Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.05.2011, 11:26:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Liturgică și tipic pentru laici

De la Paști la Înălțare îngenunchem ori nu la Sfânta Prefacere ? Cum știți ? Ce spune rânduiala ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.05.2011, 11:34:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Un raspuns foarte amplu si documentat aici:http://www.parohiamacin4.org/metanii_ingenuncheri.htm

Redau concluzia:
În consecință, putem spune că a nu îngenunchea la slujbe, în această perioadă, este un lucru potrivit cu atmosfera de bucurie pe care o degajă sărbătoarea Învierii pe toată perioada cât durează acest praznic, adică până în miercurea săptămânii a șasea după Paști, când se termină durata serbării Învierii, deci 39 de zile, a doua zi urmând sărbătoarea Înălțării, sau chiar până la Cincizecime. Dar nu putem spune că îngenuncherea este absolut interzisă, neavând dispoziții foarte exprese în această privință. Cu atât mai mult, nu putem spune că săvârșim un păcat, o fărădelege sau o impietate, dacă în această perioadă stăm în genunchi la slujbă. Interdicția poate să fie valabilă sau obligatorie doar pentru Săptămâna Luminată și Duminicile perioadei Penticostarului, adică de la Paști la Rusalii.
Pe de altă parte, trebuie să facem deosebire între îngenunchere și metanie ca acte de penitență, de ispășire a păcatelor și ca semne de respect, evlavie și bună cuviință la slujbă, în unele momente importante sau centrale ale acesteia. Ca act de pocăință, plângere pentru păcate și ispășire, îngenuncherile și metaniile nu pot fi justificate și practicate în această perioadă de jubilare sau bucurie, pe când ca semne de evlavie și respect ele sunt îngăduite. Nu văd cu ce impietează îngenuncherea la vohodul cel mare cu cinstitele daruri, la rostirea Crezului, la prefacerea darurilor sau la axion. După cum socotesc că este îngăduită îngenuncherea dacă săvârșim slujba Maslului de obște, care se practică la multe biserici, sau la Taina Pocăinței ori la alte rugăciuni și dezlegări citite de preoți, în această perioadă.
Așadar, îngenuncherea ca formă și expresie a respectului, evlaviei, smereniei și stăruinței în rugăciune este îngăduită în această perioadă.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.05.2011, 11:53:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Un raspuns foarte amplu si documentat aici
Deci, este permis să îngenunchem, dar este recomandabil să stăm în picioare la Liturghia Duminicală. Dacă am înțeles bine.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.05.2011, 13:26:40
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Canonul 20, Sinodul I ec. : Duminica si in zilele cincizecimii (de la Paste la Rusalii) sa nu se ingenuncheze .

Canonul 90,Sinodul V-VI (Trulan) : Nu se ingenuncheaza duminica .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 05.05.2011 at 13:32:10.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.05.2011, 19:05:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Problemă practică: ce facem când toată congregația îngenunchează, noi bineștiind că nu e rău să îngenunchezi, dar mai bine este să stăm în picioare ? Oare, în acest caz, a rămânea în picioare nu ar fi o mândrie de tip "eu vă desfid pe voi toți, care nu prea le aveți cu liturgica, spre deosebire de mine!" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 05.05.2011 at 19:12:22. Motiv: corectură
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.05.2011, 19:56:00
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit un mod de interpretate !

Nu se pune problema de mindria mea , deoarece nu intotdeauna cei care stiu tipicul , sa zicem, sunt si obligatoriu plini de mindrie . Esre o greseala a privi doar in felul acesta pe cei buni cunoscatori , corecti in ortopraxie.
Problema se poate pune si ca putem sminti pe altii care sunt mai putini tari in credinta vazindu-ne ca nu facem ca si ei, oferindu-le astfel motiv si moment de ispitire si de a-i duce in pacat .
Daca lucrurile pe care le vedem practicate intr-o biserica oarecare nu incalca clar, nu sunt grave , nu contravin unor dispozitii de la un anumit nivel (ci sunt legate de obisnuinta, tipic local stabilit din necunoastere sau ignorare de catre preot ... dar totul maxim pina la nivel de canoane ) atunci putem sa procedam si noi la aceleasi atitudini . Cu rezerva ca cei care sunt totusi mai avansati in viata duhovniceasca si mai respecta strict si inca multe alte dispozitii canonice si are viata de zel fata de trairea evangheliei atunci indiferent de ce parere ar lasa in jur este f. bine sa pastreze ceea ce stie clar ca este corect .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.05.2011, 20:09:21
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Problemă practică: ce facem când toată congregația îngenunchează, noi bineștiind că nu e rău să îngenunchezi, dar mai bine este să stăm în picioare ? Oare, în acest caz, a rămânea în picioare nu ar fi o mândrie de tip "eu vă desfid pe voi toți, care nu prea le aveți cu liturgica, spre deosebire de mine!" ?

S-a incetatenit obiceiul aici in Olanda ca oamenii sa ia loc imediat ce preotul intra in altar. Si credinciosii stau asezati frumusel in banca de la confiteor (inclusiv) pana la lectura din Sf. Evangheliei. La fel si la prefata, chiar si Agnus Dei. Sa nu mai spun de rugaciunea dupa Sf. Impartasanie...Preotul aminteste din cand in cand ca a sta este o pozitie de ascultare si invatare, ridicarea in picioare de rugaciune activa si ingenuchierea si de rugaciune, dar mai ales de adorare a Domnului pe Sf. Masa. Cam degeaba. :D Eu, si cativa altii, in general tineri, ramanem in picioare, chiar si daca 95% din ceilalti prezenti se aseaza. E putin ciudat, iesi in evidenta, dar vii la biserica nu (neaparat si nu numai) ca sa fii si sa faci ce fac ceilalti, ci ca sa te intalnesti cu Dumnezeu, in mod personal si sa participi dupa cum spune Biserica, nu?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.05.2011, 20:21:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cred că preoții ar trebui să facă mai mult pentru ca laicii să cunoască rânduiala și să o aplice. În ritul apusean se îngenunchează de cinci ori pe parcursul Sf Misse. De asemenea, îngenuncherea se face nu numai la Prefață, ci în tot timpul Canonului, până la Pater Noster. Se îngenunchează și la binecuvântarea finală, până când celebrantul principal spune "Ite, Missa est !" De altfel, în ritul apusean se îngenunchează ori de câte ori preotul ne dă binecuvântarea în mod personal, pe când în ritul răsăritean se stă în picioare. În practică, vedem răsăriteni care îngenunchează la binecuvântare și apuseni care stau în picioare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.05.2011, 20:31:19
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred că preoții ar trebui să facă mai mult pentru ca laicii să cunoască rânduiala și să o aplice. În ritul apusean se îngenunchează de cinci ori pe parcursul Sf Misse. De asemenea, îngenuncherea se face nu numai la Prefață, ci în tot timpul Canonului, până la Pater Noster. Se îngenunchează și la binecuvântarea finală, până când celebrantul principal spune "Ite, Missa est !" De altfel, în ritul apusean se îngenunchează ori de câte ori preotul ne dă binecuvântarea în mod personal, pe când în ritul răsăritean se stă în picioare. În practică, vedem răsăriteni care îngenunchează la binecuvântare și apuseni care stau în picioare.
Da, dar vorbim:
1. Despre ritul apusean curent, forma ne-extraordinara, adica ordinara. :D In care, cel putin aici in Olanda se ingenuncheaza imediat dupa Sanctus, cand si clopotul suna o data, pana la marele Amin, unii (eu, si altii de exemplu) ingenunghind pana la Tatal Nostru, desi nu este obligatoriu. Binecuvantarea, ca si Sf. Impartasanie, in ritul de dupa Vat. 2 se primeste in picioare, nu in genunchi ca si in ritul vechi. Desi si binecuvantarea poti sa o primesti in genunchi, iar Sf. Impartasanie, cel putin la biserica la care merg eu, dar e posibil sa fie altfel in altele, nu iti este refuzata daca vrei sa o primesti in genunchi. Inca ceva: pentru ritul vechi nu exista rubrici scrise pentru credinciosi, ci doar pentru preot. Practic, mi s-a spus, credinciosii ar putea sta si in cap si nu ar fi nici un pacat pentru ei. Atata timp cat este reverentios, ma gandesc eu. :D Preotul in schimb....

2. Despre Olanda, unde in unele, destul de multe biserici, unde un lucru normal este sa vezi corul frumos aliniat si asezat in spatele preotului (care bineinteles ca slujeste versus populum, si nu la biserica la care merg eu), in altar, si cateva alte ciudatenii pe care nu le vezi in alta parte.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 05.05.2011 at 20:37:36.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.05.2011, 20:41:06
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Cu toata rezerva si bunacuviinta de rigoare fata de parintii preoti spun acum , tot asa cum am spus de nenumarate ori , ca cel care poarta vina principala in respectarea tipicului bisericesc in intregime , a canoanelor , s.a.m.d. este numai preotul slujitor.
Pt. mirenii mai laxi in credinta spun ca : asa cum este turcul asa este si pistolul !
Pt. mirenii mai rigoristi spun : asa pastor , asa turma !

Si astfel eu cred ca am spus totul . Restul de discutii pe aceasta tema eu le consider de prisos !
Nu doresc sa deschid acum discutia despre preoti (au fost mai multe threaduri deschise pe aceasta tema) dar voiesc sa spun ca daca si in continuare selectia candidatilor la facultatile de teologie si mai departe la hirotonia in preot se va face tot asa de superficial in esenta (ca in aparenta este o selectie ,,aprofundata" dar viciata de interese personale sau ale sefului !) precum in prezent, sentimentul religios, evlavia poporului nu va spori curind . Adica inca ramine valabila profetia Mintuitorului : ,,... bate-voi pastorul si se va risipi turma !"

NB : scuze, cred ca am intervenit accidental intr-o duiscutie mai mult privata . Iertare pt. asta !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 05.05.2011 at 20:44:09.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Practica Liturgica anonimos92 Preotul 4 14.10.2012 22:47:56
Diferenta dogmatica si liturgica intre Liturghia ortodoxa, catolica, protestanta si neoprotestanta suharau Intrebari utilizatori 2 07.12.2011 19:28:07
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27