Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.07.2018, 12:17:04
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leon94 Vezi mesajul
De ce sa apelam atunci ca crestini ortodocsi la preoti ca sa comunicam cu Dumnezeu? Sunt oameni..
Pentru a asigura o independenta maxima a structurii de pe pamant (Biserica), Dumnezeu a dat suficienta invatatura unora care au invatat pe altii.

Si pe langa invatatura si putere si autoritate.

De asta ascultam de preoti.

Comunicam si direct cu Dumnezeu, insa suntem integrati si in structura Biserica, deosebit de importanta.


Daca nu am avea acest principiu al dependentei intre noi si in aceasta structura, am trece la o functionare complet nefunctionala in care fiecare face ce il taie capul.

PRINCIPIU IERARHIEI SI ASCULTARII DIN CER este SI IN STRUCTURA DE PE PAMANT, principiul asta este cel care asigura:
* functionare corecta
* ca nu se ratacesc toti nebunii fiecare dupa nebunia lui

Biserica Ortodoxa are in mod corect toate principiile de functionare/existenta transmise corect, chiar daca ele nu sunt vizibile, accesibile la prima mana ci doar dupa enorm de mult efort.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.07.2018, 12:19:07
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Legat de ce ziceai:
Magia de orice fel, ocultismul si toate practicile din aceasta zona au un fundament comun: invocarea intr-un fel sau altul a satanei.

Odata ce ai inecput sa te joci cu dracul incep necazurile, ispitele si gandurile rele.

Unde sunt ganduri rele (hula, ucidere, blasfemie), este prezent cu mare putere satana.

Sunt 2 solutii complementare:
1. Rugaciunea pentru indepartarea demonilor
2. Ignorarea - toti sfintii zic sa ignori gandurile rele si sa intelgi ca nu sunt ale tale, sa nu te deznadajduiesti de ele, pentru ca asta vrea dracul, sa-i arunce pe cei sensibili in deznadejde
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.07.2018, 12:52:20
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Legat de ce ziceai:
Magia de orice fel, ocultismul si toate practicile din aceasta zona au un fundament comun: invocarea intr-un fel sau altul a satanei.

Odata ce ai inecput sa te joci cu dracul incep necazurile, ispitele si gandurile rele.

Unde sunt ganduri rele (hula, ucidere, blasfemie), este prezent cu mare putere satana.

Sunt 2 solutii complementare:
1. Rugaciunea pentru indepartarea demonilor
2. Ignorarea - toti sfintii zic sa ignori gandurile rele si sa intelgi ca nu sunt ale tale, sa nu te deznadajduiesti de ele, pentru ca asta vrea dracul, sa-i arunce pe cei sensibili in deznadejde
sa-l lasam pe dl gpalama sa numere de cate ori l-a pomenit intr-un scurt mesaj... e halucinant! :))

Citat:
În prealabil postat de gpalama
Daca nu am avea acest principiu al dependentei intre noi si in aceasta structura, am trece la o functionare complet nefunctionala in care fiecare face ce il taie capul.
sigur, asta a fost si rostul atator concilii, incepand cu cele convocate de imparatul constantin, care nu mai vroia certuri. problema este ca autocefaliile ortodoxe chiar asta inseamna si asta e si motivul pentru care ioan paul II le-a numit biserici particulare.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.07.2018, 13:31:55
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
sa-l lasam pe dl gpalama sa numere de cate ori l-a pomenit intr-un scurt mesaj... e halucinant! :))



sigur, asta a fost si rostul atator concilii, incepand cu cele convocate de imparatul constantin, care nu mai vroia certuri. problema este ca autocefaliile ortodoxe chiar asta inseamna si asta e si motivul pentru care ioan paul II le-a numit biserici particulare.
Vorbesti prostii.

Comunitate si comuniune, astea sunt principiile Bisericii.
Autocefalia nu exclude comunitatea si comuniunea locala dar si in intreagul ei.

Noi oricum suntem organizati in popoare, oarecum si Biserica poate folosi acelasi model.
Chiar si cetele ceresti sunt "CETE" si au o structura organizatorica.

Ce a zis Ioan Paul este problema lui. Ce au zis parintii Bisericii in sfintele canoane are valoare. Si acolo se vorbste despre episcopie destul de mult, iar la primul sinod ecumenic s-a clarificat si problema "autocefaliei" si a bisericilor.


Faptul ca negi existenta satanei aduce dupa sine si negarea existentei lui Dumnezeu, in caz ca nu ai inteles.
Satana a fost o creatie buna, care prin propria lucrare si libertate s-a transformat in rau.
Care e problema ta cu raul? Ca exista? Ca ni-l asumam?

Ca noi ca si crestini luptam in primul rand cu noi si cu scoaterea integrala a raului din noi si ducem lupta asemanarii cu Dumnezeu?

Cand raspunzi la un mesaj te rog sa scrii ceva coerent si cu sens, nu suntem pe stadion.

Nu stiu de fapt ce pretentii pot avea de la tine, cand pseudonimul tau este "ALI BABA"... Deja te pozitionezi singur intr-o zona a comicului si a povestii.

Last edited by gpalama; 23.07.2018 at 13:34:03.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.07.2018, 13:51:34
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Vorbesti prostii.

Comunitate si comuniune, astea sunt principiile Bisericii.
Autocefalia nu exclude comunitatea si comuniunea locala dar si in intreagul ei.

Noi oricum suntem organizati in popoare, oarecum si Biserica poate folosi acelasi model.
Chiar si cetele ceresti sunt "CETE" si au o structura organizatorica.

Ce a zis Ioan Paul este problema lui. Ce au zis parintii Bisericii in sfintele canoane are valoare. Si acolo se vorbste despre episcopie destul de mult, iar la primul sinod ecumenic s-a clarificat si problema "autocefaliei" si a bisericilor.


Faptul ca negi existenta satanei aduce dupa sine si negarea existentei lui Dumnezeu, in caz ca nu ai inteles.
Satana a fost o creatie buna, care prin propria lucrare si libertate s-a transformat in rau.
Care e problema ta cu raul? Ca exista? Ca ni-l asumam?

Ca noi ca si crestini luptam in primul rand cu noi si cu scoaterea integrala a raului din noi si ducem lupta asemanarii cu Dumnezeu?

Cand raspunzi la un mesaj te rog sa scrii ceva coerent si cu sens, nu suntem pe stadion.

Nu stiu de fapt ce pretentii pot avea de la tine, cand pseudonimul tau este "ALI BABA"... Deja te pozitionezi singur intr-o zona a comicului si a povestii.
1.te inseli, si daca asta este invatatura ortodoxa este iarasi o demonstratie de erezie. crestinismul exclude o organizare pe principii etnice.
2.eu nu neg nimic. evreii ii acorda o importanta minimala lui hassatan , vad ca ortodoxismul il considera o conditie sine qua non iar din afirmatia ta se poate extrage ideea ca cu cat crezi mai mult in existenta satanei cu atat creste si credinta in Dumnezeu, ceea ce este nu o erezie ci o blasfemie.
3. a crede si a cunoaste sunt lucruri diferite. cam asta spunea si cel de la care ti-ai luat nick-name-ul. crezi ca daca biserica l-a facut sfant a fost mai breaz decat ali al meu? eu zic ca macar al meu e doar o poveste si nu a facut decat sa bucure lumea, al tau, datorita a ceea ce se numeste isihasm, a facut mult rau.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.07.2018, 18:14:10
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
1.te inseli, si daca asta este invatatura ortodoxa este iarasi o demonstratie de erezie. crestinismul exclude o organizare pe principii etnice.
2.eu nu neg nimic. evreii ii acorda o importanta minimala lui hassatan , vad ca ortodoxismul il considera o conditie sine qua non iar din afirmatia ta se poate extrage ideea ca cu cat crezi mai mult in existenta satanei cu atat creste si credinta in Dumnezeu, ceea ce este nu o erezie ci o blasfemie.
3. a crede si a cunoaste sunt lucruri diferite. cam asta spunea si cel de la care ti-ai luat nick-name-ul. crezi ca daca biserica l-a facut sfant a fost mai breaz decat ali al meu? eu zic ca macar al meu e doar o poveste si nu a facut decat sa bucure lumea, al tau, datorita a ceea ce se numeste isihasm, a facut mult rau.
Se pare ca nu stii nimic din Evanghelie/Epistole care zice clar despre demon:
* Ucigas de oameni
* De unul singur sa va temeti, de ucigasul de oameni
* Tatal minciunii
* Umbla racnind ca un leu dupa sufletele oamenilor

Chiar nu ai inteles sensul vietii tale: Dumnezeu si lupta cu diavolul care vine obligatoriu in drumul spre mantuire?

Chiar nu ai inteles ca intreaga invatatura crestina este si pe directia luptei cu dusmanul nostru de moarte, satana?

Ai pus mana vreodata pe Evanghelie?

Sunt atatea pilde in Evanghelie in care Hristos scoate demoni din oameni - foarte pe scurt: daca cineva a scris atatea despre problematica diavolului, tratata serios si la maxim de Hristos Insusi, nu stiu daca tu esti la masura la care sa desconsideri problematica...

In plus toata viata Bisericii ne arata aceeasi problema.
Toata viata monastica are o singura problematica: lupta cu diavolul si lupta pentru desavarsire.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.07.2018, 23:41:34
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Se pare ca nu stii nimic din Evanghelie/Epistole care zice clar despre demon:
* Ucigas de oameni
* De unul singur sa va temeti, de ucigasul de oameni
* Tatal minciunii
* Umbla racnind ca un leu dupa sufletele oamenilor

Chiar nu ai inteles sensul vietii tale: Dumnezeu si lupta cu diavolul care vine obligatoriu in drumul spre mantuire?

Chiar nu ai inteles ca intreaga invatatura crestina este si pe directia luptei cu dusmanul nostru de moarte, satana?

Ai pus mana vreodata pe Evanghelie?

Sunt atatea pilde in Evanghelie in care Hristos scoate demoni din oameni - foarte pe scurt: daca cineva a scris atatea despre problematica diavolului, tratata serios si la maxim de Hristos Insusi, nu stiu daca tu esti la masura la care sa desconsideri problematica...

In plus toata viata Bisericii ne arata aceeasi problema.
Toata viata monastica are o singura problematica: lupta cu diavolul si lupta pentru desavarsire.
asta e o viziune atat de simplista si de falsa asupra credintei ca nici nu ma mai obosesc s-o combat.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.07.2018, 21:55:48
Leon94 Leon94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2018
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Legat de ce ziceai:
Magia de orice fel, ocultismul si toate practicile din aceasta zona au un fundament comun: invocarea intr-un fel sau altul a satanei.

Odata ce ai inecput sa te joci cu dracul incep necazurile, ispitele si gandurile rele.

Unde sunt ganduri rele (hula, ucidere, blasfemie), este prezent cu mare putere satana.

Sunt 2 solutii complementare:
1. Rugaciunea pentru indepartarea demonilor
2. Ignorarea - toti sfintii zic sa ignori gandurile rele si sa intelgi ca nu sunt ale tale, sa nu te deznadajduiesti de ele, pentru ca asta vrea dracul, sa-i arunce pe cei sensibili in deznadejde
Multumesc pentru mesaje si explicatii. Sunt departe de Dumnezeu desi ma rog in fiecare seara. Simt un dor puternic in inima de Dumnezeu, dar ma simt ridicol cand discut despre credinta. Am impresia ca nimeni altcineva nu crede dar toti pretind dintr-un motiv sau altul. Cand m-am dus la biserica m-am simtit foarte prost, ca si cum eram de pe alta planeta.

Cat despre meditatie, inca o fac. Imi da o stare de liniste. S-ar putea sa aveti dreptate cu privire la invocarea de demoni pentru ca de multe ori ma simteam atat de ridicat, incat ma gandeam ca doar viata ma mai desparte de fericirea suprema. Unii oameni spuneau pe forumul buddist ca in timpul retragerilor de 10 zile au intalnit fiinte din alte sfere de existenta in meditatie care incercau sa le comunice.

Simt ca am nevoie de o ancora, dar totul se duce si viata asta devine din ce in ce mai insuportabila. Am inceput sa devin convins in suflet de reincarnare si de absurditatea existentei, dar totusi cred ca exista rau si bine, si ca lumea asta dezgustatoare se apropie de final.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.07.2018, 22:01:32
Leon94 Leon94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2018
Mesaje: 9
Implicit

Rog un moderator sa inchida topicul, nu mai are rost sa lungim discutia. Nu tine decat de mine sa incerc si sa apelez la ajutorul unui preot sau calugar si sa vad daca ma lamureste. Desi demonii mei sunt puternici si nu cred ca am vreo sansa. O viata frumoasa si curata tuturor! Va multumesc pentru sfaturi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.07.2018, 19:14:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
erai ateu si ai devenit eretic!

ia uite:

25. Iisus le-a răspuns: V-am spus și nu credeți. Lucrările pe care le fac în numele Tatălui Meu, acestea mărturisesc despre Mine.
26. Dar voi nu credeți, pentru că nu sunteți dintre oile Mele.
27. Oile Mele ascultă de glasul Meu și Eu le cunosc pe ele, și ele vin după Mine.
28. Și Eu le dau viață veșnică și nu vor pieri în veac, și din mâna Mea nimeni nu le va răpi.
29. Tatăl Meu, Care Mi le-a dat, este mai mare decât toți, și nimeni nu poate să le răpească din mâna Tatălui Meu.
30. Iar Eu și Tatăl Meu una suntem.

ergo, esti un eretic si daca nu ma crezi du-te la un popa destept sa-ti desluseasca pasajul asta.
Este o afirmatie gratuita, ca de fiecare data. Ca sa fie o invatatura gresita trebuie sa fie fata de invatatura crestina, invatatura Bisericii, nu dupa cum talcuieste cineva invatatura, cum faci tu. Asa cum ai si spus si asa cum ai si aratat, ai putine cunostinte in acest domeniu ca sa emiti o parere pertinenta. daca mai punem la socoteala ca tu nu esti credincios, ba chiar scrii tot timpul impotriva crestinismului, devine chiar ciudat sa faci aceste lucruri, cum ti-am mai spus.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare