Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.06.2018, 23:41:05
zonepeplay zonepeplay is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2017
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Lightbulb Universul

Bine v-am gasit fratilor! As vrea sa imi consolidez si sa pun in discutie o supozitie la care ma gandesc si ma framanta de ceva timp. Ar putea exista cu adevarat in universul acesta material si alte fiinte umane ca noi sau poate putin diferite, care sa convietuiasca in cu totul alte galaxii, sisteme solare dar evident intr-o marja a timpului diferita?
Eu nu prea sunt convins ca noi am fi singurii urmasi a lui Adam, iar Dumnezeu a creat acest univers vast doar pentru noi, iar planeta noastra este singura care poate intretine viata??
S-au descoperit pana acum cateva sute sau mii de planete care ar putea intretine viata numai intr-o bucata a galaxiei noastre. As fi tare incantat daca ar mai exista cu adevarat si alte civilizatii si as fi foarte curios daca ar avea aceeasi religie, acelasi Mantuitor, si principii crestine?!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.06.2018, 12:45:27
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zonepeplay Vezi mesajul
Bine v-am gasit fratilor! As vrea sa imi consolidez si sa pun in discutie o supozitie la care ma gandesc si ma framanta de ceva timp. Ar putea exista cu adevarat in universul acesta material si alte fiinte umane ca noi sau poate putin diferite, care sa convietuiasca in cu totul alte galaxii, sisteme solare dar evident intr-o marja a timpului diferita?
Eu nu prea sunt convins ca noi am fi singurii urmasi a lui Adam, iar Dumnezeu a creat acest univers vast doar pentru noi, iar planeta noastra este singura care poate intretine viata??
S-au descoperit pana acum cateva sute sau mii de planete care ar putea intretine viata numai intr-o bucata a galaxiei noastre. As fi tare incantat daca ar mai exista cu adevarat si alte civilizatii si as fi foarte curios daca ar avea aceeasi religie, acelasi Mantuitor, si principii crestine?!
Cu certitudine exista si alte forme existentiale insa ,fiecare avand constructia raportata la mediul planetar in care exista.Insa legile universale Nu sunt crestine si nici Nu au un mantuitor.Noi ca si civilizatie suntem foarte inferiori si slab evoluati din toate punctele de vedere.Vom duce aceasta planeta la epuizare,suprasaturare si distrugere.Iar prin asta demonstram ca suntem o rasa fundamental distructiva si rea.Indiferent cati indivizi din sfere superiorare s-au incarnat pe pamant nici unul Nu a fost luat in seama ba chuar majoritatea au fost ignorati si ucisi chiar.Probabil aceasta planeta este un exil pentru sufletele damnate,un fel de penintenta pentru izbavire si invatare.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.06.2018, 15:09:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zonepeplay Vezi mesajul
Bine v-am gasit fratilor! As vrea sa imi consolidez si sa pun in discutie o supozitie la care ma gandesc si ma framanta de ceva timp. Ar putea exista cu adevarat in universul acesta material si alte fiinte umane ca noi sau poate putin diferite, care sa convietuiasca in cu totul alte galaxii, sisteme solare dar evident intr-o marja a timpului diferita?
Eu nu prea sunt convins ca noi am fi singurii urmasi a lui Adam, iar Dumnezeu a creat acest univers vast doar pentru noi, iar planeta noastra este singura care poate intretine viata??
S-au descoperit pana acum cateva sute sau mii de planete care ar putea intretine viata numai intr-o bucata a galaxiei noastre. As fi tare incantat daca ar mai exista cu adevarat si alte civilizatii si as fi foarte curios daca ar avea aceeasi religie, acelasi Mantuitor, si principii crestine?!
Din punct de vedere crestin nu pot exista alte fiinte pe alte planete, am analizat odata ce contradictii se nasc din aceasta conceptie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.06.2018, 15:10:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Cu certitudine exista si alte forme existentiale insa ,fiecare avand constructia raportata la mediul planetar in care exista.Insa legile universale Nu sunt crestine si nici Nu au un mantuitor.Noi ca si civilizatie suntem foarte inferiori si slab evoluati din toate punctele de vedere.Vom duce aceasta planeta la epuizare,suprasaturare si distrugere.Iar prin asta demonstram ca suntem o rasa fundamental distructiva si rea.Indiferent cati indivizi din sfere superiorare s-au incarnat pe pamant nici unul Nu a fost luat in seama ba chuar majoritatea au fost ignorati si ucisi chiar.Probabil aceasta planeta este un exil pentru sufletele damnate,un fel de penintenta pentru izbavire si invatare.
Aceasta este o viziune ateo-new-age.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.06.2018, 16:40:43
zonepeplay zonepeplay is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2017
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Cu certitudine exista si alte forme existentiale insa ,fiecare avand constructia raportata la mediul planetar in care exista.Insa legile universale Nu sunt crestine si nici Nu au un mantuitor.Noi ca si civilizatie suntem foarte inferiori si slab evoluati din toate punctele de vedere.Vom duce aceasta planeta la epuizare,suprasaturare si distrugere.Iar prin asta demonstram ca suntem o rasa fundamental distructiva si rea.Indiferent cati indivizi din sfere superiorare s-au incarnat pe pamant nici unul Nu a fost luat in seama ba chuar majoritatea au fost ignorati si ucisi chiar.Probabil aceasta planeta este un exil pentru sufletele damnate,un fel de penintenta pentru izbavire si invatare.
Nu sunt de acord cu tine, pe langa faptul ca este o conceptie yoghina sau hindusa ceea ce zici tu cu reincarnarea evident, de ce ai crede ca noi am fi cea mai inferioara civilizatie?
Este normal sa ne folosim de produsele ecosistemului terestru si de resursele lui, fara ele n-am fi putut evolua, scrie si in Biblie ca Dumnezeu ne-a dat acest pamant ca sa-l muncim si sa-l cultivam, sa crestem si sa ne inmultim..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.06.2018, 16:44:47
zonepeplay zonepeplay is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2017
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din punct de vedere crestin nu pot exista alte fiinte pe alte planete, am analizat odata ce contradictii se nasc din aceasta conceptie.
Bine inteleg ca unele intrebari n-ar trebui puse, fiindca evident nimeni dintre cei vii n-ar putea sti adevarul, dar totusi ar fi cam trist sa existam doar noi in acest spatiu imens?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.06.2018, 19:03:18
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

as vrea sa apuc "aterizarea" pe pamant a unor extrateresti doar ca sa vad cum isi modifica retorica biserica crestina, daca e asa cum spune catalin. :))

dar daca vin sa ne consume?
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.06.2018, 20:39:44
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zonepeplay Vezi mesajul
...
Este normal sa ne folosim de produsele ecosistemului terestru si de resursele lui, fara ele n-am fi putut evolua, scrie si in Biblie ca Dumnezeu ne-a dat acest pamant ca sa-l muncim si sa-l cultivam, sa crestem si sa ne inmultim..
E cam invers.
Toate cuvintele tale trebuie interpretate simbolic, adica in sensul Duhului Sfant, si abia atunci ai dreptate fiindca versetul acela din Biblie se refera la tzarana(pamantul) din care e facut trupul omului si acela trebuie "muncit", "cultivat", ca sa "crestem' si sa ne "inmultim"... duhovniceste.

Asa cum ai inteles pana acum versetul respectiv tot asa este impartasit de 99% din oamenii de pe Pamant, insa Biblia, desi a fost pentru toti revelata, ar trebui inteleasa asa cum ceilalti 1% si-o aplica in viata lor.

Prin urmare, evolutia am putea-o realiza doar daca n-am tine cont de resursele ecosistemului terestru, pentru ca din folosirea resurselor rezulta o competitie(razboaie) intre oameni, si nu evolutie.
Corneliu Zelea Codreanu spunea: "Scopul vietii noastre nu e o viata usoara, ci invierea."
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 08.06.2018 at 04:06:00.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.06.2018, 21:02:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
as vrea sa apuc "aterizarea" pe pamant a unor extrateresti doar ca sa vad cum isi modifica retorica biserica crestina, daca e asa cum spune catalin. :))
dar daca vin sa ne consume?
Sper sa nu fii dezamagit, nu se va intampla asta, o sa astepti degeaba. Cum nu s-a intamplat nici pana acum.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.06.2018, 00:53:01
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aceasta este o viziune ateo-new-age.
Da zi atunci viziunea crestina...Vezi ca ,crestinismul a devenit ca o soacra care doar critica,si nu e de acord cu nimic.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare