Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.12.2010, 16:26:15
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit sa respectam parerile celorlalti

am observat la unii membri de pe site, ca in ciuda faptului ca posteaza in chip de "bun ortodox", cand intalnesc o parere cu care nu sunt de acord, sar si ataca in toate felurile, mi s-a intamplat chiar si mie sa fiu atacata ... astfel am intalnit expresii, sa te dai cu capul de pereti, esti un terchea berchea, mai rauuuuuuuuuuuuu, se leaga si de mama si de tatal persoanei care isi exprima parerea, esti dus cu pluta si multe altele. mi se pare INGROZITOR de urat.

unde e exprimarea si gandirea libera? daca cineva nu este de acord cu o parere, ok, sa ii spuna parerea lui, dar sa nu se lege de persoana respectiva si mai rau de parinti. fiecare gandeste in felul lui, are mentalitatea proprie, venita din cei 7 ani de acasa, din experienta de viata mai mult sau mai putin vasta, din propriile credinte. si daca cineva e mai direct si spune lucrurilor pe fata iarasi e atacat. asta ne lipseste noua, exprimarea. cand nu ne place ceva dam in cap cu toporul ca e mai usor, de ce sa ne chinum sa explicam, mai, "parerea mea e ca acolo nu ai dreptate", "eu cred asa", "parerea mea este ... ".

acum sper sa nu fiu iarasi atacata, doar incerc ca trag un semnal de alarma, ca unii chiar se pot simti jigniti, de fiecare data cand ne exprimam o parere, sa nu atacam cei pe care nu suntem de acord cu ei. nu se stie cat de mult se poate simti jignita o persoana si cat poate sa sufere pentru 3 cuvinte aruncate dintr-o prostie. am citit odata de madalina manole la prima ei tentativa de sinucidere. cica a fost la emisiunea lui dani si razvan de pe antena 1 si acolo aia au luat-o mai mult in ras, au zis ca vocea ei e pitigaiata si ca pe muzica ei se poate gati...nu mai stiu ce...parca clatite... oricum ceva mancare parca. si asta zambea ea ca na era in fata tv-ului, dar ce a simtit numai ea stia... ca s-a dus acasa si a incercat sa se sinucida. asa ca hai sa nu mai jignim cum ne vine noua la mana persoanele pe care nu le cunoastem, ca nu avem nici un drept ...

azi am vazut ca cineva jignea pe altcineva (care mi s-a parut ca are o parere buna) si chiar se lua si de parinti si nu mi-a placut absolut deloc. eu cand am fost atacata acum nu stiu cat timp in urma pe acest site, chiar mi-au dat lacrimile... si pentru ce? pentru cine? pentru niste persoane care nu le cunosc, nu ma cunosc, dar sa atace stiu si se dau mari crestini mari ... eu gandesc intr-un fel, altul in alt fel, doar Dumnezeu stie care are dreptate si care greseste si doar El judeca. asta e un site de spus pareri proprii nu de atacat, de insultat sau de jignit.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.12.2010, 17:07:05
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Pe acest forum ni se da fiecaruia posibilitatea sa fim simpli semanatori de cuvinte, nu invatatori. Accentul nu cade atat pe ce spunem, cat pe cum spunem. Daca semanam cu mandrie, cu egoism, cu ipocrizie, in bataie de joc, nici noi nu dobandim roade si nici ceilalti. Unde isi fac loc aceste realitati, nu-si mai fac simtita prezenta nici celelalte notiuni precum, respectul, bunul simt etc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.12.2010, 17:18:45
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Pe acest forum ni se da fiecaruia posibilitatea sa fim simpli semanatori de cuvinte, nu invatatori. Accentul nu cade atat pe ce spunem, cat pe cum spunem. Daca semanam cu mandrie, cu egoism, cu ipocrizie, in bataie de joc, nici noi nu dobandim roade si nici ceilalti. Unde isi fac loc aceste realitati, nu-si mai fac simtita prezenta nici celelalte notiuni precum, respectul, bunul simt etc.
da, bineinteles, cei care isi bat joc si arunca rautati, nu prea pot capata respect, dar asta nu e motiv de jignire si de aruncat la randul nostru rautati. daca omul e prost crescut, ii putem spune frumos, ca sa ii aratam ca suntem mai buni ca el. oricum eu vorbeam de cei care isi exprima parerile intr-un mod destul de civilizat, fara rautate, egoism sau mandrie si este insultat de catre vreun "rasarit" :P care se da mare ortodox. (am intalnit de mai multe ori pareri civilizate, cu care eram mai mult sau mai putin de acord, dar care au fost hulite si au fost folosite atacuri la persoana respectiva)

Last edited by Mirela0110; 10.12.2010 at 17:21:17.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.12.2010, 17:49:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
mai rauuuuuuuuuuuuu, se leaga si de mama si de tatal persoanei care isi exprima parerea, esti dus cu pluta si multe altele. mi se pare INGROZITOR de urat.

.
Sa nu uitam Mirela ca aici suntem ca intr-un mare Obor unde intilnesti oameni de tot felul, cerati cu bunul simt, deseori lipsiti de cei 7 ani de acasa, si care mai tirziu nici nu au fost interesati sa se imbunatateasca ca oameni luind-o pe drumuri ratacite.
Gheron, care din disperare s-a agatat de religie, evident la modul fanatic si care singur a recunoscut ca drumurile sale nu l-au indreptat catre o munca cinstita ci catre ghenele de gunoi si droguri, de unde se pare ca nu a reusit intru totul sa iasa din ele.
Asta este, nu-l judeca nimeni ci il luam ca in Obor, ca atare..., si nu-i reprosam nimic, insa nici nu-i permitem sa o jigneasca pe doamna Volga care este o utilizatoare inteleapta de la care avem ce invata.

Last edited by andreicozia; 10.12.2010 at 17:54:06.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.12.2010, 17:56:27
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Dacă am întrecut vreodată limitele bunului simț, îmi cer iertare!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.12.2010, 18:19:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

De acord cu tine, Mirela.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.12.2010, 18:34:37
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
am observat la unii membri de pe site, ca in ciuda faptului ca posteaza in chip de "bun ortodox", cand intalnesc o parere cu care nu sunt de acord, sar si ataca in toate felurile, mi s-a intamplat chiar si mie sa fiu atacata ... astfel am intalnit expresii, sa te dai cu capul de pereti, esti un terchea berchea, mai rauuuuuuuuuuuuu, se leaga si de mama si de tatal persoanei care isi exprima parerea, esti dus cu pluta si multe altele. mi se pare INGROZITOR de urat.

unde e exprimarea si gandirea libera? daca cineva nu este de acord cu o parere, ok, sa ii spuna parerea lui, dar sa nu se lege de persoana respectiva si mai rau de parinti. fiecare gandeste in felul lui, are mentalitatea proprie, venita din cei 7 ani de acasa, din experienta de viata mai mult sau mai putin vasta, din propriile credinte. si daca cineva e mai direct si spune lucrurilor pe fata iarasi e atacat. asta ne lipseste noua, exprimarea. cand nu ne place ceva dam in cap cu toporul ca e mai usor, de ce sa ne chinum sa explicam, mai, "parerea mea e ca acolo nu ai dreptate", "eu cred asa", "parerea mea este ... ".

acum sper sa nu fiu iarasi atacata, doar incerc ca trag un semnal de alarma, ca unii chiar se pot simti jigniti, de fiecare data cand ne exprimam o parere, sa nu atacam cei pe care nu suntem de acord cu ei. nu se stie cat de mult se poate simti jignita o persoana si cat poate sa sufere pentru 3 cuvinte aruncate dintr-o prostie. am citit odata de madalina manole la prima ei tentativa de sinucidere. cica a fost la emisiunea lui dani si razvan de pe antena 1 si acolo aia au luat-o mai mult in ras, au zis ca vocea ei e pitigaiata si ca pe muzica ei se poate gati...nu mai stiu ce...parca clatite... oricum ceva mancare parca. si asta zambea ea ca na era in fata tv-ului, dar ce a simtit numai ea stia... ca s-a dus acasa si a incercat sa se sinucida. asa ca hai sa nu mai jignim cum ne vine noua la mana persoanele pe care nu le cunoastem, ca nu avem nici un drept ...

azi am vazut ca cineva jignea pe altcineva (care mi s-a parut ca are o parere buna) si chiar se lua si de parinti si nu mi-a placut absolut deloc. eu cand am fost atacata acum nu stiu cat timp in urma pe acest site, chiar mi-au dat lacrimile... si pentru ce? pentru cine? pentru niste persoane care nu le cunosc, nu ma cunosc, dar sa atace stiu si se dau mari crestini mari ... eu gandesc intr-un fel, altul in alt fel, doar Dumnezeu stie care are dreptate si care greseste si doar El judeca. asta e un site de spus pareri proprii nu de atacat, de insultat sau de jignit.
Ai ghicit, Mirela, ma numar printre cei fara 7 ani de acasa, ba mai mult, sunt cel mai rau om de pe pamant. Stiu ca esti buna si curata, de aceea te rog sa ma ierti.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.12.2010, 18:41:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Ai ghicit, Mirela, ma numar printre cei fara 7 ani de acasa, ba mai mult, sunt cel mai rau om de pe pamant. Stiu ca esti buna si curata, de aceea te rog sa ma ierti.
Sa stii ca este si o dovedeste pe deplin prin felul frumos al sesizarii pe care o face. Rodica imi pare rau ca aud ca-ti lipsesc cei 7 ani de acasa, si ca esti rea desi imi este greu de crezut ca esti cea mai cea mai de pe pamint..sau tu exagerezi cu un scop, si daca da care este scripturistic vorbind acel scop?.
Ma intreb insa oare ce s-a intimplat de nu ai primit aceasta educatie esentiala? Sper ca nu esti o orfana? Imi pare rau, nu am stiut asta!
Te rog sa ma ierti ca am intrebat!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.12.2010, 18:47:22
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Sa stii ca este si o dovedeste pe deplin prin felul frumos al sesizarii pe care o face. Rodica imi pare rau ca aud ca-ti lipsesc cei 7 ani de acasa, si ca esti rea desi imi este greu de crezut ca esti cea mai cea mai de pe pamint..sau tu exagerezi cu un scop, si daca da care este scripturistic vorbind acel scop?.
Ma intreb insa oare ce s-a intimplat de nu ai primit aceasta educatie esentiala? Sper ca nu esti o orfana? Imi pare rau, nu am stiut asta!
Te rog sa ma ierti ca am intrebat!
Ma intreb insa oare ce s-a intimplat de nu ai primit aceasta educatie esentiala? - Ti s-a parut?

Vrei sa nu dau dreptate celui care asteapta acest lucru? Sa-L lasam pe Dumnezeu sa judece cat de indreptatiti suntem sa facem aprecieri. Atat spun si Sfantul Nicolae a dat o palma lui Arie. Si era Sfant!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.12.2010, 19:30:40
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Haideti sa ne rugam!

Doamne, Tie ma rog, tine pe fratii mei si surorile mele,dandu-le lor sanatate, viata lunga si darul Tau cel sfant, ca sa umble in caile Tale si sa faca cele ce sunt dupa voia Ta cea sfanta. Da-ne, Doamne, de acum pana la capatul vietii, sa ne iubim si sa ne cinstim unii pe altii,- caci ce este mai bun si mai frumos decat a vietui fratii impreuna! Asa, Doamne, asculta rugaciunea noastra si milostiv fii noua, ca bun si iubitor de oameni esti si Tie marire inaltam: Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este imposibil sa facem bine celorlalti daca suntem saraci? Florin-Ionut Umanitare 60 09.02.2011 19:58:11
parerile ortdocsilor despre BOR MariaB Biserica Romano-Catolica 70 14.10.2010 23:18:47
Are budismul asemanari cu crestin ortodoxia?Parerile fratiilor voastre mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 45 31.03.2010 19:37:22
Suntem straini in ochii si inimile celorlalti costel Generalitati 8 23.12.2009 20:10:34
re: pisi si celorlalti Catalinddm Generalitati 3 04.06.2008 23:55:10