Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.08.2015, 22:59:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Ei m-au mintit toata viata

Toti cei care au facut studii de medicina, biologie ori alte domenii conexe au auzit de "Legea lui Haeckel", numita cu emfaza si "Legea Biogenetica Fundamentala" sau "Legea Recapitulatiei". Pe scurt, enuntul ei este: "ontogeneza repeta filogeneza". Mai pe lung, ea consta in ideea ca fiecare dintre noi, in viata noastra intrauterina, am fost, pe rand, mai intai vietuitoare unicelulare, apoi bureti, meduze, viermi, pesti pana ce am devenit oameni. Observati ca enuntul "ontogeneza repeta filogeneza" ia drept sigur ceva niciodata demonstrat stiintific: aceea ca vietuitoarele ar "evolua" unele din altele.

In realitate, acest Haekel cu care m-au intoxicat zbirii Anatomiei inca de la intrarea in Facultate a fost un escroc. Unul mare de tot. Omul a desenat un embion de broasca testoasa si unul uman, punandu-le fata in fata in "tratatul" sau, ilustrand astfel ca embrionul uman, intr-o anumita faza de dezvoltare a lui, seamana pana la identitate cu cel de broasca testoasa. In realitate desenele chiar erau...identice. Fiindca acest escroc a folosit aceeasi placuta gravata, pe care a imprimat-o de doua ori, odata scriind la legenda "embrion de broasca testoasa", a doua oara "embrion uman". Primii care au sesizat escrocheria au fost colegi de la alte universitati germane, renumiti anatomisti precum His, Virchow, Bischoff. Cazul a fost dat pe fata in 1874, ceea ce nu l-a impiedicat pe apostolul evolutionismului, Ernst Haeckel, sa isi mentina postul onorabil de profesor universitar la Jena, de unde va iesi la pensie decenii mai tarziu. Aceasta este numai prima dintre foarte numeroasele escrocherii date in vileag ale acestui evolutionist.Ipochimenul a facut multe alte faptuiri, ca de exemplu intr-o cunoscuta succesiune de 24 de desene de embrioni din trei specii diferite, aranjate astfel incat sa para asemanatoare. Desenele se fac ca igora detalii flagrante, care, daca ar fi infatisate, ar pleda contra "Legii Biogenetice Fundamentale", fiind facute conform legii lui Murphy: "un experiment este reusit daca, pentru justificarea teoriei, trebuie omise cel mult jumatate din detalii".

Ei bine, dupa mai mult de un secol de la dovedirea falsului grosolan, nu numai teoria acestui mistificator al stiintei, dar chiar si desenele lui continua sa impodobeasca laboratoarele, salile de seminar, spatiile de trecere ale Facultatii de Medicina din Bucuresti si a multor altora din lume. Satrapii spagari care alcatuiau Catedra de Anatomie, mai lipsiti de onestitate intelectuala si mai corupti decat maestrul lor Haeckel, ticluisera si subiect de examen cu "Legea Biogenetica Fundamentala", la care studentul indoctrinat cu falsa religie a evolutionismului trebuia sa raspunda comentand plastografiile anatomistului german, care si-a inceput celebritatea folosind dubla impresiune a aceleiasi placi gravate.

Ca profesorul escroc Haeckel au mai fost multi altii, pana in zilele noastre. Saga falsurilor stiintifice e teribila. Cu acest caz am inceput topicul, fiindca m-a afectat in mod deosebit. O studentie intreaga m-am indoit de Dumnezeu, dar nu m-am indoit de Haeckel. O studentie intreaga as fi luat in ras pe cine mi-ar fi spus ca propozitia "Isus este Dumnezeu" e propozitia fundamentala a crestinismului, dar am crezut cu tarie ca afirmatia dubioasa si bazata pe minciuna "Ontogeneza repeta Filogeneza" este Legea fundamentala a biogeneticii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.08.2015, 23:37:32
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Si in prezent, la Facultatea de Medicina, se vorbeste putin despre legea lui Haeckel (la cursul introductiv)... insa nu este subiect de examen.
Pe de alta parte, nu cred ca profesorii actuali ai Catedrei de Anatomie si Embriologie sunt corupti, ci mai degraba le-a intrat in obisnuita sa vorbeasca despre legea recapitulatiei...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.08.2015, 23:55:18
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Dar pana la urma care este problema ca nu tot nu inteleg in ce consta
problema.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.08.2015, 23:55:52
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu se stie deja ca chestia cu embrionii nu e asa de adevarata? Si ca doar unii seamana?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.08.2015, 00:32:55
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Toti cei care au facut studii de medicina, biologie ori alte domenii conexe au auzit de "Legea lui Haeckel", numita cu emfaza si "Legea Biogenetica Fundamentala" sau "Legea Recapitulatiei". Pe scurt, enuntul ei este: "ontogeneza repeta filogeneza". Mai pe lung, ea consta in ideea ca fiecare dintre noi, in viata noastra intrauterina, am fost, pe rand, mai intai vietuitoare unicelulare, apoi bureti, meduze, viermi, pesti pana ce am devenit oameni. Observati ca enuntul "ontogeneza repeta filogeneza" ia drept sigur ceva niciodata demonstrat stiintific: aceea ca vietuitoarele ar "evolua" unele din altele.

