Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 14.09.2015, 20:11:00
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Maria, te inteleg foarte bine. Si bunica mea a avut o patologie psihiatrica, stiu ca va e greu cu ea. Nu cred ca exista institutii de stat, care sa o primeasca pe mama ta, la un pret bun si in acelasi timp sa aiba ingrijirea pe care o doresti tu. Cel mai probabil acolo va fi sedata ca sa stea ca o leguma si sa nu le faca probleme celor din personal. Si app de asta... banuiesc ca ai mers cu ea la psihiatru. De ce nu ii dai pastile ca sa o calmeze sau de ce nu schimbi tratamentul daca asta nu e bun?
Ea acum si mai ales in perioadele de criza nu are discernamant, de aceea trebuie sa te impui, dar in acelasi timp cu o oarecare iubire fata de ea, sa iti accepte deciziile si sa nu isi faca singura rau. Ai zis ca are tentative de suicid. Bun, incearca sa eviti obiectele, circumstantele cu ajutorul carora isi poate face rau, cum ar fi sa inchizi balconul, sa nu ii lasi pastile, cutite, etc.

Am observat si eu cu bunica faptul ca atunci cand se pierde influenta constientului, cade masca pe care omul incearca sa o creeze si sa o pastreze in fata altora si se dezvaluie adevaratul caracter. Nu vreau sa zic ca mama ta e rea, ci ca atunci cand spune ceva, isi da frau liber gandurilor sincer, nu mai exista acea cenzura care sa zica,, nu e bine, abtine-te", ,,nu spune asta ca pica urat".

Iar in legatura cu baiatul tau. Dumnezeu sa il ocroteasca si sa te ajute sa il cresti mare, sa isi faca un viitor si sa devina un om virtuos :). Cum la 2 + ani nu stie sa faca la olita? Invata-l, nu astepta ca dorinta asta sa vina prin voia lui. Copilul iti este si va fi asa cum il inveti. Nu il feri de colectivitate. Are nevoie sa isi formeze imunitate naturala prin contactul cu alti copii de varsta lui. Ce vrei, sa il ai bolnav mereu? Sa devina timid si retras? Cu cat amani momentul, cu atat va fi mai rau pt el. Nu iti arati iubirea fata de el daca il cocolosesti exagerat.
Si cu bona, de la anul îngerasul tau poate intra la gradinita. Ducandu-l acolo o sa cheltui mai putini bani, iar o parte din buget va putea fi redirectionata spre mama ta,sau de ce nu, chiar catre cel mic, care o sa aiba tot felul de nevoi pe masura ce va creste. Sunt gradinite de stat in Bucuresti la un pret mediu, cum ar fi nr 218, unde anul trecut pretul era de 12 lei pe zi. Asta inseamna cam 276 pe luna, la care adaugi alte cheltuieli pt cel mic, legate de gradinita, te duce la 400....mult mai ieftin comparativ cu bona.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 15.09.2015, 12:07:28
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Maria, te inteleg foarte bine. Si bunica mea a avut o patologie psihiatrica, stiu ca va e greu cu ea. Nu cred ca exista institutii de stat, care sa o primeasca pe mama ta, la un pret bun si in acelasi timp sa aiba ingrijirea pe care o doresti tu. Cel mai probabil acolo va fi sedata ca sa stea ca o leguma si sa nu le faca probleme celor din personal. Si app de asta... banuiesc ca ai mers cu ea la psihiatru. De ce nu ii dai pastile ca sa o calmeze sau de ce nu schimbi tratamentul daca asta nu e bun?
Ea acum si mai ales in perioadele de criza nu are discernamant, de aceea trebuie sa te impui, dar in acelasi timp cu o oarecare iubire fata de ea, sa iti accepte deciziile si sa nu isi faca singura rau. Ai zis ca are tentative de suicid. Bun, incearca sa eviti obiectele, circumstantele cu ajutorul carora isi poate face rau, cum ar fi sa inchizi balconul, sa nu ii lasi pastile, cutite, etc.

Am observat si eu cu bunica faptul ca atunci cand se pierde influenta constientului, cade masca pe care omul incearca sa o creeze si sa o pastreze in fata altora si se dezvaluie adevaratul caracter. Nu vreau sa zic ca mama ta e rea, ci ca atunci cand spune ceva, isi da frau liber gandurilor sincer, nu mai exista acea cenzura care sa zica,, nu e bine, abtine-te", ,,nu spune asta ca pica urat".

Iar in legatura cu baiatul tau. Dumnezeu sa il ocroteasca si sa te ajute sa il cresti mare, sa isi faca un viitor si sa devina un om virtuos :). Cum la 2 + ani nu stie sa faca la olita? Invata-l, nu astepta ca dorinta asta sa vina prin voia lui. Copilul iti este si va fi asa cum il inveti. Nu il feri de colectivitate. Are nevoie sa isi formeze imunitate naturala prin contactul cu alti copii de varsta lui. Ce vrei, sa il ai bolnav mereu? Sa devina timid si retras? Cu cat amani momentul, cu atat va fi mai rau pt el. Nu iti arati iubirea fata de el daca il cocolosesti exagerat.
Si cu bona, de la anul îngerasul tau poate intra la gradinita. Ducandu-l acolo o sa cheltui mai putini bani, iar o parte din buget va putea fi redirectionata spre mama ta,sau de ce nu, chiar catre cel mic, care o sa aiba tot felul de nevoi pe masura ce va creste. Sunt gradinite de stat in Bucuresti la un pret mediu, cum ar fi nr 218, unde anul trecut pretul era de 12 lei pe zi. Asta inseamna cam 276 pe luna, la care adaugi alte cheltuieli pt cel mic, legate de gradinita, te duce la 400....mult mai ieftin comparativ cu bona.
Intr-adevar Adelina, nu exista unitati de stat unde sa existe conditii asa cum mi-as dori eu pentru mama. Din pacate, nici macar la cele private conditiile nu sunt asa cum ar trebui.
Am mers la f multi medici psihiatrii, a fost si internata, am incercat toate tratamentele cunoscute la ora actuala. Mai rau i-au facut.
Nu are cutite si nici pastile lasate la ea acasa, balconul e inchis (nu ca n-ar putea deschide geamul, ca doar n-o sa-i pun lacat la geam sa stea fara aer curat, mai ales ca fumeaza 2 pachete/zi.
Multumesc pentru urarile adresate fiului meu. Nu vreau sa intru in polemici dar studiile moderne arata ca varsta potrivita dpdv al dezvoltarii neuronale pentru ca un copil sa inceapa sa faca la olita este intre 2 ani jumate si trei ani. Oricum, la gradinita de stat nu-l primeste pana la 3 ani indiferent ca face sau nu la olita. Deci mai avem de asteptat pana in septembrie anul viitor, el urmand sa faca 3 ani in luna iunie.
Si nu-l cocolosesc deloc. insa boli la gradinita/cresa inseamna automat stat acasa cu el (ca nu-l primesc acolo bolnav) si care patron accepta sa-ti iei concediu din 2 in 2 sapt sa stai acasa cu copilul? Plus ca gradinitele de stat se inchid vara cate o luna. si nu mi s-ar aproba nici mie nici sotului atata concediu.
Nu as fi apelat la o bona daca aveam alternative viabile.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #143  
Vechi 15.09.2015, 17:35:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Aia cu "dpdv neurologic" nu poate face mai devreme de X la olita, e o abureala, nu exista masuratori exacte in acest sens.
Ba dimpotriva, s-a dovedit ca mergandu-se pe principiul asta, pot ajunge f. bine cu scutece si la 5-6 ani.

Si nu e musai sa aiba 3 ani fix sau peste, merge si cu cateva luni mai devreme, depinde de oameni, eu cred ca se gasesc si unii intelegatori.
Eu stiu unii car i-au dat la gradinita si mai devreme de 3 ani, si cu scutece si in cateva luni au facut si varsta si au scapat si de scutece desi binenteles, momente penibile din cauza scutecului, au mai fost.

Nu se imbolnaveste din 2 in 2 saptamani, decat poate la inceput, tocmai pentru ca a fost cocolosit si daca problema e tratata cum trebuie, cu repaos si simptomele (daca sunt prea agresive), nu cu tone de antibiotice inutile, se va intampla din ce in ce mai rar.

Si una e sa ai bona cateva zile pe luna si alta e sa o platesti luna de luna.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.09.2015 at 17:38:03.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 16.09.2015, 08:30:43
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Ca o completare la ce a zis Alin; se recomanda sa nu fie fortat copilul laolita; va face la olita cu siguranta cand va fi el, copilul, pregatit; fortat, se poate ajunge la fel de fel de probleme (eu una n-as risca cu copilul meu, chiar daca nu in toate cazurile se ajunge la probleme).
Copilului trebuie sa ii fie explicat rolul olitei si a toaletei, ar trebui sa ii vada pe parinti ca folosesc toaleta; stfel, sansele sunt mi mari ca el sa doreasca din proprie initiativa sa isi faca treburile "ca oamenii mari". Eu, de exemplu, de la scutece am trecut direct la toaleta pentru treaba nr. 2; nu am vrut olita si pace. Acceptam olita doar in cazul in care nu exista o toaleta in zona.
Una e sa iti ii explici copilului ceva, si cu totul alta e sa il dresezi. Iar la noi inca se practica dresatul copiilor de catre mult prea multi parinti.
Despre copii e mult de vorbit, experientele difera, copiii difera, mentalitatile difera. Pana i eu cu sotul avem o contradictie legata de alaptatul lui bebe, dar voi face cum voi simti eu (el e adeptul alaptatului la program, eu la cerere - asta daca voi avea norocul sa pot alapta/sa am lapte-).
La partea cu imbolnavitul, e exact cum zice Alin. Se va imbolnavi copilul la gradi/cresa o vreme, la inceput, insa daca ii dati antibiotice pentru orice orma usoara de raceala sau pentru viroze (unde antibioticul e dat degeaba-acesta doar scade imunitatea), normal ca se va raci non stop si va lua mult mai usor tot felul e boli de colectivitate.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 16.09.2015, 10:49:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Serios, ce probleme poate sa faca de la faptul ca e constrans sa renunte la scutece?
Chiar sunt curios ce ai face daca trece de 3 ani, merge la gradinita si nu vrea sa "inteleaga" ca nu trebuie sa mai faca pe el.

De la extrema lui "eu te-am facut, eu te omor" s-a ajuns in ziua de azi la o atitudine diametral opusa dar nuu mai putin vicioasa, gen sa nu existe nici un fel de constrangeri, ca daca ii explici "intelege el".

Cum sa inteleaga un copil ORICE daca nu are experienta a ceea ce ii explici?
Sigur, o parte din lucruri le va accepta din perspectiva autoritatii tale ca parinte dar numai atat timp cat nu exista un factor serios care sa le puna la incercare, in rest, exact ca si ADULTII, daca nu vor, nu le convine sa faca ceva, nu fac, chiar daca stiu ca ceva e RAU dar le place, fac.

Cati adulti oare nu fumeaza, desi STIU ca le afecteaza grav sanatatea? Ii poti lamuri cu vorba buna sa se lase? NU.
Si atunci de unde pretentii de genul asta la un copil?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 16.09.2015, 14:30:19
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aia cu "dpdv neurologic" nu poate face mai devreme de X la olita, e o abureala, nu exista masuratori exacte in acest sens.
Ba dimpotriva, s-a dovedit ca mergandu-se pe principiul asta, pot ajunge f. bine cu scutece si la 5-6 ani.

Si nu e musai sa aiba 3 ani fix sau peste, merge si cu cateva luni mai devreme, depinde de oameni, eu cred ca se gasesc si unii intelegatori.
Eu stiu unii car i-au dat la gradinita si mai devreme de 3 ani, si cu scutece si in cateva luni au facut si varsta si au scapat si de scutece desi binenteles, momente penibile din cauza scutecului, au mai fost.

Nu se imbolnaveste din 2 in 2 saptamani, decat poate la inceput, tocmai pentru ca a fost cocolosit si daca problema e tratata cum trebuie, cu repaos si simptomele (daca sunt prea agresive), nu cu tone de antibiotice inutile, se va intampla din ce in ce mai rar.

Si una e sa ai bona cateva zile pe luna si alta e sa o platesti luna de luna.
Alin m-am documentat f mult pe acest subiect. depinde ce surse alegi sa crezi. Si nu mai vreau sa intru in polemici pe tema asta. Cred ca fiecare e liber sa-si forteze copilul sa faca la olita daca asa considera de cuviinta. Eu nu-mi fortez copilul sa faca nimic din ce nu vrea. Si am deja rezultate f bune cu metoda asta blanda de educatie.
Fiul colegei mele in primele 6 luni de cresa a stat 4 luni acasa racit. Si nu a fost deloc cocolosit. Nici al meu nu este. Si nu a luat niciodata antibiotic.
Si nu se baga nicio bona sa vina cateva zile pe luna. toate vor angajament permanent.
Iar la gradinita de stat cu pampers nu-l accepta. Din pacate lumea nu e intelegatoare. La toate cele 3 gradinite de langa casa am intrebat si am primit acelasi raspuns. Nu are doamna cine sa stea dupa el sa-i schimbe pampersii. Va dati seama ca daca am sta sa facem asta dupa fiecare copil nu am mai avea timp de altceva.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #147  
Vechi 16.09.2015, 14:33:29
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios, ce probleme poate sa faca de la faptul ca e constrans sa renunte la scutece?
enurezis nocturn pe la 10-11 ani.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar sunt curios ce ai face daca trece de 3 ani, merge la gradinita si nu vrea sa "inteleaga" ca nu trebuie sa mai faca pe el.
pai n-ai ce face ca nu ti-l primeste la gradi cu pampersi pe el. esti nevoit sa-l tii acasa te priveste cum. sau sa-l dai la particulara, daca ai bani.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De la extrema lui "eu te-am facut, eu te omor" s-a ajuns in ziua de azi la o atitudine diametral opusa dar nuu mai putin vicioasa, gen sa nu existe nici un fel de constrangeri, ca daca ii explici "intelege el".
chiar intelege. demonstrat. la mine cel putin da roade. rabdare sa fie. si constrangeri exista, dar una e sa fie reguli si alta impunere de vointa a adultului asupra copilului ca si cum acesta nu e fiinta umana cu drepturi la fel ca ale tale.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum sa inteleaga un copil ORICE daca nu are experienta a ceea ce ii explici?
Sigur, o parte din lucruri le va accepta din perspectiva autoritatii tale ca parinte dar numai atat timp cat nu exista un factor serios care sa le puna la incercare, in rest, exact ca si ADULTII, daca nu vor, nu le convine sa faca ceva, nu fac, chiar daca stiu ca ceva e RAU dar le place, fac.

Cati adulti oare nu fumeaza, desi STIU ca le afecteaza grav sanatatea? Ii poti lamuri cu vorba buna sa se lase? NU.
Si atunci de unde pretentii de genul asta la un copil?
oare de ce tu nu vrei sa intelegi desi ai putea s-o faci? :)
si cu asta inchei subiectul parenting aici ca nu e asta subiectul topicului.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #148  
Vechi 16.09.2015, 14:37:10
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ca o completare la ce a zis Alin; se recomanda sa nu fie fortat copilul laolita; va face la olita cu siguranta cand va fi el, copilul, pregatit; fortat, se poate ajunge la fel de fel de probleme (eu una n-as risca cu copilul meu, chiar daca nu in toate cazurile se ajunge la probleme).
Copilului trebuie sa ii fie explicat rolul olitei si a toaletei, ar trebui sa ii vada pe parinti ca folosesc toaleta; stfel, sansele sunt mi mari ca el sa doreasca din proprie initiativa sa isi faca treburile "ca oamenii mari". Eu, de exemplu, de la scutece am trecut direct la toaleta pentru treaba nr. 2; nu am vrut olita si pace. Acceptam olita doar in cazul in care nu exista o toaleta in zona.
Una e sa iti ii explici copilului ceva, si cu totul alta e sa il dresezi. Iar la noi inca se practica dresatul copiilor de catre mult prea multi parinti.
Despre copii e mult de vorbit, experientele difera, copiii difera, mentalitatile difera. Pana i eu cu sotul avem o contradictie legata de alaptatul lui bebe, dar voi face cum voi simti eu (el e adeptul alaptatului la program, eu la cerere - asta daca voi avea norocul sa pot alapta/sa am lapte-).
La partea cu imbolnavitul, e exact cum zice Alin. Se va imbolnavi copilul la gradi/cresa o vreme, la inceput, insa daca ii dati antibiotice pentru orice orma usoara de raceala sau pentru viroze (unde antibioticul e dat degeaba-acesta doar scade imunitatea), normal ca se va raci non stop si va lua mult mai usor tot felul e boli de colectivitate.
Corinusha mult succes cu alaptatul. La cerere e cea mai buna alegere,bebe stie cat si cand are nevoie.
cu olita sunt de acord cu tine.
si cu imbolnavirea asa este. singura problema care se pune este daca ai optiuni pentru zilele cand trebuie sa-l tii acasa bolnav. in niciun caz nu bagi antibiotice in el. Perioada de imbolnaviri dureaza in general cam 1 an indiferent de varsta de intrare in colectivitate. Dupa ce s-a format imunitatea e mai usor. Insa in acel an trebuie sa ai alternativa sa stea cineva acasa cu el cele cateva zile cand mai ia cate-o viroza si nu ti-l primesc la gradi/cresa.
eu nu am cine sa stea cu el. ce zicea alin cu bona part time e o utopie. la noi nu exista astfel de bone. oricum a mea nu accepta un astfel de program ca nu-i convine financiar.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #149  
Vechi 16.09.2015, 14:46:01
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Ei na, face probleme :)).
Un copil la 2-3 ani inca nu discerce ce e rau si ce e bun. Nu va avea initiativa proprie de a face la olita. Si nu zice nimeni sa il iei cu forta, ci se poate cu vorba buna, sub forma de joaca. De ce nu incerci sa te pui tu pe toaleta, iar el pe olita si sa ii explici ceea ce trebuie sa faca? Sau intra putin in lumea lui fantastica si pui jucariile, spunandu-i ca ele urineaza la olita si tendinta va fi sa le imite.... e o idee testata deja :). E nevoie si de putina implicare din partea parintilor...
Nu se poate merge pe principiul ,,lasa ca e mic, va intelege el". Il lasi acum, maine, poimaine si uite asa il scapi de sub control in viitor.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 16.09.2015, 14:55:27
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Ei na, face probleme :)).
Un copil la 2-3 ani inca nu discerce ce e rau si ce e bun. Nu va avea initiativa proprie de a face la olita. Si nu zice nimeni sa il iei cu forta, ci se poate cu vorba buna, sub forma de joaca. De ce nu incerci sa te pui tu pe toaleta, iar el pe olita si sa ii explici ceea ce trebuie sa faca? Sau intra putin in lumea lui fantastica si pui jucariile, spunandu-i ca ele urineaza la olita si tendinta va fi sa le imite.... e o idee testata deja :). E nevoie si de putina implicare din partea parintilor...
Nu se poate merge pe principiul ,,lasa ca e mic, va intelege el". Il lasi acum, maine, poimaine si uite asa il scapi de sub control in viitor.
Poate invata daca-i explici. Pricep mult mai mult decat credem noi adultii.
Si de unde stii ca nu i-am explicat si nu m-am jucat cu el, am pus jucariile. Acum de cateva zile a inceput sa faca. Eu nu m-am plans aici ca nu face copilul meu la olita. Deocamdata nu face total, inca ii pun pampersi. Dar va invata. Insa oricum am spus, la gradi va putea merge abia in sept anul viitor. Ca face 3 ani in vara si gradinitele incep toamna.
Nu inteleg chestia cu scapatul de sub control... eu controlez copilul? Pai cine mi-a dat mie dreptul asta? Eu ca parinte am obligatia si datoria sa-l educ, sa-l indrum, sa-l ghidez, in niciun caz nu am vreun drept sa-l controlez.
Si ba da, se poate aplica cu f mare succes chiar principiul "va intelege", eu o fac zilnic si deja am rezultate f bune. De cand s-a nascut si l-am adus acasa am inceput sa-i vorbesc si sa-i explic tot si toate despre lumea inconjuratoare. Acum, la 2 ani, a inceput sa vorbeasca si zilnic ne surprinde aratandu-ne ca a priceput tot ce i-am explicat de cand avea doar cateva luni si pana acum. Dar i-am explicat, zilnic. mereu si mereu si cu rabdare. Ne urmarea cu privirea, puteai crede ca nu e atent uneori, ca nu pricepe. Ei bine pricepea, inmagazina informatia. iar acum o si aplica. Va fi la fel si cu olita. Cand va fi el pregatit sa renunte complet la pampersi va renunta. Ce zicea Alin mai sus cu copii care stau cu scutece pana pe la 5-6 ani sunt cazuri de disfunctionalitati fizice sau copii carora nu li s-a explicat probabil niciodata ca exista si alte alternative. Un copil sanatos fizic si psihic devine el singur curios sa incerce sa faca nevoile ca oamenii mari pe care-i imita in tot ce face.
Pe acelasi principiu sotul nu ma lasa sa-i pun lingurita in mana cand avea doar 6 luni sau sa-l las sa-si bage manuta in mancare ca se murdareste si nu stie el sa manance singur. Si intr-adevar nu stia. Baga lingurita si o scotea goala, o ducea la ureche in loc de gura. Dar am perseverat, i-am dat sansa sa invete. Acum stie sa manance si singur si doar cand vrea sa se simta iubit si ocrotit imi cere sa-i dau eu.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 16.09.2015 at 15:00:26.
Reply With Quote
Răspunde