Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.01.2018, 17:11:44
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit Ajutor pentru o pensionara.

Bună ziua! Vin cu o rugăminte la dvs, de data aceasta in numele unei femei de 63 de ani. Mai jos aveti mesajul dansei. Eu nu cunosc cazul indeaproape, o cunostinta care a mai ajutat-o cu mancare ii cunoaste mai bine situatia.

"Bună ziua! Mă numesc Geta, am 63 de ani, București si sunt pensionară. Am pensie de urmaș de 520 lei E singurul meu venit din care plătesc utilitatile si medicamentele. Eu locuiesc cu chirile la icral.

Fiind bolnavă nu am avut un serviciu stabil. Am lucrat ca bonă, am ingrijit bătrâni, am făcut curat, piață pentru altii, Atât cât sănătatea mi-a permis. Neavând bani de ajuns am rămas cu chiria in urma nu am mai reușit sa plătesc.

Casa in care locuiesc este cu 2 camere iar chiria este de 90 lei pe lună.
Cu mine locuiesc si băieții mei, cel mare nu lucrează, este căsătorit si au o fetiță. Fiul si nora locuiesc cu mine in aceeași camera. Focul il facem la un godin pe lemne.

Fiul cel mic lucrează, este căsătorit, au si ei un copil. Sotia lui nu lucrează. Toți mâncam separat. Cel mic plătește cu mine la utilitatile. Eu plătesc utilitatile si pentru fiul cel mare, nu il pot da afară din cauza bebelușului.

Cu hrana mă mai ajută cel mic cu câte o farfurie de ciorbă sau ce gătește sotia lui. Am încercat să mă împrumut la C.A.R, nu am reușit deoarece îmi trebuie girant. Eu nu am pe nimeni care să mă poată ajuta.

Vă rog ajutați-ma cu o îndrumare, un sfat, unde si cui as putea să mă adresez să nu fiu dată afară din casă.

Acesta este numărul meu de telefon: 0764487270.

Cu stimă Geta!"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.01.2018, 01:39:33
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lumi27 Vezi mesajul
Bună ziua! Vin cu o rugăminte la dvs, de data aceasta in numele unei femei de 63 de ani. Mai jos aveti mesajul dansei. Eu nu cunosc cazul indeaproape, o cunostinta care a mai ajutat-o cu mancare ii cunoaste mai bine situatia.

"Bună ziua! Mă numesc Geta, am 63 de ani, București si sunt pensionară. Am pensie de urmaș de 520 lei E singurul meu venit din care plătesc utilitatile si medicamentele. Eu locuiesc cu chirile la icral.

Fiind bolnavă nu am avut un serviciu stabil. Am lucrat ca bonă, am ingrijit bătrâni, am făcut curat, piață pentru altii, Atât cât sănătatea mi-a permis. Neavând bani de ajuns am rămas cu chiria in urma nu am mai reușit sa plătesc.

Casa in care locuiesc este cu 2 camere iar chiria este de 90 lei pe lună.
Cu mine locuiesc si băieții mei, cel mare nu lucrează, este căsătorit si au o fetiță. Fiul si nora locuiesc cu mine in aceeași camera. Focul il facem la un godin pe lemne.

Fiul cel mic lucrează, este căsătorit, au si ei un copil. Sotia lui nu lucrează. Toți mâncam separat. Cel mic plătește cu mine la utilitatile. Eu plătesc utilitatile si pentru fiul cel mare, nu il pot da afară din cauza bebelușului.

Cu hrana mă mai ajută cel mic cu câte o farfurie de ciorbă sau ce gătește sotia lui. Am încercat să mă împrumut la C.A.R, nu am reușit deoarece îmi trebuie girant. Eu nu am pe nimeni care să mă poată ajuta.

Vă rog ajutați-ma cu o îndrumare, un sfat, unde si cui as putea să mă adresez să nu fiu dată afară din casă.

Acesta este numărul meu de telefon: 0764487270.

Cu stimă Geta!"
1-In primul rand, Lumi27, spune-ne ce ai facut tu pentru stimata Geta.Sunt foarte curios.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.01.2018, 12:14:38
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
1-In primul rand, Lumi27, spune-ne ce ai facut tu pentru stimata Geta.Sunt foarte curios.
In primul rand i-as oferi o farfurie de mancare doar ei. As sfatui-o sa-l recurga la masuri drastice, sa-l conditioneze pe fiul cel mare ca daca nu-si gaseste un loc de munca sa plece din casa. Totusi e tanar, are familia lui si nu mi se pare corect sa-l intretina mama pensionara, care are doar 520 de lei.
Celalalt fiu cel putin se intretine pe sine si familia lui si cat de cat se ingrijeste de mama.

In realitate nu cred ca le pasa la niciunul de mama, nu lasa sa aiba datorii asa mari la chirie stiind ca femeia e bolnava.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.01.2018, 14:01:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
1-In primul rand, Lumi27, spune-ne ce ai facut tu pentru stimata Geta.Sunt foarte curios.
Că tot zici tu de Scriptură, ia-o p'asta: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=6#3
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.01.2018, 21:11:13
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lumi27 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
1-In primul rand, Lumi27, spune-ne ce ai facut tu pentru stimata Geta.Sunt foarte curios.
In primul rand i-as oferi o farfurie de mancare doar ei. As sfatui-o sa-l recurga la masuri drastice, sa-l conditioneze pe fiul cel mare ca daca nu-si gaseste un loc de munca sa plece din casa. Totusi e tanar, are familia lui si nu mi se pare corect sa-l intretina mama pensionara, care are doar 520 de lei.

Celalalt fiu cel putin se intretine pe sine si familia lui si cat de cat se ingrijeste de mama.

In realitate nu cred ca le pasa la niciunul de mama, nu lasa sa aiba datorii asa mari la chirie stiind ca femeia e bolnava.
Daca observi, eu te-am intrebat ce ai facut, nu ce ai face, si chiar si asa(ca tot nu faci ce ai face) e cam putin, nu crezi?
Spun asta fiindca tu ai face daca ai putea; daca ai putea mai mult, ai face doar atat? Prin urmare nu e incurajator ce raspuns ai dat daca ai putea[/b]. Daca ai putea tot nu i-ai da tot?

Deci: ce ai facut?
Ai postat pe forum?
Hm, Dragos nu si-a "ingaduit" nici macar atat.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.01.2018, 22:52:16
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca observi, eu te-am intrebat ce ai facut, nu ce ai face, si chiar si asa(ca tot nu faci ce ai face) e cam putin, nu crezi?
Spun asta fiindca tu ai face daca ai putea; daca ai putea mai mult, ai face doar atat? Prin urmare nu e incurajator ce raspuns ai dat daca ai putea[/b]. Daca ai putea tot nu i-ai da tot?

Deci: ce ai facut?
Ai postat pe forum?
Hm, Dragos nu si-a "ingaduit" nici macar atat.
Fizic nu am putut sa o ajut cu nimic deoarece ea e in Bucuresti iar eu in Focsani, cu bani nu o pot ajuta pentru ca nu are un cont bancar, sa trimit prin posta nu am siguranta ca vor ajunge la ea. Exista riscul major ca acesti bani sa-i ia fiul.

De postat am facut-o poate cineva din Bucuresti, poate vedea cu exactitate situatia reala si s-o convinga sa faca ceva cu fii ei. Daca considerati ca am gresit voi sterge postarea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.01.2018, 23:47:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Deci mai pe inteles,ajutorul nu este pt o pensionara,ci pt toata familia.

Cunosti familia asta sau care este relatia,caci am inteles ca tu esti din Focsani iar aceasta familie din Bucuresti.
Ma intreb care o fi situatia baiatului care nu lucreaza...dar este casatorit -deci se pot astepta si la mostenitori...deci cum este posibil fara venituri sa intretii o familie?
Daca este bolnav si are vreo meteahna atunci macar sa obtina o pensie de ajutor.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.01.2018, 18:02:33
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Deci mai pe inteles,ajutorul nu este pt o pensionara,ci pt toata familia.

Cunosti familia asta sau care este relatia,caci am inteles ca tu esti din Focsani iar aceasta familie din Bucuresti.
Ma intreb care o fi situatia baiatului care nu lucreaza...dar este casatorit -deci se pot astepta si la mostenitori...deci cum este posibil fara venituri sa intretii o familie?
Daca este bolnav si are vreo meteahna atunci macar sa obtina o pensie de ajutor.
Cunosc cazul de la o prietena e din Bucuresti, care a mai ajutat-o cu mancare, nu cu bani. Tot ea spune ca este subnutrita, are in jur de 40 de kg.
De fapt postarea e in primul rand, sa fie sfatuita.
Baiatul care nu lucreaza are si copil mic. Din cauza lui nu-i da afara. Fiul se complace sa traiasca pe spinarea mamei. Detaliile le puteti afla la numarul de telefon.

Last edited by Lumi27; 16.01.2018 at 18:04:49.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare