Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.01.2010, 20:21:54
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Scuze, da, sigur - Trup si Sange
Da, pot sa citesc, dar se spunea in alte posturi de momentul in care se produce transformarea, iar eu spuneam ca nu stim, din moment ce teoretic cel putin, noi nu stim ce se petrece in altar, sau nu avem voie sa stim, pentru ca este taina (Taina Euharistiei).
Vezi ce ti-am scris mai sus despre ce inseamna Taina in limbaj bisericesc.

Sigur ca avem voie sa stim, nu este secret. Numai ca nici noi, nici preotii care spun rugaciunile nu putem cuprinde cu mintea in intregime ce se intampla.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.01.2010, 20:28:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cu toate că nu se dezbate aici această temă, vreau cu scuzele de rigoare, să amintesc ceva în legătură cu pomelnicele date la Sf. Liturghie . Văd mai tot timpul că mulți dau pomelnice până aproape de sfârșitul Slujbei . Este bine ca pomelnicele să fie date până la începerea Sf. Liturghii , pentru că pomelnicele pot fi pomenite până la ieșirea cu sfintele daruri , căci odată sfintele aduse pe Sf. Masă nu se mai pot adăuga părticele nici la vii , nici la adormiți. Ce se întâmplă cu restul pomelnicelor care nu mai sunt pomenite după ce au fost așezate miridele pe disc ? Ele mai pot fi pomenite în timpul cântării axionului Maicii Domnului, fără a mai fi scoase miride, deci este mult mai bine ca toate pomelnicele să fie aduse la INCEPUTUL SLUJBEI .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.01.2010, 20:29:36
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

tot ce a facut Mantuitorul pentru noi, in vremea vietuirii Sale in trup, pe pamant, este savarsit in vesnicie. iar in vesnicie nu exista trecut sau viitor, exista numai prezent, un "astazi" permanent al lui Dumnezeu. Hristos s-a nascut in istorie, cum ne spune Scriptura, iar Maica Sa, Sfantul Iosif si magii L-au vazut nascut, prunc fiind. asta inseamna ca noi nu putem participa la Nasterea Domnului? nimic mai gresit - insasi troparul Nasterii ne spune drept: "Hristos se naste, slaviti-l!". Hristos pururea se naste, pururea este pe cruce, pururea inviaza, pururea Se pogoara in apele Iordanului, si tot asa.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.01.2010, 20:44:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Fani - ma refeream la liturghii speciale, cand preotul spune tare: a luat si a dat ucenicilor si etc.
Eu am auzit asa. Exista cateva asa situatii, dar nu mai stiu cand.
In rest spune tot tare: Luati mancati, etc.
La catolici am observat ca numai prima varianta se foloseste (a luat si a dat...), deci care este explicatia totusi?
Si Fani, exista acele rugaciuni, chiar tu spui, care se spun in soapta in altar si noi nu stim. Sigur, le putem afla din carti, dar nu se spun tare, deci or fi tot secrete/taine, altfel de ce sa nu le spuna tare?

@Cristiboss - da, pomelnicele (vii si morti) se citesc mai la inceput, inainte de ectenia celor chemati.
Dar m-ai derutat rau cu particelele.
Stiu ca Proscomidia o face preotul inainte sa inceapa slujba Liturghiei. Si atunci de unde stie dinainte cate particele, ca nici n-apuca inca lumea sa duca pomelnicele?
Bine, multe sunt mereu in altar, cei drept si macar pe alea le stie mereu.
Intotdeauna m-am intrebat de unde stie cate particele sa puna pentru impartasanie. Pe cine spovedeste mai stie, dar in rest, mai vin copii care nu se spovedesc. Nu poate stii dinainte cine si cati.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.01.2010, 20:57:57
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Fani - ma refeream la liturghii speciale, cand preotul spune tare: a luat si a dat ucenicilor si etc.
Eu am auzit asa. Exista cateva asa situatii, dar nu mai stiu cand.
In rest spune tot tare: Luati mancati, etc.
La catolici am observat ca numai prima varianta se foloseste (a luat si a dat...), deci care este explicatia totusi?
Aaaaaa, cred ca stiu la ce te referi! De zece ori pe an in loc de Sf Liturghie a Sf Ioan Gura de Aur se savarseste Sf Liturghie a Sf Vasile cel Mare ( ca de exemplu acum de anul nou, in Postul Mare si inca de cateva ori). Am observat si eu schimbarea de registru ("Luati, mancati," si "A luat ...") Nu cred ca este o diferenta mare, ci doar de text evanghelic care se foloseste. Nu am la indemana acum NT ca sa iti spun exact de unde este fiecare.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.01.2010, 21:58:27
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Trebuie ca este foarte importanta aceasta asezare a lui "Acesta este Trupul Meu " ,in iconomia slujbei ,pentru ca orcum este punctul (sau unu din punctele) central al slujbei . Asadar de ce a fost asezat acolo ?
O interpretare simpla : Asa cum aceste cuvinte au fost rostite in serara Cinei de Taina,inainte de rastignire, asa si acum sunt asezate in aceiasi ordine ,inainte de prefacerea painii si vinului in Trup si Sange .La fel ca si atunci , se exprima o promisiune
Atunci(in vechime) :Luati acest trup care in scurt timp se va frange
Acum(in liturghie) Luati aceasta paine,care in scurt timp va fi chiar trupul Meu . Luati-o prin incredere,prin auzirea doar "Acesta este Trupul Meu" ,si ea chiar va deveni Trup,atunci cand Duhul se va revarsa peste ea .
Aici da,se creaza un arc temporal,deoarce se zice:"Acesta este Trupul Meu",desi El inca nu este printre noi .Se vesteste ca va fii . Doar Domnul Iisus insusi poate zice "Acesta este trupul Meu " ,cuvintele insusi sunt ale Sale . Daca ar zice preotul sau altcineva,nu ar putea zice decat<<Acesta va fii Trupul lui Hristos >> .Doar Domnul vesteste ceea ce va fi : painea aceasta care o jertfiti voi ,pare a spune El,si voi insiva care o doriti ,acestea sunt cu adevarat Trupul Meu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.01.2010, 22:09:38
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Aaaaaa, cred ca stiu la ce te referi! De zece ori pe an in loc de Sf Liturghie a Sf Ioan Gura de Aur se savarseste Sf Liturghie a Sf Vasile cel Mare ( ca de exemplu acum de anul nou, in Postul Mare si inca de cateva ori). Am observat si eu schimbarea de registru ("Luati, mancati," si "A luat ...") Nu cred ca este o diferenta mare, ci doar de text evanghelic care se foloseste. Nu am la indemana acum NT ca sa iti spun exact de unde este fiecare.
din cate stiu rugaciunea intreaga de la epicleza incepe cu intregul citat biblic. "A luat..." se refera la "a luat painea, a frant-o si a dat-o sfintilor sai ucenici zicand: Luati, mancati...". ma iertati dar nu am versetul la indemana. uneori se mai aude din altar toata epicleza.. sunt unele biserici in care se mai pastreaza traditia si poporul poate auzi si unele rugaciuni rostite doar de preoti.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.01.2010, 11:49:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
troparul Nasterii ne spune drept: "Hristos se naste, slaviti-l!". Hristos pururea se naste, pururea este pe cruce, pururea inviaza, pururea Se pogoara in apele Iordanului, si tot asa.
Ai pus punctul pe i. Chiar si Parintele Galeriu subliniaza in "Jertfa si raspumparare" ca Dumnezeu-Fiul se jertfeste din veci in veci, traieste o continua stare de jertfa, din dragoste... Jertfa de bunavoie, simbolizata prin Cruce, este temelia pe care s-au construit existentele, dintotdeauna, chiar si mai inainte de intemeierea lumii noastre. De aceea au cazut unii ingeri din starea initiala, pentru ca nu le-a placut ideea de sacrificiu din iubire pentru semenii lor. Si de aceea vom rata noi Raiul, pentru ca nu suntem capabili de altruism. De aceea nu intelegem noi ce inseamna mantuirea de rau, posibila inca din timpul vietii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.01.2010, 14:49:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Andrei nu este asa.
Noesisaa spunea mai inainte si eu am observat la fel.
Este in functie de tipul de liturghie, dar mai mult nu stiu si nu inteleg nici eu.
Acelasi preot spune la anumite liturghii, tare : si a aluat painea si etc.
iar la altele numai partea cu "Luati, mancati, etc."
Trebuie sa fie o explicatie.
La catolici este numai intr-un singur fel, la trecut (" a luat si dat ucenicilor...")
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.01.2010, 17:06:47
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

la liturghia sfantului ioan gura de aur, care se savarseste de obicei cuvintele sunt aceleasi peste tot. astazi am fost la slujba la manastirea radu-voda din bucuresti, unde parintii rostesc cu voce tare si rugaciunile lor din altar. si chiar inainte de "luati, mancati..." se spune "a dat sfintilor sai ucenici si apostoli zicand: luati, mancati, acesta este trupul meu".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Graiul liturgic Laurentiu Sfanta Liturghie 5 22.04.2009 14:31:33