Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.08.2018, 18:57:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
...

Ajungi la levitatie prin post dur?

Sau exact care e sensul unui post aspru din punctul vostru de vedere?...
Sensul este cresterea duhovniceasca.

Eu nu vad niciun folos duhovnicesc ce poate fi adus prin levitatie, asadar nu cred ca aceasta ar fi dobandita prin asceza unui post sever, mai ales ca(dpmdv) are aplicatie doar in lumea fizica.

Forta gravitationala apare datorita miscarii de rotatie apamantului, iar pentru anihilarea ei ar trebui ca acel corp fizic sa manifeste o miscare opusa care sa anuleze aceasta forta magnetica.
"Mersul" lui Iisus pe mare este o pilda simbolica si are o cu totul alta semnificatie.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.08.2018, 23:02:23
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Sensul este cresterea duhovniceasca.

Eu nu vad niciun folos duhovnicesc ce poate fi adus prin levitatie, asadar nu cred ca aceasta ar fi dobandita prin asceza unui post sever, mai ales ca(dpmdv) are aplicatie doar in lumea fizica.

Forta gravitationala apare datorita miscarii de rotatie apamantului, iar pentru anihilarea ei ar trebui ca acel corp fizic sa manifeste o miscare opusa care sa anuleze aceasta forta magnetica.
"Mersul" lui Iisus pe mare este o pilda simbolica si are o cu totul alta semnificatie.
off topic
http://www.mixdecultura.ro/2014/12/c...za-gravitatia/

ergo, dle demetrius, forta gravitationala este mai mare pe o plaja decat pe varful unui munte, dar pamantul se invarte la fel.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.08.2018, 23:36:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Gravitația n-are nicio treabă cu rotația pământului.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.08.2018, 06:28:22
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Gravitația n-are nicio treabă cu rotația pământului.
Mai usor cu pianul...

Rotatia pamantului este lucru mecanic, iar lucrul mecanic este transformat in curent electric de orice dinam(in cazul nostru: pamantul), apoi miezul pamantului este transformat in miez magnetic de campul electric din jurul lui(exact ca un electromagnet), cat timp este rotatie(curent electric).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.08.2018, 21:20:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Văleleu ce le mai amesteci!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.08.2018, 06:22:56
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Văleleu ce le mai amesteci!
Nu eu le amestec, eu observ ca toate sunt locul lor.





Off-topic:
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba;
off topic
http://www.mixdecultura.ro/2014/12/c...za-gravitatia/

ergo, dle demetrius, forta gravitationala este mai mare pe o plaja decat pe varful unui munte, dar pamantul se invarte la fel.
Mare dreptate ai! Din link ai meditat-o si pe-asta(ca eu n-am gasit-o)? De aceea bolovanii cad de pe munte pe plaja, ca daca ar fi invers atunci marea(dar si bolovanii) ar face permanent "tsunami" pe munte-n sus.

Oare tu esti Bogdan, autorul articolului? Ai putea fi, caci desi numele celorlalti le scrii cu "minuscule", pe al tau il scrii cu majuscule, ca si aici, iar pe deasupra, Bogdan nu se retine sa serveasca bazaconii, adica rationamente false, cu alte cuvinte, "minciunele"(la Microgravitatia, ca mai departe n-am eu cunostinte).

I-auzi cum zice: acolo unde este gravitatie, acolo flacara se orienteaza in sus(!!!!!!- adica impotriva fortei gravitationale!!!!!), iar unde nu este "microgravitatie" flacara arde uniform, in toate directiile. Fals. Flacara se ridica in sus datorita curentului de aer cald pe care flacara il produce, iar pe statia spatiala nefiind aer cand s-a facut experimentul, flacara nu avea ce aer sa incalzeasca si ardea si radia uniform (ca aura sfintilor). Corect?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.08.2018, 09:37:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu eu le amestec, eu observ ca toate sunt locul lor.
Mă nene, amesteci magnetismul cu gravitația, aia faci.
Pune mânuța și citește măcar pe wiki care-i treaba cu legea gravitației (de la Newton pân' la Einstein) și care-i treaba cu câmpul magnetic al pământului.

Să fii semidoct e una, să te mai și dai balenă-n ibric e deja prea mult chiar și pentru tine, Demetrius!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.08.2018, 11:27:06
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Mare dreptate ai! Din link ai meditat-o si pe-asta(ca eu n-am gasit-o)? De aceea bolovanii cad de pe munte pe plaja, ca daca ar fi invers atunci marea(dar si bolovanii) ar face permanent "tsunami" pe munte-n sus.

Oare tu esti Bogdan, autorul articolului? Ai putea fi, caci desi numele celorlalti le scrii cu "minuscule", pe al tau il scrii cu majuscule, ca si aici, iar pe deasupra, Bogdan nu se retine sa serveasca bazaconii, adica rationamente false, cu alte cuvinte, "minciunele"(la Microgravitatia, ca mai departe n-am eu cunostinte).

I-auzi cum zice: acolo unde este gravitatie, acolo flacara se orienteaza in sus(!!!!!!- adica impotriva fortei gravitationale!!!!!), iar unde nu este "microgravitatie" flacara arde uniform, in toate directiile. Fals. Flacara se ridica in sus datorita curentului de aer cald pe care flacara il produce, iar pe statia spatiala nefiind aer cand s-a facut experimentul, flacara nu avea ce aer sa incalzeasca si ardea si radia uniform (ca aura sfintilor). Corect?
am stat o gramada sa ma uit de unde l-ai scos pe bogdan :)), pana la urma am observat. oricum, vezi ca a preluat aricolul dintr-o revista, alta-i sursa. eu ti-am pus linkul pentru ca este cea mai simpla explicatie pe care am gasit-o.

demetrius, vezi si ce scrie dragos, cu cat esti mai aproape de miezul magnetic al pamantului cu atat gravitatia este mai mare, d-aia este mai mica pe munte decat pe plaja. chestia cu flacara ma depaseste. o fi flacara violet a lu geoana! :))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 10.08.2018 at 11:35:10.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.08.2018, 19:11:30
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mă nene, amesteci magnetismul cu gravitația, aia faci...
Nu se pot amesteca, sunt unul si acelasi lucru.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 10.08.2018 at 19:47:27.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.08.2018, 22:57:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tu ai terminat liceul?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare