Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.01.2009, 10:02:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit bine ai venit!

vlad/ sergiu, imi place ca esti optimist!... da, si mai vad ca esti nou pe forum si n-ai avut timp sa intri in paranoia antiglobalizare, antiecumenism, antitehnica de tot felul care domneste pe-aici... sper sa nici nu intri!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.01.2009, 10:28:50
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladsergiu Vezi mesajul
Eu ma vazut pe acesti filosofi pictati pe exteriorul biesericilor,chiar in Constanta,la o biserica mare,"Sf Arhangheli Mihail si Gavriil",deci se poate si asta.Apoi,acesti presedinti de stat si Papa Ioan paul II sunt niste personalitati marcante ale secolului nostru.Si ce este rau in globalizare?Calatorim mai usor,avem aceeasi moneda in Europa,dolarul are valoare peste tot.Care-i problema?
Da, Platon, Aristotel si nu mai stiu care sunt pictati si la manastirile din Bucovina, cele vechi. Bineinteles, fara aureola de sfinti. Sunt pictati, spunea o maicuta de acolo, fiindca ei, desi pagani, ai intuit existenta lui Dumnezeu.

Si da, despre globalizare, asta spun si eu. Dar nici o grija, indata o sa sara si unii si altii cum ca globalizarea este lucrul diavolului. Cand de fapt, parerea mea, este lucrul omului si un proces absolut normal.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.01.2009, 14:33:37
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

draga vladsergiu,

Pe linga cele cumva bune pe care tu le vezi despre globalizare,hai sa-ti arat unul cu mult mai rau...desi lumesc.

Plecind de la subprime morgage crisis ( sau criza caselor din USA,mai babeste,ceva local si punctiform ) )...din cauza globalizarii,a retelei mondiale financiare si bancare,dar si a comertului,productiei...s-a ajuns la o criza economica mondiala.Milioane si zeci de milioane de oameni care-si pierd casele,masinile,serviciile...banci care se inchid,firme mari care dau faliment ( chiar acum Nortel in Canada,care in 2000 reprezenta 30% din valoarea bursei din Toronto )...altele care sint nationalizate total sau partial...tari care fara imprumuturi externe abia daca mai supravietuiesc...

Globalizarea devine ca un sistem de alimentare cu apa potabila intr-un oras,sa zicem...atita timp cit apa este buna de baut,totul este ok...dar daca cineva infesteaza apa,i-ai omorit pe toti locuitorii. Puterea se va concentra intr-un singur guvern mondial,elita...nu va mai exista balans,echilibru,alte variante...se merge pe totul sau nimic.O vreme( destul de scurta ) va fi totul...

Cred ca stii ca in UE,credinta in Iisus Hristos nu este bine vazuta,gindeste-te ca si aceasta se va mondializa.De asemenea se vor mondializa casatoriile intre homosexuali,se va interzice folosirea notiunilor de mama si tata,de sot si sotie,se va mondializa avortul ( cine va spune ca este crima va fi incarcerat ),se vor mondializa poate casatoriile intre parinti si copii ( deja se intimpla prin belgia,olanda ),poate si poligamia,pedofilia...

Mai poti afla cite ceva aici:
http://ca.youtube.com/watch?v=7nD7dbkkBIA
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.01.2009, 15:23:23
vladsergiu's Avatar
vladsergiu vladsergiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
draga vladsergiu,

Pe linga cele cumva bune pe care tu le vezi despre globalizare,hai sa-ti arat unul cu mult mai rau...desi lumesc.

Plecind de la subprime morgage crisis ( sau criza caselor din USA,mai babeste,ceva local si punctiform ) )...din cauza globalizarii,a retelei mondiale financiare si bancare,dar si a comertului,productiei...s-a ajuns la o criza economica mondiala.Milioane si zeci de milioane de oameni care-si pierd casele,masinile,serviciile...banci care se inchid,firme mari care dau faliment ( chiar acum Nortel in Canada,care in 2000 reprezenta 30% din valoarea bursei din Toronto )...altele care sint nationalizate total sau partial...tari care fara imprumuturi externe abia daca mai supravietuiesc...

Globalizarea devine ca un sistem de alimentare cu apa potabila intr-un oras,sa zicem...atita timp cit apa este buna de baut,totul este ok...dar daca cineva infesteaza apa,i-ai omorit pe toti locuitorii. Puterea se va concentra intr-un singur guvern mondial,elita...nu va mai exista balans,echilibru,alte variante...se merge pe totul sau nimic.O vreme( destul de scurta ) va fi totul...

Cred ca stii ca in UE,credinta in Iisus Hristos nu este bine vazuta,gindeste-te ca si aceasta se va mondializa.De asemenea se vor mondializa casatoriile intre homosexuali,se va interzice folosirea notiunilor de mama si tata,de sot si sotie,se va mondializa avortul ( cine va spune ca este crima va fi incarcerat ),se vor mondializa poate casatoriile intre parinti si copii ( deja se intimpla prin belgia,olanda ),poate si poligamia,pedofilia...

Mai poti afla cite ceva aici:
http://ca.youtube.com/watch?v=7nD7dbkkBIA
In ce priveste globalizarea,am mai calatorit si eu prin Europa si numele de Iisus Hristos era peste tot bine vazut,iar in tari majoritar catolice ca Italia si Franta,exista chiar o viata destul de frumoasa d.p.d.v religios,cu slujbe,cu parohii organizate,etc.
Mie unuia nu mise pare UE o sperietoare doar pt ca au dat cateva recomandari Roamaniei,cu care sa spunem ca nu suntem de acord,ca legiferarea homosexualitatii,chestia cu cipurile,etc.
Insa ,dupa cum se stie,fiecare guvern poate refuza atari hotarari juridice,daca are destula personalitate.
Apoi,omenirea este un trup,si daca acest trup se imbolnaveste suferim cu totii,ca daca un organ este atins,tot corpul sufera.Asa ca este normal ca o criza dintr-un stat ca SUA sa aiba reverberatii in tot mapamondul.Ceea ce nu inseamna ca aceasta societate este perfecta,dar este cred eu mult mai buna decat cea comunista sau feudala,ca sa dau un exemplu mai extrremist,sau cea fascista,care este invocata de multi antisemiti.
Este normal sa incercam sa ne ajutam ,sa trecem peste o criza care arata o boala a sistemului global,dar nu putem sa negam ca avem de tras cu totii cate ceva.
__________________
"Dragostea acopera multime de pacate"Sf Ioan Teologul
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.01.2009, 15:31:13
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladsergiu Vezi mesajul
Eu ma vazut pe acesti filosofi pictati pe exteriorul biesericilor,chiar in Constanta,la o biserica mare,"Sf Arhangheli Mihail si Gavriil",deci se poate si asta.Apoi,acesti presedinti de stat si Papa Ioan paul II sunt niste personalitati marcante ale secolului nostru.Si ce este rau in globalizare?Calatorim mai usor,avem aceeasi moneda in Europa,dolarul are valoare peste tot.Care-i problema?
Depinde din ce punct de vedere privesti lucrurile. Daca esti unul dintre cei, care profita de pe urma globalizarii, in speta EVREII, dar nu numai, atunci vei privi cu ochi buni globalizarea, si ecumenismul. Daca nu ai habar ce se ascunde in spatele globalizarii sau a ecumenismului, deasemeni. Dar omul are o constinta si poate sa se si informeze, caci Dumnezeu nu a lasat omul neaparat in aceasta lume a lui satan, in care ne aflam. Fa-ti parerea ta, DUPA ce te informezi, si in nici un caz doar din postari scurte, din care nu ai mare lucru de aflat si pe care nu le poti lua in serios. Este mult de citit si abia dupa aceea trage o concluzie.
Nu cred ca "politica strutului", aceea de a-ti baga capul in nisip, ignorand pericolele tot mai multe si mai mari, este cea mai buna metoda de a te apara impotriva agresiunilor acestei lmi.
Sunt mai multe topice pe acest forum, din care poti desprinde cate ceva.
Sfintii Parinti ne invata sa fim treji si sa ne rugam.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.01.2009, 15:46:54
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
vlad/ sergiu, imi place ca esti optimist!... da, si mai vad ca esti nou pe forum si n-ai avut timp sa intri in paranoia antiglobalizare, antiecumenism, antitehnica de tot felul care domneste pe-aici... sper sa nici nu intri!
Mirela, imi vine greu sa cred, ca esti indiferenta la problemele lumii.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.01.2009, 16:21:05
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

draga vlad,

Ai tu dreptate cu omenirea un singur trup,dar aceasta este mai mult d.p.d.v duhovnicesc.Inainte,omenirea era ca un avion cu 4 motoare.Se strica unul,mergea in 3,se mai strica unul,mergea in 2,se mai strica unul...ateriza.Dar ce vor sa construiasca reptilienii bogatani acum este avionul cu un singur motor sau noua ordine mondiala.Merge motorul,e ok,nu merge...
Daca ai urmarit link-ul care ti l-am dat:
http://ca.youtube.com/watch?v=7nD7dbkkBIA

globalismul inseamna dictatura,ba chiar fascismul de care ti-e tie teama...urmareste video-ul.Daca in rimpul celui de-al doilea razboi mondial,multi evrei si-au gasit scaparea in sua,la fel unii imigranti intelectuali mai tirziu,in timpul comunismului,...in timpul feudalismului si dea lungul istoriei oamenii se puteau refugia in tarile care-i protejau,sau in pustietati,in locuri neexplorate ...acum,cu globalizarea nu mai este nici o scapare,nu mai ai unde sa te duci.Aceleasi legi vor fi peste tot,acelasi guvern,acelasi ban,aceeasi politie,armata,justitie,aceeasi supraveghere,sateliti,cipuri,camere de luat vederi si prin bai(toalete ),nu mai exista trecut,istorie,se schimba vocabularul,limba...devine artificiala,robotizata,politically correct....un singur motor la avion,o singura tara...daca este democratica,e ok...daca devine dictatoriala si fascista cum ne spun multi Sfintii,ba chiar si multi oameni mai intelepti si mai morali de azi....atunci nu mai e ok.

Imagineaza-ti ca acum in lume nu ar fi decit 3 tari:Sua,Israelul si Palestina ( care nu este tara,inca )...si razboiul din Gaza.Sincer,citi palestinieni ar mai lasa statul Israel in viata? Cine s-ar mai opune ? Daca cu toata opozitia popoarelor din intreaga lume ( mai putin conducerile lor ),cu video-uri despre copiii omoriti,cu atita informatie prin ziare si media,rezolutii ONU si tot nu se sinchisesc...dar daca ar fi fost o singura putere,tara,guvern,armata,justitie,politie...a lor ?
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.01.2009, 19:25:58
vladsergiu's Avatar
vladsergiu vladsergiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

Din mesajul tau inteleg ca evreii sunt cei care pun la cale aceasta noua ordine mondiala,in care sa fie un guvern,o limba,etc.Insa am niste nedumeriri.Pt ce vor acest lucru,cui inchina ei aceasta opera de unificare,pe care tu o numesti fortata.De acord ca si americanii au cam atacat Irakul fara prea multe dovezi,la fel Israelul cu palestina,dar fiecare a avut si cate o motivatie.Deci care este motivatia Israelului,sa fie ei stapanii unei lumi care nu mai valoreaza mare lucru?Pai daca fac din cei care li se opun ce fac cu Gaza si ce au facut cu Irakul,nu stiu ce vor mai stapani.Dar daca exista un acord tacit,o supunere tacita si nu mai iese cu razboi,atunic inseamna ca toti se supun de bunavoie acestei noi ordini mondiale.
Pana acum,sincer sa fiu,nu prea am vazut de ce m-as opune.Din partea mea ,sa se desfinteze si banii,si bancile,ca si-asa sunt institutii de camata,dar sa nu iasa cu razboi aiurea,fara motiv.
__________________
"Dragostea acopera multime de pacate"Sf Ioan Teologul
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.01.2009, 19:33:47
vladsergiu's Avatar
vladsergiu vladsergiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

AM urmarit filmuletul de pe youtube,si acel domnea spunea printre altele ceea ce se stie,ca vor sa desfinteze banii,si intreaga avere a omului sa fie stocata intr-un microcip.intrebarea este,ce sa faca cu acest microcip.Sa-l implanteze in brat,sau sa ramna pe o cartela.Varianat a doua mi se pare acceptabila,cea cu implnatul insa,oamenii de stiinta europeni au descoperit ca este daunatoare,si din cate stiu s-a renuntat la aceasta idee.A ramasa insa ideea unui card unic,cu toate datele stocate pe el.Daca ar ramane asa,eu unul nu asa avea nimic impotriva,numai sa nu se faca un implant,ca este daunator.
__________________
"Dragostea acopera multime de pacate"Sf Ioan Teologul
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.01.2009, 10:09:23
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladsergiu Vezi mesajul
AM urmarit filmuletul de pe youtube,si acel domnea spunea printre altele ceea ce se stie,ca vor sa desfinteze banii,si intreaga avere a omului sa fie stocata intr-un microcip.intrebarea este,ce sa faca cu acest microcip.Sa-l implanteze in brat,sau sa ramna pe o cartela.Varianat a doua mi se pare acceptabila,cea cu implnatul insa,oamenii de stiinta europeni au descoperit ca este daunatoare,si din cate stiu s-a renuntat la aceasta idee.A ramasa insa ideea unui card unic,cu toate datele stocate pe el.Daca ar ramane asa,eu unul nu asa avea nimic impotriva,numai sa nu se faca un implant,ca este daunator.
Da Vlad,ai partial dreptate,intii va fi pe o cartela unica,care va unifica toate cartelele (visa,mastercard,americanExpress,etc...) apoi aceste cartele se vor fura in mod masiv ( 9/11 -ul cartelelor aranjat tot de guvernanti ),va fi mare nebunie in presa,media...oamenii vor striga ca economiile lor se duc pe apa simbetei,vor cere solutii reptilienilor bogatani si acestia vor veni cu solutia:cip implantat pe mina dreapta sau frunte ( mai greu hotii sa-ti taie mina sau capul )
Acum in media nord-americana se face vilva mare cu copii mici asasinati,ale caror corpuri nu sint gasite,de asemenea persoane disparute,mai ales copii mici...aceasta tendinta se va accentua pina la paroxism ( parca si in romania este ceva cu Elodia,ceva fara de sfirsit...totul este coordonat international de serpalai )...oamenii vor tipa dupa solutie...unde ne sint copiii sau oamenii disparuti...iar reptilienii pac cu solutia...cipul multifunctional,si pe rol de gps.
Ceea ce nu vor sa stim,este ca prin acest cip ne vor controla mintea.Este realizarea stiintifica a ceea ce demonii fac cind ne amagesc pe noi oamenii.Desi nu pot intra in mintea omului botezat,de unde au fost izgoniti....se invirt in jurul ei,si prin propuneri necuviincioase,ispitiri...o citesc cumva.
La fel si cipul,va citi undele emise de creier si in functie de forma si intensitatea acestora,le vor asocia cu anumite activitati pe care le face omul ( aceasta explicatie nu e stiintifica,sper ca v-ati prins )...si atunci vor trimite prin cip impulsurile care vor inhiba sau amplifica o anume manifestare.De ex vrei sa te rogi...te citeste...si iti trimit o durere de masea,sau tiuituri sau mai stiu eu ce...si adio rugaciune.
Se pare ca atentatul terorist din Oklahoma savirsit de un sergent american,a avut la baza un astfel de cip implantat in ceafa bietului om...evidenta ca l-au condamnat la moarte si executat.
Despre evrei e mult de spus,am sa-ti dau in urmatorul mesaj ce cred unii evrei simpli despre mesia ( mesiah )
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
Sfanta Cruce pe jos, intre semiluna si steaua lui David, intr-o biserica ortodoxa delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.11.2012 12:09:35
Bin Laden pictat in chip de draci intr-o biserica ortodoxa din Timisoara mihailt Generalitati 8 02.11.2009 23:37:54
Ceremonie a Cavalerilor de Malta intr-o biserica ortodoxa IonutS Generalitati 15 16.07.2009 12:00:53
papa gafeaza precum Bush urzicuta Biserica Romano-Catolica 8 23.09.2007 19:19:35