Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.08.2011, 18:53:41
george_raican george_raican is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Mesaje: 2
Implicit Vreau sa devin dascal.

Doamne-ajuta! Cu credinta ca cineva a fost la fel de ravnitor ca mine adica sa devina dascal va rog sa ma ajutati. Merg la biserica de cel putin 12 ani adica de la varsta de 19 ani si l-am decoperit pe Dumnezeu si toate binefacerile lui iar acum imi doresc din tot sufletul sa devin dascal, numai ca nu prea ma descurc la cantari in special la utrenie sau la parastas, adica nu stiu dupa ce sa urmaresc slujba si cand trebuiesc si in ce ordine trebuiesc cantate. Parintele meu duhovnic nu are timp prea mult sa ma ajute (are 7 copii) si nu vreau sa-l dezamagesc. Pentru cei care doresc sa ma ajute va rog din tot sufletul scrieti-mi. Ma puteti gasi si pe adresa de messenger id> george_raican. Dumneyeu sa va trimita numai bucurii. Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.08.2011, 19:31:11
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george_raican Vezi mesajul
Doamne-ajuta! Cu credinta ca cineva a fost la fel de ravnitor ca mine adica sa devina dascal va rog sa ma ajutati. Merg la biserica de cel putin 12 ani adica de la varsta de 19 ani si l-am decoperit pe Dumnezeu si toate binefacerile lui iar acum imi doresc din tot sufletul sa devin dascal, numai ca nu prea ma descurc la cantari in special la utrenie sau la parastas, adica nu stiu dupa ce sa urmaresc slujba si cand trebuiesc si in ce ordine trebuiesc cantate. Parintele meu duhovnic nu are timp prea mult sa ma ajute (are 7 copii) si nu vreau sa-l dezamagesc. Pentru cei care doresc sa ma ajute va rog din tot sufletul scrieti-mi. Ma puteti gasi si pe adresa de messenger id> george_raican. Dumneyeu sa va trimita numai bucurii. Doamne-ajuta!
Pai ar trebui in primul rand sa studiezi tipicul. Daca de exemplu urmeaza sa canti la Utrenia de Duminica, cel mai bine e sa te uiti in ziua dinainte in tipic sa identifici troparul, sedelnele etc. Pentru acest lucru poti consulta Tipicul Sfantului Sava (pe care il gasesti si online). Randuielile pe scurt le gasesti si in Catavasier, si la fel si in Minei, doar ca neavand experienta trebuie sa studiezi putin inainte de slujba pentru ca sa ti le pregatesti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.08.2011, 19:42:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

stai ca nu am inteles ...
tu ai 31 de ani si inca nu stii ce cale sa apuci in viata?!

referitor la slujba ...
pentru fiecare tip de slujba, perioada a anului, exista carti care iti arata tipicul.
nu ai auzit de Catavasier, Penticostar, Octoihul Mare, Minei, Ceaslov, Apostol, Liturghier, etc.?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.08.2011, 14:44:13
george_raican george_raican is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Mesaje: 2
Implicit Pentru Dumitru73.

Doamne-ajuta! Cred ca nu am dat mai multe detaliii legate de mine si de aceea nu vreau sa se creeze o confuzie. Sunt casatorit am 3 copiii si il astept in octombrie pe al patrulea, am un serviciu de cel putin 10 ani, iar pentru ca imi doresc sa invat sa cant la biserica si poate ma va ajuta Dumnezeu sa devin dascal (pentru ca bani ca sa urmez o facultate de teologie nu am) este marea mea dorinta. In speranta ca cineva ma poate ajuta multumesc anticipat. Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.08.2011, 15:03:32
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Iata cateve resurse care v-ar putea fi de folos:

http://www.crestinortodox.ro/carti-ortodoxe/ceaslov/

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...-sava-sfintit/

[COLOR=#0000ff]http://www.crestinortodox.ro/liturgica/muzica-bizantina/[/COLOR]

http://www.stavropoleos.ro/webpage.p...1&parent_id=39 (colectie de Mineie pe tot anul, Penticostar, Triod, Octoih)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.08.2011, 17:03:49
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
stai ca nu am inteles ...
tu ai 31 de ani si inca nu stii ce cale sa apuci in viata?!
Cu "binecuvântările" și avantajele unei economii în continuă schimbare și sub auspiciile șomajului tehnologic, cred că astăzi aproape nici o ocupație nu este aleasă pe viață. Și chiar la 40 sau 50 de ani va apărea problema: ce cale să mai apuc? Spre ce meserie / program de reconversie să îmi îndrept atenția? Și când te gândești că și "restructurările" sunt în floare...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.08.2011, 17:32:26
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

George Raican: ca să ajungi cântăreț ai nevoie de ucenicie pe lângă cineva care se pricepe. Desigur, și studiul individual e folositor dar niciodată nu va înlocui experiența din biserică. Dacă ai ureche muzicală și înveți să-ți stăpânești tracul, cam trei luni îți ajung să ajungi pe picioarele tale. Un lucru care ar trebui să nu-l uiți niciodată: strana e portavocea sinaxei liturgice și nu o "scenă" pentru prestații solistice spectaculoase.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.08.2011, 19:10:33
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Fa o scoala de cantareti bisericesti. Stiam ca exista cateva pe langa seminariile teologice dar nu cunosc amanunte.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.08.2011, 19:12:44
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george_raican Vezi mesajul
Doamne-ajuta! Cred ca nu am dat mai multe detaliii legate de mine si de aceea nu vreau sa se creeze o confuzie. Sunt casatorit am 3 copiii si il astept in octombrie pe al patrulea, am un serviciu de cel putin 10 ani, iar pentru ca imi doresc sa invat sa cant la biserica si poate ma va ajuta Dumnezeu sa devin dascal (pentru ca bani ca sa urmez o facultate de teologie nu am) este marea mea dorinta. In speranta ca cineva ma poate ajuta multumesc anticipat. Doamne-ajuta!
Sa iti ajute Dumnezeu.
CEEE, octombrie? O sa fie de o varsta cu nepotica mea ?!?!!? Felicitari. Slava Domnului!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
REPORTAJ CUTREMURATOR. Gostinu - satul din Romania unde copiii devin sclavi pentru 40 Laura19 Stiri, actualitati, anunturi 34 02.08.2012 20:19:50
Vreau sa o uit... riquez Intrebari utilizatori 91 16.12.2011 18:38:47
De ce multe persoane devin celebre, cunoscute in lume numai dupa moartea lor? Bast-et Generalitati 9 21.09.2010 12:54:49
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 20:37:26