Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.06.2010, 08:56:49
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru tine, pentru mine!...

Am experimentat deja de doua ori rugaciunea de grup. Nu stiu daca rezultatele la nivel national pot fi sesizabile. Cu atatea inundatii si nenorociri, as zice dimpotriva. Dar numai Dumnezeu stie care-i raul cel mai rau si cel mai putin rau. Datoria noastra este sa multumim pentru tot ce ne da El.
Peste exact o luna intram in postul Sfintei Marii. Daca aveti sufletul incarcat, daca aveti o dorinta pe care doar bunul Dumnezeu o poate implini, (si cine nu are?) sau pur si simplu va decideti sa faceti ceva pentru suflet, avand in vedere ca toate semnalele duc intr-o singura directie, va astept sa va alaturati celor deja existenti.
Ce trebuie sa faceti ? Sa va inarmati cu rabdare si ingaduinta si sa va alegeti unul din multele acatiste ale Maicii Domnului, sau chiar Paraclisul cel mult ajutator si sa il cititi zilnic, pe toata perioada postului, care este de doar doua saptamani. (Cine vrea sa citeasca 40 de zile, cu atat mai bine pentru el !) Se intelege ca, in masura in care ne ostenim sa tinem postul si sa mergem la Sf Liturghie, si rezultatele vor fi pe masura ostenelii. Dar, oricum ar fi, nimeni nu poate avea ceva de pierdut, chiar daca rezultatul de inceput este doar acela de "defrisare a balariilor sufletului". In orice trebuie sa fie un inceput. Traim timpuri sumbre. Daca dorim o sansa, cat de mica, e nevoie si de atitudinea noastra. Eu ma rog pentru tine, tu pentru mine, fiecare pentru toti si toti pentru fiecare. Avem la dispozitie o luna sa ne hotaram daca suntem dispusi sa ne nevoim macar un pic pentru inmultirea talantului pe care l-am primit la sfantul botez. Nu e o obligatie. Este libertatea fiecaruia de a decide ce face cu propria lui sansa. Scuze se gasesc. Carcoteli nu mai vorbim. Nu judecati de ce asa, de ce acum, de ce in grup… Cine vrea, il asteptam cu drag. Si… nu cerem socoteala nimanui, intrucat fiecare face pentru el in primul rand. Iar rezultatul dupa osteneala.

Doamne-ajuta !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.06.2010, 13:26:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bravo Culai!
Să mergem mai departe împreună.Să cinstim pe Maica Domnului prin rugăciuni,acatiste și paraclise și chiar citind Psaltirea M.D care este nespus de fumnoasă,de pe 1 august în post și până pe 8 septembrie la sărbătoarea Nașterii M.D.
Mă alătur cu drag.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.06.2010, 13:36:37
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Si eu sunt cu voi!
"Cel ce se alipeste de Domnul este un singur duh cu El"(ICor.6,17)
Sufletul nostru sa fie unit cu Dumnezeu printr-o credinta profunda si totul va fi cu putinta.Dusmani puternici, nevazuti, mereu in alerta , incearca sa ne impiedice.Ii vom invinge.Cu credinta putem invinge tot raul ce se abate asupra noastra.Rugaciunea facuta cu credinta nestramutata ne uneste cu Dumnezeu.Doamne ajuta!
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.06.2010, 15:35:24
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca de obicei, neobosita, Dorina cea saritoare. Alaturi de ea, o alta ostenitoare intru Hristos, deasemenea pensionara. Va multumesc voua si celor care sunteti deja pe lista. Pana la 1 August mai e vreme de analiza si gandire, dar tare ma tem ca barbatii se vor ascunde ca de obicei si chiar daca nu se vor impotrivi, vor prefera sa mearga altii la biserica pentru ei, sa se roage altii pentru ei, sa posteasca altii pentru ei... Asta in conditiile in care barbatul este considerat capul familiei, iar femeia supusa barbatului din coasta caruia a fost facuta.
Oare e o rusine sa recunoastem ca ne rugam? Ni se pare ca e o umilinta daca afla si altii ca ne implicam? Ni se pare ca avem deja prea multe pe cap astfel incat Dumnezeu sa nu merite jumatate de ora pe zi din timpul nostru? E foarte usor sa ne pierdem timpul cu filozofii intortochiate despre mantuire, dar cand sa trecem la fapte, sa-i lasam pe altii... Nu eu judec, dar sunt convins ca intr-o zi, fiecare dintre noi va fi supus unei judecati!
Sper din suflet sa ne dea Dumnezeu gandul cel bun si sa indraznim sa privim in adancul sufletului nostru unde, ascuns in cel mai intunecat ungher, se afla Mantuitorul care tot asteapta sa fie scos la Lumina.

PS - O perioada voi lipsi, dupa care nu stiu cat timp imi va mai ramane pentru forum. Spuneam undeva de o modificare in viata mea, care va avea loc pe 1 Iulie. Oricum, cu sufletul sunt aproape de voi si incerc sa nu dezamagesc pe nimeni si sa intru pe-aici, fie si numai pentru acest nou proiect.

Doamne-ajuta si bun spor!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2010, 14:32:02
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Adevarul este ca nu ne rugam. Daca spunem un "Tatal nostru" cam pe fuga si ne aruncam in pat, nu e mare lucru, desi noi avem impresia ca este fata de altii, care nu fac nici atat. Avem mereu tendinta de a ne compara cu altii. Dar cand aflam ca acelora li se intampla ceva rau, ni se pare firesc si de asteptat. Pai atunci de ce ne comparam cu cei ce fac mai putin si nu cu cei ce fac mai mult?
De fapt ne cuibarim intr-o comoditate bolnava si egoista, avem tabieturi la care nu vrem sa renuntam si parca am vrea sa ne mantuim, dar dupa propriile noastre reguli. "Dumnezeu ma ierte, parinte, dar eu nu pot tine post." Oare daca te-ai imbolnavi si nu mai ai voie carne, ce zici? Atunci poti? "Eu ma inchin in fata bisericilor si cred foarte mult in Dumnezeu, dar la slujba nu rezist ca mi se pune lesin la stomac. Nu mai zic ca nu inteleg nimic din cantarile acelea si ma apuca un somn de imi vine sa ma culc in mijlocul bisericii." Tu du-te o data, de doua ori si Dumnezeu iti va vedea osteneala si te va intari. "E adevarat ca rugaciunea este foarte buna, dar eu n-am timp sa ma rog, parinte. Toata ziua alerg, iar seara cad mort de ostenit. Hai sa zic ca niste matanii le fac eu taras-grapis, dar nu-mi da canon sa citesc acatistul cutare ca raman corigent." La Dumnezeu nu e ca la piata. Este in puterea ta sa "ramai corigent" sau sa ajungi "laureat". Si in viata e la fel: poti fi sclav sau imparat.

Cu voia Lui Dumnezeu si bunavointa voastra, considerati-ma unul dintre cei inscrisi. Amin!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.08.2010, 02:22:24
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc tuturor celor ce se ostenesc si in acest post sa faca ceva pentru sine, iar daca la final, vor mai adauga si un gand bun pentru Biserica noastra, pentru cei de pe forum si chiar pentru cei ce ne conduc politic, Dumnezeu sa-i binecuvinteze si sa le dea insutit rabdarii si ostenelii!
Nu am o lista, dar Dumnezeu nu elibereaza certificate si diplome si nu cred ca are nevoie de nume. Imi inchipui ca... se descurca El si fara lista noastra...
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.08.2010, 07:08:34
Ostasul's Avatar
Ostasul Ostasul is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.05.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Ma alatur grupului!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.08.2010, 08:35:54
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Ma alatur si eu desi la gandindu-ma asa fugitiv nu o fac pentru ca am momentan nevoie de ceva anume sa cer de la Dumnezeu ci pentru ca poate e timpul sa facem si noi ceva sa-i aratam recunostiinta si iubirea. Parca ma roade pe interior cand aud sau cand se intampla sa spun "lasa ca tin post ca asa o sa iau examenu/o iasa treaba/ o sa scap de probleme etc"...Dumnezeu sa fie cu noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.08.2010, 14:28:47
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Cu toata dragostea ma alatur si eu si multumesc Ombun pentru initiativa,Maica Domnului sa-ti ajute in toate.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.08.2010, 18:31:59
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Si fratele Ion se alatura.Toate cele bune tuturor!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Rugaciune pentru mine T E O L O G U L Umanitare 17 10.06.2011 21:45:09
Liturghie pentru mine ,Liturghie pentru toti! strajeru Rugaciuni 32 23.06.2010 23:01:22
Va rog, rugati-va pentru mine!! simona76 Generalitati 30 17.11.2009 13:16:23
RUGACIUNE PENTRU TINE INSUTI icamilin Rugaciuni 1 07.05.2009 08:22:15