Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.06.2012, 19:26:55
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ma intreb oare de ce sunt fix sapte serafimi si pe cine reprezinta figura de pe epigonat (cred ca asa se numeste rombul acela, care face parte din componenta vesmantului arhieresc)?
Eu știam că se numește bederniță, dar am făcut un pic de cercetare google-istă (sorry abt that in time I'll try better) și am aflat că ambele denumiri sunt valabile. Am găsit și o descriere a ceea ce simbolizează :

Epigonatul sau bedernița, este un veșmânt în formă de romb, care se leagă cu un șnur după gât, atârnând pe genunchiul drept. Întrebuințarea lui datează de prin secolul VI. El simbolizează sabia spirituală, adică cuvântul lui Dumnezeu, cu care trebuie să fie înarmat arhiereul. Dar mai simbolizează și Învierea Mântuitorului, pentru că are pe el brodată icoana Învierii, arătând cu aceasta puterea, biruința și scularea lui Hristos pe care le-a săvârșit prin curăție și neprihănire. Epigonatul se dă ca distincție și preoților care se ostenesc în cuvânt și învățătură.

Sursa : http://parohialuncasi.trei.ro/vesminte.html#epigonat

veșmintele arhierești :


Am observat totuși că există o varietate de broderii/ modele pentru bedernițe.

În icoana prezentată de tine, pe epigonat pare a fi înfătișat un profet, Daniel aș zice...

Last edited by mirela.t; 26.06.2012 at 19:37:04. Motiv: icoana și profetul
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.06.2012, 21:57:10
nothing1000 nothing1000 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2012
Mesaje: 12
Implicit ..

Portocaliu, asa cum stiu eu, este simbolul Focului , deci prin analogie si al Fiintei lui Dumnezeu, adica Spiritului Sau .
Cum, in lumea naturala, focul este cel care, prin ardere, lasa in urma elementele cele mai grosiere, exterioare din materie, eliberandule pe cele mai usoare , tot astfel putem asemana si principala menirea a Spiritului lui Dumnezeu, acea de a ne purifica in totalitate, scotand orice element lumesc din suflete, si eliberand esenta spirituala din ele, pentru a putea ne ridica spre Imparatia Luminii si a Dragostei curate si perfecte , care e Intimitatea Lui si EL insusi.
Calugarii budisti au rasa portocalia tocmai pentru ca ea este sibolul focului, capabil sa faca trecerea (prin "ardere," sau spiritualizare ) din lumea materiala , catre cea spirituala.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.06.2012, 22:10:17
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nothing1000 Vezi mesajul
Calugarii budisti au rasa portocalia tocmai pentru ca ea este sibolul focului, capabil sa faca trecerea (prin "ardere," sau spiritualizare ) din lumea materiala , catre cea spirituala.
Eu stiam ca in perioada de inceput a Budismului sofranul era cea mai ieftina culoare disponibila pe piata pentru vopsirea tesaturilor si de aceea calugarii aveau robele portocalii. Simbolistica a venit ulterior :)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.06.2012, 22:14:46
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ma intreb oare de ce sunt fix sapte serafimi ...
Ești sigură că i-ai numărat pe toți ? :) poate mai sunt unii ascunși.

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnificatia simbolului 666 patinina34 Din Noul Testament 92 22.03.2013 17:58:27
Mahomed in iconografia bolnitei manastirii Horezu ioanna Religia Islamica 4 09.08.2011 17:12:46
Semnificatia literelor de pe Icoana Maicii Domnului Kaiserslautern21 Generalitati 1 14.05.2011 18:00:39
Buna Vestire in iconografia ortodoxa MARGARETA Intrebari utilizatori 0 21.03.2011 09:03:19
Omul - icoana a lui Dumnezeu, icoana - chip al omului îndumnezeit adam000 Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 19.11.2009 13:34:52