Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.07.2018, 01:47:10
Leon94 Leon94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2018
Mesaje: 9
Unhappy Ajutor

Imi cer scuze in primul rand pentru titlul tipator, menit sa atraga atentia.

Am 24 de ani si nu am mai crezut in Dumnezeu din clasa a 5-a. Am facut o gramada de pacate. Dintre toate, cele mai importante ar fi: blasfemie, automutilare, comportament urat fata de parinti si pariul simbolic facut cu diavolul (pe care l-am pierdut). Mama m-a blestemat de cateva ori, dar nu cred ca conteaza prea mult din moment ce nu mi-a pastrat dusmania. Bunică-mea din partea lui tata m-a blestemat cand eram mic.

Am avut ganduri de sinucidere dar au disparut. Am meditat, am cercetat buddhism-ul si hinduismul, am incercat intr-o vreme sa creez o tulpa (un fel de tehnica tibetana de a crea o entitate cu care sa comunici si pe care sa o vezi/auzi, dupa exercitii lungi de vizualizare, imaginatie). Reusisem partial. Acum mai nou am inceput din nou sa am ganduri rele. Am niste vecini ciudati care imi bubuie in perete si urla, fac ca animalele, injura pe la 3-4 noaptea. Am incercat sa le explic dar fac mai rau. Am impresia ca de fapt sunt controlati de demoni ca sa ma chinuiasca (desi s-ar putea sa fiu doar nebun, posibil schizofrenic).

Cum m-am "intors" la credinta? Ascultam videoclipuri pe Youtube, la inceput ca sa ma amuz de credulitatea copilareasca a crestinilor; eram ateu. De fapt cred ca o faceam pentru a ma refugia in aminitirile de cand eram mic, si credeam si eu. Stiu ca ma amuzam, dar ma simteam si sigur si la adapost. Majoritatea video-urilor erau ale unui american, evanghelist cred, dar nu conteaza.
Am inceput sa ma rog acum vreo 4 zile, am inceput sa citesc Biblia, dar simt ca incep sa cedez.

As avea cateva intrebari:

- Cum pot sa imi intaresc credinta? La inceput nu simteam nimic cand ma rugam, acum il simt pe Dumnezeu, dar departe si indiferent. Simt ca nu merit iertarea si iubirea Sa.

- Conteaza ce Biblie citesc? Atata timp cat spune ca Iisus e Fiul lui Dumnezeu, ma gandeam ca are acelasi efect. Biblia pe care o citesc este din 1938, "Societatea Biblica pentru raspandirea Bibliei in Anglia si strainatate".

- Sectele care cred in Iisus sunt mantuite? Ma refer la membri bineinteles. Intreb asta pentru ca am fost duminica la biserica, si acolo lumea vorbea in timpul slujbei, am primit niste priviri dusmanoase si nu am inteles nimic din ce se spunea (ori microfonul era prost, ori e din cauza ca nu inteleg mare lucru in multimi unde vorbesc oameni multi). Ma gandeam, si recomanda si asta pe youtube, sa caut mai multe culte si sa vad unde ma potrivesc.

- Puteti va rog sa imi recomandati o carte de rugaciuni, sau alte ritualuri de facut in afara de spus "Tatal Nostru" si de citit Biblia?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.07.2018, 01:51:59
Leon94 Leon94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2018
Mesaje: 9
Implicit

Imi cer scuze daca se considera spam mesajul asta. Voiam doar sa adaug ca nu sunt pe forum sa trollez sau sa critic biserica ortodoxa, ori sa promovez vreo secta. Simt ca ceva ma trage in jos si influenteaza persoanele din jur sa imi faca rau, si am nevoie de sfaturi. Vreau sa imi refac legatura cu Dumnezeu, dar nu stiu daca se mai poate. Multumesc oricui citeste randurile astea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.07.2018, 07:11:51
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leon94 Vezi mesajul
... Vreau sa imi refac legatura cu Dumnezeu, dar nu stiu daca se mai poate. Multumesc oricui citeste randurile astea.
Randurile pe care le-ai scris le aud ca vin din haul prapastiei in care te-ai pravalit, dar inca nu te-ai zdrobit. Eu vad ca ai probleme foarte serioase, dar cu toate astea, legatura cu Dumnezeu o poate reface oricine vrea cu adevarat, chiar si zdrobit fiind; tu insa esti inrobit de nehotarare. Depinde numai de htararea ta sa refaci legatura cu Dumnezeu, dar eu sunt de parere ca vei avea nevoie in acest sens sa ceri ajutorul unui monah din vreo manastire.

-Dumnezeu este atat de milostiv incat Iubirea lui o revarsa cu darnicie asupra oricui, si asupra celor drepti, la fel si asupra celor nedrepti.

44. Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,
45. Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți.
(Mt5,44-45)

-Conteaza ce Biblie citesti fiindca numai o singura Biblie este adoptata de BOR la timpul prezent.

-Youtube nu e si n-o sa fie niciodata sursa de mantuire. Ai incredere in Biserica Ortodoxa in care te-ai botezat; nu-i asa?

-Filocalia.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.07.2018, 17:33:23
Leon94 Leon94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2018
Mesaje: 9
Implicit

Multumesc pentru sfaturi! Aveti dreptate cu nehotararea.. Iauntrul meu sunt numai ganduri contradictorii. In momentul asta vreau sa imi cer iertare lui Dumnezeu si o fac, iar peste putin timp consider ca e o copilarie si ca ar trebui sa fac ceva rau, din moment ce singurul lucru care ma opreste nu e real.

O sa incerc sa iau legatura cu o manastire, desi nu prea sunt prin zona asta. Sa vad daca ma primeste poate sa stau ceva timp sa ma curat de pacate. Tot ce vreau e liniste sufleteasca, curatenie si sa fiu de folos celor din jur. Ma simt ca un vierme nedemn de oameni, si nici de Hristos.

Am incredere in Biserica Ortodoxa, dar cred ca Dumnezeu m-a parasit. Cand eram mic Il iubeam, si cred ca si El ma iubea. Acum ma simt pierdut si confuz, desi am o viata in regula si o familie frumoasa, cum multi si-ar dori.

Am citit in Biblia asta pe care o am ca hula impotriva Duhului Sfant nu poate fi ierata. Aici intra si injuraturi probabil la adresa lui Dumnezeu. Era o vreme cand aveam crize de furie, am spart icoane si imi venea sa dracui si sa blestem tot ce tine de Dumnezeu. De ce? Nu stiu sigur, eram suparat pe familie. De multe ori, in indignare, l-am acuzat ca e vinovat de tot raul din lume. Cred ca in mod inconstient, il asociez pe Dumnezeu cu tatal meu care nu prea a fost in viata mea. Sau dracul imi pune gandurile astea. E o prostie oare ca scriu aici, din moment ce probabil nici nu exista?

Vedeti, asta mi se deruleaza non-stop in cap. Imi vine sa plang dar nu pot. Nu este troll va asigur. O sa incerc sa imi procur o Biblie ortodoxa si sa vad ce fac cu manastirea. Multumesc inca o data, sunteti o persoana minunata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.07.2018, 05:32:31
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leon94 Vezi mesajul
...Sau dracul imi pune gandurile astea. E o prostie oare ca scriu aici, din moment ce probabil nici nu exista?...
Exista. Omul e dracul in persoana; daca n-ar exista om, n-ar exista nici drac.
Asa ca nu da vina pe altul.


Citat:
Imi vine sa plang dar nu pot....
Eu zic ca nu vrei.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.07.2018, 12:45:30
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leon94 Vezi mesajul
Sau dracul imi pune gandurile astea. E o prostie oare ca scriu aici, din moment ce probabil nici nu exista?
"dracul" este o inventie a evreilor intorsi din exilul babilonian, prin sec 5 inainte de Hristos. l-au numit Potrivnicul, Hassatan , si avea o putere nesemnificativa. in secolele urmatoare scriitori iudaici influentati de alte religii i-au dat o putere ceva mai mare. evident, nimic nu se compara cu ce a devenit dracul asta mai tarziu, in crestinism, Satan a devenit adversarul suprem al lui Dumnezeu, un personaj de importanta cosmica.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2018, 13:12:23
Leon94 Leon94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2018
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Exista. Omul e dracul in persoana; daca n-ar exista om, n-ar exista nici drac.
Asa ca nu da vina pe altul.


Eu zic ca nu vrei.
De ce sa apelam atunci ca crestini ortodocsi la preoti ca sa comunicam cu Dumnezeu? Sunt oameni..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.07.2018, 00:06:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leon94 Vezi mesajul
De ce sa apelam atunci ca crestini ortodocsi la preoti ca sa comunicam cu Dumnezeu? Sunt oameni..
Si eu am fost agnostic (ateu) si am devenit acum cativa ani credincios. Din fericire tu ai inceput sa vezi adevarul, din pacate altii nici nu il mai cauta si il resping cu indarjire (de exemplu Ali Baba).
Si eu la inceput credeam ca toate cultele sunt bune, apoi am inceput sa studiez si am ca exista o singura Biserica, Biserica ortodoxa, celelalte sunt copii nereusite. Asa cum scrie in Biblie, Biserica este stalp si temelie a adevarului, deci tot ce spune e adevarat. Avem nevoie de preoti pentru ca doar ei pot savarsi Sfintele Taine, fara de care nu se poate mantui nimeni. Iisus nu a venit sa aduca o credinta, pentru ca evrei aveau credinta in adevaratul Dumnezeu, avenit sa aduca harul pierdut de Adam , din aceasta cauza nimeni nu se mai putea mantui prin fapte. Iar harul se primeste gratis prin Botez si apoi este mentinut prin spovedanie si prin impartasire. Harul exista doar in Biserica adevarata, in Biserica Ortodoxa.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.07.2018, 01:13:23
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

erai ateu si ai devenit eretic!

ia uite:

25. Iisus le-a răspuns: V-am spus și nu credeți. Lucrările pe care le fac în numele Tatălui Meu, acestea mărturisesc despre Mine.
26. Dar voi nu credeți, pentru că nu sunteți dintre oile Mele.
27. Oile Mele ascultă de glasul Meu și Eu le cunosc pe ele, și ele vin după Mine.
28. Și Eu le dau viață veșnică și nu vor pieri în veac, și din mâna Mea nimeni nu le va răpi.
29. Tatăl Meu, Care Mi le-a dat, este mai mare decât toți, și nimeni nu poate să le răpească din mâna Tatălui Meu.
30. Iar Eu și Tatăl Meu una suntem.

ergo, esti un eretic si daca nu ma crezi du-te la un popa destept sa-ti desluseasca pasajul asta.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.07.2018, 06:25:13
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leon94 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Leon94 Vezi mesajul
Exista. Omul e dracul in persoana; daca n-ar exista om, n-ar exista nici drac.
Asa ca nu da vina pe altul.


Eu zic ca nu vrei.
De ce sa apelam atunci ca crestini ortodocsi la preoti ca sa comunicam cu Dumnezeu? Sunt oameni..
Eu am zis ca nu vrei si tocmai ai dovedit-o ca asa este, prin faptul ca nu vrei sa crezi, ci cauti si gasesti usor motive sa nu te inchini lui Dumnezeu.
Nu vrei sa crezi, nu vrei sa te inchini, nu vrei sa plangi. Gura ta spune ce e corect politic, dar n-are rezonanta in inima ta.

Iubirea lui Dumnezeu n-are limite si iarta pe oricine, si pe draci daca se smeresc.
Subconstientul tau da vina pe Dumnezeu ca nu te iarta, ca pretext sa nu-ti ceri iertare.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare