Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.04.2011, 10:20:52
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit Umilirea ca metoda de curatare de mandrie

Mândria (auto-adorația) se hrănește din slava deșartă (căutarea aprecierii celorlalți).

Atunci când suferim umiliri, are loc și o reducere a mândriei, o risipire a iluziilor umflate pe care ni le făceam despre noi înșine.

Am găsit un articol interesant pe Wikipedia:

Humiliation (also calledstultification) is the abasement of pride, which creates mortification or leads to a state of being humbled or reduced to lowliness or submission.
http://en.wikipedia.org/wiki/Humiliation

Tot efortul oamenilor de a-și crea un statut social are ca scop protejarea iluziilor despre sine, menținerea idolului lăuntric al prin hrănirea slavei deșarte. Totul are sens doar în relație cu ceilalți, este o competiție. La asta intră și împopoțonările (vezi topicul cu fardarea). Atunci când iluziile despre sine se spulberă, dispare și ambiția lumească. Oamenii considerați 'puternici' sunt cei care reușesc să-și prelungească iluziile mai mult. În realitate, ei sunt cei mai slabi pentru că edificiul lor e clădit pe fals.

Lepădarea de sine, pe lângă tăierea voii, constă și în lepădarea minciunii despre noi înșine iar o metodă pentru aceasta este suportarea înjosirilor în cadrul societății. Asta nu înseamnă să devenim submisivi, ci doar să ajungem la o cunoaștere reală a noastră înșine.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.04.2011, 13:01:53
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Mândria (auto-adorația) se hrănește din slava deșartă (căutarea aprecierii celorlalți).

Atunci când suferim umiliri, are loc și o reducere a mândriei, o risipire a iluziilor umflate pe care ni le făceam despre noi înșine.

Am găsit un articol interesant pe Wikipedia:

Humiliation (also calledstultification) is the abasement of pride, which creates mortification or leads to a state of being humbled or reduced to lowliness or submission.
http://en.wikipedia.org/wiki/Humiliation

Tot efortul oamenilor de a-și crea un statut social are ca scop protejarea iluziilor despre sine, menținerea idolului lăuntric al prin hrănirea slavei deșarte. Totul are sens doar în relație cu ceilalți, este o competiție. La asta intră și împopoțonările (vezi topicul cu fardarea). Atunci când iluziile despre sine se spulberă, dispare și ambiția lumească. Oamenii considerați 'puternici' sunt cei care reușesc să-și prelungească iluziile mai mult. În realitate, ei sunt cei mai slabi pentru că edificiul lor e clădit pe fals.

Lepădarea de sine, pe lângă tăierea voii, constă și în lepădarea minciunii despre noi înșine iar o metodă pentru aceasta este suportarea înjosirilor în cadrul societății. Asta nu înseamnă să devenim submisivi, ci doar să ajungem la o cunoaștere reală a noastră înșine.
Traditie, de ce nu stai tu in fata cladirii unde-ti executi job-ul, de maine dimineata, sa cersesti?? Imbraca-te sumar si hai la treaba..Jos mandria,sus virtutea!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.04.2011, 13:04:41
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Mândria (auto-adorația) se hrănește din slava deșartă (căutarea aprecierii celorlalți).

Atunci când suferim umiliri, are loc și o reducere a mândriei, o risipire a iluziilor umflate pe care ni le făceam despre noi înșine.

Am găsit un articol interesant pe Wikipedia:

Humiliation (also calledstultification) is the abasement of pride, which creates mortification or leads to a state of being humbled or reduced to lowliness or submission.
http://en.wikipedia.org/wiki/Humiliation

Tot efortul oamenilor de a-și crea un statut social are ca scop protejarea iluziilor despre sine, menținerea idolului lăuntric al prin hrănirea slavei deșarte. Totul are sens doar în relație cu ceilalți, este o competiție. La asta intră și împopoțonările (vezi topicul cu fardarea). Atunci când iluziile despre sine se spulberă, dispare și ambiția lumească. Oamenii considerați 'puternici' sunt cei care reușesc să-și prelungească iluziile mai mult. În realitate, ei sunt cei mai slabi pentru că edificiul lor e clădit pe fals.

Lepădarea de sine, pe lângă tăierea voii, constă și în lepădarea minciunii despre noi înșine iar o metodă pentru aceasta este suportarea înjosirilor în cadrul societății. Asta nu înseamnă să devenim submisivi, ci doar să ajungem la o cunoaștere reală a noastră înșine.
Ai spus bine. Articolul nu l-am citit pt ca nu prea stiu lb. engleza. Totusi ceea ce ai scris este destul ca sa ne facem o ideie despre Umilire si Umilinta, ca si cale spre mantuire.
Vai, dar ce greu este! Ca sa nu ramana sfatul tau la stadiul de teorie, ar trebui sa discutam si CUM sa aplicam metoda. Cum sa facem? Noua, celor in varsta ne este mai usor. Am ajuns deja la pensie, ne-am vazut sacii in caruta. Dar tinerii care spera sa obtina un loc de munca? Dar fetele, dragele de ele, care viseaza un sot, o familie? Dar baietii? Viitori sustinatori ai familiei? Cum sa razbata umili si umiliti? Pt ca umilirea este de multe feluri. Pana unde sa se lase umiliti? Care este limita?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.04.2011, 20:53:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Stadiul 1 = Teoria

La stadiul 1 , mai toti suntem priceputi ! Pai , dumneata Andrei spui : " Mandria ( auto-adoratia ) se hraneste din slava desarta ( cautarea aprecierii celorlalti ) " Corect teoretic ! Mai spui : "Atunci cand suferim umiliri , are loc si o reducere a mandriei , o risipire a iluziilor umflate pe care ni le facem despre noi " . Foarte corect , dar teoretic ! Ce sa inteleg eu pana la urma , ca e o constatare , e doar o precizare , sau e o traire a ta ? De ce te intreb : pentru ca nu de putin timp ai deschis un alt thread ( lasat in coada de peste ) , intitulat pompos : " Iubirea prin ura de sine " , unde singur te contrazici in "teoria " lansata ( preluata ) din noul thread deshis de tine ! O singura observatie facuta la threadul " Iubirea prin ura de sine " , a facut sa-ti sara mustarul , sa te simti injosit . . . Din pacate ramanem la stadiul de teorie si expunem tot felul de "teorii" pentru a ne arata ceea ce vrem sa condamnam : marea si nesfarsita mandrie a noastra ! Spre aducere aminte :http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=5919
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.04.2011, 21:44:38
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Traditie, de ce nu stai tu in fata cladirii unde-ti executi job-ul, de maine dimineata, sa cersesti?? Imbraca-te sumar si hai la treaba..Jos mandria,sus virtutea!
Dacă te interesează, cu ani în urmă am făcut așa ceva. Am renunțat pentru că mi-am dat seama că nu acesta e obiectivul.

E suficient să nu ne mai apărăm omul lumesc, ca umilirile să înceapă să vină de la ceilalți.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.04.2011, 21:47:10
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Ai spus bine. Articolul nu l-am citit pt ca nu prea stiu lb. engleza. Totusi ceea ce ai scris este destul ca sa ne facem o ideie despre Umilire si Umilinta, ca si cale spre mantuire.
Vai, dar ce greu este! Ca sa nu ramana sfatul tau la stadiul de teorie, ar trebui sa discutam si CUM sa aplicam metoda. Cum sa facem? Noua, celor in varsta ne este mai usor. Am ajuns deja la pensie, ne-am vazut sacii in caruta. Dar tinerii care spera sa obtina un loc de munca? Dar fetele, dragele de ele, care viseaza un sot, o familie? Dar baietii? Viitori sustinatori ai familiei? Cum sa razbata umili si umiliti? Pt ca umilirea este de multe feluri. Pana unde sa se lase umiliti? Care este limita?
Nu cred că curățarea de mândrie e doar o datorie morală. Este o metodă practică de a ne izbăvi de niște iluzii care mai târziu se vor întoarce împotriva noastră.

Cum să practicăm asta? Cum îi ziceam și Melissei, nu cred că trebuie să facem ceva special, ci doar să renunțăm la competiția care de obicei domnește în comunitățile umane. Atunci vor veni și umilirile.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.04.2011, 21:51:10
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
La stadiul 1 , mai toti suntem priceputi ! Pai , dumneata Andrei spui : " Mandria ( auto-adoratia ) se hraneste din slava desarta ( cautarea aprecierii celorlalti ) " Corect teoretic ! Mai spui : "Atunci cand suferim umiliri , are loc si o reducere a mandriei , o risipire a iluziilor umflate pe care ni le facem despre noi " . Foarte corect , dar teoretic ! Ce sa inteleg eu pana la urma , ca e o constatare , e doar o precizare , sau e o traire a ta ? De ce te intreb : pentru ca nu de putin timp ai deschis un alt thread ( lasat in coada de peste ) , intitulat pompos : " Iubirea prin ura de sine " , unde singur te contrazici in "teoria " lansata ( preluata ) din noul thread deshis de tine ! O singura observatie facuta la threadul " Iubirea prin ura de sine " , a facut sa-ti sara mustarul , sa te simti injosit . . . Din pacate ramanem la stadiul de teorie si expunem tot felul de "teorii" pentru a ne arata ceea ce vrem sa condamnam : marea si nesfarsita mandrie a noastra ! Spre aducere aminte :http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=5919
Nu știu exact la ce te referi când spui că mi-a sărit muștarul. Am revăzut topicul și am văzut că am spus exact ceea ce gândesc.

Repet: nu noi trebuie să ne umilim ci să acceptăm umilirile de la ceilalți. Asta nu înseamnă să nu ai un punct de vedere și să nu aperi ceea ce consideri că e adevărul.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.04.2011, 22:02:34
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Deși nu sunt în întregime de acord, dau un citat din Sf. Ioan Scărarul:

Începutul necăutării slavei deșarte e păzirea gurii și iubirea necinstirii. Mijlocul ei este oprirea tuturor lucrărilor gândite ale slavei deșarte. Iar sfârșitul (dacă este vreun sfârșit al adâncului fără fund), este a face în chip nesimțit înaintea mulțimii cele ce aduc necinstirea.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.04.2011, 22:03:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
e adevărul.
Adevarul ? Care adevar , cel convenabil noua , urechilor noastre ! Ce este adevarul ? Cine detine adevarul si cum ne raportam fata de el ( El ) ? Te rog sa ma scuzi , iti plac sofismele , si asta-i tot din mandrie , o mandrie ce cam te face sa uiti adesea de ea ( mandria ) ! Cel mai realist titlu de thread deschis de tine , dupa umila mea parere este : " Credinta , habotnicie , obiectivitate "! . Sa ramanem totusi in : credinta -obiectivitate ! O seara frumoasa in continuare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.04.2011, 02:37:02
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dacă te interesează, cu ani în urmă am făcut așa ceva. Am renunțat pentru că mi-am dat seama că nu acesta e obiectivul.
Deci cu ani in urma ai cersit..Daca ai facut-o de nevoie,ai tot respectul si consideratia mea, ca ai cersit si n-ai furat.Daca ai facut experimente,adica te-ai deghizat de exemplu(sau nu) si ai plecat pe strada cu mana intinsa,ca sa incerci sentimentul cersetorului, e si asta o chestie si tre` sa recunosc ca`i trasnita rau..:-))...
Dar n-am inteles totusi,care era obiectivul gresit care te-a facut sa renunti??
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
metoda brainstorming urzicuta Generalitati 35 28.06.2011 18:21:43
Mandrie sau marturisirea lui Hristos? ana ana Generalitati 53 07.06.2011 01:30:13
Despre metoda stiintifica lugrez Teologie si Stiinta 3 03.03.2011 02:35:00
Alpinista Crina Coco Popescu - motiv de mândrie pentru români camy_d Generalitati 37 25.02.2011 15:46:51
Despre mandrie oni91 Intamplari adevarate 12 16.05.2010 15:30:41