Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.01.2010, 10:02:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

E foarte interesant ca fluorurile prezente in apa de la chiuveta si in pasta de dinti afecteaza in principal aceasta glanda pineala. E bine de stiut ca ele se folosesc pentru otravirea sobolanilor.

"Fluorura adaugata in apa potabila a multor orase si a altor zone populate, tinde sa nu doar sa se acumuleze in dantura in dezvoltare, producand decolorare, si in oase, facandu-le casante. Fluorurarea este asociata cu cancerul si produce acumularea elementului chimic in glanda pineala, un important centru de control endocrin, unde inhiba productia de melatonina, cu grave consecinte asupra starii de sanatate. Melatonina are o importanta uriasa. Ea este responsabila cu reglarea mai multor sisteme din corpul uman si are un important impact asupra imbatranirii, cancerului si a altor procese, conform unui mare numar de cercetari efectuate.
Stim ca fluorura este o otrava si in ciuda acestui fapt o adaugam in apa, in pasta de dinti si chiar o numim supliment, chiar daca nu are nici o valoare nutritionala. Valoarea sa medicala - prevenirea cariilor dentare - este explicatia oficiala pentru adaugarea acestui toxic element chimic. Dar aceasta valoare este cu mult depasita de efectele secundare de natura toxica!

Recent legislatia Uniunii Europeene referitoare la aditivi alimentari, listeaza fluorura supliment esential. Acest fapt este destul de ironic cand ne gandim la grija exagerata fata de toxicitatea vitaminelor si efortul de a limita dozele acestor nutrienti esentiali pentru a "proteja sanatatea publica".

Utilizarea fluorurii in scop medical este una din nebuniile vremurilor noastre. Oare sa fie o intamplare faptul ca germanii si rusii, foloseau fluorura in timpul celui de-al doilea razboi mondial pentru a dociliza si indobitoci prizonierii?"


Exista doua paste de dinti pe piata la noi care nu contin fluoruri (in engleza fluoride): Sensodyne original si Parodontax classic - ultima e facuta din plante (si e rea la gust, dar n-are-a face). Sunt mult mai scumpe ca celelalte, insa eu zic ca isi merita banii. In supermarketuri sunt mult mai ieftine ca in farmacii, dar oricum costa vreo 20 de lei bucata.

Pe de alta parte, folositi apa din fantana sau de la cismea la gatit si pentru baut. Sau cumparati apa plata de la magazin, nu mai beti/gatiti cu apa contaminata de la robinetul din apartament.

http://www.scribd.com/doc/24325612/A...atii-wordpress

(cautati dupa fluorura si veti gasit textul de mai jos)

Florurarea apei, otravirea populatiei
In SUA si Canada apa potabila este florurata obligatoriu de catre stat. In Japonia si Europa acest lucru este interzis prin lege intrucat florura este o substanta toxica. In timpul celui de-al doilea razboi germanii si rusii administrau florura prizionierilor pentru a-i face mai docili si mai stupizi. In perioada anilor 1990, cercetarile conduse de Phillis Mullenix, toxicologul de la Harvard, au aratat ca fluorura in apa poate conduce la scaderea IQ-ului si produce in cobai simptome precum hiperactivitatea si deficitul de atentie (ADHD).De florurarea apei in SUA s-a ocupat tovarasul Rockefeller
impreuna cu I.G. Farben (corporatia nazista de chimicale unde in tineretile lui a lucrat si Papa Ioan Paul al Doilea). Urmariti materialul video aici ( http://video.google.com/videoplay?do...2042352089988# )
si cititi pe larg despre istoria florurarii apei potabile aici ( http://assasiniisanatatii.wordpress....lorura/#more-5 ).
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 06.01.2010 at 10:10:53.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.01.2010, 15:17:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/predici...tezul-domnului

Ne-a dat lumina… in scurt mai evocam: a dat lumina fizica, pentru care ne-a dat ochiul trupesc, apoi lumina mintii, a intelegerii rosturilor lucrurilor, legilor care calauzesc existenta, pentru care ne-a dat ochiul mintii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.01.2010, 16:57:12
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

http://plato.stanford.edu/entries/pineal-gland/
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.01.2010, 18:17:39
Adrian2009 Adrian2009 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Recomand o carte : http://www.crestinortodox.ro/carte-8...acinile-mele-3
Cartea se numeste Marii intelepti ai Indiei si parintele Paisie. Este vorba de un tanar care s-a dus in India in bcautarea adevaratei yoga si spune ce s-a intamplat acolo.

Hinduismul si yoga probabil pot fi considerate religii idolatre caci au zei si dau ofrande zeilor. Trebuie sa va feriti de asa ceva. Mantrik in indiana inseamna magician cu magie neagra sau alba si mantra poate insemna magie sau farmece. Deci spunand mantre puteti spune magie sau farmece asupra voastra.
Daca magia e ceva de care trebuie sa ne ferim , la fel trebuie sa ne ferim de yoga.
DIN PUNCT DE VEDERE SUFLETESC YOGA E FOARTE DAUNATOARE . DIN PUNCT DE VEDERE SUFLETESC ORTODOXIA E FOARTE BENEFICA.


In regim mistic, hinduismul marge pana la vederea sufletului de catre vederea duhovniceasca numita de ei NIRVANA insa ortodoxia merge mai departe pana la vizitarea raiului de catre om din viata aceasta:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/rugaciune.htm

"Când noi zicem o rugăciune cu limba și o înțelegem cu mintea și o simțim cu inima, ea devine sferică, rotundă, în mișcarea sufletului nostru. Această rugăciune este mult mai desăvârșită și se numește rugăciunea inimii.

Dar o să mă întrebați: Rugăciunea inimii este cea mai înaltă? Nu! Sunt rugăciuni și mai înalte decât a inimii. Dar la rugăciunea inimii, zice Sfântul Isaac Sirianul, de abia ajunge unul din zece mii. Iar la rugăciunea care-i mai sus decât a inimii, de abia ajunge unul din neam în neam; așa de înaltă este rugăciunea care trece peste cea a inimii. Și care sunt treptele mai sus de rugăciunea inimii?

Prima este rugăciunea numită De sine mișcătoare. De ce se cheamă așa? Când s-a întărit rugăciunea în inimă, adică "Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul!", de la o vreme inima se roagă fără să zică limba cuvinte. Este ceea ce spune la "Cântarea Cântărilor", în Biblie: Eu dorm și inima mea veghează. Știi cum este atunci rugăciunea noastră? Așa cum ai întoarce un ceas și apoi el merge singur.

În această treaptă ajungi la ceea ce spune marele Apostol Pavel: Neîncetat vă rugați (I Tes. 5,17). Ni s-ar părea că Apostolul Pavel zice aici ceva mai presus de puterea noastră. "Cum să mă rog neîncetat? Dar eu mănânc. Mă pot ruga când mănânc? Dar eu vorbesc cu oamenii. Mă pot ruga?" Te poți, dacă vrei!

Omul care a ajuns la rugăciunea de sine mișcătoare, oriunde ar fi, inima lui se roagă permanent. Dacă-i în avion, dacă-i în tren, dacă-i în fabrică, dacă-i la gară, dacă-i pe drum, dacă doarme, inima lui se roagă neîncetat. Această rugăciune, când ajunge să fie "de sine mișcătoare", toată viața omului este o rugăciune. Orice lucrează pe pământ, el tot timpul se roagă.

Apostolii nimic n-au învățat mai presus de puterea noastră. Când a zis Apostolul Pavel: Neîncetat vă rugați, cel ce ajunge la "rugăciunea de sine mișcătoare", împlinește cuvântul lui. El dacă mănâncă, inima lui se roagă, când vorbește cu oamenii, are în taină altă gură: gura cea de foc a Duhului Sfânt din inima lui. Cu aceea vorbește cu Dumnezeu. Este "gura Duhului", cum o numește Vasile cel Mare. Un asemenea om, care a câștigat "rugăciunea de sine mișcătoare", orice-ar face el, inima lui se roagă. Aceasta este a patra treaptă a rugăciunii.

Este și o altă treaptă mai înaltă decât aceasta: rugăciunea cea văzătoare. Care este aceasta? Ai văzut pe Sfântul Antonie cel Mare? De-acolo, din muntele lui, din Tebaida, unde era el în Egipt, se ducea cu mintea la Sfântul Amonie, alt sihastru mare. Acela ieșise din viață și sufletul lui era dus de îngeri la cer. Și el a început a se închina. Și l-au întrebat călugării: "Părinte, de ce te închini?" Și el a răspuns: "Fratele nostru Amonie, marele stâlp al cerului și al pământului, se duce la cer și m-am închinat sufletului lui".

Și era mare distanța de la Sfântul Antonie până la muntele lui Amonie, însă Antonie vedea sufletul lui Amonie cum este ridicat de îngeri la ceruri când a ieșit din trup. Asta înseamnă oameni înainte-văzători sau cu minte înainte-văzătoare de Dumnezeu!

Când ajunge omul să fie înainte-văzător de Dumnezeu, el are această rugăciune numită "văzătoare". Deci, se suie cu mintea așa de tare, că el vede aici unde suntem noi, câți demoni sunt - că sunt mulți - și câți îngeri sunt. Pe toți îi vede. Și vede pe cel ce și-a curățit inima, vede și gândurile; gândurile ce le gândește fiecare. Atât de curată devine mintea lui, că îți spune ce gândești tu, ce gândește celălalt. La fiecare le știe gândurile. Ai văzut la Mântuitorul: Știind gândurile cărturarilor și ale fariseilor, a zis: Ce gândiți rele în inimile voastre? Ce este mai ușor a zice? Ridică-te și ia-ți patul tău și umblă? Sau a zice: iartă-ți-se păcatele? Se uita și vedea gândurile lor.

Deci, la măsura aceasta ajunge omul care are rugăciunea de sine văzătoare. Știe gândurile la toți care sunt de față. Vede duhurile rele, vede îngerii și pe toți care se îngrijesc de mântuirea noastră aici.

Dar este și altă treaptă de rugăciune mai înaltă, a șasea: Rugăciunea în extaz sau în uimire. Prin aceasta, în vremea rugăciunii, omul se răpește cu mintea la cer, fața lui se face ca focul și mâinile și degetele lui ca făcliile de foc și nu mai este pe pământ cu mintea, ci numai în cer.

Ultima rugăciune, mai înaltă decât cea în extaz, este: Rugăciunea cea duhovnicească. Aceasta este a șaptea. Rugăciunea duhovnicească nici nu se mai cheamă rugăciune. Ea, după toți dumnezeieștii Părinți, se cheamă vedere duhovnicească și Împărăție a cerului. La fel zice și dumnezeiescul Părinte Isaac Sirul.

Deci, rugăciunea duhovnicească este mai presus de hotarele rugăciunii. Ea este o fire cu Dumnezeu. Asta este ceea ce a văzut marele Apostol Pavel: Știu pe un om oarecare, care acum paisprezece ani, s-a răpit până la al treilea cer și a auzit acolo cuvinte, care nu este cu putință omului a le grăi. În trup sau afară din trup, nu știu. Dumnezeu știe!

El nu știa cum a fost. Că în rugăciunea aceasta duhovnicească mintea omului nu mai lucrează după a sa putere. Ci este luată de puterea Duhului Sfânt și-i dusă în slăvile cerești și nu mai poate cugeta ce vrea ea. Mintea omului este dusă la descoperiri mari în iad, în cer, unde vrea să-l ducă Duhul sfânt. Și omul acesta este în mari descoperiri și când vine iar în așezarea lui, nu știe dacă a fost în trup sau în afară de trup, ca Apostolul Pavel.

Aceasta este cea mai înaltă rugăciune, de care spune dumnezeiescul Părinte Isaac Sirul că "de abia se învrednicește unul din neam în neam, de o descoperire ca aceasta". Într-o generație abia dacă se găsește unul.

Pentru ce v-am spus despre aceste trepte ale rugăciunii? Ea are de toate trei trepte generale: Rugăciunea gurii, a mintii și a inimii. Iar celelalte trepte intermediare sunt legate între ele, ca niște cuie la scară când te sui. Un rugător desăvârșit trece prin toate aceste trepte de rugăciune cu darul lui Dumnezeu. Dar a se sui omul pe aceste trepte, nu este în puterea lui. A omului este numai voința. Să voiască, să se roage lui Dumnezeu cum poate, iar a se învrednici de rugăciuni ca acestea înalte, este numai o lucrare dumnezeiască, care depinde de darul lui Dumnezeu."

Last edited by Adrian2009; 10.01.2010 at 18:27:42.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.01.2010, 18:29:43
Adrian2009 Adrian2009 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Cred ca inainte sa ne preocupe vederea duhovniceasca ar trebui sa ne preocupe mai inainte Sfanta Impartasanie pentru viata Vesnica ce se gaseste in Ortodoxie si vedeti aici ca si ingerii sunt prezenti cand se da Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica in Biserica Ortodxa infiintada de IIsus in jurul anului 33. Toate Bisericile de care citim in Biblie inafara de Biserica din Roma sunt azi Ortodoxe. Bisericile din Antioh, Corint, Ierusalim, Efes, Corint sunt Ortodoxe azi:
http://www.monachos.net/forum/showth...r-eternal-life

Dupa ce o sa avem viata in noi ne putem gandi si la altele:
Ioan 6
"53. Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.
54. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi. "

Last edited by Adrian2009; 10.01.2010 at 18:32:45.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.01.2010, 10:56:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrian2009 Vezi mesajul
Recomand o carte : http://www.crestinortodox.ro/carte-8...acinile-mele-3
Cartea se numeste Marii intelepti ai Indiei si parintele Paisie. Este vorba de un tanar care s-a dus in India in bcautarea adevaratei yoga si spune ce s-a intamplat acolo.
...
DIN PUNCT DE VEDERE SUFLETESC YOGA E FOARTE DAUNATOARE . DIN PUNCT DE VEDERE SUFLETESC ORTODOXIA E FOARTE BENEFICA.
...
In regim mistic, hinduismul marge pana la vederea sufletului de catre vederea duhovniceasca numita de ei NIRVANA...
1. Eu n-am nici o legatura cu hinduismul. Nu vad de ce te-ai obosit postand acest text kilometric aici...
2. Nu am practicat yoga si nici n-o sa fac asa ceva. Sunt crestin ortodox.
3. Nirvana este "mantuirea" budistilor, nu a hindusilor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.01.2010, 10:58:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
Multzam, o sa arunc o privire, pare interesant la prima vedere...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.06.2010, 00:02:12
djasters djasters is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2010
Mesaje: 2
Implicit despre glanda pineala

Urmareste cu atentie poza de mai sus: Conul de pin este reprezentarea simbolica a glandei pineala, deoarece aceasta are forma unui con de pin. Si este asezata in mijlocul creierului tau. La fel este localizata marea piramida din Egypt in mijlocul planetei. Glandele ( sistemul endocrin ) = Chakrele ( centre de energie pe plan ul energetic al fiintei umane ). Glandele secerta hormoni ,de aici si cuvantul secret.Secrete-secretie. In engleza suna asa: "Glands secrets hormons". In poza avem un con de pin verde, adika acesta este imatur - semnificatia ar fi ca "Ei", cei din umbra vor sa ne tina in ignoranta, ei nu vor ca noi sa ne dechidem al 3-lea ochi. Observati de asemenea ca, conul de pin este inversat, cu capul in jos. Cei doi pauni de o parte si alta a conului au o semnificatie profunda. Paunul simboliza la primii crestini nemurirea, derivat din legenda ca carnea de paun nu putrezeste fiind astfel asociat cu Invierea lui Christos.

Mormantul Hypogeu de la Tomis-Constanta
http://3.bp.blogspot.com/_iDRlyfXvxl...h/IMG_3468.JPG

"Cei care conduc Vaticanul" nu sunt atat de sfinti precum par, acestia sunt cei din umbra, care tin omenirea in ignoranta si sclavie. Biserica este sfanta. Sa nu uitam de acea profetie in care ne spune ca Diavolul va intra in templul lui Dunezeu, si se va da drept Acesta, si oamenii il vor adora ca fiind Dumnezeu."

Mormantul-sacrofaful deschis din poza de mai sus reprezinta transcenderea mortii. Adika pasirea in alre dimensiuni si intoarcerea inapoi fara reincarnare.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.06.2010, 00:33:00
djasters djasters is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2010
Mesaje: 2
Implicit despre glanda pineala 2

Observati, de asemenea si marimea conului de pin, are in jur de 2 metri si ceva. Acest lucru semnifica, ca pentru profani este de neatins, iar aceste cunoasteri este doar pentru "sacri"

Uitati aici o poza de al papei in care tine in mana un sceptru, iar in topul acestuia un con de pin.
http://www.redicecreations.com/radio...onevatican.jpg

sceptrul este reprezentarea simbolica a lui Kundalini - energia primordiala din interiorul fiecaruia dintre noi, care se afla adormita la baza coloanei vertebrale. Si care atunci cand este trezita se inalta dealungul coloanei vertebrale, trecand prin cele 7 chakre-glande pana la glanda pineala. Secptrul reprezinta coloana vertebrala pe plan fiziologic, iar pe plan energetic, energia Kundalini ( puterea sarpelui ).
http://revolutiaiubirii.files.wordpr...ent_186171.jpg

De ce este numita puterea sarpelui ? Pentru ca la baza coloanei vertebrale se afla osul sacrum care seamana ca un sarpe incolacit de 3 ori.

Cuvintul Kundalini deriva din cuvintul sanscrit Kundal, care inseamna incolacit ca un sarpe si de aceea a fost numita Puterea sarpelui. Este energia primordiala, ascunsa, prezenta in trei si jumatate inele la baza coloanei vertebrale intr-un os triangular numit Sacrum, care inseamna a hrani copacul vietii din noi.

http://revolutiaiubirii.files.wordpr..._sacrum_ap.jpg

Numele latinesc Os Sacrum sugereaza ca este o parte sfinta sau divina a corpului. Si vechii greci erau constienti de acest lucru si de aceea l-au numit Hieron Osteon, observind ca era ultimul os care se distrugea cind corpul era ars, si de asemenea i-au atribuit puteri supranaturale. Chiar si egiptenii considerau acest os foarte valoros si ii dadeau statutul de putere speciala. Stramosii stiau ca in acest os exista o energie sacra. Cunosterea prezentei acestei energii primordiale Kundalini in corpul omenesc era considerata de catre intelepti si sfinti ca fiind cunoasterea suprema. Kundalini si chakrele au fost descrise in detaliu in texte vedice si tantrice. In Occident, osul sacrum este simbolizat de zodia Varsatorului si de Sfintul Potir, cel care contine apa vietii.
Realizarea personala si cunoasterea rezulta in trezirea lui Kundalini prin canalul central, strapungind cele sapte chakre si iesind la suprafata in virful capului prin chakra coroana (zona osului Fontanelle) ca o blinda fintina de racoare.

Chiar cuvintul Fontanelle inseamna fintina mica, ceea ce demonstreaza din nou cunoasterea straveche a acestui fenomen de realizare personala si cunoastere. FANTANA simbolizeaza viata eterna.

osul fontanelle
http://revolutiaiubirii.files.wordpr...wbornexam2.jpg

“Scara lui Iacob”

http://revolutiaiubirii.files.wordpr...obs_ladder.jpg

“Scara lui Iacob” este reprezentarea simbolica a maduvei spinarii din fiinta umana. Glanda pineala este localizata in centrul creierului nostru, in topul “scarii catre Ceruri” care este maduva spinarii.

http://revolutiaiubirii.files.wordpr...nal-column.png

Aceste nu au cum sa fie doar coincidente, ci doar cunoasteri care au fost tinute ascunse departe de masele de oameni.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.06.2010, 00:37:34
Insane Insane is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2010
Mesaje: 14
Implicit

eu stiu ca ochiul e semn masonic si chiar anul asta de pasti am vazut in Italia intr-o biserica catolica acest semn
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adevarul interior sau exterior omului; Realitate sau falsitate interioara a oamenilor Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 90 05.08.2011 21:33:11
Ochiul MASONIC si ochiul lui D ana ana Secte si culte 7 30.05.2011 17:46:26
Ochiul magic si crestinismul cod_gabriel Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 28 23.03.2011 00:26:41
Atacurile din "interior" la adresa Bisericii Mirean Biserica Ortodoxa Romana 439 29.07.2007 22:55:18
Nu mai imi gaseam linistea si echilibrul interior Ioan_Ciobota Generalitati 1 12.05.2007 02:58:05