Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.02.2017, 12:46:45
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Multumesc tutror fratilor care au postat, pina acum. Gpalama si Simpllu au opinii, cred eu, complementare, care reflecta ce scie Mihnea, despre biunivocul relatiei lex credendi-lex orandi. Insa cred ca, totusi, ami multa dreptate are Simpllu.
Ideea e simpla: liturgisti mari au observat necesitatile de reconstructie (sa nu mai folosim cuvintul reforma) liturgica in BOR.
Pe forumul parintelui Pruteanu, un forum de inalta tinuta, avind in vedere ca este in mare parte preotesc, multi sacerdoti au nedumeriri sau chiar cer sfatul privind mici ajustari tipiconale. Si daca preotii vad necesitatea acestei reevaluari si reconstructii liturgice, nu vad de ce noi, credinciosii nu am fac ascultare, urmarind sa decelam la rindul nostru motivele de ingrijorare ale sfintiilor lor.
Mihnea, sper ca ortodoxia nu va avea parte de un Bugnini grad 33, sau cit a avut ipochimenul in cauza. Si mai ales, nu va avea parte de o opera funesta ca a aceluia, care a dus la liturghii invalide, in timp (unii credinciosi catolici au explicat asta pe forumul catolic, am citit nu mai departe de seara trecuta, si mi-am dat seama ca o reconstructie liturgica este foarte necesara, si mai ales trebuie foarte atent si cu frica de Dumnezeu gindita).
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.02.2017, 12:57:25
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe de alta parte, asta nu inseamna ca nu exista probleme liturgice. De ce o liturghie ortodoxa duminicala, obisnuita, dureaza cam trei ore, pe cand o liturghie catolica rasariteana dureaza cam o ora si jumatate, din moment ce este aceeasi Liturghie, ba, uneori, chiar acelasi Liturghier ? Deosebirea vine de la numeroase cantece si rugaciuni supra-adaugate, care nu figureaza in Liturghier.
Cântăm (lălăim) texte ce nu trebuiesc cântate, citim pomelnice în timpul Liturghiei... etc. Litughia nu trebuie să devină obositoare, plictsitoare, ea trebuie să fie dinamică și cursivă....să curgă, dar asta ține de preot și strană. Sunt și liturghii cursive, făcute ca la carte și care durează 1:30 - 1.45. Cel mai bun exemplu sunt grecii. :)

Last edited by simpllu; 27.02.2017 at 13:04:33.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.02.2017, 13:13:04
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Liturghiile lungi sunt pentru a va obisnui cu liturghia de pe lumea cealalta care o sa dureze o vesnicie. Nu va mai plangeti atata.

Inca o "problema" care la fel ca si sinodul, mai mult o sa strice decat o sa construiasca. Atata mai lipseste, dupa ce pescuitorii in ape tulburi au facut ravagii cu "ecumenismul", sa rascoleasca din nou Biserica si pe tema "reformei".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.02.2017, 13:15:26
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de simpllu
Cântăm (lălăim) texte ce nu trebuiesc cântate, citim pomelnice în timpul Liturghiei... etc. Litughia nu trebuie să devină obositoare, plictsitoare, ea trebuie să fie dinamică și cursivă....să curgă, dar asta ține de preot și strană. Sunt și liturghii cursive, făcute ca la carte și care durează 1:30 - 1.45. Cel mai bun exemplu sunt grecii. :)
Desigur ca liturghia e obositoare cand creierul e formatat de TV,jocuri PC,etc..
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.02.2017, 13:18:47
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Păi ăștia care vor să facă ceva sunt luați drept ecumeniști. Nimic nou sub soare. :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.02.2017, 13:23:40
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Desigur ca liturghia e obositoare cand creierul e formatat de TV,jocuri PC,etc..
Putem purta un dialog când o să ai parte de o liturghie cursivă, făcută după tipic și netrunchiată, și, care culmea, ține mai puțin decât una lălăită și trunchiată.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.02.2017, 13:24:12
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai toate inovatiile din ultima suta de ani, mai rau au indepartat oamenii de biserica decat sa ii apropie. Ne bucuram ca fraierii ca ne lauda ateii ca suntem deschisi dar asta e tot ce obtinem. Pe Papa asta nou il lauda ateii si pentru ce nu spune, nu doar pentru ce spune dar nici un ateu nu trece pragul bisericii. Daca romanii s-ar uita la experienta Bisericii Catolice, atunci le-ar trece pofta de inovatii.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.02.2017, 13:27:47
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Atata trebuie sa vina iar grecii cu vreun supermemorandum si sa inceapa sa-i spuna crestinului ortodox roman ca ecumenistii vor sa scurteze liturghia ca sa se poata uni cu papistasii. Sa vezi iar dezertari si anateme si canonul 15 si prigoana. :)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.02.2017, 13:28:10
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Ideea este să se elimine inovațiile prezente, nu invers. :)

În unele biserici rugăciunea Domnească se cântă, deși preotul spune: Si ne invredniceste pe noi, Stapane, cu indraznire, fara de osanda, sa cutezam a Te chema pe Tine, Dumnezeul cel ceresc, Tata, si a zice: Tatal nostru...

Last edited by simpllu; 27.02.2017 at 13:37:23.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.02.2017, 13:31:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ideea este să se elimine inovațiiile prezente, nu invers. :)
Mie uneori Parintele Pruteanu imi lasa impresia ca e ala de la PNL care e eternul prim ministru, nu mai retin numele lui acum. Ala care a insistat cu codurile penale, care pana la urma au iesit cum au iesit ( Predoiu ca mi-am adus aminte ).
Asa pare si Pruteanu, cauta tot felul de chestii pe care le-ar modifica doar ca sa-i ramana numele pe undeva.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare