Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 18.05.2007, 14:03:19
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Avva Agathon zicea:
" Daca as putea gasi un lepros, sa-i dau lui trupul meu si eu sa-l iau pe al lui, as fi tare fericit. Aceasta este iubirea cea desavarsita".

"Mai ziceau despre el ca, venind odata la oras, ca sa-si vanda cosurile, a gasit un strain aruncat pe drumuri, bolnav, care nu avea pe nimeni sa-i poarte de grija. Batranul a inchiriat o camera si a ramas cu el. Din munca mainilor sale platea chiria camerei, iar restul cheltuia pentru nevoile bolnavului. A ramas patru luni de zile, pana cand bolnavul s-a facut bine. Atunci batranul s-a intors in pace la chilia sa."

Iubirea desavarsita genereaza fapte.

Reply With Quote
  #102  
Vechi 18.05.2007, 21:00:47
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Avva Agathon zicea:
" Daca as putea gasi un lepros, sa-i dau lui trupul meu si eu sa-l iau pe al lui, as fi tare fericit. Aceasta este iubirea cea desavarsita".

"Mai ziceau despre el ca, venind odata la oras, ca sa-si vanda cosurile, a gasit un strain aruncat pe drumuri, bolnav, care nu avea pe nimeni sa-i poarte de grija. Batranul a inchiriat o camera si a ramas cu el. Din munca mainilor sale platea chiria camerei, iar restul cheltuia pentru nevoile bolnavului. A ramas patru luni de zile, pana cand bolnavul s-a facut bine. Atunci batranul s-a intors in pace la chilia sa."

Iubirea desavarsita genereaza fapte.
adevarat anca, iubirea inseamna sa mori tu ca sa poata trai el. Sa iti pui sufletul din Iubire. Iubirea inseamna sa poti spune iarta, si celui care iti ucide sufetul.
jenica
Reply With Quote
  #103  
Vechi 18.05.2007, 21:03:12
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iubirea este ultima treapta a desavarsirii. doamne invredniceste-ne sa te iuibim asa cum Tu ne iubesti pe noi. Amin
Reply With Quote
  #104  
Vechi 19.05.2007, 21:40:28
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
iubirea inseamna sa mori tu ca sa poata trai el. Sa iti pui sufletul din Iubire. Iubirea inseamna sa poti spune iarta, si celui care iti ucide sufetul.
jenica
Bine zis Jenica, si sa incepem prin a arata-o celui mai apropiat de sufletul nostru, ..sotul/sotia dupa care copiii. Sa nu uitam ca ei vin primii pe lista si au multa nevoie de dragoste desi trecem prin momente grele citeodata cind iubirea se duce si nu-ti vine sa crezi pe cine ai linga tine. Nu degeaba Dumnezeu a binecuvintat casnicia si prin ea pe copii. Mintuirea noastra depinde si de aceasta legatura si cum o onoram. Sa lasam iubirea catre alt aproape pina nu ne rezolvam problemele noastre, DE LINGA NOI! Iubirea ca teorie nu inseamna nimic...si se incepe cu ce este mai greu...
Sa uitam de voia noastra, si sa facem voia lui Dumnezeu care stie dinainte ca in orice casnicie APAR PROBLEME, dar ne sfatuieste cu tarie sa TINEM APROAPE, orice ar fi, asa ne curatim de zgura intinaciunii...bine, in afara de probleme cu adevarat grave!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 20.05.2007, 03:57:03
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca citim a 2. Epistola a Sf. Petru, vedem care sunt virtutile crestine si anume:
5 Pentru aceasta, puneti si din partea voastra toata sarguinta si adaugati la credinta voastra: fapta buna, iar la fapta buna: cunostinta,
6 La cunostinta: infranarea; la infranare: rabdarea; la rabdare: evlavia;
7 La evlavie: iubirea frateasca, iar la iubirea frateasca: dragostea.

Din versetul de mai sus se vede ca e diferenta intre iubirea frateasca si dragoste. Iubirea frateasca o stim: ii iubim pe cei apropiati noua. Dar Domnul Iisus Hristos ridica iubirea la un nivel mai mare, dandu-i noi valente, caci ne invata sa ii iubim si pe cei pe care nu-i stim, si chiar pe vrajmasi. Ce act mai lipsit de egoism decat acela de a-ti iubi vrajmasii ?
Am citit undeva ca dragostea dintre femeie si barbat este neutra si nu se inscrie printre virtuti. Trebuie deci mai mult de atat pentru a primi recunoastere a dragostei noastre.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 20.05.2007, 04:20:29
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.574
Implicit

Da, Anca stiu, dar nu vad cum poti in acelasi timp sa iubesti aproapele si sa ai in casa gilceava, scandal, divort, copiii care-n cotro...situatii asemanatoare cu pierderea unui membru de familie
Eu stiu ca intelegere cu oamenii, iubire frateasca exista si in cazul in care ai probleme personale, de familie,batjocura la servici, acasa, cum multa lume experimenteaza, iar binele care-l faci il faci cu inima grea, singerinda si trebuie sa fii chiar foarte tare pentru a uita ce-i in ograda ta si ai servi cu seninatate pe altii.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 20.05.2007, 05:02:38
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Da, Anca stiu, dar nu vad cum poti in acelasi timp sa iubesti aproapele si sa ai in casa gilceava, scandal, divort, copiii care-n cotro...situatii asemanatoare cu pierderea unui membru de familie
Eu stiu ca intelegere cu oamenii, iubire frateasca exista si in cazul in care ai probleme personale, de familie,batjocura la servici, acasa, cum multa lume experimenteaza, iar binele care-l faci il faci cu inima grea, singerinda si trebuie sa fii chiar foarte tare pentru a uita ce-i in ograda ta si ai servi cu seninatate pe altii.
Nu dragostea, ci incalcarea legii lui Dumnezeu de a ne iubi aproapele, duce la situatii incurcate, ca cea descrisa de tine. Undeva se ascunde o greseala si pana nu o indrepti, ai iluzia ca faci ceva bun, cand de fapt cladesti pe ceva gresit.
Dumnezeu accepta binele facut si cu inima grea sau chiar fara tragere de inima. Se face ca nu vede unele scaderi ale noastre.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 20.05.2007, 10:30:58
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ce inseamna aproapele???
Reply With Quote
  #109  
Vechi 20.05.2007, 10:41:47
Catalina Catalina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2006
Mesaje: 104
Implicit

Iubirea fata de oameni este un gest nobil si de aceea trebuie sa fim intelegatori fata de durerile oamenilor . Eu lucrez cu oamenii , cunosc multe tragedii de familie , dar niciodata nu am tratat cu indiferenta pe nimeni . Am ajutat cu ce am putut , intotdeauna am ascultat pe toti care mi se confensau si nu am facut subiect de barfa necazul nimanui .
Oricine ma cunoaste , poate spune acest fapt . Eu sunt o persoana miloasa si lacrimile oamenilor ma fac sa sufar , chiar daca sunt ale celor rai .
Dar cati oameni sunt asa ? La cati le-au pasat de lacrimile mele si de durerea familiei mele ?
Eu ce as putea sa fac in acest moment cand familia mea este doborata de probleme si greutati ? Sa intorc si eu spatele celor care imi solicita ajutorul ? Nu pot face acest lucru , nu imi sta in caracter .
Sa ma rog ! Poate acesta o sa fie primul raspuns venit de la multi oameni de pe acest forum .
Ma rog la Dumnezeu de mic copil si continui sa ma rog , dar greutatile pe pamant sunt rezolvate si cu ajutorul oamenilor ,nu numai cu ajutorul lui Dumnezeu .
Cumva gresesc prin aceasta afirmatie ?
Ca sa poti afirma ca un om este rau , trebuie sa-l cunosti inainte , nu sa iti faci o parere despre el ,la prima vedere .
Nu toti au curajul sa spuna ceea ce gandesc cu adevarat . Minciuna si prefacatoria sunt la loc de cinste azi pe pamant . Oamenii gandesc una si spun alta .
Peste masca nepasari si a rautati unii oameni isi pun masca blandeti si intelegeri pentru a-si ascunde adevarata fata .

Reply With Quote
  #110  
Vechi 20.05.2007, 17:47:19
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
ce inseamna aproapele???
Aproapele poate insemna mai multe: in primul rand sufletul nostru, dar si oamenii pe care ii cunoastem; apoi mai inseamna cei aflati in nevoi, carora dandu-le ajutorul necesar pe insusi Iisus Il ajutam.
Dupa cum zice Pr. Teofil Paraian: "Putem sa ne silim sa iubim pe Dumnezeu si pe oameni cat putem noi mai mult si atunci suntem pe calea cea buna, suntem in cuprinsul fericirii, stim sa ne coboram la cel la care trebuie sa ne coboram si stim sa-l ridicam pe cel pe care trebuie sa-l ridicam. Cum se poate face aceasta o stie numai cel ce iubeste.

Sa stiti ca noi cu iubirea fata de aproapele suntem foarte deficitari. Nu stiu cine ar putea zice ca iubeste pe aproapele ca pe sine insusi, ca urmareste binele aproapelui cum urmareste binele propriu. Chiar si in familie, nu totdeauna parintii sau copiii sunt dispusi sa renunte la ceva din partea lor ca sa se simta bine cei din jurul lor.

Bineinteles ca aproapele nostru poate fi cineva si foarte departe de noi spatial dar pe care-l purtam in noi prin iubire. "

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea aproapelui Rodica50 Intrebari utilizatori 22 24.02.2014 09:22:00
Iubirea de aproape-Iubirea de vrajmasi OvidiuO Pocainta 76 19.04.2013 20:51:24
Iubirea MariaB Biserica Romano-Catolica 0 28.01.2011 09:13:54
Iubirea caiusltd Rugaciuni 1 27.08.2010 16:01:07
Iubirea silverstar Generalitati 10 17.01.2007 12:37:35