Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 03.08.2015, 17:32:15
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit intrebare p mamici

Fetelor,voi cand ati fost insarcinate, si cand ati alaptat, nu ati intampinat dificultati cu postirea ( abtinerea de la mancare si apa, mai ales, pe caldura), in zilele cand ati vrut sa va impartasiti ?
(Eu am vut noroc de sf Petru & Pavel ca plecam la servici inca si m-a impartasit la 8 dimineata..)

Eu cel putin ma trezesc sa beau apa si de 3-4 ori penoapte, mai alez decand e asa cald; ar trebui sa n iau nici anafura/aghiazma, insa mi s-a dat dezlegare. De fapt daca ma trezesc si e inca intuneric, beau apa si maculc la loc, iar dc s-a lluminat de zi, ma duc si iau anafura si aghiazma, chiar daca mai apoi ma culc la loc si mai dorm putin ( 7-8 maxim ca pe urma bate soarele in geam si se fac 30°)..

Insa vedeam mereu la biserica un cuplu cu o bebelusa mica, de cateva luni ( acum e mare, deja merge, desi nu are inca 1 an), dupa ce impartaseau fata luau si ei anafura, si tarziu la sf slujbei...si ma gandesc doar la mama, cum alapta toata noaptea si in cursul diminetii fara sa se hidrateze macar cu apa???
Reply With Quote
  #182  
Vechi 03.08.2015, 18:36:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Cu toate ca mai frica ar trebui sa-mi fie, si-mi este pe deasupra si de Dumnezeu, pt ca s-ar putea ca acest copil sa-mi fie incredintat mie de catre El, si nu a aparut caurmare a trudei exclusive a lui barbatu'meu, asa cum sustine el....( dar poate Dumnezeu artrebui sa i-l ncredinteze lui si sa-i ceara sa faca ce n-am fost eu in stare, adica sa-l creasca si sa-l educe cum trebuie...si poate se va descurca mai bine ca mine...)
SI oamenii fara Dumnezeu fac copii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 04.08.2015, 19:40:28
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Am crezut ca iar raspunzi din perspectiva femeii insarcinate sau care alapteaza, insa e interesanta si afirmatia ta : asa e, am remarcat si eu, dar nu pot sa nu ma intreb ai cu sunt acei copii, sunt tot ai lui Dumnezeu sau nu sunt ???
Reply With Quote
  #184  
Vechi 04.08.2015, 20:18:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Am crezut ca iar raspunzi din perspectiva femeii insarcinate sau care alapteaza
Poate are și el o soție, surori, verișoare, vecine, prietene care au fost sau sunt însărcinate. Din ce cunosc și am văzut, pentru o femeie însărcinată credincioasă, postul este post, la fel și mersul la biserică și împărtășania des.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 04.08.2015, 22:47:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Am crezut ca iar raspunzi din perspectiva femeii insarcinate sau care alapteaza, insa e interesanta si afirmatia ta : asa e, am remarcat si eu, dar nu pot sa nu ma intreb ai cu sunt acei copii, sunt tot ai lui Dumnezeu sau nu sunt ???
Nu exista notiunea de "copii ai lui Dumnezeu/ne-a-lui-Dumnezeu".

Astea sunt niste scheme mentale ale tale, pentru a te elibera de sentientul de vinovatie ca urmare a unor decizii gresite.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 06.08.2015, 07:31:09
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Poate are și el o soție, surori, verișoare, vecine, prietene care au fost sau sunt însărcinate. Din ce cunosc și am văzut, pentru o femeie însărcinată credincioasă, postul este post, la fel și mersul la biserică și împărtășania des.
Si eu am vazut la fel, dar ma interesa cum a reusit sa ajunga la aceste performante. Voua barbatilor vi se pare intotdeauna ca " nu a fost chiar asa greu"..( ba chiar unii mai au tupeul sa zica ca ei ar fi facut.o ( ar fi dus sarcina) mult mai bine si mai in siguranta :D....de chiar nu nteleg de ce nu a dat Dumnezeu acesta misiune barbatilor, daca tot sunt atat de mandri...)
Reply With Quote
  #187  
Vechi 06.08.2015, 12:42:49
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
de chiar nu nteleg de ce nu a dat Dumnezeu acesta misiune barbatilor, daca tot sunt atat de mandri...)
Pt ca nu barbatul a vorbit cu sarpele.Barbatul ca boul a ascultat de femeie. =))
Reply With Quote
  #188  
Vechi 06.08.2015, 14:08:28
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pt ca nu barbatul a vorbit cu sarpele.Barbatul ca boul a ascultat de femeie. =))
O plastica descriere a greselii stramosului nostru. De unde rezulta, pe cale de consecinta, ca interactiunea dintre curiozitatea feminina si siretenie are drept rezultat incadrarea masculina in categoria bovinelor. In mod ciudat simpaticul forumist nu o incadreaza si pe Eva in categoria animala a consoartelor boului :) Alas, ce nedreapta este memoria doamnei istorie :)
Reply With Quote
  #189  
Vechi 06.08.2015, 14:27:43
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
O plastica descriere a greselii stramosului nostru. De unde rezulta, pe cale de consecinta, ca interactiunea dintre curiozitatea feminina si siretenie are drept rezultat incadrarea masculina in categoria bovinelor.
Si uite asa Adam si-a luat plata pentru prostie, si Eva plata pt viclenie.
De aceea Domnul i-a spus lui Adam sa-si castige painea cu sudoarea fruntii
(adica sa traga ca boul la jug).Cu alte cuvinte: bou ai fost in gradina
Eden-ului , bou sa fie in continuare si pe pamant .=))

Dar ai observat o chestie:
La mormantul Domnului primele care s-au dus au fost femei, nu barbati.
Deci o femeie este prima care intalneste minunea Invierii .Oare de ce ?
Pai femeia este izvorul vietii pamantesti, iar Hristos este izvorul vietii
Vesnice.Deci izvorul vietii pamantesti s-a dus la izvorul vietii Vesnice.

Si ce facea barbatul in timpul asta ? Pai tremura de frica intr-o casa ...ca boul =))
Reply With Quote
  #190  
Vechi 06.08.2015, 14:33:24
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M_ai convins: eternul bovin persevereaza in erorile comise in timp ce pt eternul si fascinantul feminin mai exista speranta. Ma retrag sa pasc filosofic in liniste :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeile sunt prea proaste pentru BOR sau ce ? cocacoc Generalitati 524 25.01.2011 10:30:59
Rugaciunile femeii insarcinate George.m Rugaciuni 0 19.12.2010 20:28:52
Rugăciunile femeii însărcinate fantana Rugaciuni 1 16.10.2009 17:05:43
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 12:31:55