Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.07.2010, 10:39:44
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit 40 De liturghii

Poate sa-mi spuna si mie cineva cum se dau 40 de liturghii? se poate la orice biserica?
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.07.2010, 14:02:25
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Poate sa-mi spuna si mie cineva cum se dau 40 de liturghii? se poate la orice biserica?
40 de liturghii se poat da la orice biserica unde se si savirsesc cele 40 de liturghii in 40 de zile consecutive neintrerupt . Datorita faptului ca savirsirea a 40 de liturghii consecutive este o nevointa prea mare pt. preotii de mir ei neputind sa-si pastreze curatia trupeasca (neimpreunarea trupeasca cu preuteasa) in aceasta perioada (de, ce sa-i faci, nu poate sta omul fara sex mai multa vreme chiar daca este preot) sansa de a da acestea la o biserica de mir este mai mica si ceva mai mare la o minastire .
Ritualul celor 40 de liturghii se savirseste pt. situatii diferite :
- la tirnosirea unei noi biserici sau la resfintirea ei ;
- la savirsirea ,,sarindarelor" pt. adormiti si pt. vi;
- mai exista posibilitatea ca in minastirile in care se savirseste zilnic sf. liturghie tu sa dai pomelnicul tau pt. pomenirea la 40 de liturghii , fara sa se cheama ca ai dat sarindar .

Este de retinut ca nu toate minastirile fac sarindare deoarece acestea nu fac parte din categoria celor 7 laude care se savirsesc obligatoriu zilnic in orice minastire cum de altfel este posibil ca sa dai sarindare la orice biserica de mir . Mai nou , au inceput din ce in ce mai multi preoti de mir sa faca sarindare .
Ca urmare, mai intii te interesezi unde s-a tirnosit o biserica noua sau unde se fac sarindare sau de o minstire in care se face zilnic sf. liturghie si acolo vei da cele 40 de liturghii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.07.2010, 14:24:44
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Am deschis un grup interesant cu acest subiect.Citeste ca te vei lamurii.
http://www.crestinortodox.ro/comunit...p?group_id=241
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.07.2010, 17:24:35
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit ,,este alba sau e neagra"

Citat:
În prealabil postat de alinutza109 Vezi mesajul
Am deschis un grup interesant cu acest subiect.Citeste ca te vei lamurii.
http://www.crestinortodox.ro/comunit...p?group_id=241
Citind postarea ta , frumoasa si cunoscuta dealtfel, m-am oprit asupra unei contradictii . Am sa o postez imediat dar te rog pe dumneata sora sa ma lamuresti care este adevarul. Uite despre ce este vorba :

,,Eu sunt proprietarul acestei grădini. Grădina aceasta cu pomi a fost a mea și baia aceasta am zidit-o pe cheltuiala mea și am lăsat-o în folosul comunei, dar am murit în floarea vârstei, cu păcate grele și m-am dus în iad. M-am mărturisit eu, dar degeaba, că n-am avut vreme când face canon "

Asadar , stim clar din dreptul canonic si bisericesc precum si din liturgica speciala ca taina sfintei marturisiri iarta si desleaga de pacate . Pai daca proprietarul s-a marturisit pt. pacatele sale , asa grele cum sunt, si a fost deslegat de iele si iertat cum de mai patimeste acum, pe de-oparte iar pe de alta , facerea canonului (epitimiei)este mai mare decit taiina spovedaniei insasi ? Si sa nu uitam ca de multe sute de ani si pina in ziua noastra preotii nu mai dau canoane la spovedanie sau daca dau nu dau exact cum prevade coolectia de canoane ci niste canoane in gluma . Adica , spovedania singura nu este suficienta sau canonul facut integral ce trebuinta mai are de deslegarea de pacate din spovedanie ? Im, cum este sora ? Ce-i cu contradictia aceasta ? Care sa fie adevarul ? Ne mai vorbind ca acest subiect , al spovedaniei si al deslegarii de pacate, periodic se discuta si se intoarce pe toate partile pe acest forum fara a se fi precizat pina acum in mod unitar , in consens de toti userii, rezolvarea acestei contradictii.

Tu sora, ce parere ai ,chiar asa ,,de geaba" este taina spovedaniei , cu canon bine stabilit dar neimplinit, parere intemeiata desigur si nu asa doar parelnica pura ?Pai ne jucam de-a biserica si adevarul sau de-a biserica si glumele ? Dar daca este sa dai cu presupusul renunt. In cazul acesta nu mai doresc nici un raspuns deoarece asa usurel cum pare la prima vedere subiectul , el este de interes covirsitor pt. ortodoxie. Catolicii stim cu au rezolvat situatia ... inventind purgatoriul, neoprotestantii au desfintat complet taina marturisirii deoarece ei se mintuiesc doar daca fac parte din rindul rasvratitilor protestatari , dar la noi la ortodoxi , cum este adevarat ?

Last edited by zaharia_2009; 05.07.2010 at 17:28:11.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.03.2011, 21:38:49
88hharalambos 88hharalambos is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Citind postarea ta , frumoasa si cunoscuta dealtfel, m-am oprit asupra unei contradictii :

,,Eu sunt proprietarul acestei grădini. Grădina aceasta cu pomi a fost a mea și baia aceasta am zidit-o pe cheltuiala mea și am lăsat-o în folosul comunei, dar am murit în floarea vârstei, cu păcate grele și m-am dus în iad. M-am mărturisit eu, dar degeaba, că n-am avut vreme când face canon "

Asadar , stim clar din dreptul canonic si bisericesc precum si din liturgica speciala ca taina sfintei marturisiri iarta si desleaga de pacate .
Scumpule, confuzia in B.O.R. care de alt fel nu a scapat de influenta papistasa, este evidenta, si incepe de la termeni. Nu marturisirea este Taina in sine, ci Pocainta, marturisirea nu-i decat parte integranta a acestei Taine. Stiu ca dreptul canonic si Liturgica si alte manuale spun asa cum spui fratia ta, dar mai stiu ca spun si multe tampenii neortodoxe, copiate si predate mot-amo de profesorii cu iz ecumenist, sau cel putin lipsiti de cunoasterea practicii universale din totdeauna, care alta data erau studentii pe bancile universitatilor catolice, iar acum profesori de teologie ortodocsi si vin cu cursurile care le-au invatat si le predau aici
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pai daca proprietarul s-a marturisit pt. pacatele sale , asa grele cum sunt, si a fost deslegat de iele si iertat cum de mai patimeste acum, pe de-oparte iar pe de alta , facerea canonului (epitimiei)este mai mare decit taiina spovedaniei insasi ?
Dragule, povestioara reda foarte original modul de gandire ortodox, daca ai sa cauti in cartile de patristica, cu scrieri referitoare la liturghii si nu numai, ai sa gasesti nu un ex, ci, mai multe asemanatoare celei in discutie. Pai tocmai a-ia-i problema ca, facerea canonului nu-i mai mare ca Taina in sine a pocaintei, dar e la fel de importanta ca si marturisirea, si conceptia bisericii asa a fost in todeauna Acum in secolul xx- xxI ne confruntam cu modul asta tampit de automatism , anume ca preotul automat dezleaga tot la scaunul spovedaniei. De aici a rezultat ca nu mai este nevoie ca oamenii sa faca canon, nu mai este nevoie de perioade indelungate de oprire de la impartasire, si prin asta s-a micsorat si gravitatea pacatului in ochii oamenilor, si daca pacatul nu ii asa mare si preotul dezleaga oricum de ce sa nu se repete, ca doar e placut? Pai e logic, ( dupa modul asta eretic , nenorocit, de gandire) daca cei care ies de sub patrafir, ca pe banda, sunt cutati lacrima, de ce sa mai faca celelalte fapte ale pocaintei, nu? In vechime nu era asa, sfintii dadeau canon si perioade indelungate de oprire de la sfinte, pt pacate de moarte, de ex sf Vasile cel Mare oprea 15 ani o preacurvie si 7 curvia( si de retinut ca oamenii se impartaseau de 4 ori pe saptamana, sau zilnic, atunci); Ioan Ajunatorul avea si varianta mai scurta de 3 ani, dar cu un canon de nevointa extrem, care compensa timpul indelungat, in acest timp, post numai paine si apa o data in zi si metane la greu, cate 300- 500 pe zi.
Acum toate sunt invers, nu se afirma pe fata ca acesti sfinti erau niste prosti, dar se demonstreaza tacit prin fapta, de aici rezulta, ca oamenii desii vin la spovedanie, desi se impartasesc la gramada 1- 2 oari pe an('' curatinduse inainte prin marturisire sub epitrahil''), totusi, majoritatea se intorc la aceleasi pacate,,de moarte'' dupa ce pleaca din biserica, si astfel lumea ortodoxa in general este foarte bolnava sufleteste si de aici si trupeste si cum vrei, mai bolnava ca niciodata, asi putea spune, desi formal foloseste aceste Taine. Si sa nu crezi ca spun din burta de la mine, ci, din experienta mea personala de preot si duhovnic, ce gasesc la scaunul spovedaniei, anume ca mare parte din cei care vin la marturisire ii gasesc cu pacate mari de moarte dar dezlegati automat si impartasiti fara nici un scrupul, fara canon( in cel mai fericit caz gasesc un canon timpit de genul 40 de luminari si prosoape pt avorturi, nu stiu cate paraclese pt curvii, de parca pacatele astea sunt simbolice precum si canonul lor) dar nu opriti de la sfinte, Doamne fereste, si ce ma ingrozesc cel mai mult, este ca, practica asta a devenit aproape o normalitate generalizata la parohii in special, pai daca si in facultate asa se invata.!?
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Si sa nu uitam ca de multe sute de ani si pina in ziua noastra preotii nu mai dau canoane la spovedanie sau daca dau nu dau exact cum prevade coolectia de canoane ci niste canoane in gluma .
Pai exact ce spun eu, nu chiar de sute ani, ci, de cand ne-am molipsit de ereziile papistase, cam de atunci, bine spus.
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Adica , spovedania singura nu este suficienta sau canonul facut integral ce trebuinta mai are de deslegarea de pacate din spovedanie ?
Aici cu delegarea este alta tampenie, in molitfelnicele vechi nu exista rugaciunea de dezlegare cu adausul ,, si eu nevrednicul preot si duhovnic cu puterea ce-mi este data, te iert si te dezleg de tot pacatul'' , din insasi formula, se intelege ca preotul dezleaga pe moment de pacat, dar se stie ca aceasta formula a fost introdusa de la papistasi, noi nu aveam acest tip de formule, la noi existau mai multe variante, cam asa : ,,Domnul Dumnezeu cu harul si cu indurarile Sale sa te ierte pe tine ( N) de pacate facute in veacul de acum si in cel ce va sa vina''. Aceasta din urma este o rugaciune de mijlocire care nu asigura garantat 100 % ca de atunci cel care s-a spovedit este curat bec, nu, cel care a gresit trebuia sa implineasca canonul de pocainta, dupa care sa nadajduiasca la mila Lui Dumnezeu si sa se straduiasca sa nu mai cada, si toata viata sa faca pocainta, poate Dumnzeu il va ierta. Aceasta a fost gandirea bisericii din totdeauna !

Dar aceasta rugaciune o spunea duhovnicul numai dupa consumarea timpului de penitenta, care fara de el era de neconceput Taina in sine, nu atunci pe moment, vezi? e o diferenta.
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
cum este sora ? Ce-i cu contradictia aceasta ? Care sa fie adevarul ? Ne mai vorbind ca acest subiect , al spovedaniei si al deslegarii de pacate, periodic se discuta si se intoarce pe toate partile pe acest forum fara a se fi precizat pina acum in mod unitar , in consens de toti userii, rezolvarea acestei contradictii.
Vezi fratele meu de ce este contradictie? pt ca mare parte dintre noi au pierdut modul ortox, patristic, de gandire, de a-ia apar contradictiile si nu ne mai intelegem cu astfel de intamplari, asa ajungem sa criticam ca si cum aceast fel de povestire ar avea greseli; in vechime cel care desi se martiurisea dar nu apuca sa faca canon de pocainta se ducea in iad, asa a fost si este credinta bisericii adevarata din totdeauna, si dupa oarecare vreme/canon de pocainta facut acolo si prin Liturghii era scos de acolo; iar cel care moare in pacate de moarte ignorand biserica si Tainele ei( marturisirea) poti sa-i faci liturgii cu milioanele, la nimic nu-i mai foloseste, ba inca mai rau il osandeste, si pe preot la fel.
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Tu sora, ce parere ai ,chiar asa ,,de geaba" este taina spovedaniei , cu canon bine stabilit dar neimplinit, parere intemeiata desigur si nu asa doar parelnica pura ?Pai ne jucam de-a biserica si adevarul sau de-a biserica si glumele ?
Sincer, nu merita morala asta alinutza109 , ea chiar daca nu a stiut sa explice, dar postarea ei a fost buna. Dar vai, cat de usor se da sfaturi, si ne credem ortodocsi dar s-ar putea uni dintre noi sa aiba multe lipsuri, inconstient; dar cred ca fratia ta ai avut toate bunele intentii, dar ai gresit totusi din nestiinta...
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Dar .... , cum este adevarat ?
Asa este adevarat dragule, cum se spune in acea povestire si altele de acest fel; omul are nevoie de pocainta toata viata, nu-i suficienta numai marturisirea, s-ar putea sa avem mari surprize dincolo cand vom merge, desi suntem marturisiti, s-ar putea sa ne trezim cu tot cu marturisire in iad , daca nu este canon .
Si Iuda a marturisit ca a ,,vandut sange nevinovat'', dar i-a folosit la ceva? nu! tot in iad s-a dus, deci e nevoie de pocainta, care include si canonul.

Last edited by 88hharalambos; 01.03.2011 at 21:46:03.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.07.2010, 15:02:54
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
40 de liturghii se poat da la orice biserica unde se si savirsesc cele 40 de liturghii in 40 de zile consecutive neintrerupt . Datorita faptului ca savirsirea a 40 de liturghii consecutive este o nevointa prea mare pt. preotii de mir ei neputind sa-si pastreze curatia trupeasca (neimpreunarea trupeasca cu preuteasa) in aceasta perioada (de, ce sa-i faci, nu poate sta omul fara sex mai multa vreme chiar daca este preot) sansa de a da acestea la o biserica de mir este mai mica si ceva mai mare la o minastire .
O explicatie noua pentru nesavarsirea celor 40 de liturghii in zile consecutive la biserci de mir.
La bisericile de mir eu stiam ca programul de sf.Liturghie este luni ,miercuri ,vineri,simbata si duminica mai ales in orase.La tara doar duminica.
Savarsirea cator mai multe liturghii eu o credem legata de existenta mai multor preoti la o biserica ,acolo unde este unul singur e mult mai greu de savarsit mai multe sf.Liturghii in timpul saptaminii.
Sfanta Liturghie se mai savarseste zilnic la bisericile din cadrul episcopiilor sau la Patriarhie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.07.2010, 17:03:09
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
O explicatie noua pentru nesavarsirea celor 40 de liturghii in zile consecutive la biserci de mir.
La bisericile de mir eu stiam ca programul de sf.Liturghie este luni ,miercuri ,vineri,simbata si duminica mai ales in orase.La tara doar duminica.
Savarsirea cator mai multe liturghii eu o credem legata de existenta mai multor preoti la o biserica ,acolo unde este unul singur e mult mai greu de savarsit mai multe sf.Liturghii in timpul saptaminii.
Sfanta Liturghie se mai savarseste zilnic la bisericile din cadrul episcopiilor sau la Patriarhie.
Si care este explicatia mai ,,veche" ca preotii de mir , singuri sau multipli la una si aceiasi biserica de mir, nu fac sarindare sau liturghie zilnica la bisericile lor ?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.07.2010, 10:57:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Si care este explicatia mai ,,veche" ca preotii de mir , singuri sau multipli la una si aceiasi biserica de mir, nu fac sarindare sau liturghie zilnica la bisericile lor ?
Unde este un singur preot e mai greu de savarsit zilnic Sf.Liturghie deoarece acel preot mai are si alte indatoriri.
Daca preotul e mai batran ,relatiile sexuale nu ar mai fi un impediment si totusi nu se tine acolo sf.Liturghie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.07.2010, 11:38:30
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Unde este un singur preot e mai greu de savarsit zilnic Sf.Liturghie deoarece acel preot mai are si alte indatoriri.
Daca preotul e mai batran ,relatiile sexuale nu ar mai fi un impediment si totusi nu se tine acolo sf.Liturghie.
Sora, ai o parere strict personala si cred ca si mai rara iar dupa parerea mea ar fi bine sa nu crezi cu tot sufletul in asemenea pareri deoarece se pot dovedi false pina la urma .
Ca sa nu mai lungesc discutia iti dau exemplul meu personal : eu merg (frecventez, ca sa spun asa !) la o biserica de mir . Parintele paroh , care este unul singur si care are 39 de ani face 3 serii de sarindare pe an :
- prima serie incepe imediat dupa boboteaza si se termina inainte de incepere sfintului si marele post al pastelor, tocmai pt. a nu interfera cu semnificatia acestuia, una cu totul aparte;
- a doua serie incepe imediat dupa rusalii si se suprapune o mica perioada (anul acesta a fost mai mult) cu postul sfintilor ap. Petru si Pavel;
- a treia perioada incepe imediat dupa inaltarea sfintei cruci, neinfluentind semnificatia si postul craciunului .

Acest obicei al parintelui este de 10 ani de cind a venit la biserica respectiva , adica nu este un moft recent copiat dupa vreun preot vecin sau din dorinta de inavutire ci este dorinta lui de slujire si rugaciune pt. repausatii nostrii , dorinta imprimata si cultivata si enoriasilor legati de aceasta biserica .
De asemenea , parintele nu face acestea pt. bani , el este preot militar , incadrat si remunerat de ministerul apararii; are 39 de ani , 4 copii si asa cum am mai spus este singur la biserica sa . Dar ceea ce are el in plus fata de multi alti preoti din orasul meu si si mai departe , este credinta vie in Hristos si ca este patruns de misiunea lui de slujitor al lui Hristos, ceea ce rar mai vezi astazi.
Cu alte cuvinte, vezi sora ca se poate face si sarindare si in conditiile cele mai stricte (ia sa calculezi dumneata sora toate posturile de peste an cite zile insumeaza la care sa adaugi inca cele trei serii de sarindare , la care sa mai adaugi duminicile de peste an si si simbetele si si sarbatorile religioase din timpul saptaminilor anului si sa vezi pina la urma cite zile de ,,desfatare" trupeasca cu preoteasa sa ii mai ramine !) fara sa se intimple nimic deosebit inafara de dragostea sincera pt. Hristos si de dorinta arzatoare de a trai in duh si adevar si asta intinsa pe ani sau zeci de ani de zile ??

Last edited by zaharia_2009; 06.07.2010 at 11:41:58.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.07.2010, 17:34:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Poate sa-mi spuna si mie cineva cum se dau 40 de liturghii? se poate la orice biserica?
Se poate la orice biserica. Bine ar fi ca omul sa nu dea un pomelnic si sa stea acasa linistit, impacat cu gandul ca este cineva care se roaga. Trebuie sa fie si el prezent in rugaciune cu ceilalti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunea cu slujirea Sf. Liturghii de catre 3 copii yo_mama_cool Intamplari adevarate 4 14.08.2013 21:40:32
Liturghii multiple Hector Sfanta Liturghie 3 09.09.2010 17:48:00
Talcuirea Dumnezeiestii Liturghii andrei_im Teologie si Stiinta 6 04.02.2010 22:47:26
Ingerul pazitor in timpul Sfintei Liturghii giovaninnaa Sfanta Liturghie 6 11.09.2009 13:52:27
istoria Sfintei Liturghii catalinabalhui Sfanta Liturghie 2 23.04.2009 00:12:33