Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.10.2010, 03:29:05
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
de ce presupuneti ca la catolici ar fi altfel?

Mantuitorul este Capul Bisericii
Papa este doar "capul" catolicilor, al Bisericii Catolice vazute, precum Patriarhul la ortodocsii sai

ati spus:

v-a intreb:
de unde stiti ca interpretati corect scrierile Sfintilor Parinti daca nu va raportati la preoti si Patriarh?
oricine poate avea acces la scrierile Sfintilor Parinti
dar interpretarea lor, aplicarea acestor scrieri la probleme actuale, cum o faceti?
la catolici, aceasta se face prin episcopi, al caror cap este Papa
considerati ca fiecare ortodox o poate face independent de preotul si Patriarhul sau?
Vad ca rastalmaciti cele scrise... La ce bun sa mai raspund?!?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.10.2010, 09:14:25
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Vad ca rastalmaciti cele scrise... La ce bun sa mai raspund?!?
imi puteti raspunde ca sa inteleg si eu, ca sa intelegeti si dumneavoastra...

ati spus:
Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ortodocsii asculta in general de Sfintii Parinti
care ar fi rastalmacirea?
v-am citat exact

intrebari:
de unde stiti ca interpretati corect scrierile Sfintilor Parinti daca nu va raportati la preoti si Patriarh?
la catolici, aceasta se face prin episcopi, al caror cap este Papa
considerati ca fiecare ortodox o poate face independent de preotul si Patriarhul sau?
__________________
catolica
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.10.2010, 12:16:39
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

In biserica ortodoxa nu preotii sunt normativi si nici patriarhul in interpretarea sfintilor parinti . Preotii stim bine ca se zelesc in seminar si in facultate fiecare dupa puterea si dupa dezinteresul lor asa incit la finalul scolilor nu toti termina cu nota 10 si nici toti nu sunt eminenti . Dupa ce termina, s-a dovedit statistic ca, doar 8-10% dintre absolventi continua asiduu, dar asiduu, studiul sfintilor parinti , a dogmaticii si a canoanelor , restul se pun pe tinjeala si-si completeaza cultura de specialitate de pe la televizor sau din jurnalele Tv.
Extrem de putini preoti ajung sa fie cunoscuti datorita interpretarilor si tilcuirii sfintilor parinti . Asa se face ca la romanii ortodocsi doar parintele Saniloaie a ajuns sa fie un referential, un normativ . Restul ba. Si parintele Galeriu a fost un preot de marca dar preponderent predicator si mai putin tilcuitor oficial si reprezentativ . Restul preotilor din generatia lor sau altele apropiate au infundat gloata mare a preotilor ordinari... numiti asa frumos, ca sa nu fie chipurile jigniti : lucratorii viei ! .
De aceea ortodocsi nu pun pret pe preoti ca tilcuitori ai sfintilor parinti . Nici macar unul din preotii peofesori universitari nu ajung condeie de referinta pt. sfintii parinti .

De asemenea, patriarhul , la ortodocsi nu este infailibil precum papa, ei putind sa gresesca ca si orice om comun . Cum sunt fabricati papi catolici de au reusit sa emita pretentia ca ei nu gresesc decit in particular ca oameni dar cind sunt in exercitiul functiunii nu gresesc nici o data ? Aoleo, ce inselare , si la ce nivel inalt ... !
Daca patriarhii nostrii ortodocsi ar fi fost vreunul din ei vreun mare tilcuitor de sfinti parinti nu ne tirau in erezie pe noi poporul ortodox facind parte din Consiliul Mondial al Bisericilor, nu ne tirau in ecumenism , nu il tolera pe mitropolitul Banatului Corneanu,cel care s-a impartasit cu catolicii, pe episcopul Sofronie Drincec de Oradia impartasit in liturghia comuna cu grecocatolicii, insusi patriarhul Teoctist slujitor si impartasit din acelasi potir cu papa Ioan Paul al-II-lea , nu-l tolera pe mitropolitul Bartolomeu Anania care a pomenit la sfintele taine pe papa Ioan Paul al II-lea motivind pueril ca papa era arhiereu deplin si putea fi pomenit uitind insa pe toti sfintii parinti care au scris si s-au jertfit invatind atit despre sfintele canoane cit si despre ereziile vechi si noi din asa-zisele ,,biserici surori".
Si iarasi , daca patriarhii cunosteau bine invatatura sfintilor parinti intr-atit de mult incit sa-i si tilcuiasca ascultau mai intii ei de acestia si nu acceptau calendarul gregorian impus fortat (desi nu l-a votat aproape nimeni !) de Congresul (auzi , congres... ortodocsi nu mai fac sinod ci congres dupa moda neoprotestanta, ca ortodocsia nu le mai place, s-au gretalit de ea !) de la Constantinopol din 1919. Si inca de asemenea daca patriarhii romani ar fi fost atit de eruditi in cunoasterea sfintilor parinti nu acceptau ridicare anatemei facuta de catre patriarhul ecumenic Atenagora de Constantinopol in 1965 de pe catolici deoarece doar faptic s-a ridicat aceasta anatema insa propriuzis ea actioneaza si in continuare pt. ca orice epitimie sau blestem in cazul acesta , cind se ridica , ea nu se ridica oricum ci in primul rind trebuie sa existe dovezile caintei publice , oficiale , pt. pacatele savirsite si care au impus anatema si in al doilea rind trebuie sa se opreasca de la pacatele respective . Ori biserica catolica nu a facut nimic din ceea ce era obligata la ridicarea anatemei si pt. asta ea este valida in continuare chiar daca formal a fost anulata !

Iacata, poporul ortodox roman si nici un alt popor ortodox european sau nu nu-si idolatrizeaza patriarhii, ci doar pe D.zeu . Patriarhii pot gresi ca orice om iar cind fac greseli grave sau de care nu vor sa se pocaiasca sunt alungati din scaun si nu tolerati pe motiv ca ar fi infailibil . Singurul infailibil este D.zeu .
Nu mai socotim ca nici un patriarh roman nu a intrat in istoria culturii romane ca mare talcuitor de sfinti parinti

Insa adevaratii tilcuitori ai sfintilor parinti au fost tot sfintii care le-au urmat primilor si care in marea lor majoritate au fost din rindul calugarilor si nu a preotilor sau a patriarhilor . Istoria culturii ortodoxe este plina de asemenea exemple . Adica numai acei oameni care au trait precum sfintii parinti, care au studiat continuu ortodoxia si care au pus zi de zi in practica invatatura sfintilor parintii .
Sa va spuna prietenii dvs. ortodocsi citi preoti de ai lor au auzit macar , nu sa si vada ca asta este o raritate foarte rara, ca sa zic asa, deci citi preoti mireni au vazut traind si muncind precum sfintii parinti ! Dar va spun eu cu seriozitate si anticipatie prea buna : nici unul . Preotii sunt interesati in marea lor majoritate de orice altceva decit de viata ascetica : de stringere de fonduri pt construirea de biserici, azile, cantine, cancelarii, case parohiale, centre de zi pt. copii f. saraci, cu infintarea de firme proprii precum cele de turism(sau pelerinaj daca va place mai mult)de constructii, comerciale, de pompe funebre, discoteci, crame, silozuri , spalatorii auto, etc. uitind ce invata sfintii parinti ca : ,,tot lucratorul altarului de la altar traieste" ... desi ei au stiut toate privatiunile vietii de preot inca dinaintea hirotoniei ! Si asemenea preoti credeti ca poporul ortodox ii va lua vreo data in serios ca tilcuitori de sfinti parinti ? Poate cel mult ,,parelnici" cu privire la scrierile lor .

Iata de ce noi ortodocsi nu inghitim orice aiureala spusa de preoti sau chiar de patriarh , pt. ca nu au putut dovedi nici o data (si nici nu se va intimpla asta in veci ) ca sunt mai imbunatatiti decit sfintii ... ca despre a fi egali cu Hristos , ce sa mai vorbim ! Pt. asta nici nu ne inchinam lor ci numai lui Hristos deoarece ei sunt oameni simplii ridicati tot de oameni in demnitati arhieresti . Ori sfintii au ajuns sfinti si si normativi prin rivna lor neostoita zi de zi o viata intreaga si incununati in final de Hristos fara a fi intotdeauna , adica in mod obligatoriu, preoti sau patriarhi , ci de multe ori monahi simplii !
Este deosebire mult prea mare , ma mir ca voi catolicii nu vreti sa o vedeti ! dar este numai treaba voastra , pe noi nu ne intereseaza problemele voastre ci doar ca atita timp cit ginditi asa nu putem avea partasie cu voi chiar daca un patriarh se vinde cumva sau cuiva !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 08.10.2010 at 13:49:14.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.10.2010, 22:56:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
imi puteti raspunde ca sa inteleg si eu, ca sa intelegeti si dumneavoastra...

ati spus:
care ar fi rastalmacirea?
v-am citat exact

intrebari:
de unde stiti ca interpretati corect scrierile Sfintilor Parinti daca nu va raportati la preoti si Patriarh?
la catolici, aceasta se face prin episcopi, al caror cap este Papa
considerati ca fiecare ortodox o poate face independent de preotul si Patriarhul sau?
Cititi va rog raspunsurile date deja.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.10.2010, 09:48:31
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Iata de ce noi ortodocsi nu inghitim orice aiureala spusa de preoti sau chiar de patriarh , pt. ca nu au putut dovedi nici o data (si nici nu se va intimpla asta in veci ) ca sunt mai imbunatatiti decit sfintii ... ca despre a fi egali cu Hristos , ce sa mai vorbim !
motivele ortodocsilor le inteleg

ceea ce nu se intelege este la cine va raportati sa "nu inghititi orice aiureala"
de unde stiti ca este aiureala?!?

daca ni se pare ceva ciudat la vreun preot sau episcop
noi, catolicii, ne raportam la Papa, Colegiul Episcopilor, episcopi...
adica la adevarul lui Cristos care "ramane" in Biserica Catolica oricat ar gresi un preot, un episcop, sau chiar vreun papa


ortodocsii?
doar la parintele Saniloaie?
oricat ar fi explicat si lamurit parintele Saniloaie, sunt si aspecte pe care nu a avut timpul fizic necesar sa le abordeze...
__________________
catolica

Last edited by MariaB; 11.10.2010 at 09:50:33.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.10.2010, 10:15:12
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
ortodocsii?
doar la parintele Saniloaie?
oricat ar fi explicat si lamurit parintele Saniloaie, sunt si aspecte pe care nu a avut timpul fizic necesar sa le abordeze...
Pai sa-i enumeram acum pe toti cei care s-au sfintit intru ortodoxie ? Staniloaie este ultimul , este de marca, este international si prea putin negat de cei din alte confesiuni crestine..
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.10.2010, 10:30:41
t_iubesc t_iubesc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2010
Mesaje: 9
Implicit

Eu iubesc BOR si daca as fi de sex masculin as incerca sa o reformez dar nu se poate asa ceva niciodata. BOR trebuie sa fie mai stricta, Biserica imi este cea mai draga; de altfel imi place sa merg la biserica foarte mult si am avut un duhovnic foarte bun de care insa am simtit ca ma indragostesc si daca am simtit asa, am incercat sa evit pentru ca nu se cuvine asa ceva, mai ales pentru o evlavioasa, trebuie evitate asemenea lucruri; dar cine ma poate opri sa-l iubesc in ascuns, totusi eu cred ca gandurile de curvie vin de la diavol si eu incerc sa fug de ele, sa nu ma mai gandesc si asa am si reusit, asa este cel mai bine insa cel mai mult il iubesc pe Iisus pt. ca eu una pot sa ma indragostesc si de un animalut mic, mic si caraghios foarte darmite de vreun barbat sau femeie, eu ma indragostesc pana si de o idee asa ca nu se pune la socoteala; deci eu iubesc BOR foarte tare si cel mai tare pe Iisus care e seful BOR cu adevarat!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.10.2010, 11:42:47
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
motivele ortodocsilor le inteleg

ceea ce nu se intelege este la cine va raportati sa "nu inghititi orice aiureala"
de unde stiti ca este aiureala?!?

daca ni se pare ceva ciudat la vreun preot sau episcop
noi, catolicii, ne raportam la Papa, Colegiul Episcopilor, episcopi...
adica la adevarul lui Cristos care "ramane" in Biserica Catolica oricat ar gresi un preot, un episcop, sau chiar vreun papa


ortodocsii?
doar la parintele Saniloaie?
oricat ar fi explicat si lamurit parintele Saniloaie, sunt si aspecte pe care nu a avut timpul fizic necesar sa le abordeze...
Ma mir ca va impiedicati in asa mic hop ! Noi ne raportam in primul rind la teologie patristica , adica la sfintii parinti consacrati Iar in al doile rind dar cu aceiasi importanta , ne raportam la sfintele si de D.zeu insuflatele canoane . Nu patriarhul este emitator de canoane sau in drept a le anula dupa liberul si ,,binecuvintatul " plac . Canoanele sunt sfinte si intangibile(ca urmare a originii lor... nu orice buruiana de om a reusit sa nasca canoane sfinte !), patriarhul... doar in extrem de rare cazuri !

Voi va raportati la papa deoarece pina in maduva oaselor v-a patruns infailibilitatea papala. Este treaba voastra , pastrati-o cit voiti voi ! Sunteti oarecum asemanatori cu povestea despre barbatul inselat de nevasta : se spune ca nevasta pune coarne barbatului desfrinind , dar atit tim le poarta cit are el chef !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.10.2010, 13:25:14
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
inteleg ca asta credeti despre ierarhii BOR

intrebare:
despre parintii dumneavoastra ce parere aveti?
Biserica Ortodoxa ma implineste prin tot ce am descoperit in ea.Avem preoti buni, sa ne rugam pentru ei. Ne-am intrebat vreodata daca ii meritam?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.10.2010, 13:38:06
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Privind la disputele de aici incerc sa deduc cam cum ar fi dicutiile ecumenice intre ortodocsi si catolici !? Cred ca-i jale si la ei ! Revenirea la credinta apostolica se va face cu mare durere, nu in pace !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
sa respectam parerile celorlalti Mirela0110 Generalitati 68 12.12.2010 14:44:13
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Are budismul asemanari cu crestin ortodoxia?Parerile fratiilor voastre mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 45 31.03.2010 19:37:22