Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.12.2016, 20:46:07
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Despre sinodul cretan ,pareri

va rog sa ne punem la punct in legatura cu acest sinod si cu miscarile ortodoxiei in lume ,noi mirenii ,cit si cu miscarile din biserica ortodoxa romana ,noi mirenii ,pentru ca vin zile grele zile in care trebuie sa marturisim credinta ortodoxa aceea a sfintilor parinti si nu ceea ce se propovaduieste in zilele noastre
DESPRE SINODUL DIN CRETA
PARERI

Daca urmariti site-ul cu sinodul tilharesc http://sinodultalharesc.tk/ puteti trage o concluzie .Acesta a fost profetit de sf.KUSCA AL ODESEI ,prigoana a fost profetita de duhovnivi romani cel putin doi.In anul 2009 cind am fost la PRISLOP la 20 ani de la adormirea parinteluiARSENIE BOCA doi preoti batrini ,unul noaptea si altul a doua zi pe 28 nov.dupa sf.Liturghie ne-au spus acelasi lucru:anume ca parintele Arsenie nu va fi canonizat acum ci dupa o mare prigoana la noi pentru credinta cind vor fi nevoiti sa ii recunoasca ajutorul direct in aceasta prigoana.Parintele Arsenie a spus ca sa nu ne fie teama sa marturisim credinta ortodoxa pentru ca vom merge la rai .A mai spus ca in Ardeal nu va mai fi ortodoxie ci numai catolici .Se si vede ca acum aicea toti tac fara a-si sensibiliza ierarhul de gresala facuta.Astfel ajuta la raspindirea ereziei ecumeniste si se fac partasi la erezie!Numai la SF.GHE.e un preot Adrian Staicu care a scris primul la ierarhul sau de la Sibiu ca nu il mai pomeneste si acum vrea sa-l mute ,dar el nu se lasa zice ca e necanonic si si-a fotocopiat toate documentele de la parohie ca zice ca e in regula cu ele ca sa nu ii faca vreuna disparuta pentru motiv de mutare.Eu sunt abonata de mai mult timp pe email la graiul orotodox si am urmarit si discutiile inainte ce CRETA.Acest sinod daca spunem ca s-a facut sub conducerea DUHULUI SFINT aducem o hula Duhului Sfint care nu se iarta .EL a fost aranjamentul masonilor ca sa aiba un motiv a prigoni biserica ortodoxa europeana de data asta.Se pare ca noi urmam la rind.Teofan e hotarit cu caterisirile zicind ca e schisma si grecii zic ca nu e canonic sa fie nimeni prigonit , ca ingradirea de erezie este obligatorie si asta nu inseamna ca nu esti in biserica ortodoxa ..[vedeti sinaxa din 14 dec.de laVOLOS.]Acuma nimeni nu e infailibil nici papa chiar daca se crede asa si cu atit mai mult vre-un patriarh sau cleric.,caci toti suntem oameni si putem gresi ,asa ca nu e bine sa ne facem idoli din clerici fie ei chiar si patriarhi si sa nu-i situam inaintea lui Hristos!Adevarul este ca MASONERIA infiltrata in structurile de conducere ale tarii e sigur infiltrata si in conducerea BOR .Masonii ierarhi care au mers la Creta stiu pentru ce au mers,problema este ca ceilalti ierarhi romani s-au lasat antrenati si ei si daca se tace si nu se intervine cu nepomenirea lor, ei nu isi vor face probleme de constiinta si nici nu vor analiza situatia,caci motivele analizate si expuse mai ales de maicile de la VARTEC m-au facut sa ma ingrozesc de ce au iscalit ierarhii nostrii acolo!Apoi atitudinea de calai si interpretarea dupa voia lor proprie si caterisirile ,care de la eretici nici nu sunt valabile denota o mare mindrie ce o au ,arata ca ei se simt infailibili ca si papa si ca sunt lipsiti de inima,au ura si acestea nu vin de la HRISTOS care este iubire si smerenie.Adica ce a fost pina acuma am vazut pielea de oaie si acuma vedem coltii de lupi.Parintele PROCLU are un interviu in care zice ca e bine sa ne intrebam fiecare asa:SUFLETE DACA MOR ACUMA MA MINTUIESC?Ei clericii nostrii sunt gasiti cu iscalitura asta prin care relativizeaza ortodoxia si deschid portile ecumenismului .Acesta are o progresie geometrica prin predici prin pomenirea in continuare si colitugisire cu ei ,preotii si monahii se fac partasi la erezia ecumenista.
Dumnezeu ne-a lasat pe fiecare cu LIBERTATEA DE GINDIRE PENTRU CARE VOM RASPUNDE LA JUDECATA DE APOI DACA NU AM INTREBUINTAT-O BINE.Adica nu pot zice ca am ascultat de clericul apostat ca noi raspundem pt ale noastre pacate si nu ale clericului.Asa inseamna sa facem ca adam care a dat vina pe eva si vom pati la fel numai ca nu merem pe pamint ca Adam ci sub pamint.Sa nu fie aceasta!De aceea eu zic sa urmarim acest site ,eu m-am inscris la newsleter pt ca vreau sa vad cum se misca orotoxia in lume si vad ca e foarte atacata!Scrisoarea parintilor colivazi de la Athos trebuie luata in seama ca s-a facut dupa posturi si rugaciuni de luminare a lor,profetiile SF.KUSKA,la fel si ce a scris SF.IUSTIN POPOVICI.Este importanta si scrisoarea pr.MIHAI VALICA prin care cere sinodului ca in ianuarie sa ia o hatarire in legatura cu sinodul cretan ,cu coruptia din rindul clericilor si cu invatamintul teologic dezastruos.Semnificatia a ceea ce se vrea a fi sinodul cretan este subliniata foarte bine de pr.EFTIMIE MITRA,Chiar magistral as zice eu.Apoi scrisoarea teologului Mihai CHIRILA ,motivatiile obstei de la man OITUZ,ale maicilor de la VARATEC si ale celor de la SCHITUL RADENI ,NEAMT,infiinat de par.IUSTIN PIRVU ,care a profetit ca intr-o zi va fi plin de lume la acest schit.Si cred asta pentru ca populatia crestina este antiecumenista.Merita sa le cititi ca sa fa faceti o idee. DE asemenea raspunsul preotului PAMVO de la schitul Radeni CATRE TEOFAN care ii comunica ca vrea sa il cateriseasca este f.f.bine documentat ca si cel recent catre patriarhie.
In legatura cu ep..LONGHIN ,scrisoarea lui este emotionanta catre Teofan si poporul roman. .Cit priveste faptul ca nu a coliturgisit cu TEOFAN este pt.ca cel care slujeste cu cel cazut in erezie se face partas la erezia lui ,si si-a ferit turma de o predica ecumenista.Asa tre sa facem si noi sa nu mai mergem cind sunt ei la o manastire sau biserica sa nu mai ascultam ce zic daca nu se leapada de erezie,ne scriu cei de la Athos..P.S.LONGHIN are o predica pe net impotriva ecumenismului si a globalizarii ,iar scrisoarea lui pe care merita sa o cititi este emotionanta.
Pliroma bisericii nu este ascultata,nici bagata in seama ci persecutata; vor sa i se impuna prin forta acceptarea acestui sinod si o data cu el a ecumenismului in biserica ortodoxa.FEREASCA DOMNUL DE ASA CEVA!Si NESTORIE tot prin fortza si-a impus erezia!
Parintele nostru paroh,a fost de curind la Athos si mi-a zis ca nu l-au primit pe ips.ANDREI de la Cluj sa coliturgiseasca cu ei.
La ultimul interviu al par.ADRIAN FAGETEANU si el a spus ca va fi prigoana mare si ca ea va fi din interiorul bisericii.Eu am primit atunci o inregistrare audio nici azi nu stiu de la cine ,scurta cu parintele ADRIAN FAGETEANU care a decurs astfel:sansa cea mai mare de a fi ales patriarh este a IPS.Moldovei DANIEL.Ce parere aveti ?urmeaza o scurta pauza si se aude vocea parintelui …ANTIHRIST!...cel cu iregistrarea se sperie foarte tare si zice Doamne dar ce va fi cu noi!?..apoi dupa o foarte scurta pauza parintele zice:da ce ai acolo un aparat?ATITA A FOST TOATA INREGISTRAREA.Si vedeti ca la una din ultimele lui inregistrari, inainte de a trece la Domnul el spune despre aceasta prigoana.
DOMNUL SA NE AJUTE SA TRECEM PRIN VIJELIA ASTA CU BINE SI SA FIM MARTURISITORI asa cum spune preotul rus in predica la demonizatul din Gadara,ca noi trebuie sa ne pregatim in fiecare zi de confruntarea cu antihrist ca sa putem spune: noi sintem cu IISUS HRISTOS nu cu tine satana [vedeti predica in convorbiri raspindite in apocalipsa 11/17].
Rugaciunea staretilor de la OPTINA sa fie mereu pe buzele noastre.
__________________
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.12.2016, 11:23:15
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Sa ne rugam ..cititi aicea

http://sinodultalharesc.tk/surse-sin...ntiecumenisti/
__________________
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.12.2016, 18:58:35
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Si totusi a citit cineva cu celeritate actele sinodului?
Sa vedem exact 'erezia' si toate problemele aparute in urma hotararii sinodului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.12.2016, 20:49:41
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Sper că nu ți-ai arogat dreptul de a stabili corectitudinea unui Sinod. :)

Last edited by simpllu; 31.12.2016 at 20:58:21.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.01.2017, 19:18:29
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Sper că nu ți-ai arogat dreptul de a stabili corectitudinea unui Sinod. :)
Dumnezeu ne-a dat totusi putina minte sa citim niste doxumente scrise totusi intr-o limba omeneasca si sa ju ne uitam la elw ca la tablitele Legii.

Mi-am arogat dreptul pe care mi l-a dat Dumnezeu, de a citi, intelege, gandi, judeca logic si de a vedea daca lucrurile sunt xonform evangheliei.

Vad ca adaugi multe lucruri la afirmatiile mele si apoi ma judeci pwntru inchipuirile tale.

Poate esti mai atent la afirmatiile scrise si raspunzi la ce se discuta nu la ce iti inchipuiesti si plasmuiesti tu.

Last edited by gpalama; 01.01.2017 at 19:21:52.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.01.2017, 19:35:52
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Am spus "sper" așteptând o lămurire.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.01.2017, 21:16:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dumnezeu ne-a dat totusi putina minte sa citim niste doxumente scrise totusi intr-o limba omeneasca si sa ju ne uitam la elw ca la tablitele Legii.
Sunt sigur ca la fel ai facut cu toata Sfanta Traditie, cap-coada :)

Citat:
Mi-am arogat dreptul pe care mi l-a dat Dumnezeu, de a citi, intelege, gandi, judeca logic si de a vedea daca lucrurile sunt xonform evangheliei.
Ce e aia "evanghelie"?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.01.2017, 22:04:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Am dat publicității toate documentele oficiale despre Sfantul Sinod , punct cu punct , etapă cu etapă, le-am repetat de mi-e silă mie de câte ori , dar sunt voci care n'au întelegere si nici nu citesc măcar titlul acestor documente oficiale , de conținut nici nu mai încape vorbă.
Văd că gen Antonia s'a alaturat si domnul gpalama care par atât de nevinovați încât imi bine sa plâng :)
Măi oameni "normali si buni " citiți documentele pagină cu pagină si apoi vorbiți, dar vad ca un marea nesimțire a voastră habar n-aveți de ce vorbiți, ci sunteți ghidati de niste articole , surse de pe net potrivnice acestui Sfânt Sinod.
De ce nu citiți document cu document si apoi vorbiți?
Dacă este nevoie voi republica de 1000 de ori aceste documente , dar pentru voi , Antonia si mai nou gpalama văd ca nu va este de folos , ci sursa voastră este siteul X sau Y ale acelorasi rătăciți patologici .
Si atunci . . .?
Am timp suficient s-o iau de la cap publicând non stop documentele oficiale :)
Pace vouă celor ce va hrăniți din dezbinare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.01.2017, 22:13:35
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sunt sigur ca la fel ai facut cu toata Sfanta Traditie, cap-coada :)

Ce e aia "evanghelie"?
Un lucru important l-am inteles din Evanghelie.
Si acela este ca Dumnezeu mi-a dat si constiinta si libertate.
Ca sunt cu adevarat liber in Evanghelia lui Hristos, daca mi-o asum corect.

Liber pana la capat si sa gandesc si sa-mi asum viata si sensul pe pamantul asta. Sunt LIBER IN HRISTOS.

Fara absolut nici un fel de teama ca voi fi judecat de Dumnezeu pentru ce fac in libertatea mea care izvoraste din Evanghelia lui Hristos.

Am judecat eu Sfanta Traditie, m-am despartit de Sfanta Traditie? NU. Despre ce vorbesti?
Cel putin eu imi asum un lucru cu o minte de om rational si nu din postura de papagal fricos care nici nu stie ce e cu el.

Pentru evanghelie poti sa cauti pe net. Te ajuta mai mult decat te pot ajuta eu, nu are sens discutia pe care o propui.

Stii Alin, dupa toate posturile tale, mi se pare ca esti ca ala care scuipa in vant si vantul ii bate in fata. Cam asa mi se par posturile tale ca si caracter.

Last edited by gpalama; 01.01.2017 at 22:26:59.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.01.2017, 00:30:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Un lucru important l-am inteles din Evanghelie.
Si acela este ca Dumnezeu mi-a dat si constiinta si libertate.
Ca sunt cu adevarat liber in Evanghelia lui Hristos, daca mi-o asum corect.
Liber pana la capat si sa gandesc si sa-mi asum viata si sensul pe pamantul asta. Sunt LIBER IN HRISTOS.
Si atat? Parca aud un coleg neoprotestant de pe forum :)

Citat:
Fara absolut nici un fel de teama ca voi fi judecat de Dumnezeu pentru ce fac in libertatea mea care izvoraste din Evanghelia lui Hristos.
Presupunand ca o cunosti corect si complet, bagi mana in foc (ul Iadului) pentru asta?

Citat:
Am judecat eu Sfanta Traditie, m-am despartit de Sfanta Traditie? NU. Despre ce vorbesti?
Cel putin eu imi asum un lucru cu o minte de om rational si nu din postura de papagal fricos care nici nu stie ce e cu el.
Pai logica e foarte simpla: daca vrei sa judeci la sange o mica parte din ea, si mai ales se pare din prisma unor idei preconcepute, de ce n-ai face la fel cu toata?

Doar nu oi fi un papgal fricos care nu stie ce e cu el.
Cine stie ce mai descoperi..

Citat:
Pentru evanghelie poti sa cauti pe net. Te ajuta mai mult decat te pot ajuta eu, nu are sens discutia pe care o propui.
Eu am auzit de "Evanghelie". De "evanghelie" nu, dar tu pari a fi expertul in asta si de asta ti-am si cerut pararea.

Citat:
Stii Alin, dupa toate posturile tale, mi se pare ca esti ca ala care scuipa in vant si vantul ii bate in fata. Cam asa mi se par posturile tale ca si caracter.
Multumesc pentru subiectivismul tau, dar n-are cum sa-l bata pe al meu
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare