Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.04.2011, 09:20:52
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit Umilirea ca metoda de curatare de mandrie

Mândria (auto-adorația) se hrănește din slava deșartă (căutarea aprecierii celorlalți).

Atunci când suferim umiliri, are loc și o reducere a mândriei, o risipire a iluziilor umflate pe care ni le făceam despre noi înșine.

Am găsit un articol interesant pe Wikipedia:

Humiliation (also calledstultification) is the abasement of pride, which creates mortification or leads to a state of being humbled or reduced to lowliness or submission.
http://en.wikipedia.org/wiki/Humiliation

Tot efortul oamenilor de a-și crea un statut social are ca scop protejarea iluziilor despre sine, menținerea idolului lăuntric al prin hrănirea slavei deșarte. Totul are sens doar în relație cu ceilalți, este o competiție. La asta intră și împopoțonările (vezi topicul cu fardarea). Atunci când iluziile despre sine se spulberă, dispare și ambiția lumească. Oamenii considerați 'puternici' sunt cei care reușesc să-și prelungească iluziile mai mult. În realitate, ei sunt cei mai slabi pentru că edificiul lor e clădit pe fals.

Lepădarea de sine, pe lângă tăierea voii, constă și în lepădarea minciunii despre noi înșine iar o metodă pentru aceasta este suportarea înjosirilor în cadrul societății. Asta nu înseamnă să devenim submisivi, ci doar să ajungem la o cunoaștere reală a noastră înșine.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.04.2011, 12:01:53
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Mândria (auto-adorația) se hrănește din slava deșartă (căutarea aprecierii celorlalți).

Atunci când suferim umiliri, are loc și o reducere a mândriei, o risipire a iluziilor umflate pe care ni le făceam despre noi înșine.

Am găsit un articol interesant pe Wikipedia:

Humiliation (also calledstultification) is the abasement of pride, which creates mortification or leads to a state of being humbled or reduced to lowliness or submission.
http://en.wikipedia.org/wiki/Humiliation

Tot efortul oamenilor de a-și crea un statut social are ca scop protejarea iluziilor despre sine, menținerea idolului lăuntric al prin hrănirea slavei deșarte. Totul are sens doar în relație cu ceilalți, este o competiție. La asta intră și împopoțonările (vezi topicul cu fardarea). Atunci când iluziile despre sine se spulberă, dispare și ambiția lumească. Oamenii considerați 'puternici' sunt cei care reușesc să-și prelungească iluziile mai mult. În realitate, ei sunt cei mai slabi pentru că edificiul lor e clădit pe fals.

Lepădarea de sine, pe lângă tăierea voii, constă și în lepădarea minciunii despre noi înșine iar o metodă pentru aceasta este suportarea înjosirilor în cadrul societății. Asta nu înseamnă să devenim submisivi, ci doar să ajungem la o cunoaștere reală a noastră înșine.
Traditie, de ce nu stai tu in fata cladirii unde-ti executi job-ul, de maine dimineata, sa cersesti?? Imbraca-te sumar si hai la treaba..Jos mandria,sus virtutea!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.04.2011, 20:44:38
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Traditie, de ce nu stai tu in fata cladirii unde-ti executi job-ul, de maine dimineata, sa cersesti?? Imbraca-te sumar si hai la treaba..Jos mandria,sus virtutea!
Dacă te interesează, cu ani în urmă am făcut așa ceva. Am renunțat pentru că mi-am dat seama că nu acesta e obiectivul.

E suficient să nu ne mai apărăm omul lumesc, ca umilirile să înceapă să vină de la ceilalți.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.04.2011, 01:37:02
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dacă te interesează, cu ani în urmă am făcut așa ceva. Am renunțat pentru că mi-am dat seama că nu acesta e obiectivul.
Deci cu ani in urma ai cersit..Daca ai facut-o de nevoie,ai tot respectul si consideratia mea, ca ai cersit si n-ai furat.Daca ai facut experimente,adica te-ai deghizat de exemplu(sau nu) si ai plecat pe strada cu mana intinsa,ca sa incerci sentimentul cersetorului, e si asta o chestie si tre` sa recunosc ca`i trasnita rau..:-))...
Dar n-am inteles totusi,care era obiectivul gresit care te-a facut sa renunti??
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.04.2011, 08:07:11
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Deci cu ani in urma ai cersit..Daca ai facut-o de nevoie,ai tot respectul si consideratia mea, ca ai cersit si n-ai furat.Daca ai facut experimente,adica te-ai deghizat de exemplu(sau nu) si ai plecat pe strada cu mana intinsa,ca sa incerci sentimentul cersetorului, e si asta o chestie si tre` sa recunosc ca`i trasnita rau..:-))...
Dar n-am inteles totusi,care era obiectivul gresit care te-a facut sa renunti??
Nu am cerșit, am făcut altceva prin care să mă umilesc. Și am înțeles că nu trebuie să fac asta. Umilirea pe care trebuie s-o căutăm nu înseamnă renunțare la demnitate ci renunțarea la imaginea falsă pe care ne-o creăm în ochii celorlalți și în proprii noștri ochi.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.04.2011, 16:12:16
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu am cerșit, am făcut altceva prin care să mă umilesc. Și am înțeles că nu trebuie să fac asta. Umilirea pe care trebuie s-o căutăm nu înseamnă renunțare la demnitate ci renunțarea la imaginea falsă pe care ne-o creăm în ochii celorlalți și în proprii noștri ochi.
Scuze, am inteles ca ai cersit.
Scopul tau e umilirea sau smerenia?
Eu ii dau dreptate lui MariS, ca nu trebuie sa cauti umilintele,trebuie sa le accepti atunci cand vin la tine.Atunci cand le cauti, esti pregatit, stii in ce "sector" urmeaza sa fi umilit.
Ori cand nu cauti umilintele, deseori vin si ne "ataca" in alte domenii decat cele la care ne asteptam noi.Aici cred eu ca-i incercarea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.04.2011, 04:20:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Traditie, de ce nu stai tu in fata cladirii unde-ti executi job-ul, de maine dimineata, sa cersesti?? Imbraca-te sumar si hai la treaba..Jos mandria,sus virtutea!
Nu ajuta cersitul, priveste cit de mult incercam noi sa-l smerim prin umilire cu dovezi si demonstratii si el nu se lasa, precum un cal naravas
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.04.2011, 09:05:21
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu ajuta cersitul, priveste cit de mult incercam noi sa-l smerim prin umilire cu dovezi si demonstratii si el nu se lasa, precum un cal naravas
Tu ești într-un stadiu de imaturitate intelectuală deosebită, de aceea crezi în conspirații, comunism, profeți psihopați și alte prostii. Ca să poți să-ți construiești o înțelegere obiectivă despre lucruri trebuie să faci pasul elementar de a accepta că poți vedea lucrurile greșit, că întreg sistemul tău de evaluare e fals, după cum zice Scriptura:
Nimeni să nu se amăgească. Dacă i se pare cuiva, între voi, că este înțelept în veacul acesta, să se facă nebun, ca să fie înțelept.
Căci înțelepciunea lumii acesteia este nebunie înaintea lui Dumnezeu, pentru că scris este: "El prinde pe cei înțelepți în viclenia lor".


Și evident că smerirea nu înseamnă acceptarea a ceea ce spun alții, asta e prostie nu smerenie. Smerenia este o cunoaștere corectă a propriei persoane, o întoarcere la adevăr, nu acceptarea minciunii.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.04.2011, 09:18:02
lrina Georgeta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mândria poate apărea și când ești umilit. Ca exemplu, atunci când ești umilit de cei din jur, în sufletul tău te poți simți oarecum superior deoarece te autointitulezi ca fiind om cu suflet bun, care nu își bate joc de nimeni și numai ei sunt cei păcătoși și vai de suflet pentru că își umilesc aproapele. În alt caz, poți cădea în mândrie chiar cerșind pentru că îi vezi ca fiind oameni nemilostivi și așa mai departe, atunci când nu-ți oferă ajutor și totul ajunge tot undeva la mărirea de sine și judecarea aproapelui. Sunt oameni care umiliți fiind de alții se smeresc în timp ce alții, poate chiar umilindu-se pe sine, cad în mândrie tocmai văzându-și starea umilă. Cât despre acceptarea umilirii, este folositoare doar în cazul în care primești lucrurile ca pe o încercare de la Dumnezeu, ca pe o metodă de a te autodepăși din punct de vedere spiritual. Tot de fiecare om în parte depinde cum privește lucrurile

Last edited by lrina Georgeta; 09.04.2011 at 09:27:53.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.04.2011, 10:37:16
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

O scurtă istorioară care are, poate, legătură cu subiectul, auzită de mine în cadrul unei omilii:

E vorba despre un sfânt (nu-mi aduc aminte numele) la care, în calitatea sa de duhovnic, a venit un membru al parohiei pentru a-i cere încuvințarea să poarte ciliciu (adică cămașa din păr, purtată pe piele, sub haine).

Sfântul a înțeles că ceea ce-l îndemna pe omul respectiv să-și dorească a purta ciliciul era, în fond, mândria, și că dacă i-ar fi dat încuvințarea acesta ar fi ajuns să considere că această practică de auto-mortificare îl face superior altor credincioși.

Ca urmare, pentru că ceea ce îi era necesar din punct de vedere duhovnicesc omului nu era auto-mortificarea, ci o lecție de umilință, sfântul i-a poruncit să poarte ciliciul, dar nu sub hainele sale obișnuite, ci deasupra acestora, la vedere.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
metoda brainstorming urzicuta Generalitati 35 28.06.2011 17:21:43
Mandrie sau marturisirea lui Hristos? ana ana Generalitati 53 07.06.2011 00:30:13
Despre metoda stiintifica lugrez Teologie si Stiinta 3 03.03.2011 01:35:00
Alpinista Crina Coco Popescu - motiv de mândrie pentru români camy_d Generalitati 37 25.02.2011 14:46:51
Despre mandrie oni91 Intamplari adevarate 12 16.05.2010 14:30:41