Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1141  
Vechi 11.05.2017, 19:39:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
mai bine nu ma apucam... citesc si ma inspaimant, in momentul asta am impresia ca ortodoxia este o interpretare greceasca a crestinismului, practic nu exista nimic dinainte de conciliul de la niceea, e ca si cum n-ar fi existat crestinism pana atunci pentru greci si, nota bene, e o perioada in care arianismul era la putere in constantinopole.

atata lupta, secole de-a randul, atata munca... mai bine sa nu stiu nimic, avem tot ce ne trebuie in Biblie si in mesajul de acolo, iubire si curatenie. eu renunt sa mai citesc vreun "teolog" si sa mai aflu vreo dogma, sa se ia da gatleje altii, sa se urasca altii pe chestiuni religioase. adevarata credinta este in sufletul fiecaruia dintre noi, restul e desertaciune.

am citit un volum al sf augustin, aparut la humanitas, cam 250 de pagini, jumate, renunt la restul. m-au intrigat unele referiri ale sf ioan damschin si am vrut sa vad la sursa. dar, gata, nu-mi mai trebuie. este pur si simplu o evolutie, e ca si cum construiesti un esafodaj de-alungul a doua mii de ani, punand cate-o treapta asa cum ti-a convenit si asa cum iti convine, totul e artificial, se pierde prin asta ceea ce vrea Isus de la noi. eu asa cred acum.
Eu asta ti-am si zis, sa nu citesti ce ti-au recomandat, e o greseala sa se apuce cieva de citit carti mai grele de teologie, cand nu a citit despre invatatura de credinta. Exact cum am zis, n-o sa intelegi prea multe si o sa intelegi gresit. Eu am citit Biblia si vietile sfintilor la inceput.
Reply With Quote
  #1142  
Vechi 11.05.2017, 20:26:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Prefer modul transant în care îl spunea Hristos. Si cei care i-au urmat exemplul.
Stiu că părintii Iustin Pârvu si Arsenie Papacioc erau între „duri”, ca să zic asa. Cu toate astea, nu le era pe plac o anumită strictete cu privre la canoane, a căror multime, să-mi fie iertat, mă duce cu gândul la cuvântul Mântuitorului când le reprosa fariseilor că ''leagă sarcini grele si cu anevoie de purtat'' pe umerii oamenilor.
Totusi, eu am dat citatul din Mantuitorul: "De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu." Tu vrei sa selectezi doar unele parti din Sfanta Scriptura si unele sa le excluzi, dar ortodoxia ia toata Sfanta Scriptura, fara sa elimine nimic (cum fa protestantii).
Legat de acele canoane, observ ca nu ai citit ce am scris, ca e vorba de canoanele de spovedanie, impartasanie. Nu au legatura cu invatatura Bisericii sau cu canoanele Ei, pe care toti le respectau.
Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu uit. Eu însumi am scris că avea o prezentă harică si că atrăgea oamenii. Ca si ceilalti părinti luminosi pe care ni i-a dăruit Dumnezeu. Eu n-am putut fi, însă, atras de cuviosia sa, ci de alti părinti de care am scris, inclusiv de părintele Steinhardt, adică de cei care iubeau în mod deosebit Evanghelia.
Toti parintii iubeau Evanghelia, in aceeasi masura. Si toti parintii erau la fel, chiar daca unii au mai spus si ceva gresit, poate.
Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
P.S. Am avut o ''revelatie'': Suntem amândoi de acord că nu putem fi de acord (We agree to dezagree, cum spune romglezul), asa că discutiile noastre nu sunt productive, cel putin pentru noi. Ne-am făcut iulzia că ar putea fi pentru altii. Însă nu văd la ce bun să o tinem tot asa. Voi mai discuta cu tine, dacă vei dori, în alt registru, pe chestiuni care tin mai degrabă de viziunea asupra vietii, eventual de viată duhovnicească. Sau, si mai bine, în jurul Evangheliei; că eu asa am cunoscut Ortodoxia.

Desi subiecte de genul ăsta au mai fost, dar nu prea te-au atras. Dar numai Dumnezeu stie ce va fi. Deocamdată, rămâi cu bine!
Eu am spus asta mai demult, e chiar imposibil sa avem aceeasi intelegere sau sa ajungem la un acord, atata timp cat avem conceptii diferite. Si nu spun ca ambele conceptii sunt bune, ca sa fie ceva corect politic, spun ca tu ai adoptat, din pacate, si niste conceptii ecumeniste si nu vorbim nici macar aceeasi limba, nu sunt doar diferente de opinii. E si o alta gandire. Si nu e vorba doar de acest subiect, mantuirea in afara Bisericii. Nu poti fi deschis, sa analizezi si altceva decat ceea ce stii, desi stiu ca tu crezi ca este invers, ca ortodocsii neecumenisti sunt limitati. Eu am vazut ca ai facut progrese, sper sa ajungi sa descoperi si mai mult frumusetea ortodoxiei.
Si eu am devenit credincios citind Sfanta Sciptura. Doar ca o talcuim doar prin prisma invataturii Bisericii.
Reply With Quote
  #1143  
Vechi 11.05.2017, 20:51:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai eu am intrebat ceva simplu, ce va pati un pagan care a facut totusi fapte bune. Nu am scris un ateu, un om care a facut fapte bune si care credea si ca exista un Creator, doar ca nu l-a intalnit pe Dumnezeul crestin. Tu imi spui ca parintele Cleopa nu spune ca o sa fie mantuit ci ca o sa fie judecat. Pai da, judecat dupa cu totul alte legi decat un crestin. Si daca totusi omul nu are nici o vina ? :)

P.S: Daca Sfantul Serafim de Sarov greseste si au existat oameni buni care nu au avut ocazia sa auda despre Hristos ? Poate chiar si din cauza lui sau a mea sau a ta ? Nu meritam noi mai degraba sa mergem in iad decat un pagan bun ?
Vad ca ai raspuns inainte sa dau citatele din parintele Cleopa. Sper ca ai inteles ca inainte sa mearga Iisus in Iad au mers acolo nu doar paganii, dar si cei ce faceau fapte bune si cei ce se inchinau la Dumnezeu. Nimeni nu se putea mantui, nici chiar dreptii. Si Sfantul Ioan Botezatorul ajunsese acolo, din cate ne dam seama (pentur ca talharul a fost primul in Rai). Aceia nu erau buni? Daca intelegi ce spune de fapt crestinismul, daca se putea mantui cineva prin fapte nu mai era nevoie sa vina Iisus. Si daca intelegi si ce este pelagianismul.
In Vechiul Testament erau pagani care faceau cele ale Legii, fara sa fie dintre iudei. Prin lege se intelegeau cele zece porunci, inclusiv cele despre inchinarea la Dumnezeu. Astfel, avem ca exemplu pe Melchisedec. Nici Iov nu era impreuna cu iudeii. Il gasim si pe Valaam, cel cu magarita. Si, probabil, mai erau multi.
Iisus, coborandu-Se la Iad dupa Rastignire, i-a luat de acolo pe toti dreptii. Apoi ne-a trimis harul, ca sa ne putem mantui, ca scrie in Santa Scriptura ca mantuirea a venit prin har, nu prin faptele legii. Si ca nimeni nu s-a putut mantui prin faptele legii.
Reply With Quote
  #1144  
Vechi 11.05.2017, 21:02:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Chiar intr-un citat postat de tine ( de vreo 100 de ori :) ), Sf. Serafim spune ceva de genul " o sa aiba grija Dumnezeu de ei, nu e treaba ta".
O sa aiba grija in ce sens ? Ii pune pe foc ? Asta trebuie sa intelegem ?
Nu e mai cuminte sa accepti ca nu stim ce se va intampla cu asemenea oameni si sa lasi judecata Celui care va judeca decat sa-i certi pe alti Parinti pentru ca au spus ca e posibil sa se mantuie si alti oameni nu doar ortodocsii ? :)
Nu stiu unde scrie, dar asta am spus-o si eu. O sa aiba grija exact cum spune si Sfantul Serafim, ii ajuta pe toti. Nu putem spune ca nu stim, din moment ce stim. Si am nega sau pune la indoiala toata invatatura, nu doar un aspect. Toate sunt legate intre ele, rolul Bisericii, preotii, Sfintele Taine, rostul venirii lui Hristos, etc.
Dar stim, in schimb, ca au fost doi oameni din afara Bisericii care s-au mantuit. Dar tot prin rugaciunea unora din Biserica, doi sfinti. E posibil sa mai fie astfel de cazuri. Asa cum au fost doia oameni care nu au murit, desi toti oamenii mor. Nu putem spune ca nu stim daca toti oamenii mor, chiar daca doi oameni nu au murit. Cam asa e si in cazul nostru.
Reply With Quote
  #1145  
Vechi 12.05.2017, 02:14:35
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

............

Last edited by simpllu; 12.05.2017 at 15:03:32.
Reply With Quote
  #1146  
Vechi 12.05.2017, 15:50:11
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

E acelasi razboi, intre spiritul lui "nu stim ce va fi cu altii, nu cunoastem voia lui Dumnezeu" si spiritul lui "toti ceilalti sint hrana pentru Hades; veniti doar la noi".
Mda. Prefer prima abordare, de fapt, chiar o varianta mai radicala, pe buza prapastiei extraeclesiale, sa zic asa. Pentru bunul motiv ca e mai umana.

A propos, cine deschide ochii, poat observa ca "radicalii"/acrivicii ecclesiologici sint exact acei autori invocati continu de...schismatici, de la donatisti la rascolnici si de la stilisti la nepomenitori. Nu conteaza cit de popular este un anume calugar sau preot sau episcop, sau cit de ascetica e viata pe care o duce: conteaza in primul rodul dat de fapte si scrierile sale in ceilalti oameni.
"Dupa roadele lor in veti cunoaste".

Ecumenismul lucid si/sau eclesiocentrismul moderat deopotriva nu au provocat tulburari in Biserica, conflicte legale si busculade cu fortele de ordine, absenteism liturgic, blasfemii la adresa Sacramentului, si multe altele. Eclesiocentrismul zelotist, da: a provocat toate acestea, de la docetisti la stilisti si mai nou la nepomenitori incoace, uni se cred indrituiti sa judece, condamne si respinga orice "infiltrare" a umanului in strictetea teologiei. Reamintesc ca strictetea teologiei a spus, cindva, la adresa Cuiva care era judecat" "Este vrednic de moarte".
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1147  
Vechi 14.05.2017, 12:59:54
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

...si mai cred ca e un moment bun pentru a pune capat topicului.
Se pare ca preotii care au gilceava cu chiriarhii lor se refugiaza in "lupta antiecumenista", si se alatura clicii de activisti "acrivisti", compuse din raspopiti romani si calugari fugari greci.
Acesta e un fenomen pe care, sper din toata inima, ierarhia il va dezradacina eficient, deoarece ameninta fiinta autocefaliei romane, daca este lasat, ca orice tumora maligna, sa produca metastaze.
Daca va fi cazul, va fi deschis un topic separat pentru aceasta problema. Acest topic, odata ce sinaxa aia tilhareasca de calugari grecotei si rusnaci fugiti de sub ascultare a fost tinuta, si roadele ei dubioase au iesit la iveala, nu isi mai are rostul, dat fiind titlul pe care i l-a gasit fosta colega.
Vom trai si vom vedea.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1148  
Vechi 15.05.2017, 01:45:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Tare de tot! E bun si monahulteodot la ceva ca acolo am gasit scrisoarea asta. :)

Macar daca ar citi-o si antonia.

http://www.parohiacopou.ro/arhim-epi...ea-episcopilor
Reply With Quote
  #1149  
Vechi 15.05.2017, 03:02:59
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cei care sustin suprematia Bibliei in fata Traditiei de fapt vor sa puna propria lor traditie atat inaintea Sf. Traditii cat si a Bibliei.

Dar pentru ca nu au nici o justificare pentru asta, spun propriei traditii si rastalmaciri a Bibliei, "Biblie". Pentru ei este biblie, dar nu Biblia.
Imi aduce aminte de ce a zis Eramus lui Luther.

You stipulate that we should not ask for or accept anything but Holy Scripture, but you do it in such a way as to require that we permit you to be its sole interpreter, renouncing all others. Thus the victory will be yours if we allow you to be not the steward but the lord of Holy Scripture.

O critica foarte pregnanta si actuala.

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
dar nu e domne smecherie, nu suntem cu totii teologi, de ce nu e suficienta Biblia pentru un credincios oarecare?
Hai sa iti raspunda un calugar francez din secolul IV

(2) Here, it may be, someone will ask, Since the canon of Scripture is complete, and is in itself abundantly sufficient, what need is there to join to it the interpretation of the Church? The answer is that because of the very depth of Scripture all men do not place one identical interpretation upon it. The statements of the same writer are explained by different men in different ways, so much so that it seems almost possible to extract from it as many opinions as there are men. Novatian expounds in one way, Sabellius in another, Donatus in another, Arius, Eunomius and Macedonius in another, Photinus, Apollinaris and Priscillian in another, Jovinian, Pelagius and Caelestius in another, and latterly Nestorius in another. Therefore, because of the intricacies of error, which is so multiform, there is great need for the laying down of a rule for the exposition of Prophets and Apostles in accordance with the standard of the interpretation of the Church Catholic.

(3) Now in the Catholic Church itself we take the greatest care to hold that which has been believed everywhere, always and by all. That is truly and properly 'Catholic,' as is shown by the very force and meaning of the word, which comprehends everything almost universally. We shall hold to this rule if we follow universality [i.e. oecumenicity], antiquity, and consent. We shall follow universality if we acknowledge that one Faith to be true which the whole Church throughout the world confesses; antiquity if we in no wise depart from those interpretations which it is clear that our ancestors and fathers proclaimed; consent, if in antiquity itself we keep following the definitions and opinions of all, or certainly nearly all, bishops and doctors alike.

(4) What then will the Catholic Christian do, if a small part of the Church has cut itself off from the communion of the universal Faith? The answer is sure. He will prefer the healthiness of the whole body to the morbid and corrupt limb. But what if some novel contagion try to infect the whole Church, and not merely a tiny part of it? Then he will take care to cleave to antiquity, which cannot now be led astray by any deceit of novelty. What if in antiquity itself two or three men, or it may be a city, or even a whole province be detected in error? Then he will take the greatest care to prefer the decrees of the ancient General Councils, if there are such, to the irresponsible ignorance of a few men. But what if some error arises regarding which nothing of this sort is to be found? Then he must do his best to compare the opinions of the Fathers and inquire their meaning, provided always that, though they belonged to diverse times and places, they yet continued in the faith and communion of the one Catholic Church; and let them be teachers approved and outstanding. And whatever he shall find to have been held, approved and taught, not by one or two only but by all equally and with one consent, openly, frequently, and persistently, let him take this as to be held by him without the slightest hesitation.

Sf. Vincentiu din Lerins, Commitoriumul, capitolul IV
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #1150  
Vechi 14.10.2017, 19:19:10
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Pai cred ca cel mai potrivit e s-o tinem aici, pe forum, că oricum viata noastră duhovniceasca si biserciească e mai mult... virtuală.
:))))))))))
Subscriu!
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare