin Invierea Sa.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.12.2012, 17:08:04
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu suntem in masura sa ne pronuntam daca iadul si raiul sunt stari sau locuri sau amandoua deopotriva.

Cred insa ca "Pogoratu-te-ai intru cele mai de jos ale pamantului" poate fi inteles ca Mantuitorul, prin moartea Sa de pe cruce si pogorarea la iad, a cunoscut acea stare ultima a sufletelor legate prin pacate si patimi de cele lumesti, de cele pamantesti. Acea masura extrema a robirii omului prin felurite pofte fata de "pamant", in fond fata de "nimicul" din care a fost adus la existenta. Distanta fata de "cele mai de jos ale pamantului" nu se masoara in km, ci este acea "distanta" care il tine pe om vesnic instrainat de Dumnezeu. Pe aceste suflete le-a scos Mantuitorul din iad, din starea de robie, prin Invierea Sa.
Cum să nu ne putem pronunța? Oare nu ne-au spus destule povești cu tâlc Tata și Mama despre cum sunt toate? Voi însă credeți mereu în superstiții, bani murdari și basme, de parcă v-ați smeri.

Păi uite că și arabii sau rușii și toți păgânii știu că există perpetum mobile deci și ei pot să creadă că soarele și luna și stelele s-ar putea învârti pe deasupra pământului și mărilor cam așa, voi însă nu mai știți și nu mai credeți pentru că i-ați crezut pe toți științificii explicaționiști care s-au dat mari cu necredința și au susținut sus și tare că perpetum mobile nu poate să existe, științificii ăia explicaționiști pe care îi apărați cu ardoare și care v-au pus la griji deșarte ca să vă mândriți. Deci se poate și tot așa și soarele și luna și stelele se învârt pe deasupra pământului și mărilor prin cer căci acolo apele nu cad la pământ căci nu trebuie să se adune în adunări ca să formeze mări spre a se arăta uscatul care a fost numit de Dumnezeu pământ, și e un tâlc adânc aici, căci nu din pământ ne-a făcut ci din țărâna pământului și apoi a suflat suflare de viață și omul a devenit o ființă vie, oare știe cineva ce au primit magii de la răsărit de la Iisus? Știu că n-ați priceput scriptura Nașterii Domnului.

Last edited by vsovivivi; 03.12.2012 at 17:26:28.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.12.2012, 18:05:51
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Modelul Pămîntului sferic și gol presupune că anumite entități locuiesc pe partea interioară și concavă a scoarței Pămîntului, iar în centru e plasat un fel de soare care luminează spațiul gol. Totuși dacă vorbim despre ființe spirituale, ele pot ocupa orice punct din spațiul dedesubt sau chiar de pe Pămînt, după cum au dezlegare de Sus.
Fii serios... Sfintii Parinti au crezut in unanimitate ca Pamantul este sferic! Nu m-as obosi sa-ti dau citate.... am dat o droaie....


Nu e nici un pamant gol cu soare inauntru.... Multi Sfinti - inclusiv Sf. Andrei cel nebun pt. Hristos - s-au coborat in vedenie acolo unde a ajuns si Hristos dupa Rastignire - in Iadul cel din centrul Pamantului. E logic atata timp cat universul este sferic si pamantul tot sferic - in cnetrul universului -, ca "jos" sa indice centrul terrei. Este punctul de minim! De altfel vezi si in Vechiul Testament ca "pamantul s-a deschis si l-a inghitit in Sheol(Iad)". Si sunt multe talcuiri in sensul acesta.
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Cele trei virtuti "pline de putere" florin.oltean75 Generalitati 1 28.02.2012 22:18:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42