Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.02.2017, 13:39:17
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Fain, ce să mai zic. Dar mai este diac. Ioan Ică jr. și mai sunt și alții care nu vorbesc, dar fac. :)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.02.2017, 13:41:39
Ratoon Ratoon is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.02.2017
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Cum să nu fie nevoie de o reformă, când Liturghia a devenit un joc de teatru pentru majoritatea credincioșilor?
...majoritate țațe ...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.02.2017, 13:54:35
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Fain, ce să mai zic. Dar mai este diac. Ioan Ică jr. și mai sunt și alții care nu vorbesc, dar fac. :)
Stefan Banica.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.02.2017, 14:10:14
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Iuliu draga, pina la urma, nici eu nici tu nu sintem liturgisti, ci parintele Pruteanu. Care NU e nepomenitor-cipofob-stilist-alta specie ciudata. Ovidiu si Mihnea sint oameni chiar interesati de Miezul Bisericii, care este Liturghia, si de aceea ei vorbesc, pentru ca au o credinta vie si informata.
E vorba NU e "innoi" Liturghia, Bugnini-style, fereasca Cerul, ci de a elimina discrepantele si inovatiile ilogice, atita tot.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.02.2017, 14:16:29
Ratoon Ratoon is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.02.2017
Mesaje: 32
Implicit

Va eșua ca de obicei ...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.02.2017, 14:22:03
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Iuliu draga, pina la urma, nici eu nici tu nu sintem liturgisti, ci parintele Pruteanu. Care NU e nepomenitor-cipofob-stilist-alta specie ciudata. Ovidiu si Mihnea sint oameni chiar interesati de Miezul Bisericii, care este Liturghia, si de aceea ei vorbesc, pentru ca au o credinta vie si informata.
E vorba NU e "innoi" Liturghia, Bugnini-style, fereasca Cerul, ci de a elimina discrepantele si inovatiile ilogice, atita tot.
Pai ce le-am spus eu sa nu vorbeasca ? Sa vorbeasca oricat ca de aia au maini.
Dar chiar si unul ca mine cu o credinta neinformata are dreptul la un punct de vedere. Si punctul meu de vedere este asta : cea mai mare greseala pe care ar face-o Biserica Ortodoxa, este sa asculte la astia care vor o biserica "moderna".

Vedem ca sunt o gramada de oameni care ii lauda pe catolici ca au o biserica moderna. Dar de ce nu rupeti usa acolo cand e liturghia aia mititica daca tot va place ? Ca popa ala catolic cand nu face dus si nu il imita pe Elvis la Protv, se ocupa si cu alte lucruri. :)

Despre schimbarile liturgice, si acestea trebuiesc facute cu cap. Eu imi amintesc ca am citit tot felul de teorii scrise de Parintele Pruteanu, unele care sunau bine, altele care mi s-au parut nastrusnice. Din punctul meu de vedere, nu se poate face nici o reforma in acest moment. Preotii si ierarhii au nevoie de lectii de smecherism ca sa inteleaga cand grecii sau bavarezii incearca sa-i traga pe sfoara profitand de naivitatea lor. Credinciosii au nevoie de catehizare. Apoi ne putem ocupa si de reforme liturgice si de alta natura.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.02.2017, 14:30:22
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai ce le-am spus eu sa nu vorbeasca ? Sa vorbeasca oricat ca de aia au maini.
Dar chiar si unul ca mine cu o credinta neinformata are dreptul la un punct de vedere. Si punctul meu de vedere este asta : cea mai mare greseala pe care ar face-o Biserica Ortodoxa, este sa asculte la astia care vor o biserica "moderna".

Vedem ca sunt o gramada de oameni care ii lauda pe catolici ca au o biserica moderna. Dar de ce nu rupeti usa acolo cand e liturghia aia mititica daca tot va place ? Ca popa ala catolic cand nu face dus si nu il imita pe Elvis la Protv, se ocupa si cu alte lucruri. :)

Despre schimbarile liturgice, si acestea trebuiesc facute cu cap. Eu imi amintesc ca am citit tot felul de teorii scrise de Parintele Pruteanu, unele care sunau bine, altele care mi s-au parut nastrusnice. Din punctul meu de vedere, nu se poate face nici o reforma in acest moment. Preotii si ierarhii au nevoie de lectii de smecherism ca sa inteleaga cand grecii sau bavarezii incearca sa-i traga pe sfoara profitand de naivitatea lor. Credinciosii au nevoie de catehizare. Apoi ne putem ocupa si de reforme liturgice si de alta natura.
Daca prin "greci" intelegi aglutinarea Zisis-Savva, simt ca fenomenul "nepomenirii" se va fasai, in timp. Ca orice flatulenta emanata de arhiconi, nu e teolgie, ci...flatulenta. Deci, se va disipa. A pierit BO cind au vrut stilistii sau vladimirestele? Nu. Idiotii care privesc la catehism ca psocopteru' in commandline (ca altfel ar intelege chestia pe care copiii unor credinciosi avansati ca Mihnea sau cine mai are pe aici copii de cel putin 9 ani etate, o inteleg din prima, si anume rolul episcopului) se vor cerne singuri. Ai nevoie de exorcisti pentru tefelisti posedati care arunca cu caldarim in biserici. Si ai nevoie de o Liturghie bine alcatuita, cap-coada, si mai ales gindita si traita, casa aduci inapoi pe stilisti, nepomenitori, si alte specii protestantoide.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.02.2017, 14:33:33
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Inca ceva: nu pricepi ca nu e vorba de a "moderniza" Bisrica/Liturghia/Sf. Sacrament?!
Este vorba doar de a elimina balastul si lipsa de logica. Ovidiu a dat niste exemple foarte la obiect.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.02.2017, 14:43:46
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Inca ceva: nu pricepi ca nu e vorba de a "moderniza" Bisrica/Liturghia/Sf. Sacrament?!
Este vorba doar de a elimina balastul si lipsa de logica. Ovidiu a dat niste exemple foarte la obiect.
Este acelasi duh care vrea si una si alta. Ca tu esti ca o hartie de turnesol, ma uit la ce idei sustii si imi dau seama care idei nu sunt prioritare sau unde chiar nu trebuie sa umblam. :)

Am tratat si eu separat cele doua probleme. Si desi asta cu reforma nu e asa de grav ca primul, mai bine ar fi ca aia care sustin tot felul de reforme sa inteleaga ca acum e cel mai prost moment pentru asa ceva pentru ca stam pe un butoi cu pulbere si avem si dinamita imprejurul nostru.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.02.2017, 14:52:08
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Este acelasi duh care vrea si una si alta. Ca tu esti ca o hartie de turnesol, ma uit la ce idei sustii si imi dau seama care idei nu sunt prioritare sau unde chiar nu trebuie sa umblam. :)

Am tratat si eu separat cele doua probleme. Si desi asta cu reforma nu e asa de grav ca primul, mai bine ar fi ca aia care sustin tot felul de reforme sa inteleaga ca acum e cel mai prost moment pentru asa ceva pentru ca stam pe un butoi cu pulbere si avem si dinamita imprejurul nostru.
Mistoul nu e o solutie. Si oi fi eu asa, dar pr. Ica si Pruteanu ce sint? Ph-metre?
Care butoi cu pulbere? Citiva idioti, maximum 100?!
Daca te referi la contextul geopolitic, oricum Rominia se sinucide periodic incepind cu 1715, 1848, 1859, 1866, 1877, 1918, 1945, 1989...in diferite moduri.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare