Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.08.2018, 10:35:51
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Nu cred ca am zis nicaieri ca doar ceea ce se vede e adevarat. Ba chiar am incercat sa arat pe un alt topic de ce vederea ne inseala si deci nu poate fi luata ca unica sursa a adevarului. De asemenea nu vreau sa zic nici ca mintea nu trebuie folosita pentru a afla adevarul. Insa ceea ce numim minte are nevoie de niste date observabile pentru a construi un model al realitatii.

Nu vad de ce sunteti nemultumit de faptul ca vi se cer dovezi pentru ceea ce sustineti dumneavoastra ca ar fi adevarat. Sa crezi ceva in absenta unor dovezi, nu e nicidecum un semn de inteligenta, ci de credulitate, cel putin din punctul meu de vedere. Dar din ceea ce imi scrieti dumneavoastra, deduc ca ati avut parte de niste revelatii pe care vi le-a oferit mintea dumneavoastra (cel putin asa scrieti in comentariul dumneavoastra), astfel incat nu mai aveti nevoie sa dovediti ceea ce spuneti. Probabil ca ati fost expus prea mult timp unei gandiri de tip religios pentru care accesul la adevar se produce prin intermediul unei revelatii si nu prin accesul la realitate. In acest caz, ma tem ca trebuie sa va pun intrebarea: ce inseamna pentru dumneavoastra "adevar"? Nu sunt prea sigur daca prin adevar intelegem acelasi lucru.



Dumneavoastra credeti ca exista o conspiratie universala care isi propune sa ascunda existenta extraterestrilor. Ar fi fost bine totusi sa fi indicat sursele din care ati cules informatiile despre Obama si papa Francisc. Nu cred ca va cer prea mult si nu cred ca ar fi atat de greu sa o faceti. Altfel as fi silit din nou sa va cred pe cuvant, ceea ce nu sunt deloc obligat sa fac.



Domnule Demetrius, ati lipsit mult de la orele de fizica! Acceleratorul de particule de la CERN, desi foloseste electromagneti, nu produce energie magnetica (ce o fi aia, numai dumneavoastra stiti). Dimpotriva consuma energie, enorm de multa. Referitor la teleportare, cred ca v-ati uitat prea mult la Star Trek. Stiti ce inseamna teleportarea? Inseamna sa iei un obiect, sa analizezi starea cuantica a fiecarei particule care il compune, adica sa vezi care e sarcina lui electrica, spinul etc., sa transmiti informatia la distanta, iar apoi sa-l recompui particula cu particula. Sa presupunem ca putem analiza obiectul, putem sa-l recompunem si avem la dispozitie energia enorma pentru a face aceasta (pentru a teleporta un om e nevoie probabil de o energie mai mare decat cea a unei bombe atomice). Intervine problema stocarii si transmiterii informatiei. Sa presupunem ca obiectul pe care il teleportam cantareste un kilogram. Stim ca un kilogram de substanta contine 6,022 inmultit cu 10 la puterea 23 molecule. Sa presupunem ca fiecare molecula din obiect e compusa din 3 atomi, vom avea deci 18 urmat de 23 de zerouri. Deci numai pentru a transmite informatia despre atomii acelui obiect avem nevoie de un numar de biti de cel putin 18 urmat de 23 de zerouri. Acest numar depaseste cu 4 ordine de marime capacitatea totala de stocare a tuturor serverelor google estimata la aproximativ 15 exabytes. Ca sa nu mai vorbim ca un atom e constituit din electroni si quarcuri si pentru fiecare din aceste particule vom avea nevoie de cativa biti de informatie, ceea ce ridica si mai mult necesitatile de stocare. Nu avem la ora actuala in lume suficienta capacitate de stocare pentru a memora informatia necesara teleportarii unui kilogram de substanta. Cat despre transmiterea acestei informatii, chiar daca am avea unde sa o memoram, nici nu ma gandesc cat ar dura.

Se pare ca nu v-ati gandit la toate aceste probleme care apar, altfel ati fi mai rezervat in afirmatiile dumneavoastra.



Ce legatura are rezerva de aur a BNR cu extraterestrii? Ca o observatie, e bine ca se afla acolo, ca daca ar fi in Romania, ar exista vreo cateva milioane de indivizi doritori sa o fure.
Daca eu am lipsit de la fizica si am afirmat ca teleportarea e practicata de oameni, iar tu n-ai lipsit si cunosti informatii pretioase, la ce-ti foloseste daca respingi telportarea? Nu-ti foloseste la nimic fiindca te "supralicitezi" pe tine.

Pe langa asta tu crezi ca esti "la zi" cu informatiile stiintifice publice, iar asta te face sa privesti nu inainte, ci inapoi deoarece tu te crezi inainte, cand de fapt stiinta publica este cu cel putin 20 de ani in urma tehnologiei secrete detinute de omenire. Deoarece la fiecare 4 ani numarul de informatii pe Terra se dubleaza, consider ca intervalul este cu mult mai mare.

Omenirea detine cu/fara(nu conteaza) ajutorul extraterestrilor toate datele alea cu 23 de zerouri si "exabitzi".
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.08.2018, 22:26:28
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Numai orgoliul "expandat" te poate face sa crezi ca n-ar exista alte fiinte in Univers.
Eu sunt convins ca exista, ba cred chiar ca au luat aici pe Terra forma "umana" ca sa nu le stanjeneasca planurile, care nu stiu, deocamdata, care ar putea fi...
catalin spunea ca viata extraterestra este incompatibila cu crestinismul, intelegem ca pentru tine nu e cazul...

daca exista viata extraterestra inteligenta si vin pe aici este posibil orice, chiar ca aia sa vina sa ne friga la protap. :))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.08.2018, 10:32:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
catalin spunea ca viata extraterestra este incompatibila cu crestinismul, intelegem ca pentru tine nu e cazul...
Cătălin spune aproape bine ce spune.
Dar nu 100% corect.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.08.2018, 23:53:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cătălin spune aproape bine ce spune.
Dar nu 100% corect.
E si corect ce am spus eu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.08.2018, 14:58:11
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Existenta unor civilizatii extraterestre ar invalida crestinismul ...insa cu tehnica si dezvoltarea stiintifica de azi se poate "dovedi" orice . Extraterestrii nu exista .
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.08.2018, 01:29:12
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Existenta unor civilizatii extraterestre ar invalida crestinismul ....
Si crezi ca Papa nu are cunostinta de asta?
Ar trebui sa-i transmiti neaparat.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.08.2018, 15:52:08
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Si crezi ca Papa nu are cunostinta de asta?
Ar trebui sa-i transmiti neaparat.

Cine este Papa?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.08.2018, 04:03:43
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Cine este Papa?
Daca esti bineintentionat intreaba-l pe duhovnicul tau, iar daca nu, atunci cu atat mai mult.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.08.2018, 12:11:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu, acu' pe bune! Cine este papa, pentru tine cel puțin?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.08.2018, 14:20:54
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca esti bineintentionat intreaba-l pe duhovnicul tau, iar daca nu, atunci cu atat mai mult.

Mataluta, cine esti?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare