Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #681  
Vechi 30.11.2013, 20:03:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Tin si acum minte serile de film facute de sectanti in care erau dezbatute cipurile si codul de bare care contin 666.
Unde si cand ai vazut astea?

Citat:
Apropo, cei care spuneti ca 666 este in cipuri si coduri de bare, ati renuntat sa mai cumparati produse din magazine? Produceti totul in propria gospodarie?
Am intrebat si eu, n-au fost in stare sa raspunda.
Nu stii ca ei nu gandesc, fac doar ce li se spune de catre Guru Apologeticum, care nu e atat de prost sa-si supere clientela zicandu-le sa nu mai calce in supermarket. Asta da provocare apocaliptica pentru ei..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #682  
Vechi 30.11.2013, 20:04:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Poate că este mai bine că s-au retras; au făcut una dintre alegerile cele mai potrivite după ce au văzut cu ce secături securiste "ecleziale ortodoxe" (adică pseudocreștine și antiortodoxe) au de a face pe acest forum. Și bine au făcut că s-au retras, scârbindu-se ca de niște hoituri împuțite. Și nu doar ei, ci și alții treptat, treptat s-au retras pentru că nu au mai suportat atmosfera irespirabilă și profund insultătoare pe care au creat-o preabunii "nkvd"iști "ortodocși". În asta se vede o mișcare de bun simț creștin a celor cu adevărat creștini ortodocși sau măcar oameni de un mare bun simț și de omenie. Știi cum este de multe ori în viață: "căruța plină" când coboară la vale nu face prea mult zgomot, nu se prea aude, nu e foarte "vocală", pe când "căruțele goale" fac zgomot mult și prost pe potriva goliciunii lor (interioare).

Nea Decebal, iarasi sarisi medicamentatia?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #683  
Vechi 30.11.2013, 20:10:23
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Libetatea si intimitatea le-ai pierdut in momentul in care ai deschise telefonul si te-ai conectat la internet. In rest doar psihoze de sorginte sectanta. Tin si acum minte serile de film facute de sectanti in care erau dezbatute cipurile si codul de bare care contin 666. Apropo, cei care spuneti ca 666 este in cipuri si coduri de bare, ati renuntat sa mai cumparati produse din magazine? Produceti totul in propria gospodarie?
"Exista o discutie actualmente cu 666, cu spaima asta mare ca s-a nascut Antihristul. Si i-am spus unuia "Vezi-ti, domnule, de treaba ca are si el o viata de om, nu e divinitate..." Nu trebuie sa dati atentie, dar nici sa fim nepasatori. E vizibil inceputul pe plan moral, mai ales, este foarte aproape de 666. Nici o primejdie nu e atat de mare atat timp cat stai in picioare, atat cat timp cat te inchini la Hristos cu toata inima si smerenia. Acest Antihrist, cand va veni, va veni pe un teren pregatit si prin oameni care lucreaza acum. Dar tu traieste momentul. Cine traieste momentul salveaza trecutul si cucereste viitorul. Si ne va pazi harul lui Dumnezeu si intr-o imprejurare grea.

In ce priveste buletinele de care se face caz, nu trebuie sa va temeti. Luati buletinele si mergeti mai departe. Acest Antihrist, daca ne-am gasi in fata lui - nu esti vinovat daca nu-l accepti. Cand il accepti iti pune pecetea. Dar nu primesti. Tu porti Crucea. Daca esti crestin, esti crestin pana la capat, indiferent ce s-ar intampla. Dracul daca ar fi, nu Antihristul, nu trebuie sa te temi. Tu sa fii omul lui Hristos absolut. Dracul nu se poate pecetlui pe buletin. Orice semne ar fi pe marfuri, folositi-le, nu va temeti. Vei fi vinovat cand vei consimti tu lepadarea, nu ca ai pus mana pe o hartie pe care scrie "lepadat de Hristos".

Trebuie sa va temeti de viata impatimita, ca nu te prezinti la Judecata cu buletinul, te prezinti cu inima ta curata in ce priveste viata in Hristos. Buletinul este un mijloc de a circula in ce priveste civilizatia, ca sa nu te opreasca politia. Sfintii Parinti talcuiesc aceasta cifra, 666, astfel:

Primul 6 reprezinta cruzimea fara nici un pic de mila - un tata a taiat capul fetitei lui, care luase nota zece la scoala.

Al doilea 6, curvia fara nici o ratiune. De exemplu, mi-a spus cineva ca in Belgia este oficia-lizat sa poata trai tata cu fiica.

Al treilea 6, lipsa de credinta - un parlamentar a dat vot de blam, pentru a introduce religia in scoala, zicand: "De asta ne arde noua acum?""
Par. Arsenie Papacioc
  #684  
Vechi 30.11.2013, 20:17:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Libetatea si intimitatea le-ai pierdut in momentul in care ai deschise telefonul si te-ai conectat la internet. In rest doar psihoze de sorginte sectanta. Tin si acum minte serile de film facute de sectanti in care erau dezbatute cipurile si codul de bare care contin 666. Apropo, cei care spuneti ca 666 este in cipuri si coduri de bare, ati renuntat sa mai cumparati produse din magazine? Produceti totul in propria gospodarie?
Ti-ai spus poezioara fara sa iei in seama ce am scris eu? Nici eu nu iau in seama ce ai scris tu.
  #685  
Vechi 30.11.2013, 20:24:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paduretu Vezi mesajul
"Exista o discutie actualmente cu 666, cu spaima asta mare ca s-a nascut Antihristul. Si i-am spus unuia "Vezi-ti, domnule, de treaba ca are si el o viata de om, nu e divinitate..." Nu trebuie sa dati atentie, dar nici sa fim nepasatori. E vizibil inceputul pe plan moral, mai ales, este foarte aproape de 666. Nici o primejdie nu e atat de mare atat timp cat stai in picioare, atat cat timp cat te inchini la Hristos cu toata inima si smerenia. Acest Antihrist, cand va veni, va veni pe un teren pregatit si prin oameni care lucreaza acum. Dar tu traieste momentul. Cine traieste momentul salveaza trecutul si cucereste viitorul. Si ne va pazi harul lui Dumnezeu si intr-o imprejurare grea.

In ce priveste buletinele de care se face caz, nu trebuie sa va temeti. Luati buletinele si mergeti mai departe. Acest Antihrist, daca ne-am gasi in fata lui - nu esti vinovat daca nu-l accepti. Cand il accepti iti pune pecetea. Dar nu primesti. Tu porti Crucea. Daca esti crestin, esti crestin pana la capat, indiferent ce s-ar intampla. Dracul daca ar fi, nu Antihristul, nu trebuie sa te temi. Tu sa fii omul lui Hristos absolut. Dracul nu se poate pecetlui pe buletin. Orice semne ar fi pe marfuri, folositi-le, nu va temeti. Vei fi vinovat cand vei consimti tu lepadarea, nu ca ai pus mana pe o hartie pe care scrie "lepadat de Hristos".

Trebuie sa va temeti de viata impatimita, ca nu te prezinti la Judecata cu buletinul, te prezinti cu inima ta curata in ce priveste viata in Hristos. Buletinul este un mijloc de a circula in ce priveste civilizatia, ca sa nu te opreasca politia. Sfintii Parinti talcuiesc aceasta cifra, 666, astfel:

Primul 6 reprezinta cruzimea fara nici un pic de mila - un tata a taiat capul fetitei lui, care luase nota zece la scoala.

Al doilea 6, curvia fara nici o ratiune. De exemplu, mi-a spus cineva ca in Belgia este oficia-lizat sa poata trai tata cu fiica.

Al treilea 6, lipsa de credinta - un parlamentar a dat vot de blam, pentru a introduce religia in scoala, zicand: "De asta ne arde noua acum?""
Par. Arsenie Papacioc
Parintele Arsenie Papacioc o fi spus asa ceva pe cand traia si parintele Cleopa care gandea cam la fel, dar ulterior a spus ca el nu ar lua asa ceva.
  #686  
Vechi 30.11.2013, 20:35:40
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Unde si cand ai vazut astea?
Acum vreo 7-8 ani. Intalnisem un sectant de prin SUA. Facea si el parte dintr-o secta apocaliptica, si dadeau intr-una cu coduri de bare, etc.
  #687  
Vechi 30.11.2013, 20:39:05
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ti-ai spus poezioara fara sa iei in seama ce am scris eu? Nici eu nu iau in seama ce ai scris tu.
Inseamna ca nu mai dai seama de ceea ce scrii.
p.s. nu imi mai lua in seama postarile. acelasi lucru o sa fac si eu cu ale tale, pentru discutia ca e pierdere de timp.
Dumnezeu sa iti indrume pasii spre lupta cea adevarat.(cea duhovniceasca)
  #688  
Vechi 30.11.2013, 21:00:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Inseamna ca nu mai dai seama de ceea ce scrii.
Raspund decent cand mi se raspunde decent.

Tie cipul ti se pare si moral si pe placul lui Dumnezeu? Mie nu. Tocmai adusesem argumente, dar daca acestea nu sunt pe gustul tau... Puteai sa vii cu contraargumente daca voiai discutie civilizata, nu cu insulte luciferice.
  #689  
Vechi 30.11.2013, 21:07:17
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Raspund decent cand mi se raspunde decent.

Tie cipul ti se pare si moral si pe placul lui Dumnezeu? Mie nu. Tocmai adusesem argumente, dar daca acestea nu sunt pe gustul tau... Puteai sa vii cu contraargumente daca voiai discutie civilizata, nu cu insulte luciferice.
Iertare daca te-am jignit.
Contraargumentele mele nu le-ai luat in seama. Daca tii sa nu iti fie controlata viata, renunta la telefon si calculator.
In rest nu mai e nimic de comentat.
  #690  
Vechi 30.11.2013, 21:53:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Daca tii sa nu iti fie controlata viata, renunta la telefon si calculator.
Asta nu e contraargument valid. Telefonul si calculatorul nu au CNP-ul meu, adica nu au ,,numarul de om". In plus, le pot arunca oricand doresc. Nu ma obliga nimeni sa-mi iau telefonul si calculatorul oriunde merg.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 11.10.2010 23:02:47
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30