Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 11.09.2007, 18:23:55
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

trebuie atunci cand ne atingem de hainele preotului s o facem cu asfiala cu frica cu smerenie ca si cum ne-am atinge de haina Mantuitorului..vesmintele fac minuni asupra acelora care se ating cu frica,cu teama..
Reply With Quote
  #52  
Vechi 23.09.2007, 00:21:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
trebuie atunci cand ne atingem de hainele preotului s o facem cu asfiala cu frica cu smerenie ca si cum ne-am atinge de haina Mantuitorului..vesmintele fac minuni asupra acelora care se ating cu frica,cu teama..
Cu frica, teama dar in primul si in primul rand cu multa credinta in suflet. Nu este un gest de fatada !
Reply With Quote
  #53  
Vechi 23.09.2007, 11:48:18
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Imi doresc atat de mult sa merg la biserica(si merg)...am copilul cu autism si e si hiperkinetic ce e de facut in situatia mea caci nu am cu cine sa il las(si vrea la Doamne Doamne)...sau ma gandesc nu e si biserica ei e numai a celor sanatosi?...azi de dimineata am fost in biserica era mai putina lume a stat mai linistita apoi am incercat Sfanta Impartasanie a luat-o nu a scuipat...eu ascult slujba si sant si cu ochii dupa ea deci sant obisnuita,si consider ca chiar daca mai merg prin biserica cand toti ceilati stau inchinati,eu am grija ei sa nu deranjeze,sant sigura ca IIsus Hristos cu toti Sfinti si Maicuta Domnului sant alaturi de mine,si se bucura ca eu sant acolo.
...dupa o ora am plecat ca nu mai statea cuminte si se facea aglomerat...multumim lui Dumnezeu ca am reusit a intram in sfanta casa al Lui...mergem la biserica cu nadejdea ca intro zi sa avem bucuria de a ne vindeca,mergem sa ne intarim in credinta...si merg ca fetita sa se obisnuiasca ca si eu la randul meu sa imi gasesc linistea ceea ce cu totii avem nevoie...
astea sant gandurile mele de mama care vi le impartasesc si voua...si credinta noastra e din ce in ce mai mare(SI MANTUIREA O VOM AVEA) cu cat ii iubim pe cei din jurul nostru asa cum sant.

Credeti ca un copil ar mai face istericale daca ar fi sanatos?...normal ca daca ai avea un copil fara probleme ai face instructajul inaite de a pleca de acasa,si chiar de e mai obraznicut din fire cu timpul daca il duci mai des in Sf casa a lui Dumnezeu,copilul se va linisti si va invata regulile(deci toti avem un inceput),deci trebuie sa avem rabdare asa cum dealungul timpui Dumnezeu a vut rabdare cu noi si nu ne-a prapadit caci santem asa cum santem. Mai am un baiat de 12 ani care sta cuviincios acolo in dreptul barbatilor...dar e linistit si intelept...si-mi salta inima de bucurie...dar vreau sa va spun un lucru daca fetita mea nu era asa bolnavioara poate nu ajungeam niciodata la Biserica caci ea imi arata drumul spre mantuire, asa ca ori de cate ori auziti un copil tipand sau razand in biserica sau obraznic nu il judecati si cautati mantuirea alaturi de el...caci el este un exemplu viu, caci cel rau exista...si aplecativa si inchinativa si va rugati ca sanatatea acestui copil sa vina de la Sfantul Duh si ascultati slujba preotului cu smerenie caci toate vin de sus....acesti copii exista dar nu se deosebesc caci au fizicul normal si chiar nici parintii nu stiu ce au copilul si vin cu copilul de a cauta raspunsuri.

Doamne ajutane!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 23.09.2007, 11:58:33
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Am uitat sa spun ca raspunsul l-am aflat(cu toate ca mie in curg lacrimile) acesti copii sant "mucenici" ei sant asa din ingaduinta Lui Dumnezeu ca noi cei din jurul lui sa ne mantuim.

Sa ma iertati daca gresesc.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 17.10.2007, 21:32:31
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

lasati copiii sa vina la mine si NU-I OPRITIdeci cine sintem noi sa hotarim altfel!ei au voie de mici sa se impartaseasca fara spovedanie pina la virsta de 7 ani. Si cum sa-i instruiesti pe cei mici de tot.Sa nu batem cimpii caci ei pot fi asa de mici si sa si plinga in biserica ,caci cel rau ii ispiteste si pe ei sa fie asa.Am vazut la Timisoara la biserica din complexul studentesc f. multi copii mici purtati in brate de mame si toti au fost impartasiti.Si ce greseala ar fi sa nu se faca astfel! caci asa a zis Mintuitorul.E bine ca noi adultii sa nu impiedicam de la Dumnezeu PRUNCII,ORICIT DE MICI AR FI.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 31.10.2007, 15:23:45
anabutucutza anabutucutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2006
Mesaje: 1
Implicit

va salut!
si eu sunt de acord ca sa duci copilul mic la biserica inca de micutz, ptr ca astfel se obisnuiste cu totul , cum spunea cineva mai sus...in plus, noi totzi trb sa fim mai intzelegatori in cazul in care ei fac deranj (satana lucreaza peste tot)si trb sa ne rugam pentru intzelepciune...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 31.10.2007, 18:35:16
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

Ai dreptate Sofia ,dar bine este ca si parintii acelui copil, sa se marturiseasca si sa se impartaseasca tot atunci.

Cu noi este Dumnezeu !
Reply With Quote
  #58  
Vechi 18.05.2015, 12:30:10
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Inainte de inceperea slujbei

Vad ca nu prea sunt clare, dar nici nu se discuta regulile din biserica si am hotarat sa readuc la viatra acest fir, cu o nelamurire a mea.

Ce trebuie sa faci cand ajungi la biserica, pana sa inceapa slujba?
Exista astfel de reguli? In afara de aprins lumanari.

Undeva am citit de inchinat la icoane si sarutatul lor.
Pentru mine este foarte importanta rugaciunea personala.

Ma inchin la icoane, dar nu am obiceiul (nu stiu de ce al sarutatului).
Dar ma duc intr-un colt si ma rog.
In tara imi place ca la biserica este (cand nu este slujba) liniste si respect si te poti ruga.

Ei aici lumea este mai agitata, mai galagioasa, mai multa.
Se pregatesc intr-un colt mesele pentru pomenire, in altul se pregateste strana, altii discuta intre ei, ca atunci se intalnesc.

Si in alt colt parintele spovedeste. Si este acel gol.
Uneori insa parintele cere stranei sa cante Doxologia.

Chiar ieri a fost asa. Si n-am mai apucat sa ma rog. In timpul cantarii nu ma pot concentra.

Acum sa va intreb:
La voi in biserica oare cum se face? Se roaga lumea, e liniste?
Si ce este cu aceasta cantare - Doxologia, care este foarte foarte lunga?
Cand se canta ea de fapt si care este rostul ei?
La noi se canta si de in Postul Pastilor la cate o slujba, la Pasti, dar si asa, pe post de mentinut linistea in biserica.
(Bine se cant de fapt atunci cand sunt cei care o stiu, caci este grea si lunga si sunt putini care o stiu canta.)

O sa mai revin cu alte intrebari legate de reguli in biserica.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #59  
Vechi 18.05.2015, 18:51:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta Vezi mesajul
Imi doresc atat de mult sa merg la biserica(si merg)...am copilul cu autism si e si hiperkinetic ce e de facut in situatia mea caci nu am cu cine sa il las(si vrea la Doamne Doamne)...sau ma gandesc nu e si biserica ei e numai a celor sanatosi?...azi de dimineata am fost in biserica era mai putina lume a stat mai linistita apoi am incercat Sfanta Impartasanie a luat-o nu a scuipat...eu ascult slujba si sant si cu ochii dupa ea deci sant obisnuita,si consider ca chiar daca mai merg prin biserica cand toti ceilati stau inchinati,eu am grija ei sa nu deranjeze,sant sigura ca IIsus Hristos cu toti Sfinti si Maicuta Domnului sant alaturi de mine,si se bucura ca eu sant acolo.
...dupa o ora am plecat ca nu mai statea cuminte si se facea aglomerat...multumim lui Dumnezeu ca am reusit a intram in sfanta casa al Lui...mergem la biserica cu nadejdea ca intro zi sa avem bucuria de a ne vindeca,mergem sa ne intarim in credinta...si merg ca fetita sa se obisnuiasca ca si eu la randul meu sa imi gasesc linistea ceea ce cu totii avem nevoie...
astea sant gandurile mele de mama care vi le impartasesc si voua...si credinta noastra e din ce in ce mai mare(SI MANTUIREA O VOM AVEA) cu cat ii iubim pe cei din jurul nostru asa cum sant.

Credeti ca un copil ar mai face istericale daca ar fi sanatos?...normal ca daca ai avea un copil fara probleme ai face instructajul inaite de a pleca de acasa,si chiar de e mai obraznicut din fire cu timpul daca il duci mai des in Sf casa a lui Dumnezeu,copilul se va linisti si va invata regulile(deci toti avem un inceput),deci trebuie sa avem rabdare asa cum dealungul timpui Dumnezeu a vut rabdare cu noi si nu ne-a prapadit caci santem asa cum santem. Mai am un baiat de 12 ani care sta cuviincios acolo in dreptul barbatilor...dar e linistit si intelept...si-mi salta inima de bucurie...dar vreau sa va spun un lucru daca fetita mea nu era asa bolnavioara poate nu ajungeam niciodata la Biserica caci ea imi arata drumul spre mantuire, asa ca ori de cate ori auziti un copil tipand sau razand in biserica sau obraznic nu il judecati si cautati mantuirea alaturi de el...caci el este un exemplu viu, caci cel rau exista...si aplecativa si inchinativa si va rugati ca sanatatea acestui copil sa vina de la Sfantul Duh si ascultati slujba preotului cu smerenie caci toate vin de sus....acesti copii exista dar nu se deosebesc caci au fizicul normal si chiar nici parintii nu stiu ce au copilul si vin cu copilul de a cauta raspunsuri.

Doamne ajutane!
Felicitari ca-i duceti la biserica si stau si linistiti,adica stati dupa ei cu atentie si va ganditi si la ceilalti oameni care au venit sa asculte Sfanta Liturghie.

Eu nu judec copiii niciodata ci numai parintii care se prefac ca-i ignora pe baza a nu stiu carei teorii in parenting.
Trebuie sa-ti cunosti si copilul,unii sunt mai introvertiti din fire si atunci fac fata cu bine celor 3 ore pe care trebuie sa le petreaca in biserica;altii nu pot sa stea locului mai mult de 5 min.

Sa obligi un copil de 2-3-4 ani sa stea locului tinta pe un scaun sau sa stea in picioare 3 ore atent si concentrat la lucruri pe care nu le intelege si sunt prea mari pt aria de cunoastere este o prostie,o enormitate.
Ii poti aduce la impartasit cu 5 min inainte si apoi pleci daca vezi ca nu au stare,adica te cruti tu ca parinte de la slujba in folosul altora si nu zici"lasa ca daca eu sufar ca am copil sa sufere toata lumea balamucul si sa ma suporte"!

Nu mai zic de istetii aia care vin cu bebelusii la slujba si vor sa-i tina acolo pe toata durata slujbei ca deh...
Si in religia ortodoxa sunt o gramada de fanatici!


La noi la biserica au facut"scoala duminicala"unde copiii se strang pe categorii de varsta si invata lucruri folositoare(cu personal acredidat=invatatoare) pe durata slujbei in timp ce parintii asculta linistiti Sfanta Liturghie,apoi vin cand este timpul de impartasit,se impartasesc si pleaca inapoi la clase.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 18.05.2015, 21:25:29
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
La noi la biserica au facut"scoala duminicala"unde copiii se strang pe categorii de varsta si invata lucruri folositoare(cu personal acredidat=invatatoare) pe durata slujbei in timp ce parintii asculta linistiti Sfanta Liturghie,apoi vin cand este timpul de impartasit,se impartasesc si pleaca inapoi la clase.
Totusi, nu este normal să se facă scoala de duminică în timpul slujbei. La noi (la biserica americană, nu cea românească) se face după. Copiii trebuie să participe si ei la Sf. Liturghie.
Pe cei care sunt foarte micuti, chiar bebelusi, îi mai scot părintii afară din când în când. :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reguli de folosire a forumului. admin Reguli generale de utilizare a forumului 1 14.01.2011 18:08:27
Reguli sanctificare vs_ioan Despre Biserica Ortodoxa in general 1 11.03.2010 17:10:09
Intrebare?-pentru reguli! alecsandru Reguli in Biserica 17 31.10.2008 04:04:25
reguli bisericesti oanamarieta Generalitati 1 24.02.2008 09:42:54