In realitate, acest Haekel cu care m-au intoxicat zbirii Anatomiei inca de la intrarea in Facultate a fost un escroc. Unul mare de tot. Omul a desenat un embion de broasca testoasa si unul uman, punandu-le fata in fata in "tratatul" sau, ilustrand astfel ca embrionul uman, intr-o anumita faza de dezvoltare a lui, seamana pana la identitate cu cel de broasca testoasa. In realitate desenele chiar erau...identice. Fiindca acest escroc a folosit aceeasi placuta gravata, pe care a imprimat-o de doua ori, odata scriind la legenda "embrion de broasca testoasa", a doua oara "embrion uman". Primii care au sesizat escrocheria au fost colegi de la alte universitati germane, renumiti anatomisti precum His, Virchow, Bischoff. Cazul a fost dat pe fata in 1874, ceea ce nu l-a impiedicat pe apostolul evolutionismului, Ernst Haeckel, sa isi mentina postul onorabil de profesor universitar la Jena, de unde va iesi la pensie decenii mai tarziu. Aceasta este numai prima dintre foarte numeroasele escrocherii date in vileag ale acestui evolutionist.Ipochimenul a facut multe alte faptuiri, ca de exemplu intr-o cunoscuta succesiune de 24 de desene de embrioni din trei specii diferite, aranjate astfel incat sa para asemanatoare. Desenele se fac ca igora detalii flagrante, care, daca ar fi infatisate, ar pleda contra "Legii Biogenetice Fundamentale", fiind facute conform legii lui Murphy: "un experiment este reusit daca, pentru justificarea teoriei, trebuie omise cel mult jumatate din detalii".

Ei bine, dupa mai mult de un secol de la dovedirea falsului grosolan, nu numai teoria acestui mistificator al stiintei, dar chiar si desenele lui continua sa impodobeasca laboratoarele, salile de seminar, spatiile de trecere ale Facultatii de Medicina din Bucuresti si a multor altora din lume. Satrapii spagari care alcatuiau Catedra de Anatomie, mai lipsiti de onestitate intelectuala si mai corupti decat maestrul lor Haeckel, ticluisera si subiect de examen cu "Legea Biogenetica Fundamentala", la care studentul indoctrinat cu falsa religie a evolutionismului trebuia sa raspunda comentand plastografiile anatomistului german, care si-a inceput celebritatea folosind dubla impresiune a aceleiasi placi gravate.

Ca profesorul escroc Haeckel au mai fost multi altii, pana in zilele noastre. Saga falsurilor stiintifice e teribila. Cu acest caz am inceput topicul, fiindca m-a afectat in mod deosebit. O studentie intreaga m-am indoit de Dumnezeu, dar nu m-am indoit de Haeckel. O studentie intreaga as fi luat in ras pe cine mi-ar fi spus ca propozitia "Isus este Dumnezeu" e propozitia fundamentala a crestinismului, dar am crezut cu tarie ca afirmatia dubioasa si bazata pe minciuna "Ontogeneza repeta Filogeneza" este Legea fundamentala a biogeneticii.
Daca intelegem modul in care Dumnezeu este un Creator Activ (nu creator istoric, primordial), care da viata clipa de clipa, care aduce in fiecare fractiune de secunda nenumarate fiinte in existenta - atunci dihotomia "creationism" - "evolutionism" isi pierde puterea de argument al existentei - inexistentei Lui Dumnezeu.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 08.08.2015 at 01:08:23.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.08.2015, 09:24:57
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa nu mai spun eu cât de jegoasa e minciuna masonului mincinos spălăcit si in domeniul zoologiei. Cat de cretin sa fii sa crezi ca felurimea are in spate o evolutie, inclusiv la nivel molecular, unde a propos, sunt cu totul alte legi decât la nivel macro, si sa nu vezi ca taxonomia si sistematica seamănă izbitor cu o expoziție de masini auto sau cu un magazin de gadgeturi. E vorba de stiluri creative, de bună-voia Creatorului de a aborda diverse stiluri. Când o sa evolueze singur un nokia 210 asha intr-un lumia 640, atunci o sa cred porcăriei ăstei, bășite în atelierele "fraților".
Evoluționismul, liberalismul si stalinismul sunt trei minciuni însângerate provenind direct din Iad.
In viitoare postări voi veni cu exemple de minciuni, metastaze ale evoluționismului, care au infestat până si ecologia.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.08.2015, 09:53:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ei bine, dupa mai mult de un secol de la dovedirea falsului grosolan, nu numai teoria acestui mistificator al stiintei, dar chiar si desenele lui continua sa impodobeasca laboratoarele, salile de seminar, spatiile de trecere ale Facultatii de Medicina din Bucuresti si a multor altora din lume.
Probabil nu stiti povestea intreaga, pentru ca are o continuare chiar si in zilele noastre. Am avut ocazia sa aflu toata povestea datorita discutiilor despre evolutionism de pe forum. Chiar si acum aceasta recapitulare este trecuta ca una din dovezile evolutionismului pe site-urile de profil. Aici este un articol: http://ortodox.md/blog/stiati-ca-des...e-autorul-lor/
Poate nu se stie, dar insusi Haeckel a recunoscut ca desenele sunt false, asta acum mai bine de 100 de ani. Profesorul de la universitatea sa a aratat ca sunt falsuri, iar Haeckel i-a dat dreptate, dand vina pe cel ce le desenase (de fapt le desenase chiar el). Haeckel si-a publicat desenele in 1874, oamenii de stiinta de atunci au aratat ca sunt falsuri, Haeckel a recunoscut si au fost uitate. Dar in 1901 cineva le-a redescoperit si le-a publicat, fara povestea din spatele lor. Si de atunci le-au preluat toti.
In 1997 o echipa internationala de oameni de stiinta au facut o cercetare serioasa, inclusiv asupra embrionilor adevarati. Au dovedit ca falsurile sunt mai grosolane decat isi inchipuiau, nu au nicio legatura cu realitatea.
Dar si azi sunt aratate ca o dovada in favoarea evolutionismului.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.08.2015, 09:59:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Pe wikipedia scrie ca a mai facut si alte falsuri, a inventat niste specii inexistente (asta desi e numit acolo eminent biolog): https://ro.wikipedia.org/wiki/Ernst_Haeckel
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.08.2015, 10:34:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
a inventat niste specii inexistente https://ro.wikipedia.org/wiki/Ernst_Haeckel
M-au chinuit cu tot felul de specii inexistente. La vreun an dupa ce am studiat in detaliu structura coacervatelor, m-am dumirit ca aceste coacervate...nu exista. Sunt un construct teoretic al biologiei sovietice. Un stalinist care practica pseudo-stiinta a elaborat o teorie intreaga, care la orele noastre de biologie era trecuta ca ceva sigur. Subiecte ca "descrierea coacervatelor" erau trecute in rand cu subiecte ca "descrierea paramecilor", ei ne puneau planse reprezentand coacervate alaturi de planse reprezentand parameci, fara sa ne spuna limpede, nenorocitii, ca, in timp ce paramecii exista, se misca, dau din cili, ii putem cultiva in trei zile si vedea la microscop, coacervatele astea sunt rezultatul gandirii fabulatorii din capul apostolilor religiei evolutioniste.

Din aceeasi categorie este "stramosul planuloid". Acest stramos planuloid este un animal cumva asemanator viermelui de galbeaza. Principala deosebire fiind ca, in timp ce viermele de galbeaza exista, stramosul planuloid nu numai ca nu exista, dar nu a existat niciodata. Nimeni nu a vazut niciodata vreo fosila de stramos planuloid. Pur si simplu niste teologi ai evolutionismului, intocmai precum parlamentarii teologi bizantini care discutau cati ingeri ar incapea pe un varf de ac, acestia discutau cam cum ar trebui sa arate un prototip al tuturor speciilor, daca ar exista un prototip al tuturor speciilor. Si asa a aparut...stramosul planuloid. Ei bine, noi invatam despre "structura stramosului planuloid" si "metabolismul stramosului planuloid". Si-au batut joc de tineretul studios al tarii.

Un fel de "stramos planuloid" al omului este si... Lucy. Veriga intermediara, in sfarsit descoperita. O celebra contrafacere a adeptilor pseudo-stiintei evolutioniste. Dar cazul este atat de spumos, atat de graitor despre practica mistificarii si despre felul in care evolutionistii inteleg cercetarea stiintifica, incat merita o prezentare speciala intr-o postare dedicata.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 08.08.2015 at 10:51:25.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.08.2015, 11:41:37
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In ecologie, idioțenia cu survival of the fittest e contrazisă vehement de realitate. De exemplu, in aceeasi baltă putem avea mai multe specii de tritoni, ca larve: T. montandoni, T. alpestris, T. vulgaris. Ei bine, aceste făpturi ale Domnului halesc pradă diferită. Asa ca nu se concurează sălbatic precum pauperii neoliberalismului pentru un loc de munca (asta e finalitatea ideologica a evoluționismului: dezumanizarea totală). Si sunt multe alte exemple. Evolutionistii sunt niste coprofagi si mitomani ordinari.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare