Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.07.2018, 21:08:37
Leon94 Leon94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2018
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
"dracul" este o inventie a evreilor intorsi din exilul babilonian, prin sec 5 inainte de Hristos. l-au numit Potrivnicul, Hassatan , si avea o putere nesemnificativa. in secolele urmatoare scriitori iudaici influentati de alte religii i-au dat o putere ceva mai mare. evident, nimic nu se compara cu ce a devenit dracul asta mai tarziu, in crestinism, Satan a devenit adversarul suprem al lui Dumnezeu, un personaj de importanta cosmica.
Deci, daca ce spuneti dumneavoastra e adevarat, crestinismul e o inventie a evreilor cu un anumit scop? Semnatura dumneavoastra pare crestina, deci se poate sa am insel cu privire la ce vreti sa spuneti?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si eu am fost agnostic (ateu) si am devenit acum cativa ani credincios. Din fericire tu ai inceput sa vezi adevarul, din pacate altii nici nu il mai cauta si il resping cu indarjire (de exemplu Ali Baba).
Si eu la inceput credeam ca toate cultele sunt bune, apoi am inceput sa studiez si am ca exista o singura Biserica, Biserica ortodoxa, celelalte sunt copii nereusite. Asa cum scrie in Biblie, Biserica este stalp si temelie a adevarului, deci tot ce spune e adevarat. Avem nevoie de preoti pentru ca doar ei pot savarsi Sfintele Taine, fara de care nu se poate mantui nimeni. Iisus nu a venit sa aduca o credinta, pentru ca evrei aveau credinta in adevaratul Dumnezeu, avenit sa aduca harul pierdut de Adam , din aceasta cauza nimeni nu se mai putea mantui prin fapte. Iar harul se primeste gratis prin Botez si apoi este mentinut prin spovedanie si prin impartasire. Harul exista doar in Biserica adevarata, in Biserica Ortodoxa.
Multumesc mult pentru raspuns! Trec printr-o etapa mai dificila a vietii, si dupa atata timp imi e greu sa ma reintorc la credinta. Am atatea intrebari legate de Dumnezeu, si imi e si frica sa le pun aici sa nu imi iau ban (inca am mentalitatea de ateu). Dar am incredere in Biseria Ortodoxa si in sfinti. Desi simt ca ar trebui sa cercetez chestiunea asta cu sectele mai amanuntit, cum ati facut si dumneavoastra, ca sa vad cu ochii mei.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Gura ta spune ce e corect politic, dar n-are rezonanta in inima ta.

Iubirea lui Dumnezeu n-are limite si iarta pe oricine, si pe draci daca se smeresc.
Subconstientul tau da vina pe Dumnezeu ca nu te iarta, ca pretext sa nu-ti ceri iertare.
Parca cititi in sufletul meu. Aveti dreptate ca in inima mea cred si vreau sa fie adevarat. Dar va inselati asupra unui lucru. M-am rugat lui Dumnezeu si i-am cerut iertare. Dupa atata timp de necredinta am tot felul de intrebari si ma tem de Dumnezeu mai mult decat simt ca m-ar ierta.

Cat despre ce am zis de preoti, intreb pentru ca in drumul meu inapoi catre credinta am auzit multe pareri cu privire la Iisus (martorii lui iehova, adventisti, penticostali, evanghelisti) si ma gandeam ca poate, pentru A-l cunoaste e necesara doar Evanghelia si faptele bune. Imi e rusine sa spun tot ce am facut preotului.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.07.2018, 21:58:51
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leon94 Vezi mesajul
Deci, daca ce spuneti dumneavoastra e adevarat, crestinismul e o inventie a evreilor cu un anumit scop?
eu scriu cand l-au inventat evreii pe hassatan si tu esti capabil sa intelegi asa ceva?!?
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.07.2018, 23:14:36
Leon94 Leon94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2018
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
eu scriu cand l-au inventat evreii pe hassatan si tu esti capabil sa intelegi asa ceva?!?
Ati spus ca Satan este o inventie evreiasca, deci nu un adevar. Atunci cine a ispit-o pe Eva in Eden? Pentru cine a fost creat iadul? La cine se refera Iisus in apocalipsa cand vorbeste de fiara si ce scotea din oameni mai tot timpul in Noul Testament? Dumnezeu a creat pe om dupa chipul si asemanarea Lui, deci cum a putut sa cada in pacat omul daca nu a existat un rau exterior lui?

Dupa cum ati spus si dumneavoastra, Satan este un personaj central in crestinism. Daca a fost inventat, iar apoi i-a fost atribuita mai multa putere, am presupus ca vreti sa spuneti ca totul este o inventie. Am mai intalnit punctul asta de vedere la multe persoane, ca religia asta este un instrument de a tine toate popoarele subjugate (ceea ce mi se pare fals).

Imi cer scuze daca am mers prea departe cu presupunerile. Puteti fi mai explicit, si sa-mi raspundeti cu ce scop a fost creat Satan intai, iar pe urma de ce i-a fost data mai multa autoritate? Multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.07.2018, 23:34:34
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

de regula sunt concis si explicit in ceea ce scriu, asa am fost si acum, nu am cum sa controlez si capacitatea de intelegere a cititorului.

evreii intorsi din exilul babilonian nu gaseau explicatia nenorocirilor care li se intamplau desi "respectau cu strictete toate poruncile", asa l-au inventat pe hassatan. pana la momentul ala nu exista nicio referire la o astfel de entitate in scrierile evreiesti, e vorba de sec 5-6 inainte de Hristos. reusesti sa intelegi ce am scris aici? fara sa calci pe de laturi?

despre altceva nu ma gandesc nicio clipa sa mai discut cu tine, mai intai trebuie sa demonstrezi ca esti capabil sa intelegi un text foarte simplu.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.07.2018, 23:47:49
Leon94 Leon94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2018
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
de regula sunt concis si explicit in ceea ce scriu, asa am fost si acum, nu am cum sa controlez si capacitatea de intelegere a cititorului.

evreii intorsi din exilul babilonian nu gaseau explicatia nenorocirilor care li se intamplau desi "respectau cu strictete toate poruncile", asa l-au inventat pe hassatan. pana la momentul ala nu exista nicio referire la o astfel de entitate in scrierile evreiesti, e vorba de sec 5-6 inainte de Hristos. reusesti sa intelegi ce am scris aici? fara sa calci pe de laturi?

despre altceva nu ma gandesc nicio clipa sa mai discut cu tine, mai intai trebuie sa demonstrezi ca esti capabil sa intelegi un text foarte simplu.

Nu este nici o problema daca nu vreti sa discutati cu mine. Nu v-am cerut decat sa clarificati primul mesaj, ceea ce nu ati facut in totalitate dar in fine.

Daca Satan a fost o inventie, atunci automat ca mare parte din Noul Testament, daca nu tot, e o inventie. Deci bateti unde am zis de la bun inceput.

Daca sunteti un ateu pus pe glume si nu vreti sa purtati o discutie serioasa, treaba dumneavoastra. In orice caz, mi se pare de prost gust ce faceti pe un forum crestin ortodox. O seara buna in continuare!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.07.2018, 00:15:27
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

ahhh, dar imi dau seama abia acum de un adevar cutremurator, teribil, ce parea o mare gogomanie este de fapt o chestiune fundamentala in crestinism, acesta nu poate exista fara diavol... tulburator...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.07.2018, 04:06:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
de regula sunt concis si explicit in ceea ce scriu, asa am fost si acum, nu am cum sa controlez si capacitatea de intelegere a cititorului.

evreii intorsi din exilul babilonian nu gaseau explicatia nenorocirilor care li se intamplau desi "respectau cu strictete toate poruncile", asa l-au inventat pe hassatan. pana la momentul ala nu exista nicio referire la o astfel de entitate in scrierile evreiesti, e vorba de sec 5-6 inainte de Hristos. reusesti sa intelegi ce am scris aici? fara sa calci pe de laturi?

despre altceva nu ma gandesc nicio clipa sa mai discut cu tine, mai intai trebuie sa demonstrezi ca esti capabil sa intelegi un text foarte simplu.
Lasa pe evreii intorsi, da-ne versetele cu pricina.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.07.2018, 06:39:05
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

lasa versetele, important este cand au fost scrise, e ca si cand tu crezi ca moise a scris cum a murit. cel mai bine e sa incercam sa intelegem mai exact cum vede iudaismul treaba asta si de ce are atata importanta satan in crestinism vizavi de iudaism. exista si texte evreiesti mai vechi de secolul 6, dar niciunul nu-l pomeneste, toate celelalte sunt dupa revenirea din babilon.

"Jewish vs. Christian Conceptions of Satan

On the whole, Satan occupies a far more prominent place in Christian theology than in traditional rabbinic sources. The Book of Revelation, in the New Testament, references an “ancient serpent” — commonly understood as the snake that tempted Eve in the Garden of Eden — “who is the Devil and Satan.” It describes a reg dragon with seven heads and 10 horns that stands opposite a pregnant woman about to give birth in order to devour the child — that is, Jesus. Revelation further describes a war in heaven in which Satan is hurled to earth, where he proceeds to lead the world astray. (In the New Testament’s Book of Luke, Jesus says he saw Satan “fall like lightning from heaven.”) According to Christian prophecy, Satan will be bound by a chain for 1,000 years after the return of Jesus.

Some of these Christian ideas are echoed in Jewish tradition, but some also point to fundamental differences — most notably perhaps the idea that, in the Hebrew Bible at least, Satan is ultimately subordinate to God, carrying out his purpose on earth. Or that he isn’t real at all, but is merely a metaphor for sinful impulses.

The kabbalistic and Hasidic literature complicate this view, offering a closer parallel to Christian eschatology. Both the kabbalistic/Hasidic and Christian traditions describe the forces of the holy and the demonic as locked in a struggle that will culminate in God’s eventual victory. According to some scholars, this is born of the considerable cross-pollination between Christian and Jewish thinking in the so-called “golden age” of Jewish culture in Spain during the Middle Ages, from whence many of the early kabbalistic texts, including the Zohar, emerged."
https://www.myjewishlearning.com/art...the-adversary/

bunica-mea imi zicea sa nu mai dau din picioare ca-l legan pe dracu , chiar si astazi din doi popi de-ai nostri unul il pomeneste macar o data la doua fraze, in fiecare saptamana in bisericile si manastirile noastre se fac cateva zeci de scoateri de draci din demonizati... este asta invatatura ortodoxa sau o dovada, inca una, a primitivismului romanilor? tu sa-mi spui.

dracul, raiul, iadul, purgatoriul catolicilor, fundamentale in crestinism, dar iudaismul cum le vede?

"We Don’t Know, So Must Make Our Lives Count

As is clear from this brief discussion, the Jewish tradition contains a variety of opinions on the subjects of heaven and hell. And modern Jewish thinkers have generally shied away from the topic.

However, the rise of interest in mysticism in the last several decades has prompted a renewed discussion about the afterlife. Given the rich mythical descriptions of the afterlife in the classical Jewish tradition, we must ask how such imagery impacts our views of heaven and hell and the destiny of the human soul.

Are these ideas to be dismissed as the wishes of earlier, less sophisticated religious seekers? Have advances in the natural sciences made it impossible for us to believe in life after death? Or has our disillusionment with certain aspects of modernity — particularly its great reliance on rationality — reopened the possibility of belief in the afterlife in our day?"
https://www.myjewishlearning.com/art...ish-tradition/

hmmm...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.07.2018, 19:56:03
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
lasa versetele, important este cand au fost scrise...
Pai daca nu le numesti inseamna ca nu le stii si, poate, nici nu exista.
Ti-am cerut sa le numesti fiindca nu recunosc ceea ce sustii.


P.S. Da-le in limba romana. Nu poti avea revelatii in alta lima daca nici in romana nu le-ai deslusit in Scriptura.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.07.2018, 21:26:23
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Pai daca nu le numesti inseamna ca nu le stii si, poate, nici nu exista.
Ti-am cerut sa le numesti fiindca nu recunosc ceea ce sustii.


ce sa recunosti, versetele? sunt arhicunoscute, mai putin stiut este cand au fost scrise si cu ce ocazie. cartea lui iov, de exemplu. apoi, ce sustin? ca iudaismul nu da o ceapa degerata pe satan sau pe iad? pai si voi stiati asta, presupun. insa voi stiati prea bine importanta diavolului in crestinism, spre deosebire de mine, care abia ieri am avut o... revelatie!

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
P.S. Da-le in limba romana. Nu poti avea revelatii in alta lima daca nici in romana nu le-ai deslusit in Scriptura.
inteleg ca alde antim ivireanu ii blestema si anatemiza pe cei care foloseau valaha in biserica ca sa n-aiba vreo revelatie...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare