Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.11.2007, 22:04:56
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se pare ca linkulnu-i agreat de forum...mai incerc http://hepatita-c.net/alternative-dictionar_fitoterapeutic.htm][/size]
http://hepatita-c.net/alternative-dictionar_fitoterapeutic.htm
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.11.2007, 22:16:33
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu vreau sa te conving sa cumperi de aici tratamentul care o sa te ajute la vindecarea hepatitei. Vreau sa cumperi intai tratamente naturiste de altundeva si cand o sa ajungi la concluzia mea ca 99% din site-urile acelea vand tratamente in care nici ei nu cred si care nu functioneaza. Intoarcete si cumpara acest tratament care iti garanteaza vindecarea doar cu ajutorul plantelor medicinale.
Cele de mai sus sint referitoare la hepatita C
Cu 10 RON escrocii de pe situl amintit iti promit vindecarea. O afacere buna in primul rind pentru statul roman care da cca 1200 de Euro /luna/bolnav...si tratamentul dureaza un an!
Daca asi fi in Romania i-asi da in judecata.
Ma intreb daca nu exista medici crestini pe forumul asta si daca nu se simt datori sa intervina altfel decit cu mesaje?
Milostenie este si sa scapi lumea de escroci!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.11.2007, 22:29:34
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

bmd: Bai oameni buni remediile astea babesti exista decind lumea. Asta nu-i o calitate decit daca nu s-ar mai fi dezvoltat medicina alaturea.

Cand Dumnezeu l-a gonit pe Adam din rai, l-a gonit cu dragoste. I-a dat plantele medicinale, care sunt remedii perfecte pentru bolile omului. Inca nu am auzit de efecte secundare, pentru ca bei un ceai, sau iti pui o cataplasma, caci plantele sunt gandite de Dumnezeu pentru vindecarea lui. Dar, sigur, totul cu masura. Dar omul si-a inmultit pacatele si atunci si bolile sunt mai grave, trebuie tratamente mai complicate. Medicamentele sunt departe de a fi perfecte, dau efecte secundare, care la randul lor trebuie tratate cu alte medicamente. Din acest motiv sunt oameni, care iau medicamente cu pumnul. La acestea multi fac intoleranta.

In cartea sa "Valoarea sufletului", Pr. Cleopa a scris "Despre minunile lui Dumnezeu din lumea florilor si a ierburilor", si "Despre minunile lui Dumnezeu din lumea arborilor si pomilor roditori". La plantele medicinale se folosesc florile, frunzele, radacina, deci toata planta, iar multe medicamente au in componenta lor extracte din plante.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.11.2007, 22:36:45
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Anca s-ar putea ca un lucru de care nu ai auzit TUsa existe totusi?
Rostopasca leac folosit in hepatite a omorit trei englezi anul trecut.
Sunatoarea da fotofobie
Sfecla leaga oxalatul de calciu
Ceaiul da afine creaza stari de nervozitate
Si putem vorbii pina dimineata de efectele secundare dar pe om nu-l poti convinge decit de ce doreste el sa fie convins.
Nu contesta nimeni ca plantele au substante active ce pot fii folosite in scopuri terapeutice. Ce se contesta este dozajul functie de sex/gradul afectiunii/ bolilor colaterale/efecte pe termen lung samd Faptul ca in plicul tau de ceai nu scrie ce efecte secundare are nu inseamna ca nu le are ci ca nu se cunosc. Si nu se cunosc pentru ca nu s-au cautat nu ca nu exista. Efectele secundare ale medicamentelor sint trecute toate chiar daca s-a intimplat o singura data la un om in 100 de ani.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.11.2007, 22:42:40
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marilena12
Imi cer iertare de pe-acum Lidia, dar eu nu cred ca tratamentele naturiste, cu ceea ce ne-a daruit Bunul Dumnezeu pentru durerile noastre, adica plantele de exemplu, ar fi in conflict cu viata crestineasca. Eu cred ca medicina alternativa are rezultate foarte bune in tratarea multor afectiuni. Homeopatia, pentru unii discutabila mi se pare mai buna decat medicamentele clasice fabricate din substante chimice care n-au nici o legatura cu cele intocmite de Domnul cu cea mai mare intelepciune.
Admit insa, ca si in fitoterapie, destul de simpla, mai cu seama in celelalte ramuri, este nevoie de cunoastere. Nimic, nici un ceai nu trebuie administrat fara informare, insa din comoditate si obisnuinta evitam sa cerem sfatul medicilor care se ocupa cu medicina alternativa, apelam in schimb la medicina clasica, convinsi ca dincolo de afacerea cu medicamente sau vaccinuri, sunt si cei mai informati si suficient de onesti incat de fiecare data sa informeze asupra efectelor tratamentelor pe care le recomanda.
Despre diabet cunoasc si eu multe, din pacate, insa plantele pot sa-l ajute pe cel care in cunostinta de cauza le foloseste, sa nu depaseasca in veci glicemia de 90, cu scaderea progresiva a dozei de insulina. Spre exemplu, castravetele amar, testat de pacienti, evident, fara a se renunta la tratamentul clasic. Ulterior, nu a mai fost nevoie de insulina, deci se poate!
In final, nu stiu daca plantele in mod exclusiv vindeca boli grave, dar stiu un lucru: sunt un ajutor nepretuit, un dar de la Dumnezeu Insusi, prevenind o multime de alte afectiuni foarte grave, si ajutand organismul sa se regenereze, sistemul imunitar sa se refaca, etc.
Am pus un DACA acolo. Nu sunt plantele in conflict cu viata crestineasca. Dar nestiinta este, nepasarea este. Sunt acei giganti care stau inaintea pacatelor.
Si eu am folosit un tratament homeopat odata. Mi-a facut bine. Mi l-a dat un medic, care a facut cursuri speciale de homeopatie.
Daca cineva care e diabetic vechi cu tratament insulina nu depaseste glicemia de 90, inseamna ca e prost tratat si cu mare risc de a face coma hipoglicemica.
Daca diabetul e abia diagnosticat, chiar daca are valori mari, medicii pun tratament insulina si- minune- in cateva zile, bolnavul are nevoie de doze tot mai mici de insulina (cateodata), uneori se intrerupe tratamentul. Este "luna de miere",perioada in care glicemiie se amelioreaza. Bolnavul poate crede ca s-a vindecat. Dar peste cateva luni, boala revine. De ce nu se prezinta cei vindecati de diabet la congrese medicale? De ce nu se aude de ei?
O sa caut pe net despre castravetele amar.
De acord,plantele sunt de ajutor. Dar sunt cateva "capcane", cateva situatii in care unele agraveaza situatia.
In bolile grave, consider absolut necesara asocierea lor cu tratamantul clasic, si anuntarea medicului de medicina clasica.
In primul rand medicul de medicina clasica are un rol important in recunoasterea bolilor grave. Sa apelezi intai la un "vindecator" e un mare risc.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.11.2007, 22:47:07
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Anca s-ar putea ca un lucru de care nu ai auzit TUsa existe totusi?
Rostopasca leac folosit in hepatite a omorit trei englezi anul trecut.
Sunatoarea da fotofobie
Sfecla leaga oxalatul de calciu
Ceaiul da afine creaza stari de nervozitate
Si putem vorbii pina dimineata de efectele secundare dar pe om nu-l poti convinge decit de ce doreste el sa fie convins.
Nu contesta nimeni ca plantele au substante active ce pot fii folosite in scopuri terapeutice. Ce se contesta este dozajul functie de sex/gradul afectiunii/ bolilor colaterale/efecte pe termen lung samd Faptul ca in plicul tau de ceai nu scrie ce efecte secundare are nu inseamna ca nu le are ci ca nu se cunosc. Si nu se cunosc pentru ca nu s-au cautat nu ca nu exista. Efectele secundare ale medicamentelor sint trecute toate chiar daca s-a intimplat o singura data la un om in 100 de ani.
Iar efectele secundare NICI NU SE VOR CUNOASTE, PENTRU CA NICI O COMPANIE FARMACEUTICA NU ARE INTERESUL SA FACA STUDII IN DOMENIU.
E mult mai preferabil sa bage exact refrenul de mai sus: nu luati leacuri naturiste, pentru ca nu se cunosc efectele secundare si dozajul necesar! Cumparati mai bine chimicalele noastre, ca le-am studiat si sunt patentate!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.11.2007, 23:00:40
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Nu vreau sa te conving sa cumperi de aici tratamentul care o sa te ajute la vindecarea hepatitei. Vreau sa cumperi intai tratamente naturiste de altundeva si cand o sa ajungi la concluzia mea ca 99% din site-urile acelea vand tratamente in care nici ei nu cred si care nu functioneaza. Intoarcete si cumpara acest tratament care iti garanteaza vindecarea doar cu ajutorul plantelor medicinale.
Cele de mai sus sint referitoare la hepatita C
Cu 10 RON escrocii de pe situl amintit iti promit vindecarea. O afacere buna in primul rind pentru statul roman care da cca 1200 de Euro /luna/bolnav...si tratamentul dureaza un an!
Daca asi fi in Romania i-asi da in judecata.
Ma intreb daca nu exista medici crestini pe forumul asta si daca nu se simt datori sa intervina altfel decit cu mesaje?
Milostenie este si sa scapi lumea de escroci!
Escroci exista, iar sansa acestora este tocmai refuzul celor in drept de a efectua studii serioase in utilizarea si efectul terapiilor naturiste.
Pot sa iti spun din experienta mea personala de fost bolnav de ulcer duodenal, ca unele leacuri naturiste chiar functioneaza. Din pacate, ulcerul are prostul obicei sa revina dupa ce te vindeci, asa ca am incercat mai multe tratamente. Primul a fost cel medicamentos. M-am vindecat si dupa cateva luni, dupa ce am incetat regimul alimentar, iar a inceput sa ma doara stomacul.
Asa ca am incercat diverse.
Nu as fi vrut sa fac acum reclama la produse, dar am impresia ca unii scriu despre lucruri pe care nu le cunosc si imbratiseaza cu prea mult patos opinii ce le sunt servite.
Unele ceaiuri ajuta, printre care pe primul loc este cel de galbenele.
O vindecare de moment se poate obtine si cu argila (are efect de tampon si este alcalina, neutralizeaza aciditatea). Dar ca si cu tratamentul medicamentos, problema revine dupa un timp.
Cel mai eficent produs pe care l-am incercat pana acum - MULT MULT MULT mai eficient decat omezul sau ranitidina - a fost gelul de aloe. Am facut o cura acum vreo 3-4 luni si acum nu mai am nici o problema, nu ma supara nimic din ce mananc. Din pacate este scump.

Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.11.2007, 23:12:02
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Ce-ar fi zis Paulescu,descoperitorul insulinei, sa-i spuna cineva: am descoperit extractul de afine. Nu mai avem nevoie de tine. Vei da faliment.
Tratamentele naturiste sunt in conflict cu viata crestineasca, daca fac rau sau impiedica efectuarea tratamentelor cu adevarat necesare (cu sau fara nestiinta).
Am auzit de "vindecatori" naturisti care cer analizele clasice, de sange, si stiu sa le citeasca. Aceia poate au vreo sansa sa faca bine (riscul e al celui ce apeleaza la ei). Dar pe site-ul acela, se lauda ca pot vindeca leucemia, ca dau tratamente pentru cancere.
De obicei tratamentele naturiste sunt adjuvante terapiei clasice, nu o exclud.
E bine sa se discute cu doctorul,sa i se spuna si de asemenea tratamente. Exista acum Internetul. Medicul se poate documenta. Daca planta respectiva face bine, chiar in cazul bolilor mai grave, medicul nu ar opri tratamentul.
In cazul leucemiilor, de exemplu, Echinaceea, buna in alte situatii, stimulator al imunitatii, ar putea agrava boala.
Am dat exemplul EXTRACTULUI de afine (nu pur si simplu fructul) cu potential in vindecarea diabetului, pentru ca s-a vorbit despre asta recent la stiri.
E posibil sa nu aiba efect - tocmai asta se comenta, faptul ca nu se fac teste clinice serioase, pentru ca nimeni nu are interesul.
Iar eu as zice sa nu mergem pe ideea ca odata cu descoperirea insulinei trebuie oprite toate cercetarile in tratarea diabetului, pentru ca s-ar fi gasit solutia. Ar fi culmea sa respingem idee unui medicament nou si mai eficient, din respect pentru memoria lui Paulescu.
In sfarsit, legat de extractul de afine - se pare ca acesta contine o substanta care stimuleaza regenerarea unor celule din pancreas care produc insulina. Cel putin asta s-a spus la stiri, din proprie experienta nu stiu petru ca nu sunt diabetic.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.11.2007, 23:20:57
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu iti spun din experienta mea cu bolnavii (si sint mii)ca toti ajung (care supravietuiesc)dupa incercatul remediilor mai fine (ceaiuri)sau mai grosolane (taieturi sub limba)tot la medicina!!!!
Si iti mai spun ca in tarile civilizate oamenii sint protejati de escroci. Nici un vraci nu are dreptul sa vindece boli infectioase. Dar pina sa ajunga Romania acolo mai este!
Si dracoveniile de medicini alternative mai au un cusur. Cunosc inselati din acestia care dupa ani de incercari nereusite de vindecare cu tratamente naturiste, au ajuns la concluzia ca trebuie incercata medicina. Dupa vindecare nu medicina a fost cauza ci tratamentul naturist premergator.??? Cum altcumva decit inselare poti numi asa ceva?
Societatea actuala are ca baza banul. Cum puteti crede ca o casa de asigurari care doreste sa faca cistig ca oricare alta firma este dispusa sa plateasca 40 000 de euro pe un tratament cu interferon in loc de 10 Ron pentru un tratament naturist avind acelasi efect? Nu credeti ca li se pare pacat si de cei 10 Euro?
Vrei despre Gelul de Aloe. Spre rusinea mea l-am folosit si eu. Da recunosc prostia nu m-a ocolit nici pe mine. Si eu am avut bani pt el. Rezultatul a fost o crestere a viremiei proportionala cu venitul celui care mi-a vindut scirbosenia de gel.
Dar si prostia are un remediu. Smerenia. Recunosti ca ai fost prostit pui mina pe carte si te mai luminezi putin! Si daca nu o faci atunci meriti sa-si bata un smecher joc de tine!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.11.2007, 23:29:25
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Diabetul nu este boala vindecabila!!! Pentru diabet mai grav, cu glicemii mari, exista tratamente mai puternice. Iar insulina nu poate fi inlocuita de nimic.
De ce te exprimi asa categoric?
Poate vrei sa spui: ACUM diabetul nu este boala vindecabila!DEOCAMDATA insulina nu poate fi inlocuita de nimic!
Acum 150 de ani, TBC-ul era o condamnare la moarte, ca si sifilisul si multe altele.
Noroc ca un doctor francez si unul englez au bagat de seama ca mucegaiul omoara bacteriile si au scris despre asta.
Dar pe vremea aceea industria farmaceutica nu era marea afacere care este astazi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tratamente Naturiste - Ajutor Tina06 Generalitati 15 21.12.2018 20:22:47
tratamente babesti padrevicentiu Generalitati 44 07.12.2012 12:51:24
Parerea parintelui Calistrat despre catastrofele naturale sevghenie Stiri, actualitati, anunturi 0 15.03.2011 22:22:05
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 12:10:26
Un spital din Barcelona, anchetat pentru ca ofera tratamente de "vindecare" a homosex florinbrasov0 Generalitati 2 15.06.2010 20:58:43